Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
sorin19871987

Schimbare acte auto la schimbarea domiciliului

Question

sorin19871987

Buna ziua,

As dori sa stiu...daca imi schimb domiciliul (deci si buletinul) trebuie sa schimb permisul daca acesta este tip nou si nu are trecuta pe el adresa sau schimb doar talonul?

Am citit ca procedura este cam ca cea de la inmatricularea normala....mers la taxe si impozite....radiat de acolo...inscris la noul sector de care apartin. As dori sa stiu daca trebuie sa achit taxa de timbru care s-a introdus de anul asta, din moment ce masina nu isi schimba proprietarul ci doar imi schimb domiciliul.

Multumesc.

Recommended Posts

• 0
Marius

Mergi la Primărie. Problema ta nu are absolut nicio legătură cu activitatea poliţiei.

• 0
RGM

Buna ziua.

In mai am achizitionat un autoturism. Deoarece urma o schimbare a domiciliului,am ales sa nu inmatriculez masina. Acum am CI nou si am inceput demersurile pentru inmatriculare,dar situatia se complica la primarie. In momentul de fata am cererea de inmatriculata vizata de primaria vechiului proprietar si de primaria din Vrancea,vechiul domiciliu. La inmatriculare voi avea nevoie si de o fisa de inmatriculare vizata de primaria noului domiciliu, Ilfov. Aceasta a doua fisa se inmatriculare trebuie sa aibe si viza primariei din Vrancea sau va fi completata doar in partea superioara? Cine o completeaza,proprietarul sau primaria? 

O alta nedumerire este legata de RAR. Deoarece masina e inmatriculata deja in Romania,este necesar? 

Va multumesc,

O zi frumoasa!

• 0
MirceaS

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie: in urma schimbarii adresei de domiciliu in CI, am depus actele pentru schimbarea talonului si a permisului auto (emitere duplicat). As avea si eu doua intrebari (cu mentiunile de mai jos):

1. Care sunt consecintele legale in cazul in care conduc auto cat timp cele doua documente sunt la politie pentru schimbare? Este vorba de amenda contraventionala?

2. In caz de accident exista si alte consecinte ce tin de faptul ca cele doua acte sunt in lucru la politie? (in afara de cele ce tin strict de vinovatia / nevinovatia mea si de cele de la punctul 1)

Am solicitat emiterea unei dovezi inlocuitoare pentru talon insa mi s-a spus ca nu se emite. :( La fel am procedat si pentru permis, insa acolo am inteles ca nu se emite avand in vedere ca duplicatul il primesc in doua ore. Din pacate depunerea actelor am facut-o la 19.30 iar programul era pana la 21.00.

Mentionez ca inainte de depunerea documentelor a trebuit sa merg la RAR pentru eliberarea unui duplicat (care nu are completata nicio informatie referitoare la detinator, ci doar mentiunea: “inlocuire la cartea cu seria: xxxx”), deoarece cei de la banca si-au pus stampila pe carte – aceasta devenind nula.

Cu multumiri.

• 0
mihi78

Buna ziua,

Intrucat mi-am schimbat domiciliul in alt judet, as dori sa stiu exact ce acte trdbuie depuse la biroul inmatriculari auto si ce taxe trebuie sa achit pentru preschimbarea talonului si nr de inmatriculare de pe Bucuresti pe judetul Mures.

De asemenea, daca printre dumneavoastra sunt si useri care lucreaza la biroul de inmatriculari de la Targu Mures, as vrea sa-mi spuneti daca taxele se pot achita la ghiseu si cam cat dureaza daca doresc numere de inmatriculare preferentiale pana le primesc( in  Bucuresti dura cateva ore, nu stiu in Mures) si in cat timp mi se da noul talon din momentul depunerii actelor la ghiseu( preupunand ca le-as depune la prima ora).

Intreb aceste lucruri pentru a evita sa raman cu masina blocata prin parcare, in cazul in care nu as primi actele in aceeasi zi sau macar dovada de circulatie si numerele de inmatriculare.

Nu stiu exact daca subiectul a mai fost tratat anterior (recent..personal nu am gasit), insa as avea nevoie urgent de aceste informatii intrucat de doua zile tot incerc sa iau legatura telefonic cu domnii de acolo si nu am reusit, inteleg ca este mult de lucru in aceasta perioada si ma gandesc ca poate cineva imi poate raspunde aici obiectiv legat de aceasta procedura si taxele aferente.

Edited by mihi78

• 0
Marius

@mihi78, dacă până acum nu ai aflat, trebuie să ştii că Poliţia Română nu mai are absolut nicio legătură cu înmatricularea, preschimbarea documentelor ori radierea din circulaţie a vehiculelor încă din anul 2002. Aceste activităţi sunt desfăşurate de funcţionari publici din cadrul Serviciilor Publice Comunitare, care au fost infiinţate şi funcţionează în cadrul Prefecturilor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti de mai bine de 15 ani. Pentru informaţii detaliate cu privire la activităţile de înmatriculări auto trebuie să te adresezi instituţiilor competente, nu poliţiştilor. 

• Upvote 1

• 0
robertraich

Buna ziua, 

As dori cateva lamuriri. Am schimbat domiciliul din Ialomita in Hunedoara. Luni voi merge sa operez schimbarea si in actele masinii. Am inteles ca va trebui sa achit o taxa de 37 de lei pentru eliberarea unei noi carti de identitate a masinii. 

- Este neaparat nevoie sa schimb si numerele pe Hunedoara? Daca da, va trebui sa achit o taxa suplimentara pentru schimbare numere inmatriculare? 

- In timpul acestei schimbari am dreptul sa circul cu masina si cand va trebui sa predau numerele?

- As fi foarte bucuros sa stiu actele necesare. Am cautat dar am gasit variante diferite. 

Va multumesc. 

• 0
25tess

Vei plati contravaloarea noului certificat si a placutelor de inmatriculare. Operatiune se realizeaza pe loc sau in doua ore depinde daca vrei nr. preferentiale.  Legea te obliga sa faci acest lucru daca ti ai schimbat domiciliul.

• 0
IoanaM

Buna ziua, 

Mi-am schimbat recent adresa de domiciliu din buletin din judetul Mures in judetul Cluj. Am inteles ca nu se poate plati impozitul la masina pe anul acesta in Mures, ci doar in Cluj.  Ma puteti ajuta cu procedura de urmat pentru schimbare actelor masinii, ce anume trebuie schimbat si cui ma adresez.  Sunt multe informatii online neactualizate.

Va multumesc, 

• 0
Heidi

Buna ziua,

Am o nelamurire si poate ma ajutati :) Mi-am schimbat adresa de domiciliu in alt judet, am schimbat toate actele masinii, doar ca nu m-a lamurit inca nimeni daca trebuie schimbat si permisul, in conditiile in care este de tip nou, adica nu apare adresa pe el. Va rog foarte frumos sa-mi confirmati daca trebuie sau nu trebuie schimbat permisul.

Multumesc frumos!

• 0
Sache

Trebuie sa va schimbați și permisul de conducere pentru a va fi eliberat un nou permis de conducere de către serviciul regim permise de conducere din cadrul noului județ de domiciliu. Actualmente, în evidentele posesorilor de permise de conducere figurați cu vechea adresa, ceea ce nu mai corespunde cu situația actuala a dvs.

• 0
Marine

Salut,

Cazul meu e diferit. Inca nu am schimbat talonul cu noua adresa de cativa ani. Acum as vrea sa dau masina la casat. Mai conteaza ca nu a fost cu acceasi adresa cartea si talonul cu adresa din buletin? Adresa este in acelasi sector doar la cateva strazi distanta, adica impozitul a fost platit in acelasi sector si corect in fiecare an.

Multumesc.

• 0
vladsn

Buna ziua,

Saptamana trecuta am cumparat o masina la mana a doua, am facut actele tot ce trebuie ( nu am putut sa mergem la primarie deoarece in weekend nu lucreaza nimeni la primarii) si nu am fiscal pe contract. 

Astazi m-a sunat fostul proprietar ca a intampinat o problema si ca nu poate sa scoata fiscalul de la primarie deoarece el cand a inmatriculat masina avea buletinul pe alta adresa decat cea care apare acum pe contract.... Fostului proprietar i sa zis ca o sa dureze in jur de 45 de zile pana se poate aproba fiscalul masinii, doar ca legea din Romania zice ca noul proprietar sa inmatriculeze masina in max 30 de zile.... ce pot face in situatia asta?

Multumesc anticipat!