Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
sorin19871987

Schimbare acte auto la schimbarea domiciliului

Question

sorin19871987

Buna ziua,

As dori sa stiu...daca imi schimb domiciliul (deci si buletinul) trebuie sa schimb permisul daca acesta este tip nou si nu are trecuta pe el adresa sau schimb doar talonul?

Am citit ca procedura este cam ca cea de la inmatricularea normala....mers la taxe si impozite....radiat de acolo...inscris la noul sector de care apartin. As dori sa stiu daca trebuie sa achit taxa de timbru care s-a introdus de anul asta, din moment ce masina nu isi schimba proprietarul ci doar imi schimb domiciliul.

Multumesc.

Recommended Posts

• 0
conunae

Buna ziua,

Mi-am schimbat adresa de domiciliu si implicit cartea de identitate (in acelasi judet).Trebuie sa incep demersurile pentru preschimbarea certificatelor de inmatriculare la vehiculele pe care le detin.

Unul dintre vehicule, o motocicleta, are ITP-ul expirat, probabil ca nu voi mai circula anul acesta cu ea.

Am doua intrebari:

1. pot sa preschimb acest talon pe noua adresa de domiciliu fara ITP valabil?

2. Daca doresc sa instrainez un vehicul prin vanzare-cumparare, inainte sa schimb certificatele de inmatriculare, pot face asta?

• 0
Marius

1. Nu cred că se poate.

2. Da, sigur că poţi să vinzi, iar noul proprietar transcrie dreptul de proprietate.

• 0
necunoscut

Va salut!

Nu am citit in totalitate cele 4 pagini dedicate acestui subiect asa ca voi intreba ce ma intereseaza (cu scuzele de rigoare).

Mi-am mutat domiciliul din judetul Giurgiu in Mun.Bucuresti si una dintr-e intrebari este daca trebuie sa schimb si permisul odata cu CI.Mentionez ca este de tip nou si scrie doar unde a fost eliberat.Am intrebat un agent de sectie si mi-a spus ca este obligatoriu sa-l schimb.

O alta intrebare ar fii ce acte ale masinii mai trebuiesc schimbate si care ar fii pasii de urmat.

Multumesc anticipat.

• 0
corinap

Buna seara,

In august 2013 am schimbat buletinul si permisul dupa casatorie cu modiifcarea numelui si a domiciliului in alt judet.

Ce nu am modificat este talonul masinii si a trecut 1 an deja.

Intrebarea mea este daca la una din institutiile implicate pt modificare(taxe si impozite sau politie-inmatriculari) voi fi amendata si care ar fi valoarea amenzii?

Multumesc

• 0
Lavinia88

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire.

In urma casatoriei mi-am schimbat numele din buletin si adresa (adresa este in acelasi oras si acelasi judet ca si pana acum, doar cateva strazi mai departe).

As vrea sa-mi schimb maine permisul si actele masinii.

Problema este urmatoarea: ce se va intampla cu ITP-ul, asigurarea si rovigneta deoarece asigurarea expira in aprilie 2015, iar ITP-ul in 2016?

Va multumesc anticipat

• 0
25tess

Itp-ul ramane valabil iar valabilitatea sa va fi mentionata in noul certificat de inmatriculare ce iti va fi emis, rovigneta ramane valabila daca nu se schimba nr. masinii iar pentru asigurare este bine sa informezi asiguratorul despre schimbarile survenite.

• 0
monicka

Am o intrebare cu privire la radierea din circulaţie în cazul predarii autoturismului către o unitate specializată în vederea dezmembrării si anume, adresa din certificatul de inmatriculare a autoturismului este diferita de cea din cartea de identitate, proprietarul fiind tot eu, voi intampina probleme de genul, sa inmatriculez masina la noua adresa si dupa aceea sa urmez pasii pentru radiere ?

Va multumesc anticipat !

• 0
25tess

Da va trebui sa ai aceeasi adresa. Va trebui sa preschimbi certificatul de inmatriculare si sa treci pe la primarie.

• 0
Danny3

Mi-am schimbat buletinul deoarece expira,  pe noua adresa (apoi si permisul)..Am aflat intre timp ca trebuie sa ma inscriu  sa zic asa la circa financiara de unde am domiciliul (normal cred ca era dupa adresa de buletin sa faca institutiile transferul..eu personal nu am stiut pt ca nu mi s-a zis si a trecut un an) 

Mai precis am o masina inregistrata pe vechea adresa, adica Bucuresti, cu itp expirat..

Cum  trebuie sa procedez mai intai: sa imi fac transferul pe noua adresa din buletin (IF), sa merg cu fisa  fiscala la politie si cu taxele platite la cec de talon, carte, numere (la politie am auzit...)

Va rog sa mi dati toate informatiile (stiti si pretul taxelor pt ca inregistrez masina ca un unchi sa o poata folosi pe numele meu) ca sa nu fac un drum pentru cine stie ce hartie...SUBIECTUL E COMUN, dar SUBIECTII nu...Fiecare centru fiscal are drumurile lui..

Va multumesc!

• 0
Rocknroll

Buna ziua.

La inceputul lunii noiembrie urmeaza sa-mi expire permisul, insa de ceva vreme mi-am schimbat si domiciul, mai putin cartea de identitate. Deoarece Cartea de Identitate este inca valabila (desi va trebui s-o schimb in viitor), intrebarea mea este urmatoarea:

Pot schimba permisul (fara de care, evident, nu voi mai putea circula) si ulterior sa-mi schimb Cartea de Identitate fara ca sa fiu nevoit sa-mi schimb din nou permisul... iar?

Multumesc anticipat!

• 0
alexxxandra

Buna! Am si eu o intrebare: Adresa de resedinta actuala o am in Brasov si vreau sa ma mut in Neamt. Ca sa trec masina pe noua adresa trebuie sa mai merg la RAR sau doar la politie sa schimb numerele? Bineinteles masina e pe numele meu din 2010.Multumesc

• 0
Marius

Nu trebuie să mergi la RAR, dar trebuie să ai inspecția tehnică valabilă.

• 0
Oana12345

Buna ziua,

am nevoie de cateva informatii referitoare la schimbarea actelor.

In urma casatoriei, mi-am schimbat numele si domiciliul (tot in Bucuresti, din sect.6 in sect.4).

Este necesar sa merg la administratia financiara chiar daca schimb doar sectorul?

din cate am citit, am de facut urmatorii pasi:

- merg la administratia financiara sector 6 sa o scot din evidenta (va rog sa imi spuneti daca este obligatorie completarea fisei de inmatriculare la masina sau de mana)

- merg la adm.fin.sector 4 sa o inregistrez in evidenta

- la politie (Pipera) pt a schimba permisul de conducere si talonul.

Imi scapa ceva/este ceva din cele de mai sus in plus?

Multumesc.

Buna ziua,

am nevoie de cateva informatii referitoare la schimbarea actelor.

In urma casatoriei, mi-am schimbat numele si domiciliul (tot in Bucuresti, din sect.6 in sect.4).

Este necesar sa merg la administratia financiara chiar daca schimb doar sectorul?

din cate am citit, am de facut urmatorii pasi:

- merg la administratia financiara sector 6 sa o scot din evidenta (va rog sa imi spuneti daca este obligatorie completarea fisei de inmatriculare la masina sau de mana)

- merg la adm.fin.sector 4 sa o inregistrez in evidenta

- la politie (Pipera) pt a schimba permisul de conducere si talonul.

Imi scapa ceva/este ceva din cele de mai sus in plus?

Multumesc.

• 0
Marius

Poliţia Română nu are atribuţii şi competenţe privind operaţiunile de impunere, colectare şi/sau încasare a taxelor, impozitelor ori alte venituri la bugetele locale sau a celor extrabugetare. Instituţia abilitată în problema expusă de tine este Primăria.
În concluzie, problemele referitoare la certificate sau vize fiscale, taxe, impozite şi aşa mai departe nu au nicio legătură cu activitatea noastă. Trebuie să te interesezi la autorităţile locale entru astfel de probleme.

Noi suntem poliţişti, nu perceptori.

Referitor la preschimbarea cetificatului de înmatriculare şi a permisului de conducere, eşti obligată să soliciţi acest lucru la Instituţia Prefectului – Serviciul Public Comunitari Sector Regim Permise de Conducere şi Înmatricularea Vehiculelor.

Pentru certificatul de înmatriculare:

Art. 11 alin (10) din OUG 195/2002 rep

Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.

Pentru permisul de conducere:

Art. 189 - (1) din Reg. OUG 195 /2002 rep.

Poliţistul rutier este obligat, ca atunci când verifică documentele unui conducător de autovehicul sau tramvai, să urmărească dacă există concordanţă între datele înscrise în actul de identitate şi cele din permisul de conducere. În cazul în care constată neconcordanţe referitoare la nume, prenume, precum şi în cazul în care termenul de valabilitate a expirat, poliţistul rutier este obligat să reţină permisul de conducere şi să elibereze dovadă înlocuitoare a acestuia cu drept de circulaţie de 15 zile.

Nu este prevazut un anumit termen, dar îţi recomand ca imediat după ce îţi preschimbi actul de identitate să soliciţi şi preschimbarea permisului de conducere.

• 0
aalex691

Buna ziua,

Am o intrebare legata de acest subiect. In cazul in care detin doua masini si urmeaza sa imi schimb domiciliul, iar odata cu refacerea actelor doresc interschimbarea numerelor de inmatriculare intre masini, care este procedura? 

Am cautat informatii despre o situatie asemanatoare insa nu am gasit.

Multumesc.

• 0
ionut345

Buna ziua,

Doresc sa aflu cateva informatii. Anul trecut mi-am schimbat domiciliul din jud. Vs in Iasi (in oct 2014). Detin o masina inmatriculata inca in jud. Vaslui (pe adresa vechiului domiciliu). Stiu ca trebuia sa imi schimb si certificatul de inmatriculare in termen de 30 de zile (nu  stiam ca e obligatoriu acest lucru- a fost greseala mea). De vreo o luna am depus actele pentru transfer auto la Primaria Vaslui, urmand sa le primesc, zilele astea la primaria unde am domiciliul actual. Problema e ca, intre timp, mi-am pierdut certificatul de inmatriculare. Ce este de facut in situatia aceasta? Cand ma voi duce la DRPCIV Iasi pentru Inmatriculare voi avea probleme? Trebuie sa mai prezint si alte acte in afara de cele care sunt cerute la schimbarea domiciliului? Daca dau declaratie pe propria raspundere ca am pierdut certificatul de inmatriculare ajuta cu ceva?

Multumesc. 

• 0
Marius

• 0
ionut345

Multumesc.

Am depus toate actele si, in lipsa certificatului, am dat o declaratie pe propria raspundere in care am zis unde l-am pierdut.

• 0
Andy2015

Buna ziua,

Am si eu o intrebare referitoare la urmatoarea situatie in care ma aflu:

In acest moment detin buletin, permis de conducere si certificat de inmatriculare masina, toate pe aceeasi adresa din mun. Galati, jud. Galati.
De ceva timp locuiesc in Brasov cu chirie, dar in acelasi timp am facut actele pentru a cumpara un apartament (care va fi finalizat prin toamna lui 2016).

Problema este ca buletinul expira peste o luna si cu ocazia aceasta m-am hotarat sa imi mut deja resedinta pe Brasov, iar gazda a fost de acord sa ne ia in spatiu pentru acest lucru.

Insa, am inteles ca va trebui sa imi schimb si certificatul de inmatriculare/placutele de inmatriculare (permisul l-as mai lasa, ca expira abia la anul). Toate acestea nu ar fi o problema daca ar trebui sa le fac doar o singura data. Insa, dupa cum am spus, la anul o sa ma mut iarasi, in apartamentul proprietate personala. Asta inseamna ca iar va trebui sa mi le schimb pe toate? Si daca da, ce imi recomandati sa fac astfel incat sa nu fiu nevoit sa le schimb pe toate de doua ori?

Multumesc.

• 0
iav

Afirmativ.

• 0
Cromatic

Si daca da, ce imi recomandati sa fac astfel incat sa nu fiu nevoit sa le schimb pe toate de doua ori?

Schimbi doar CI-ul tot pe Galati (n-ai incotro pentru ca expira) si pui viza de flotant pe Brasov iar la anul cand te muti la casa ta le schimbi pe toate.

Daca schimbi CI-ul pe Brasov esti obligat sa schimbi si celelalte acte si n-ai facut nicio afacere, la anul iar trebuie sa le schimbi pe toate, alti bani, alta "distractie".

• 0
Andy2015

Multumesc de lamuriri, Cromatic.

• 0
mark24

Buna ziua. Revin in tara si am nevoie sa schimb numerele pe noul domiciliu in alt judet. Au trecut cateva luni de la schimbarea domiciliului. Daca merg cu masina la primaria vechilui domiciliu sa iau fiscal, stiu ca daca ma opreste un echipaj iau amenda si raman fara certificat. Intrebarea mea este, inafara de amenda se dau si puncte pe permis si daca mi se retine certificatul pot face procura pe sotia mea sa ma reprezinte la inmatriculare si sa ridice noul certificat ca nu am mult timp sa stau in tara. Multumesc.

• 0
tibirk

Institutiile statului (DRCPIV, Prefectura, Taxe si impozite, etc.) cand au de gand sa interactioneze (ca in Anglia) astfel incat pe mine sa nu ma intereseze sa bat drumu' pan' la fiecare ca sa ii anunt ca m-am mutat? In conditiile actuale eu refuz sa imi schimb buletinul pe noua locatie din cauza drumurilor pe care sunt nevoit sa le fac (nu de alta dar prin neinregistrarea mea la noua locatie nu sunt in randul lumii si presupun ca asta nu le convine tot institutiilor statului).

PS: nici prin gand nu-mi trece sa merg la fiecare ca sa schimb cate o hartie :) doar asa ca sa ma simt impacat ca am buletin pe noua locatie... nu inteleg de ce exista oameni care fac asta.

Edited by tibirk
  • Downvote 4

• 0
StefanB

Salut, 

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea problema. Imi iau o masina in leasing, iar inmatricularea o va face firma de leasing, pe Bucuresti. Insa am nevoie ca fisa de inmatriculare sa fie stampilata de Directia de taxe si impozite locale aferenta domiciliului meu din CI, adica alt judet. Exista vreo sansa sa inscriu masina la impozite si taxe in Bucuresti, in sectorul in care am viza de flotant?

Multumesc anticipat!