Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
sorin19871987

Schimbare acte auto la schimbarea domiciliului

Question

sorin19871987

Buna ziua,

As dori sa stiu...daca imi schimb domiciliul (deci si buletinul) trebuie sa schimb permisul daca acesta este tip nou si nu are trecuta pe el adresa sau schimb doar talonul?

Am citit ca procedura este cam ca cea de la inmatricularea normala....mers la taxe si impozite....radiat de acolo...inscris la noul sector de care apartin. As dori sa stiu daca trebuie sa achit taxa de timbru care s-a introdus de anul asta, din moment ce masina nu isi schimba proprietarul ci doar imi schimb domiciliul.

Multumesc.

Recommended Posts

• 0
nyku

Va salut cu respect,

Am  o intrebare referitoare la rovignieta:

- am schimbat domiciliul din jud. Ag in jud. Tr,

-am schimbat talonul masinii cu nr de TR;

-am verificat valabilitatea rovignietei pe nr. nou si i-mi spune ca nu am rovignieta valabila pe acest nr si nr. de sasiu;

- am verificat valabilitatea rovignietei pe nr. vechi de AG, si i-mi spune ca am rovignieta vala bila pana in ian.2014;

-am fost in trafic vizualizat de  o camera de verificare rovigniete( pe DJ 65A în satul Vulpeşti, din comuna Buzoeşti jud. AG) care cred ca i-mi va transmite probabil o amenda ( daca acea camera era in functiune in acel timp )
     - am imprimat documentul de pe siteul CNADNR care i-mi justifica faptul ca am rovignieta valabila dar pe nr vechi de AG totusi, am si nr. de identificare trecut pe document.

Ce trebuie sa fac sa nu platesc amenda probabila, si ce trebuie sa fac sa fiu in "legalitate" daca pot spune asa ?

• 0
Marius

Dacă primești acasă procesul verbal cu amendă, probabil vei fi nevoit să faci contestație în instanță.

• 0
geutz

@nyku, uite pe site-ul CNADNR cum trebuia procedat: click pe art.9, nu merge link direct

În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR.

Pentru efectuarea modificării utilizatorul se va prezenta la unul dintre punctele de lucruale CNADNR - S.A. (lista acestora se gaseste la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete –Puncte de schimbare a numarului de inmatriculare) , cu următoarele documente:

a) cerere scrisă, conform formularului-tip care se regăseşte la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete - ,,Formulare – Cerere schimbare numere inmatriculare”

b) cartea de identitate a autovehiculului în copie şi original

Odată cu modificarea numărului de înmatriculare, în baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atestă efectuarea modificării şi valabilitatea rovinietei pentru noul număr de înmatriculare, în două exemplare identice, dintre care:

a) unul va fi ştampilat de către CNADNR - S.A. şi va fi înmânat solicitantului;

b) unul va fi semnat de către solicitant şi va rămâne la CNADNR - S.A.

Cererea poti sa o descarci de aici, lista cu punctele de schimbare a numarului de inmatriculare: aici.

• Upvote 1

• 0
nyku

Va multumesc, dar astazi am platit o noua rovinieta pe nr. nou sa nu mai am batai de cap, dar ramane acea inregistrare pe camera pe care trebuie sa o "rezolv", alte batai de cap. Puteti sa-mi spuneti unde trebuie sa depun actiunea de contestatie la PV ( daca vine) ? Camera este amplasata in jud. AG pe la Buzoiesti.

Ce alta cale am sa le demonstrez ca nu am "gresit" intentionat, pot sa ma duc la ei in Str. Depozitelor nr.14bis in Pitesti sa anuleze posibilul P.V. ca sa nu mai trebuiasca sa-l contest in judecata ?

geutz cum as fi putut sa fac asa cum spun ei daca eu am primit nr. de inmatriculare din Alexandria la ora 16:00 si am trecut a doua zi ( am ramas peste noapte la resedinta mea de la tara) prin dreptul camerei de vinieta cand veneam catre Pitesti ? Edited by nyku

• 0
25tess

Doar instanta de judecata poate anula un proces verbal. Daca vei primi un proces verbal contestatia o vei depune la judecatoria pe a carei raza teritoriala ai tu domiciliul.

Citeste art 10 indice 1 din og 15/2002.

Edited by 25tess

• 0
radu188

Amenda+retinerea certificatului de inmatriculare.

Multumesc pentru raspuns. Mai am o singura intrebare, asigurarea mai este valabila daca (doamne fereste trebuie sa dau asigurarea la cineva) iar eu pe buletin am adresa din alt judet si pe talon alta adresa dar tot eu sunt proprietarul. Multumesc anticipat !

• 0
25tess

La aceasta intrebare iti pot raspunde cei de la societatea de asigurare.

Edited by 25tess

• 0
nyku

Va salut,

In anexa 1 din OG 15/2002 scie ca pentru o zi nu se percepe taxa de drum, in acest caz mai sunt pasibil de amenda ?

(vezi postul 55)

• 0
cocolata

salutare!

urmeaza sa ma casatoresc si in urma acestui eveniment imi voi schimba adresa de domiciliu din judetul MH in DJ (deci neaparat va fi schimbata C.I.).

Sunt proprietarul unui autoturism inmatriculat in MH, in acest caz pe langa schimbarea buletinului trebuie schimbat si permisul auto(acesta e eliberat prin 2008, acum am vazut ca sunt alt format) si cartea de identitate?

Unde ar trebui sa merg si ce acte sunt necesare?

Mi se elibereaza vreo dovada, ceva, intrucat meseria necesita permis?

Multumesc!

• 0
Catalin

Casă de piatră îţi doresc! Să aveţi parte de tot ce vă doriţi!

Primul lucru pe care trebuie să-l obţii este cartea de identitate. Iar după aceea pe rând le poţi preschimba şi pe celelalte.

Pentru buletin trebuie să mergi la evidenţa populaţiei din primăria localităţii unde te muţi, iar pentru permis şi talonul maşinii trebuie să mergi la DRPICV care aparţine de prefectură şi deci are sediul în reşedinţa de judeţ (în cazul tău, Craiova).

Şi da, vei primi de acolo dovadă înlocuitoare astfel încât să poţi conduce şi să circuli cu maşina.

• 0
bibel

Buna ziua

De o saptamana mi-am schimbat domiciliul din jud HD in jud Mures.Detin permis de conducere din 2004 si auto inmatriculat in 2004 cu nr de HD.As vrea sa stiu daca trebuie sa schimb permis,talon ( pe acestea figureaza vechiul domiciliu) si numere de inmatriculare.Nu sunt lamurit,desi am intrebat si la Rutiera si mi-a zis ca in caz ca ma opreste politia,ma poate identifica din baza de date,desi nu stiu daca acestea sunt improspatate,deoarece eu nu mi-am schimbat decat cartea de identitate. Ms.

• 0
25tess

-permisul de conducere il preschimbi acum daca doresti,dar daca expira in 2014 il schimbi atunci.

-esti obligat sa preschimbi certificatul de inmatriculare si placutele.

Art 11 alin (10) din OUG 195/02

Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.

Edited by 25tess

• 0
enache

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Mi-am schimbat domiciliu si buletinul acum 5 ani, dar nu am schimbat talonul atunci. Vreau sa-l schimb acum. Vreau sa stiu daca la politie o sa intampin vreo problema. Iau amenda pentru lucrul asta? Am mai citit pe siteul asta ca in cazul in care te opreste politia atunci iei amenda si iti iau ei talonul ca sa te oblige sa schimbi. Dar daca nu m-a oprit si ma duc eu acum? In cazul in care trebuie sa platesc, cat este amenda? Multumesc!

• 0
Marius

Dacă te duci şi soliciţi preschimbarea nu primeşti nicio sancţiune.

• 0
Nutzu

Buna ziua.

In data de 20.01.2014 mi-am schimbat CI, cu noul domiciul in Bucuresti. In data de 17.02.2014 am fost la primaria fostului domiciliu (Suceava), unde am facut cererea de transfer dosar auto, si am scos masina de la impozit. Nici pana astazi, 25.04.2014, nu a ajuns dosarul masinii la Directia Taxe si Impozite sector 5. Tot mi se spune sa mai astept ca ar trebui sa ajunga. M-am saturat de asteptat, si in caz ca ma opreste Politia tot eu platesc.

Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez? Unde pot face o sesizare in acest sens?

Pot face inmatricularea fara acel dosar? Am toate actele masinii, si stampila de la Primaria Suceava pe fisa de inmatriculare.

Edited by Nutzu

• 0
25tess

Nu inteleg despre ce dosar al masinii este vorba. Mergi la primaria din sectorul in care ai acum domiciliul, iei in evidenta auto apoi mergi la Serviciul Inmatriculari Auto la Pipera.

• 0
Nutzu

De la Directia Taxe si Impozite Suceava au trimis un dosar catre Directia Taxe si Impozite Sector 5 (dosarul masinii ii spun functionarii). Ce contine acest dosar, nu stiu nici eu. Doar ca nu vor sa ia in evidenta autoturismul pana nu ajunge la ei.

• 0
adrian00

-permisul de conducere il preschimbi acum daca doresti,dar daca expira in 2014 il schimbi atunci.

-esti obligat sa preschimbi certificatul de inmatriculare si placutele.

Art 11 alin (10) din OUG 195/02

Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.

Buna ziua,

Nu trebuie schimbat permisul la schimbarea domiciliului? Eu am permisul din 2007, si miercuri merg sa iau noua CI cu domiciliul in alt judet.

Am la dispozitie 30 zile calendaristice sa schimb permisul, talonul, numerele de inmatriculare?

• 0
25tess

Nu este obligatoriu sa schimbi si permisul de conducere in cazul in care iti schimbi domiciliul. Acest lucru ramane la alegerea ta, diferenta este ca vei ramane in continuare in evidentele Serviciului Rutier din localitatea care a emis acel permis de conducere.

• Upvote 1

• 0
iamz3th

Buna ziua, nu am gasit situatia mea va rog sa ma ajutati cu informatii.

Masina e pe adresa veche din buletin jud. Iasi, talon si CIV.

Am buletinul schimbat in 2011 , tot pe judetul Iasi doar ca alta adresa.

Si acum problema: locuesc in Arad si masina e in Arad (nu se circula cu ea). - aici am flotant buletinul fiind pe Iasi

Ce solutia as avea sa pot vinde masina, in situatia in care nu am cum sa plec pentru o saptamana in Iasi (am servici si copil de 5 saptmani), sa schimb CIV si Talon si dupa ce gasesc cumparator sa mai merg o data sa scot fiscal?

Impozitul e platit la zi la masina.

Multumesc. Valentin

• 0
iamz3th

facut procura speciala pe cineva in iasi, trimis acte in original, s-a ocupat un prieten de tot, CIV-ul si dovada pe loc in 2 ore, talonul prin posta pe adresa noua din talon (chiar daca am flotant pe lata adresa nu ii intereseaza), s-a rezolvat multumesc pentru raspuns, foarte activ forum-ul :)

• 0
adrian00

Daca permisul este de tip vechi, cu adresa pe el, trebuie schimbat?

Politistul in trafic aplica regulamentul de aplicare a codului rutier, care spune:

SECTIUNEA a 2-a
Masuri tehnico-administrative
1. Retinerea sau retragerea PERMISUl de conducere
Art. 189
(1) Politistul rutier este obligat, ca atunci cand verifica documentele unui conducator de autovehicul sau tramvai, sa urmareasca daca exista concordanta intre datele inscrise in actul de identitate si cele din PERMISUl de conducere. In cazul in care constata neconcordante referitoare la nume, prenume, domiciliu sau resedinta, precum si in cazul in care termenul de valabilitate a expirat, politistul rutier este obligat sa retina PERMISUl de conducere si sa elibereze dovada inlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie de 15 zile.

Trebuie schimbat, sau nu?

• 0
adrian00

Buna ziua,

Avand in vedere ca inca nu a raspuns nimeni la mesajul de mai sus, iar eu am avut deja o conversatie privata cu unul dintre membrii politisti, vin cu urmatoarea completare: art. 189 a fost modificat in august 2013, cu intrarea in vigoare a noului cod rutier. Acum textul articolului este urmatorul, unde nu mai este specificat domiciliul:

Art. 189 -
(1) Politistul rutier este obligat, ca atunci cand verifica documentele unui conducator de autovehicul sau tramvai, sa urmareasca daca exista concordanta intre datele inscrise in actul de identitate si cele din permisul de conducere. In cazul in care constata neconcordante referitoare la nume, prenume, precum si in cazul in care termenul de valabilitate a expirat, politistul rutier este obligat sa retina permisul de conducere si sa elibereze dovada inlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie de 15 zile.”

Totodata astazi am fost la DGPCIV Bucuresti pentru preschimbarea certificatului de inmatriculare, unde mi-au spus ca nu trebuie schimbat(in baza art 189), dar e posibil sa dau de vreun politist care sa nu cunoasca modificarea articolului 189 si care ar putea sa ridice permisul, fara niciun fel de amenda. In aceste conditii o sa imi pun in masina o copie printata dupa codul rutier.

Ii multumesc pe aceasta cale lui 25tess, care a elucidat misterul.

O zi buna tuturor!

• 0
25tess

Daca ai schimbat domiciliul va trebui sa preschimbi si certificatul de inmatriculare al autoturismului

Art. 199 din r\oug 195\02

– (1) Atunci când poliţistul rutier sau poliţistul de frontieră constată că autovehiculul este condus de proprietar sau de deţinătorul mandatat şi datele privind numele, prenumele, domiciliul sau reşedinţa înscrise în certificatul de înmatriculare ori de înregistrare nu coincid cu cele din documentul de identitate, agentul constatator reţine certificatul de înmatriculare sau de înregistrare eliberând titularului dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru 15 zile.

(2) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare se trimite autorităţii competente care l-a eliberat, împreună cu raportul de reţinere.

• 0
adrian00

Am fost astazi sa schimb certificatul de inmatriculare si sa schimb numerele de inmatriculare.