Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
sorin19871987

Schimbare acte auto la schimbarea domiciliului

Question

sorin19871987

Buna ziua,

As dori sa stiu...daca imi schimb domiciliul (deci si buletinul) trebuie sa schimb permisul daca acesta este tip nou si nu are trecuta pe el adresa sau schimb doar talonul?

Am citit ca procedura este cam ca cea de la inmatricularea normala....mers la taxe si impozite....radiat de acolo...inscris la noul sector de care apartin. As dori sa stiu daca trebuie sa achit taxa de timbru care s-a introdus de anul asta, din moment ce masina nu isi schimba proprietarul ci doar imi schimb domiciliul.

Multumesc.

Recommended Posts

• 0
25tess

Asigurarea si rovinieta raman valabile. Dupa ce schimbi numarul de inmatriculare mergi la societatea de asigurare sa iti puna o stampila pe polita de asigurare si sa confirme schimbarea numarului.

• 0
Nutz

Doresc sa imi schimb toate actele pe alta adresa. Vreau sa va intreb:

1) Din ce am aflat eliberarea noii CI dureaza vreo 10 zile, si nu ti se da nicio dovada. Ce se intampla daca ma opreste un politist in trafic si imi solicita actele?

2) Schimbarea rolului fiscal din localitatea veche in cea noua se face automat in momentul schimbarii certificatului de inmatriculare, sau trebuie sa merg separat la directia taxe si impozite?

• 0
alexius

Buna ziua

Am o problema similară dar vreau sa stiu clar ce acte imi trebuiesc pentru a intocmi dosarul.

Am schimbat domiciliu insa tot in acelasi oras si acelasi judet. Am facut C.I. nou, acum trebuie sa schimb certificatul de inmatriculare.

Ca acte imi trebuiesc? Si cum se completeaza unele formulare precum acea fişă de înmatriculare care cica ar trebuie vizata la serviciul local finante publice.

Vreau doar sa stau la coada sa depun dosarul, nu sa alerg de 3-4 ori ca sa ma trimita inapoi dupa cutare formular ori alt act.

Multumesc

Edited by alexius

• 0
25tess

Ai nevoie sa completezi o cerere, copie de pe actul de identitate si taxa de preschimbare a certificatului (se achita la cec sau bcr).

Edited by 25tess

• 0
alexius

Mulţumesc  25tess

1. Nu mai am nevoie de fişă de înmatriculare vizată de serviciul de finante locale?

2. Poţi să-mi spui ce fel de cerere să caut?

• 0
25tess

Nu ai nevoie de fisa intrucat iti schimbi domiciliul pe raza aceleiasi localitati. Model de cerere gasesti la magazinele cu tipizate din jurul Serviciului Inmatriculari.

• 0
alexius

Si cum se numeste cererea aceea ca sa o iau direct de pe site-urile serviciului de inmatrulări.

Am imprimanta, o printez si o completez de acasa linistit

• 0
Marius

Cerere pentru preschimbarea certificatului de înmatriculare.

• 0
nyku

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca este obligatoriu  sa se schimbe si nr. de inmatriculare al autoturismului odata cu schimbarea certificatului de inmatriculare, atunci cand se schimba domiciliul in alt judet? Ex Arges cu Teleorman.
            Care sunt pasii de urmat ?
           Mentionez ca doresc sa schimb adresa de domiciliu din jud. Arges, unde am in proprietate un apartament, in judetul Teleorman unde am in proprietate o casa. In AG va fi resedinta iar in TR va fi domiciliul stabil.

Multumesc.

P.S.     Aici nu se specifica faptul ca ar fi obligatoriu ci, numai la cere :

Eliberarea unui nou certificat de înmatriculare

- ca urmare a modificării unor date înscrise în acesta -

(art.14 din Ordinul MAI nr.1501/2006)

DOCUMENTE NECESARE :

a) cererea solicitantului;

b) cartea de identitate a vehiculului, cu modificările tehnice operate de Regia Autonomă “Registrul Auto Român” (original si copie) – daca modificările se referă la vehicul;

c) fişa de înmatriculare a vehiculului, vizată de organul fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale numai în cazul modificărilor ce se referă la schimbarea: domiciliului titularului, a reşedinţei cetăţenilor străini, a sediului în cadrul aceluiaşi judeţ, schimbarea motorului cu un altul de capacitate cilindrică diferită;

d) vechiul certificat de înmatriculare - original;

e) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei;

f) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.

Documentul original prevăzut lit. f) se restituie pe loc, după confruntarea copiei cu acesta. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu predarea noului certificat de înmatriculare a vehiculului.

În cazul solicitării atribuirii unui alt număr de înmatriculare, se vor depune în plus faţă de documentele sus-menţionate, plăcuţele cu vechiul număr de înmatriculare, dovada de plată a contravalorii celor noi şi, după caz, a tarifului legal de atribuire a unei combinaţii preferenţiale a numărului de înmatriculare.

În cazul în care proprietarul vehiculului intenţionează transferarea dreptului de proprietate a vehiculului şi optează pentru păstrarea combinaţiei numărului de înmatriculare, poate solicita atribuirea unui alt număr de înmatriculare cu depunerea documentelor sus-menţionate, dacă cererea pentru păstrarea combinaţiei şi cererea privind transcrierea transmiterii dreptului de proprietate nu sunt depuse concomitent la serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competent să înmatriculeze vehiculul. Proprietarul ce solicită păstrarea combinaţiei de număr de înmatriculare asigură şi păstrarea fizică a plăcuţelor cu numărul de înmatriculare.

Documentele se eliberează pentru:

• persoane fizice (personal sau prin împuternicit prin procură notarială), în baza documentului de identitate;
  • persoane juridice - delegaţie + act de identitate delegat.

• 0
Marius

Art 11 -

(10) Proprietarul sau deţinătorul mandatat al unui vehicul este obligat să solicite autorităţii competente înscrierea în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare a oricărei modificări a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, după caz, ale proprietarului, în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.

În situaţia în care se modifică adresa de domiciliu vei fi nevoit să soliciţi şi preschimbarea certificatului de înmatriculare, iar având în vedere că noul certificat de înmatriculare este eliberat de autoritatea competentă de la locul de domiciliu, se schimbă şi numărul de înmatriculare, eliberându-se unul cu indicativul judeţului de domiciliu.

În plus, este şi în interesul tău acest aspect, pentru că în situaţia în care îţi este reţinut certifictul de înmaticulare, acesta se trimite la Poliţia Rutieră pe a cărei rază de competenţă se află domiciliul proprietarului din certificatul de înmatriculare.

• 0
nyku

Buna ziua,

Am inteles ca este obligatoriu sa schimb certificatul de inmatriculare in care se trece noul domiciliu dar, eu NU solicit si schimbarea nr. de inmatriculare; dupa cum am spus mai sus, vechea adresa va ramane in continuare ca resedinta.

din acest ordin(art.14 din Ordinul MAI nr.1501/2006) care cred ca este in vigoare nu reiese faptul ca trebuie obligatoriu sa cer schimbarea nr. de inmatriculare.

Multumesc

• 0
Marius

Vei schimba domiciliu în alt judeţ?

• 0
nyku

Da , deja am depus actele pentru schimbarea C.I.

Edited by nyku

• 0
Marius

În situaţia asta se schimbă obligatoriu şi numărul de înmatriculare cu unul care are indicatvul noului judeţ.

• 0
nyku

OK, am inteles,

Frica mare era de fatul ca trebuie sa o radiez si sa o reinscriu in circulatie si atunci cred ca era nevoie sa platesc taxa de poluare, deoarece masina o am inmtriculata din luna 10. 2006 cand nu se plateau taxe de acest gen.

Credeti ca este  posibil sa intampin vreo problema din acesata cauza, adica sa ajung sa platesc "TAXA" ?

Edited by nyku

• 0
Marius

Nu, nu intră în discuţie renumita taxă când nu se schimbă proprietarul. În situaţia ta, autoturismul nu se radiază, doar se preschimbă certificatul de înmatriculare.

• 0
nyku

OK, am inteles, am crezut ca trebuie platita si "TAXA" si de aceea ma strofocam atata sa aflu informatii, multumesc mult de ajutor si cred ca era bine sa fie doar asta:

"Nu, nu intră în discuţie renumita taxă când nu se schimbă proprietarul. În situaţia ta, autoturismul nu se radiază, doar se preschimbă certificatul de înmatriculare."

Multumesc mult.

Edited by nyku

• 0
andr3i1990

As dori sa stiu si eu daca apar in talon ca utilizator, nu ca proprietar, in cazul in care imi schimb domiciliu trebuie preschimbat si certificatul de inmatriculare?

• 0
25tess

Da

• 0
nyku

Buna ziua,

Revin cu o noua intrebare referitoare la obligativitatea schimbarii certificatului de inmatriculare si al permisului de conducere intr-o alta speta, si anume:

- daca dupa schimbarea cartii de identitate pe noua adresa in jud. TR cu domiciliul stabil acolo si pun viza de resedinta in Pitesti jud. Ag, unde am un apartament proprietate,si pe aceasta adresa am inmatriculat un autovehicul si tot pe aceasta adresa am si permisul de conducere, in acest caz  mai este necesar sa schimb talonul si permisul ? nu pot dovedii cu acel abtipild  care se lipeste pe spatele cartii de identitate ?

Va multumesc anticipat.

Edited by nyku

• 0
25tess

In actul de identitate si certificatul de inmatriculare trebuie sa fie mentionate aceeasi adresa lucru care nu se aplica si in cazul permisului de conducere.

Ai domiciliul in Tulcea, auto va avea nr. de Tulcea.

Ai domiciliul in Bacau dar poti avea permis emis in Vrancea.

• Upvote 1

• 0
radu188

Buna ziua, am si eu o intrebare

Daca imi schimb adresa din buletin intr-un alt judet trebuie obligatoriu sa schimb si numerele chiar daca adresa din talon este tot o resedinta de a mea?

• 0
25tess

Da, in actul de identitate si certificatul de inmatriculare trebuie sa avem aceeasi adresa.

• 0
radu188

Ce se intampla daca sunt prins cu adresa diferita ?

• 0
25tess

Amenda+retinerea certificatului de inmatriculare.