Jump to content
POLITISTI.ro

Restituirea permisului de conducere dupa suspendare

Mili295
Go to solution Solved by Marius,
Marius
Message added by Marius

RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE după expirarea perioadei de SUSPENDARE

Se face la solicitarea posesorului acestuia de la Ghişeul - Restituiri permise de conducere reţinute, al Poliţiei Rutiere, în baza următoarelor documente:

• actul de identitate al titularului permisului de conducere;
  • dovada înlocuitoare a permisului de conducere eliberată la data reţinerii sau declaraţia notarială din care rezultă pierderea/furtul sau distrugerea acesteia;
  • o cerere tip care se procură de la ghişeul de restituire al permiselor.

Recommended Posts

Buna seara! Mi sa suspendat permisu in Romania neacordare prioritate pentru pietoni pe o perioadă de 30 de zile cu dovada de 15 zile si amenda conform legii. Unde trebuie sa merg pentru ridicarea permisului avand in vedere ca eu sunt cetățean strain( turcia) iar permisul a fost eliberat în Turcia? 

• 5 months later...

Buna ziua! Am sustinut astazi examenul de redobandire (03.06.2021) si am fost admis cu 15/15. Cand pot sa conduc? Permisul mi-a fost suspendat pe data de 22.05.2021. 

Trebuie sa treaca 30 de zile din ziua suspendarii ( 22.05.2021 ) sau trebuie sa treaca 30 de zile de la promovarea examenului de redobandire (03.06.2021) ?

• Active member

Trebuie sa treacă 30 de zile de la expirarea dovezii... sau mai pe inteles, sa stai 30 de zile cu dreptul de a conduce, suspendat. 

• 4 weeks later...

Salutare, dat fiind faptul ca sunt un sofer incepator, in data de 15.05 mi-a fost suspendat permisul pe 30 zile pentru depasire pe trecerea de pietoni.
Astazi trebuie sa ma duc dupa permis, dovada mi-a expirat in data de 30.05, insa sunt putin in dubii cu un aspect.

Am auzit de la unele persoane cum, ca daca nu ma prezint la sediul politiei rutiere cu buletin + dovada expirata + chitanta de la amenda platita nu pot sa-mi ridic permisul.
Intrebarea mea este: Pot sa-mi ridic permisul doar cu buletinul si dovada, sau este obligatorie si chitanta de la amenda platita.

Multumesc anticipat !!

• 1 month later...

Mi-a fost reținut talonul de către RAR pentru lumini de înaltă intensitate,  am remediat problema ! Întrebarea mea este când merg la RAR pt redobândire ma face control total sau doar asupra problemei ce am avut-o?! Mulțumesc 

• 5 months later...

Salut,am permisul suspendat pe o perioada de 90 zile,sunt plecat din țară și as vrea sa știu dacă pot primi permisul prin poștă la adresa din România sau dacă este obligatoriu sa fiu prezent(dacă da, de ce am nevoie ca să îmi ridic permisul deoarece voi face o procura cuiva)

• 5 months later...

Buna seara ! Mi-a fost suspendat permisu 60 zile pentru neprioritate fata de un pieton care statea cu ochii in telefon . Fapta s-a intamplat pe data de 17.06, am predat dovada luni dimineata 10:20  la brigada rutiera pentru reducerea celor 13 zile ramase , ulterior am primit acasa scrisoarea ( incepand cu data de 20.06 nu mai aveti voie sa circulati pe o perioada de 60 zile). Maine ar fi ultima zi de suspendare dar am o problema mai grava in familie si as dori sa ajung la familie acasa ( am nevoie de masina pentru a transporta vineri un parinte la spital pentru recuperare )  . Am vreo sansa sa ridic permisu maine cand se fac 60 zile dupa ora 10:20 , sau trebuie sa astept pana vineri dimineata ?

Edited by Ionut1011
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Buna ziua! Am o intrebare, va rog: am permisul suspendat pt 60 (adica 90 minus 30 reducere) de zile si, in a 61-a zi merg cu auto spre sediul politiei sa imi ridic permisul. Am dreptul sa conduc in ziua 61 pana la ridicarea fizica a permisului, dar e o abatere ca nu am permisul la mine sau cum se interpreteaza? Multumesc!

• Active member

În primul rand, prin faptul ca nu ai permisul asupra ta, comiți o contravenție, pt care poți fi sancționat în cazul constatării ei de către un polițist.

În al doilea rand, ti-as recomanda sa conduci când știi sigur ca s-a implementat în baza de date ca ai dreptul de a conduce valabil. Asta ar cam însemna după ridicarea permisului și operarea acelei modificări de către un lucrător din cadrul Serviciului Rutier unde vei merge sa îl ridici.

• 1 month later...
  • Moderator

@Emyx

RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE după expirarea perioadei de SUSPENDARE se face la solicitarea posesorului acestuia de la Ghişeul - Restituiri permise de conducere reţinute, al Poliţiei Rutiere, în baza următoarelor documente:

• actul de identitate al titularului permisului de conducere;
  • dovada înlocuitoare a permisului de conducere eliberată la data reţinerii sau declaraţia notarială din care rezultă pierderea/furtul sau distrugerea acesteia;
  • o cerere tip care se procură de la ghişeul de restituire al permiselor.
  • Upvote 1
  • Moderator

Secţiunea a 4-a Restituirea permisului de conducere și reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce din Regulamentul pentru aplicarea OUG 195/2002 actualizată.

• 6 months later...

Buna ziua!

Locuiesc in Bucuresti si trebuie sa merg in Pitesti pentru restituirea permisului de conducere retinut pe 30 zile.

Nu exista nici o metoda sau procedura sa mi se poata restitui din Bucuresti?

• 2 months later...

Buna ziua,

In luna septembrie mi s-a suspendat dreptul de a conduce pentru o perioada de 60 in urma unei abateri savarsite in Bucuresti. Am sustinut proba pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului in orasul Buzau, apoi am depus cererea catre Brigada Rutiera Bucuresti, apoi urma sa astept 40 zile insa in perioada in care se termina perioada de suspendare am fost plecat din tara.  

In momentul de fata, pentru a recupera permisul de conducere, care este procedura? 

Mentionez ca nu locuiesc la adresa din C.I. si nu stiu daca am primit vreo instiintare. 

Gasesc permisul de conducere la sediul Politiei din Buzau unde am adresa in C.I. sau a ramas pe raza judetului unde mi-a fost suspendat? 

Multumesc ! 

• 3 months later...

Salut, permisul meu a fost reținut de poliție în România și eu am plecat în străinătate termenul de o luna fără drept de a conduce a trecut și vreau să vin cu o mașină de aici am voie să conduc? Permisul meu este tot la poliție pentru ca nu l-am ridicat deoarece am fost plecat

• 1 month later...

Salutare! Am permis de 2-3luni iar luna trecuta l-am pierdut pentru 3 luni. Astăzi 8/5/2024 am primit un plic de la politie cum ca trebuie sa ma duc sa susțin testul de redobândire (neavând drept la el) si din ce am citit in lege am observat faptul ca daca nu ma duc sa îl dau pentru ca sunt obligat pentru ca am avut peste 50km fata de limita legal, pedeapsa mea o sa fie prelungita cu o luna. Nicăieri nu am citit ca nu am voie sa ma duc sa îl dau dar toată lumea spune ca nu am drept de redobândire ca începător. A fost cineva in situația asta sau asemănătoare ? Cum a fost procedat ? O sa rămân fără permis 4 luni sau o sa se anuleze iar plicul este ceva automat trimis de ei la toată lumea in situația asta fără a verifica vechimea permisului?

Mulțumesc !