Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Mili295

Restituirea permisului de conducere dupa suspendare

Marius

RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE după expirarea perioadei de SUSPENDARE

Se face la solicitarea posesorului acestuia de la Ghişeul - Restituiri permise de conducere reţinute, al Poliţiei Rutiere, în baza următoarelor documente:

• actul de identitate al titularului permisului de conducere;
  • dovada înlocuitoare a permisului de conducere eliberată la data reţinerii sau declaraţia notarială din care rezultă pierderea/furtul sau distrugerea acesteia;
  • o cerere tip care se procură de la ghişeul de restituire al permiselor.

Mesaj adăugat de Marius

Întrebare

Mili295

In data de 15.02.2013 am fost oprit de catre politia rutiera, in fiola am avut 0,12% alcool pur in aerul expirat, permisul imi este suspendat timp de 90 zile, mi sa eliberat o dovada fara drept de circulatie, am sustinut examenul de reducere a perioadei de suspendare si l-am admis cu 14/15. Inseamna ca mi sa redus la 30 zile. Intrebarea mea este: Cele 30 zile se numara din momentul admiterii examenului sau din momentul retinerii permisului?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Postare recomandată

• 0
Marius

RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE după expirarea perioadei de SUSPENDARE

Se face la solicitarea posesorului acestuia, în baza următoarelor documente:

• actul de identitate al titularului permisului de conducere;
  • dovada înlocuitoare a permisului de conducere eliberată la data reţinerii sau declaraţia notarială din care rezultă pierderea/furtul sau distrugerea acesteia;
  • o cerere tip care se procură de la ghişeul de restituire al permiselor.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Bestiuta

Perioada de suspendare se reduce la 30 zile doar dupa ce faci o cerere la Serviciul Rutier de pe raza judetului unde ai savarsit fapta.

Perioada de 30 zile de suspendare se calculeaza de la data savarsirii faptei, respectiv in cazul tau 16.02.2013.

Modificat de Bestiuta
  • Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Mili295

Am facut cererea, deci prin 19-20.03.13 pot merge cu dovada si buletinul la sectia de politie unde mi-a fost retinut permisul?

Link către postare
  • 0
25tess

Puteti merge la Serviciul Rutier care are in evidenta permisul dvs. de conducere si vi se va restitui permisul de conducere, dupa ce in prealabil un politist a verificat documentele depuse la dosar iar seful Serviciului a aprobat reducerea termenului de suspendare.

Link către postare
  • 0
bogdanCVB

Eu stiam ca pentru alcool nu se mai acorda reducerea la 30 de zile... Cel putin la noi la IPJ nu se aproba nici o reducere...

Link către postare
  • 0
Mili295

Se aproba, asa mi-a spus politistul care mi-a retinut permisul, trebuie doar sa indeplinesti niste conditii.

Link către postare
  • 0
Stiffler

Aceiasi intamplare o am si eu,mi s-a retinut permisu pe data de 16.02.2013 pentru o alcoolemie de 0,40 ,am dat testul l-am luat,am facut cererea si azi am primit raspunsu ca mi s-a aprobat.Intrebarea mea e la fel ca a lui Mili295 de cand se pun 30 de zile de cand mi la luat sau de pe data de 26.02.2013 cand am dat testul,dupa calculul meu ar trebui sa il iau pe 18.02.2013?

Un raspuns,Multumesc.

Modificat de Stiffler

Link către postare
  • 0
Mili295

Eu nu am primit nici un raspuns, doar o hartie cum ca mi sa retinut permisul, sa fie posibil sa nu fie aprobata? Cererea am facut-o in data de 27.20.13 cand am admis examenul.

Link către postare
  • 0
Mili295

Cred ca se pune din data in care ti-a fost retinut permisul, ar insemna ca tu saptamana viitoare iti primesti permisul inapoi

Link către postare
  • 0
Mrworldwide

Buna ziua, am luat permisul de conducere de 1 luna si mi a fost suspendat pentru motivul neopririi la calea ferata,am primit o dovada fara drept de circulatie si o amenda de 675 lei ,imi puteti spune ce acte imi trebuie sa depun la politie pentru a mi se reduce suspendarea la 30 de zile?Am inteles ca trebuie sa dau un test de 15 intrebari.

Permisul mi a fost retinut pe 13.03.2013 ,si agentul respectiv mi a dat o dovada fara drept de circulatie,suspendarea permisului se numara din ziua de 13.03.2013?Multumesc anticipat!

Link către postare
  • 0
Marius

Pentru sancţiunea de neoprire la trecerea la nivel cu calea ferată nu poţi beneficia de

Link către postare
  • 0
Rusy

Si nici daca ai mai putin de 1 an vechime.

Link către postare
  • 0
Mrworldwide

Asta inseamna ca din data de 13.06.2013 pot cere restituirea permisului?Nu trebuie sa dau niciun test pentru restituirea lui?

Link către postare
  • 0
Marius

Nu eşti obligat să susţii testul privind cunoaşterea normelor rutiere.

Vezi aici:

Link către postare
  • 0
Stiffler

Cred ca se pune din data in care ti-a fost retinut permisul, ar insemna ca tu saptamana viitoare iti primesti permisul inapoi

Eu facusem cererea pe data de 26.02.2013 si am primit raspunsu pe 13.02.2013 ca mi sa aprobat cererea de reducere la o luna.Asteapta ca iti va veni.

Link către postare
  • 0
iustin2009

Buna ziua! Am domiciliul stabil in judetul Iasi insa am flotant in Oradea iar carnetul imi este retinut intr-o comuna din Bihor (neacordare de prioritate cu pagube materiale), examenul il sustin in Iasi sau Bihor?

Am gasit articolul 244 dar nu ma prind...

Art. 244. - Permisul de conducere se restituie titularului de catre autoritatea competenta pe raza careia îsi are domiciliul sau resedinta, în cazul strainilor, când perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce a expirat. În aceasta situatie titularul permisului de conducere intra în posesia documentului prezentând dovada înlocuitoare a acestuia, în original, precum si actul de identitate.

Multumesc!

Link către postare
  • 0
25tess

examenul il sustineti la nivelul Serviciului Rutier care are in evidenta permisul dvs. de conducere. ( adica in localitatea care a emis permisul dvs. de conducere). Dosarul cu documentele necesare reducerii termenului de suspendare se depune la IPJ Bihor iar permisul il ridicati ulterior de la Serviciul Rutier din localitatea unde aveti domiciliul.

Modificat de 25tess
  • Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Stiffler
On 16.03.2013 at 9:54, iustin2009 a scris:

Buna ziua! Am domiciliul stabil in judetul Iasi insa am flotant in Oradea iar carnetul imi este retinut intr-o comuna din Bihor (neacordare de prioritate cu pagube materiale), examenul il sustin in Iasi sau Bihor?

Am gasit articolul 244 dar nu ma prind...

Art. 244. - Permisul de conducere se restituie titularului de catre autoritatea competenta pe raza careia îsi are domiciliul sau resedinta, în cazul strainilor, când perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce a expirat. În aceasta situatie titularul permisului de conducere intra în posesia documentului prezentând dovada înlocuitoare a acestuia, în original, precum si actul de identitate.

Multumesc!

Il poti sustine si la Iasi

Link către postare
  • 0
iustin2009

Va multumesc pentru raspunsuri! Am omis un detaliu: carnetul a fost eliberat de autoritatile din Marea Britanie. Acum mi s-a suspendat dreptul de a conduce in Romania 60 zile, asta inseamna ca am dreptul sa conduc in alte state? Multumesc!

Link către postare
  • 0
viktor

buna ziua.am si eu o problema pe care am relatat-o mai pe larg in topicul acte auto germania. ampe scurt am fost pacalit de un samsar si am cumparat o masina pe care eu o credeam cu acte ok si ea era de fapt radiata si cu 3 randuri de numere rosii scoase. in fine ma-am ales cu dosar penal art. 85 alineatul 1.tind sa cred ca si domnii de la politie m-au crezut ca nu savarsisem cu intentie acea fapta drept care mi-au eliberat o dovada inlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile. pe 20 imi expira acea dovada deci trebuie sa merg sa o prelungesc dar imi fac probleme daca nu o mai prelungeste si inca ceva: cand voi primi permisul inapoi? tin sa mentionez ca pana acum nu am avut nici un fel de abatere nici macar puncte de penalizare sau amenzi contraventionale. va multumesc

Link către postare
  • 0
25tess

pentru iustin 2009 - da ai dreptul sa conduci autoturismul , dar NU pe teritoriul Romaniei in perioada respectiva

pentrru victor - este posibil ca la finalizarea cercetarilor sa se dispuna fie retinerea permisului pe o perioada de 90 de zile fie anularea acestuia.

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
iustin2009

Ok, multumesc! Si acum trebuie sa fac o cerere pt a mi se inapoia permisul sau cum fac dovada ca am drept de conducere dupa ce trec granita?

Link către postare
  • 0
viktor

asta cred ca in cazul inceperii urmaririi penale. dar daca totul se termina cu neinceperea urmaririi penale si doar cu amenda administrativa?

Link către postare
  • 0
bogdanCVB

Iustin2009, in mod normal se face o cerere scrisa la Serviciul Rutier pentru a-ti pastra permisul de conducere in Romania, daca nu se trimite la autoritatea care s-a eliberat, in cazul tau Marea Britanie. Asa ca, grabeste-te cu cererea...

Link către postare
  • 0
iustin2009

Mi s-a spus sa merg marti sa vad ce se va intampla cu permisul, atunci voi face si cererea. :D O noapte placuta!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.