Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Mili295

Restituirea permisului de conducere dupa suspendare

Marius

RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE după expirarea perioadei de SUSPENDARE

Se face la solicitarea posesorului acestuia de la Ghişeul - Restituiri permise de conducere reţinute, al Poliţiei Rutiere, în baza următoarelor documente:

• actul de identitate al titularului permisului de conducere;
  • dovada înlocuitoare a permisului de conducere eliberată la data reţinerii sau declaraţia notarială din care rezultă pierderea/furtul sau distrugerea acesteia;
  • o cerere tip care se procură de la ghişeul de restituire al permiselor.

Message added by Marius

Question

Mili295

In data de 15.02.2013 am fost oprit de catre politia rutiera, in fiola am avut 0,12% alcool pur in aerul expirat, permisul imi este suspendat timp de 90 zile, mi sa eliberat o dovada fara drept de circulatie, am sustinut examenul de reducere a perioadei de suspendare si l-am admis cu 14/15. Inseamna ca mi sa redus la 30 zile. Intrebarea mea este: Cele 30 zile se numara din momentul admiterii examenului sau din momentul retinerii permisului?

Recommended Posts

• 0
Tibieriu

De pe data de 2 octombrie am fost surprins de un echipaj de politie depasind pe linie continua, am primit dovada pana pe 17 Oct (15 zile) cu suspendare 30 de zile adica pana pe 18 Noiembrie

Intrebarea mea este: Daca 18 noiembrie este  sambata am vre-o sansa sa il i-au de vineri pe 17 sau astept pana luni pe 20 

Multumesc Frumos!

• 0
Bestiuta

Luna octombrie are 31 de zile, iar ( dacă ai expus corect datele) termenul de 30 zile de suspendare se împlinește pe 16 noiembrie, motiv pentru care pe 17.11.2017, ar trebui să poți să îți recuperezi permisul de conducere.

• 0
Tibieriu

Hehe. Eu nu am mai socotit ca luna are 31 de zile.  Multumesc Frumos :D  :wub:

• 0
Gabytsu

Buna ziua ! Pe data de 29 oct. mi-a fost suspendat dreptul de a conduce din motivul depășirii limitei de viteze cu 50 in localitate având viteza de 103 km/h.
Mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioadă de 90 de zile..
As vrea sa pun următoarele intrebari:
1. Dacă dau si eu testul 13 din 15 mi se reduce pedeapsa cu 30 de zile adica la 60 de zile?
2.Testul il pot da doar in orașul in care sunt domiciliat? Adică eu sunt din Botoșani ,il pot da in Iași?
3.Ce acte imi trebuie pentru a susține testul 13 din 15?
4. Dacă nu am avut nici o abatere (nici o amendă) timp de 2 ani mi se mai reduce 30 de zile din pedeapsă?
Adică dacă iau testul 13 din 15 rămân cu 60 zile apoi imi mai scade inca 30 de zile rămân numai cu 30 de zile din pedeapsă? Eu am permis de conducere de 2 ani si jumatate. Va multumesc!

• 0
hugh1001

mia fost retinut permisul pentru depasirea limitei de viteza an localitate  am facut contestatie ampotriva procesului verbal deoarece a fost ancheiat an data de 23  08 2018 an loc de 23  06 2018 cum pot sami recuperez permisul  mentionez ca leam trimis certificatul de grefa prin posta prin prioriti post cu confirmare de primire  pe confirmarea de primire au scris tot o data an viitor adica 27  07 2018 ceea ce noi suntem acu cand va scriu an 24 07 2018 iar cand am depuso la posta data a fost de 26 06 2018

• 0
verssay

Salutare.

Mi-a fost suspendat dreptul de exercitare a dreptului de a conduce pe drumurile , publice pe o perioadă de 30 zile.

Întrebarea mea este: 

De unde îmi pot retrage permisul, de la Udriște sau din Pipera.

Mulțumesc.

• 0
Daniellll

Buna ziua 

Pe data de 29 August 2018 mi a fost suspendat permisul pentru viteza pe o perioada de 120 de zile si mi s a oferit o dovada valabila  pe 15 zile.

Dovada este valabila din data de 29 sau 30 august? Deoarece as dorii sa stiu pe ce data am voie sa conduc, dupa calculele mele dovada s ar fii terminat pe 13 septembrie asta insemnand ca pe data de 12.01.2019 as putea sa ma urc la volan. 

Multumesc frumos! 

• 0
Uvas

In 2016 am fost depistat in Trafic cu o alcolemie de 0,04 in aerul expirat si 0,09 in sange (date aproximative), am mers pe varianta recunoasterii si totul sa terminate cu amenda penala si anul area permisului. Dupa ceva timp am achitat amenda si de atunci nu am ajuns sa MI redobandesc permisul. 

Intrebarea este Ce trebuie sa fac pentru redobindire? 

• 0
Marius

RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE după expirarea perioadei de SUSPENDARE
Se face la solicitarea posesorului acestuia, în baza următoarelor documente:

• actul de identitate al titularului permisului de conducere;
  • dovada înlocuitoare a permisului de conducere eliberată la data reţinerii sau declaraţia notarială din care rezultă pierderea/furtul sau distrugerea acesteia;
  • o cerere tip care se procură de la ghişeul de restituire al permiselor.

• 0
Danielll

Salut. Am și eu o întrebare , in luna ianuarie 2019 am primit 6puncte de penalizare (întoarcere pe linie continuă) și azi mi-a fost luat permisul pe o perioadă de 90 de zi plus amendă ( din cauza vitezei ) și mi-au fost date și nouă puncte ....Întrebarea mea este ? Că deja sau acumulat 15 puncte penalizare și la astea  90 de zile se mai adaugă ceva ? Mulțumesc 

• 0
geutz

Cred ca incurci "punctele amenda" cu "punctele penalizare". 

Cand se suspenda dreptul de a conduce, nu numai ca nu se dau puncte penalizare, dar se si "reseteaza" punctele existente.

• 0
Danut971

Bună ziua.

În urma cu ceva timp mi s-a retinut permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile, cu dovada de 15 zile, pentru depășirea vitezei regulamentare cu 53 km/h(103 in localitate) și am fost programat la examenul de redobandire pe 5 martie, iar pe 2 martie se împlineau 30 de zile de la data expirării dovezii, deci depășind cu 2 zile perioada de 30 de zile.

Prin promovarea testului se reduce perioada la 30 de zile, iar ceea ce ma nedumereste pe mine, dacă au trecut mai mult de 30 de zile( 33 in cazul meu) când îmi voi putea recupera permisul după ce voi promova reexaminarea?

• 0
Lucian1987

Pe data de 09.11.2019 am avut dovadă 15 zile până în 24.11.1019 ,intrebarea mea cand pot merge ca sa ridic permisul de conducere???

• 0
andy310192

Buna ziua ! Vreau sa stiu cat trebuie sa astept pentru redobandirea permisului de circulatie,am depus cererea de restituire ,impreuna cu ordonanta primita de la parchet si dovada primita ,trecand de atunci 1 luna si 3 saptamani si nu am primit nici un raspuns,daca a fost aprobata sau nu solicitarea aceasta de restituire a permisului de conducere, si as vrea sa stiu ce este de facut mai depparte...Astept suport din partea dumneavoastra.

• 0
RamiF94

Buna seara!

Astazi a expirat perioada de 30 zile in care nu am avut dreptul de a conduce. Permisul a fost retinut in alt judet. Eu locuiesc in Bucuresti.

De unde trebuie sa-l ridic? De la Udriste sau de la DRPCIV Pipera? 

Multumesc anticipat!

• 0
massisahb

Ca sa nu mai deschid un alt topic o sa scriu întrebarea tot aici:

Mi-a fost suspendat permisul pentru 30 de zile (neacordare prioritate). Am predat mai devreme dovada de circulatie si acum ma gandesc sa fac contestatie.

Intre timp, s-au scurs vreo 20 de zile de cand am predat dovada de circulatie (nu am semnat pv si abia l-am primit prin posta, sunt in termen cu contestatia).

Daca voi pierde procesul, se iau in calcul zilele de suspendare pe care le-am stat deja? Un polititst de la Udriste mi-a spus ca daca pierd, trebuie sa stau 30 de zile de la data la care predau permisul, dupa ce am hotararea definitiva.

• 0
Gabrian

Buna Ziua, Mia fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile {Pentru Viteza},daca dau examenul de reducere a suspendari , in cazul in care nu sunt admis, se poate mari timpul suspendari ?