Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Mili295

Restituirea permisului de conducere dupa suspendare

Marius

RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE după expirarea perioadei de SUSPENDARE

Se face la solicitarea posesorului acestuia de la Ghişeul - Restituiri permise de conducere reţinute, al Poliţiei Rutiere, în baza următoarelor documente:

• actul de identitate al titularului permisului de conducere;
  • dovada înlocuitoare a permisului de conducere eliberată la data reţinerii sau declaraţia notarială din care rezultă pierderea/furtul sau distrugerea acesteia;
  • o cerere tip care se procură de la ghişeul de restituire al permiselor.

Message added by Marius

Question

Mili295

In data de 15.02.2013 am fost oprit de catre politia rutiera, in fiola am avut 0,12% alcool pur in aerul expirat, permisul imi este suspendat timp de 90 zile, mi sa eliberat o dovada fara drept de circulatie, am sustinut examenul de reducere a perioadei de suspendare si l-am admis cu 14/15. Inseamna ca mi sa redus la 30 zile. Intrebarea mea este: Cele 30 zile se numara din momentul admiterii examenului sau din momentul retinerii permisului?

Recommended Posts

• 0
Dan

Da. Examenul pentru reducerea termenului de suspendare a permisului de conducere se susține la subunitatea de poliție care a eliberat permisul, în cazul tău Piatra Neamț, dacă am înțeles bine.

• 0
kainserjiu

Domnu' care m-a oprit atunci mi-a zis ca pot sa dau testul si in Iasi, de asemenea am intrebat si la serviciul rutier, mi s-a zis ca pot sa dau si in Iasi si in Roman! Frumos din partea lor, oamenii trebuie sa asculte de lege dar la un moment dat legea isi bate joc de oameni.

• 0
adi50

Buna seara!

Nu am avut probleme cu suspendarea permisului insa acum am patit-o. 90 de zile pentru depasirea vitezei cu peste 50km/h ,peste viteza admisa in afara localitatii(eram intr-o depasire). Am fost oprit de agentul de pe Dacia MCV cu radar mobil ce venea din sens opus si era la circa 1km si ceva(nu am vazut masina) apoi mi s-a intocmit proces verbal de amenda dar procesul verbal nu mi s-a inminat ,desi am luat la cunostinta. Am primit doar dovada de circulatie provizorie de 15 zile precum si sfatul de a sustine acest examen de 15 intrebari pt. a-mi diminua perioada de suspendare la 30 de zile.

Acum intreb ,de cind decurge timpul de achitare a amenzii pe care doresc sa o platesc in 48 de ore, eu neavind procesul verbal in posesie ci doar datele din dovada de circulatie de 15 zile?

Va multumesc

Edited by adi50

• 0
Marius

Găseşti explicaţii detaliate aici:

• 0
kainserjiu

Buna ziua,

Este obligatoriu sa dau testul ala de 15 intrebari daca am depasit cu 54 km/h pe o limita de 50 km/h? Pe 4 iunie se termina cele 90 zile, daca nu dau testul se mareste la 30 zile?

• 0
Marius

• 0
stefandohi

Am si eu o nelamurire permisul de conducere mi-a fost suspendat in data de 05.08.2013 am primit dovada pe 15 zile in data de 19.09 pot sa mi ridic permisul?

Am si eu o nelamurire permisul de conducere mi-a fost suspendat in data de 05.08.2013 am primit dovada pe 15 zile in data de 19.09 pot sa mi ridic permisul?

• 0
Cromatic

Permisul nu se suspenda ci se retine. Ceea ce se suspenda este dreptul de a conduce.

Cum vrei sa ti se calculeze data la care poti ridica permisul daca tu nu precizezi perioada pentru care ti s-a suspendat dreptul de a conduce?

• 0
Rusy

Nu de pe 19 iti incepe perioada de suspendare. :) Ai vrea tu sa fie asa.

• 0
alex1985

Buna.

In data de 01.01.2014 mi-a expirat perioada de 30 zile in care mi-a fost retinut permisul (ptr o depasire pe linia continua). Problema e ca cei din politie nu lucreaza pana pe 06.01.2014. Eu ce fac in cazul acesta, pot conduce?

Multumesc

• 0
Panter

Poti conduce,dar in cazul in care vei fi depistat in trafic de catre un politist vei primi o amenda cuprinsa intre 510-680 lei cu posibilitate de achitare a jumatate din minim in 2 zile lucratoare,respectiv suma de 255 lei.

Art. 147 Ra. Oug 195/2002 – Conducătorul de autovehicul sau tramvai este obligat:
1. Să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare.

• 0
alex1985

Mersi.

Desi, nu mi se pare corect. Nu e vina mea ca nu am permisul asupra mea... Mi-am "executat pedeapsa" de 30 zile. Mai primesc 6 "bonus".

Zi buna.

• 0
Catalin

Da poţi spune şi că sunt un fel de bonus. Legea spune că dacă nu le poţi avea asupra ta, nu trebuie să te urci la volan şi fie că ţi se pare corectă sau incorectă, trebuie să o respecţi.

Multă sănătate şi un an nou mai bun îţi doresc!

• 0
alerraa

Buna ziua, mi-a fost suspendat permisul de conducere in jud. Sibiu, insa eu am domiciliul in jud. Mures. Pentru restituire trebuie sa fac o cerere in baza art. 111 din O.U.G 195/2002 la care atasez minuta. Intrebarea e, trebuie sa ma duc la Sibiu sa depun cerea sau permisul mi-a fost trimis la Politia Rutiera Mures? 

• 0
25tess

Pentru ce fapta ti- a fost retinut permisul?

• 0
CatalinLupu

Salutare! Mie mi-a fost retinut permisul de conducere pe o perioada de 90 zile in urma unui accident rutier care a avut loc in Bucuresti, in care eu am fost vinovat. Trebuia sa acord prioritate (venind dupa un drum fara prioritate) si m-am ciocnit cu un alt autovehicul. In urma accidentului eu am ajuns la spital. Intamplarea a avut loc pe 07.07.2014, de atunci am mers pe dovada, pe care o prelungeam la 30 zile...in luna decembrie am primit o decizie ca am fost scos de sub urmarire penala deoacere autovatamarea nu este considerata caz penal. Ieri am fost la Giurgiu, am dat re-examinarea, am luat 15 pct iar astazi cand am fost la Udriste cei de acolo mi-au spus ca eu nu primesc reducerea aceea deoarece a fost infractiune... Mie cand mi s-a ridicat permisul, tot cei de la Udriste mi-au spus ca am dreptul sa dau re-examinarea...deci sunt niste chestii care se bat cap in cap. Eu am permis din 2008 si nu l-am avut niciodata suspendat. Am lasat cererea acolo sa vad totusi ce raspuns primesc. Deci pana la urma beneficiez sau nu de reducere?

Multumesc!

• 0
adytzu89s

BUNA seara , mi a fost retinut permisul de conducere pentru neacordare prioritate la pieton pentru 30 de zile...din pacate mi am pierdut dovada de 15 zile , procesul verbal si chitanta cu care am platit amenda de 210 ron in aceeasi zi...ce e de facut? Va rog ajutati ma...imi pot recupera permisul fara dovada?

• 0
BordiNorbert

Buna ziua. Azi am fost la tesult de 15 intrebari  . Permisul mi-a fost luat pe 3 luni   pentru alcool in data de 30.07.2016 . Din aceste trei luni au trecut aproape  doua . Intrebare mea este daca  am reusit la test primesc permisul inapoi  fara  sa stau trei luni , adica la inceputul lunii viitoare ??? sau trebuie sa stau acelea trei luni ? 

• 0
genessys30

Nu. Acea testare a fost pentru a-ți redobândi permisul (așa prevede legea în cazul alcoolului și nu pentru reducerea perioadei de suspendare), după ce trec acele trei luni. În caz că nu o promovai sau nu te prezentai, perioada de trei luni se mărea la patru.

TREBUIE SĂ STAI ACELE TREI LUNI.

Repet! Dacă nu te prezentai sau nu promovai, perioada de suspendare se majora de la trei luni, la patru

• 0
Liviu123

Buna ziua, mi.a fost ridicat permsul pe perioada de 90 de zile pentru depasirea vitezei la limita de 30 km/h in localitate, intrebarile mele sunt: examenul 13/15 pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului trebuie dat obligatoriu in judetul in care mi a fost eliberat permisul? sau se poate da acest examen in alt judet (Iasi in cazul meu), care este perioada in care se poate sustine acest examen? recuperarea permisului se face obligatoriu la sectia de unde a fost eliberat sau poate fi primit prin serviciul postei romane?  Multumesc anticipat!

Edited by Liviu123

• 0
Laurentiu123

Buna ziua , am   o  intreabre .  De  pe data  de 3.12.2016 mi-a  fost suspendat permisul pe o  perioada de  30 de zile ,  perioada a expirat pe data de 01.1.2017 . Adica duminica  ,  fiind inchis probabil al politia rutiera din  Suceava ,  astazi este data de 2.02.2017 si presupun ca toate institutiile  publice sunt inchise  ..  vreau sa stiu daca este obligatoriu sa merg in timpul  programului  cu publicul care este doar luni si vineri de la  8 la 12 ..  sau  pot merge maine sa  il  ridic pe data de 3  fiind marti  ? si  as  dori  daca se paote sa stiu daca este obligatoriu  plata  amenzii  pentru ridicarea permisului   , sau  o  pot plati  dupa ce  il ridic   ?  Multumesc anticipat !

• 0
marius1992

salut am o intrebare va rog sa ma ajutati .. mi-sa suspendat permisul de 60 de zile  am facut contestatie si pana la urma am pierdut eu acuma sunt in italia scrie ca procesul l-am pierdut pe 12.10.2016 nu am predat permisul am inteles ca daca nu il predau in 15 zile mai se adauga o luna in plus adica in total 3 luni... ce ma intereseaza dupa 12.10.2016 pana pe 12.01,2017 se face 3 luni dupa aceea pot sa circul din nou cu masina?.. va multumesc

• 0
Petre88

Buna seara! In urma cu 2 ani am produs un accident soldat doar cu pagube materiale (fiind achitate). Iar in urma testarii cu aparatu etilotest a iesit valoarea de 0.81 alcoolemei, iar in sange 1.75 la prima prelevare .iar la a doua 1.60  Mi s-a intocmit dosar penal fiind finalizat dupa 2 ani primind pedeapsa de 10 luni cu suspendare si 2 ani de perioada de incercare. De curand am primit acasa dovada prin care mi se comunica faptul ca permisul mi.a fost suspendat pe o perioada de 120 zile de la data accidentului fara drept de circulatie. Cu aceasta dovada si cu hotărârea judecatoreasca am fost si mi.am ridicat permisul. IMPORTANT in hotărâre ajudecatoreasca specifica ca pe perioada celor 2 ani de probatiune nu am voie sa conduc. Intrebarea mea este: avand permisul pot conduce pot conduce totusi conduce in Italia ? Multumesc anticipat!

• 0
Tudorce

Buna seara

Astazi am incalcat regulile de circulatie, depasire pe linie continua. Am fost cam obraznic in dialogul purtat cu agentul, nu am semnat procesul verbal, nu am semnat nici pentru dovada. Peste 2 zile o sa plec din Romania pentru 3 luni si nici nu sunt inregistrat la Fisc cu vreun bun. In cazul de fata pot ramane linistit domnilor politisti? Cand am sa revin In Ro (dupa cele 3 luni) o sa pot sa-mi ridic permisul de conducere?

Va multumesc

• 0
DanielAnghel

Mi.a fost luat permisul de conducere pe 30 de zile in data de 14.03 si am avut dovada pana pe 29.03 de pe 30.03 nu am mai putut conduce. Vreau sa va intreb daca trebuie sa ma duc pe 30 sa il ridic sau dupa 30 de zile adica pe 28 deoarece luna martie a fost de 31 de zile, iar daca trebuie sa ma duc pe 30 pica duminica si nu stiu daca se lucreaza duminica acolo la politie sa il pot ridica, iar pe 1 mai nu se lucreaza si deci trebuie sa il ridic pe 2 mai? Mulțumesc anticipat!