Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
Mili295

Restituirea permisului de conducere dupa suspendare

Marius

RESTITUIREA PERMISULUI DE CONDUCERE după expirarea perioadei de SUSPENDARE

Se face la solicitarea posesorului acestuia de la Ghişeul - Restituiri permise de conducere reţinute, al Poliţiei Rutiere, în baza următoarelor documente:

• actul de identitate al titularului permisului de conducere;
  • dovada înlocuitoare a permisului de conducere eliberată la data reţinerii sau declaraţia notarială din care rezultă pierderea/furtul sau distrugerea acesteia;
  • o cerere tip care se procură de la ghişeul de restituire al permiselor.

Message added by Marius

Question

Mili295

In data de 15.02.2013 am fost oprit de catre politia rutiera, in fiola am avut 0,12% alcool pur in aerul expirat, permisul imi este suspendat timp de 90 zile, mi sa eliberat o dovada fara drept de circulatie, am sustinut examenul de reducere a perioadei de suspendare si l-am admis cu 14/15. Inseamna ca mi sa redus la 30 zile. Intrebarea mea este: Cele 30 zile se numara din momentul admiterii examenului sau din momentul retinerii permisului?

Recommended Posts

• 0
robberttt

Buna ziua,

Mi sa retinut permisul pentru 30 zile (pe drept, ne acordare prioritate de dreapta). S-a retinut in Buc, iar domiciliul meu din buletin este in alt judet. Dupa expirarea celor 30 de zile daca las la mama sau tata toate documetele (dovada, proces verbal, chitanta ca a fost achitat amenda) si o inputernicire de la notar, expres mentionat ridicare permis de conducere... poate sa ridice una dintre parinti permisul cu inputernicirea respectiva?Mentionez ca voi fi plecat din tara cu jobul in perioada in care expira cele 30 de zile.

Multumesc pentru raspuns.

O zi buna

Robert

• 0
Catalin

Da este posibil.

• 0
robberttt

Domnu Catalin,

Multumesc pentru raspuns. Va doresc o zi buna:)

Cu respect,

Robert

• 0
iustin2009

Buna seara! Am trecut astazi pe la Politia Rutiera si am intrebat despre acel examen de recuperare a carnetului dupa 30 de zile (a fost suspendat pe 60 de zile) si un domn de la intrare a spus nu pot sustine acel examen deoarece am carnet Englezesc si cica nu as fi in baza de date, insa nu era convins. Initial am obtinut carnetul in Romania in 2010 iar in 2011 l-am schimbat cu cel englezesc. Deci am sau nu dreptul la acel examen? :D

Va multumesc!

• 0
25tess

nu ai dreptul la examen intrucat ai permis emis de catre autoritatile din Marea Britanie. In legislatia noastra este prevazut faptul ca examenul 13/15 se sustine la nivelul Serviciului Rutier care are in evidenta permisul de conducere.

Art.106. –OUG 195/02

(1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:

a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

b) când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;

c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.

(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b), sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

Edited by 25tess

• 0
iustin2009

Ok, multumesc! Voi incerca sa renunt la cel englezesc si sa primesc unul romanesc, asta daca se poate.

• 0
dtzallin

Buna ziua ! Mi s-a retinut permisul pentru 90 de zile ( alcoolemie 0,13 ) . Imi pot recupera permisul in 30 de zile ? Daca da, cum ? Multumesc !

• 0
iustin2009

Am fost iarasi la Rutiera si domnul de acolo a spus ca pot sa dau examenul, dar ca trebuie sa trimita ceva in Anglia si ar dura prea mult (mai mult de 60 zile, cat am suspendarea carnetului)

Stiti daca este vreo solutie? 60 zile fara carnet inseamna sa-mi pierd jobul...

Multumesc!

• 0
25tess

din pacate nu exista alta solutie in cazul tau.

• 0
belluta

buna ziua.am si eu o intrebare .in noiembrie 2012 sotul meu a circulat cu masina,cu nr. provizorii expirate[nu stia, venise din italia pt. o inmormintare].el are permis obtinut in romania,dar preschimbat in italia.a primit in noiembrie o dovada cu drept de circulatie pt15 zile,permisul fiindu-i retinut.nu stim inca in ce stadiu se afla dosarul penal,si unde e permisul italian.au trecut deja 5 luni.multumesc

• 0
25tess

mergeti la unitatea de politie unde i-a fost intocmit dosarul penal, intrebati la secretariat si luati legatura cu politistul caruia i-a fost repartizat dosarul sotului dvs.

• 0
belluta

multumesc pt promptitudinea raspunsului.totusi,exista posibilitatea de a-si recupera permisul italian pe baza unei cereri si cu declaratie ca nu il va folosi in romania?sau acest permis a fost deja trimis in italia?

• 0
25tess

Permisul a fost inaintat la Serviciul Rutier din localitatea unde s-a intocmit dosarul penal si acolo ramane pana la finalizarea acestuia.

Nu exista posibilitatea de a-si recupera permisul mai devreme deoarece sotul dvs. este cercetat sub aspectul savarsirii unei infractiuni prevazute in Codul rutier.

• 0
cristi21

In data de 26/02/2013 mi-a fost retinut permisul pentru neacordare prioritate pietoni, am primit dovada pe 15 zile.Ma intereseaza daca ziua de 26 este luata in calcul la cele 15 zile cu suspendare?;adica 26/02-12/03/2013. Daca se ia in considerare(cum de altfel cred ca e normal) atunci azi 11/04 imi expira cele 30 zile.

cu stima

• 0
Panter

Perioada de suspendare se calculeaza dupa expirarea celor 15 zile din dovada cu drept de circulatie.

Cu data de 13.04.2013 aveti dreptul sa conduceti!

(1) In situatia in care conducatorul de autovehicul savarseste o fapta pentru care, potrivit legii, se retine permisul de conducere in vederea suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, eliberandu-se dovada inlocuitoare cu drept de circulatie, sanctiunea contraventionala complementara opereaza incepand cu ziua urmatoare celei in care a expirat valabilitatea dovezii.

(2) Cand dovada inlocuitoare a permisului de conducere este eliberata fara drept de circulatie, suspendarea exercitarii dreptului de a conduce opereaza din momentul aplicarii sanctiunii contraventionale complementare prin procesul-verbal de constatare a contraventiei.

• 0
cristi21

Multumesc pentru raspuns Panter,atunci daca imi expira maine cand pot ridica permisul? presupun ca sambata e inchis?

cu stima

• 0
Panter

Permisul de conducere il puteti ridica luni.Puteti sa circulati cu data de 13.04.2013 dar sunteti pasiv de amenda pentru lipsa documente,respectiv 450-600 lei.

• 0
cristi21

Multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor Panter. Stiam de art.210, dar nu stiam daca data de 26 se ia in considerare; ceea ce nu mi se pare in regula dar asta e

cu stima.

Edited by cristi21

• 0
downy

Salut, poate sa imi spuna si mie cineva cum treabuie sa arate si ce trebuie sa scrie in cererea de reducere a perioadei de suspandare?

• 0
25tess

ti-am raspuns la intrebarea aceasta intr-un alt topic.

• 0
kainserjiu

Buna ziua,

Pe data de 18 februarie, in drum spre Iasi, am mers pe o limita de 50 km/h cu 104 km/h, si evident un domn politist m-a oprit si mi-a luat permisul dandu-mi o dovada de circulatie pentru 15 zile si pe 4 martie mi-a expirat dreptul de a conduce. Pe data de 23 martie am trecut de testul pentru reducere cu punctajul 13/15, iar pe 4 aprilie am fost si am depus cererea la Serviciul Rutier din Iasi unde mi se afla permisul, intrebarea mea este: cand as putea sa merg sa ridic permisul, pe 23 aprilie (la o luna de cand am trecut testul) sau pe 4 mai (o luna de cand am depus cererea? )

Multumesc anticipat!

• 0
25tess

daca pe 4 martie ti-a expirat dreptul de a conduce (adica au trecut cele 15 zile cat ai avut dovada valabila) si ai depus dosarul pentru reducerea termenului de suspendare de la 90 la 30 de zile, acum poti sa mergi sa iti ridici permisul de conducere.

Suspendarea incepe din ziua ulterioara expirarii termenului de valabilitate al dovezii inlocuitoare in cazul tau incepand cu data de 04.03.2013.

• 0
kainserjiu

Chiar daca am depus cererea tarziu? Wow, va multumesc pentru aceste vesti grozave Permisul il iau din orasul din care provin (Roman) sau din orasul unde am dat examenul pentru obtinerea permisului de conducere (Piatra Neamt) ?

Edited by kainserjiu

• 0
25tess

permisul il ridici de la Politia Rutiera care are in evidenta permisul tau de conducere. Adica in orasul in care este eliberat permisul vezi ca scrie la rubrica nr 4 in permis.

• 0
kainserjiu

Buna ziua,

Am intampinat niste probleme dupa ce mi s-a aprobat reducerea de 30 zile, cum am zis si mai sus am sustinut examenul pentru obtinerea permisului de conducere in Piatra Neamt, iar testul l-am dat in Iasi (mi s-a spus ca pot sa dau ORIUNDE testul), a aprobat cererea dar mi s-a zis ca testul trebuia sustinut in Piatra Neamt, adica orasul de unde am obtinut permisul. Este adevarat asa ceva?