Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

podacandrei
 Share

Question

Buna ! am si eu o nelamurire.. acum un an si ceva am fost oprit in trafic de catre un agent de politie,mi-a fost dat etilotestul unde mi-a iesit 0,46 in aerul expirat dupa am fost condus la spital pentru prelevarea probelor de sange ! dupa aproximativ 2 saptamani mi-a fost adus la cunostinta rezultatul probei biologice de sange care era 0.9,automat mi-a fost deschis un dosar penal ! vreau sa mentionez ca e prima abatare,am asteptat un an deja si dosarul nici acum nu a ajuns la parchet,nu am avut accident in seara cand am fost prins baut la volan ! exista posibilitatea sa scap doar cu o amenda contraventionala,sa nu-mi fie anulat permisul de conducere?? am citit pe mai multe forumuri caci daca am avut sub 1 la mie in sange pot scapa cu o amenda de vreo 1000 lei,o platesc si mi se va inapoia permisul ! e adevarat?se poate?

11 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu ai cum sa iei amenda contraventionala atata vreme cat ai un dosar penal. Practica parchetelor la momentul de fata este ca pana in 1,00 in sange sa aplice o amenda administrativa, insa nu e regula. Poti ajunge in fata unui judecator la fel de simplu care sa iti dea o condamnare si sa iti anuleze permisul. Depinde de procuror.

• 0

admiistrativa vroiam sa zic nu contraventionala ! deci exista sanse sa ieu o amenda contraventionala si sa nu mi se anuleze? in primul rand asta depinde de procurorul care se ocupa de caz iar apoi de judecator,nu?

• 0

Eu zic să îți faci griji pentru libertatea ta mai întâi. Dacă nu știai conducerea unui autoturism pe drumuri publice cu o îmbibație alcoolică în sânge peste limita legală, se pedepsește cu închisoare. Așa că mai bine gândește-te mai întâi dacă vei scăpa de închisoare și abia apoi fă-ți griji pentru permis, care fie vorba între noi nu îți folosește la nimic într-o celulă de 2/2 metri. :clip:

• 0

Dane hai sa fim realisti ! Ai auzit tu de cazuri de genul in care sa se dea puscarie cu executare??? Asa ca te rog.. nu vorbii in necunostinta de cauza !

• 0
  • Moderator

Iti pot enumera eu, din amintiri, cel putin 20 de cazuri. Nu o lua in gluma, suspendarea executarii pedepsei nu e obligatorie, sa stii.

• 0

In vara anului trecut o cunostinta a avut un accident in care au fost 2 victime care erau pasagerii in masina care o conducea el .. si? Ia fost anulat permisul un an de zile si a primit 6 luni cu suspendare.. deci daca in cazul asta nu a dat cu executare nu vad de ce mi-ar da mie..

nu am venit aici sa jignesc pe nimeni,nici nu cred ca am facut-o,in al doilea rand nu stiu cine e dnl Dan si nici nu sunt curios,daca el considera ca i-am adus o jignire,imi cer scuze

• 0

Salut tuturor! Problema mea este asemanatoare ca a lui "podacandrei"! Acum o luna si o saptamana am fost oprit de un echipaj de politie in loc Salva jud Bistrita-Nasaud iar la aparatul etilotest mi-a iesit 0,51 fapt pt care am fost dus la probe biologice! mi-a dat o dovada fara drept de circulatie! de atunci nu am primit nici o citatie acasa! va rog sa imi spuneti daca pot face o cerere catre comandantul de la acea sectie pentru a afla care sunt demersurile... sau in cat timp imi veni acea citatie! mentionez ca nu am avut accident! multumesc

• 0
  • Moderator

Sigur că poţi depune o cerere privind stadiul cercetărilor.

Mult mai recomandabil ar fi să mergi şi să stai de vorbă cu poliţistul ce îţi instrumentează dosarul penal. Nu-l privi ca pe un adversar sau inamic, care ţi-a făcut un rău. El doar şi-a făcut datoria, pentru că dacă vei privi fără patimă la ce s-a întâmplat, vei realiza ca asta este treaba lui, să-i găsească pe cei ce conduc după ce au consumat alcool. Ştiu şi înţeleg că fiind implicat este greu, dar te asigur că poliţistul acela nu-ţi este un adversar sau un duşman, el doar şi-a făcut datoria. Dacă vei depune o cerere, la aceasta ţi se va răspunde în termenul legal (30 de zile), în schimb dacă păstrezi legătura cu poliţistul vei afla mult mai repede de stadiul cercetărilor.

• Upvote 1