Jump to content
POLITISTI.ro

crix

Mass media menţine confuzia între poliţisti şi gardienii locali

Recommended Posts

yo3ies

Am urmarit reportajul si eu acum si am vazut ca reporterita a spus Politistul Comunitar (secunda 47). Vocea din of nu a mai repetat, si asta se datoreaza vitezei si oboselii, din ce vad si imi dau seama reportajul a fost facut de tura de noapte, si cum e de la Constanta sigur materialul a ajuns pe la 4 dimineata si trebuia sa fie gata pana la 5.45 pentru jurnalul de dimineata. Dar nici nu a aparut un comunicat de la ai vostrii sefi si nici macar de la IGP Constanta cu referire la cazul respectiv, si sincer nu m-ar mira sa aflam ca cazul a fost musamalizat.

Edited by yo3ies

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dan

Orice om care nu trebuie să aibă studii jurnalistice știe că impactul și ratingul combinate cu ura preconcepută sunt date de titlurile pompoase de genul ”un polițist a făcut, un polițist a dres”. În timp ce în alte țări părinții insuflă copiilor ideea că poliția și polițiștii sunt acolo în stradă pentru siguranța lor, la noi este taman invers, mamele le spun copiilor : ” vezi dacă nu ești cuminte te spun lui nenea polițistul”, de parcă polițiștii au rol de bau-bau sau sperietori.

yo3ies

Orice om care nu trebuie să aibă studii jurnalistice știe că impactul și ratingul combinate cu ura preconcepută sunt date de titlurile pompoase de genul ”un polițist a făcut, un polițist a dres”. În timp ce în alte țări părinții insuflă copiilor ideea că poliția și polițiștii sunt acolo în stradă pentru siguranța lor, la noi este taman invers, mamele le spun copiilor : ” vezi dacă nu ești cuminte te spun lui nenea polițistul”, de parcă polițiștii au rol de bau-bau sau sperietori.

Asta cam asa este in 95 % din cazuri, eu unul de cand avea fetita 4 ani am invatat-o pe dinafara adresa si numerele de telefon ale mele si ale sotiei, si daca se pierde sa se duca la nenea politistul si sa ii spuna cum o cheama si unde sta si nenea politistul o aduce acasa, si ca sa faca diferenta intre un politist si un om obisnuit am dus-o de vreo 2 ori in parcul Herastrau cand erau prezentate elemente de tehnica a politistilor, a doua oara a dat cea mai dura replica unui coleg de- al vostru de la una din formatiunile speciale, ca ea nu vrea sa se urce in masina respectiva sa o vada ca el nu e politist ca nu are uniforma albastra, si ea nu vorbeste cu oamenii straini ci doar cu politistii daca se pierde, va dati seama ce ras a fost pe noi, dar mai bine asa zic eu

Marius

Încă o dovadă a faptului că există o acţiune voită de denigrare şi batjocorire a poliţiei şi a poliţiştilor, puteţi vedea la toate televiziunile şi ziarele, când prezintă câte o forografie sau imagini cu câte o maşină a poliţiei oprită neregulamentar sau care încalcă marcajul continuu etc. fără să precizeze că legea oferă dreptul poliţiştilor să încalce normele rutiere.

În ultima perioadă a devenit aşa un fel de sport naţional treaba asta, iar jurnaliştii ăia care fac astfel de reportaje nu au măcar bunul simţ să citească legea. Datorită lor am scris aici:

yo3ies

Iarasi o problema a purtatorilor de vorbe. Nu ies sa dea un comunicat cu ce ai spus tu acolo. Pana atunci tot vor aparea stiri de genul, si pesemne ca dupa ce va aparea comunicatul o sa apara vreo stire in care o sa vedem vreo masina de politie sau de politie comunitara cu ocupantul plecat in misiune sa cumpere gogosi :)) asta ca sa mai destindem atmosfera. Problema e asa cum am mai spus ca nu se ocupa nimeni de imaginea politiei, daca ofiterii de presa si cei care se ocupa cu monitorizarea stirilor (sunt 90% sigur ca politia are un astfel de departament) si-ar face treaba si la 3-4 stiri din astea le-ar folosii si sa spuna ca echipajul de politie prezentat in reportajul din data de la ora de se afla in misiune si rezolva un furt sau ceva de genul ar disparea si stirile de genul. Dar ce sa faci cand munca de birou de presa nu inseamna sa te ocupi si de imagine politiei in presa prin comunicate si drepturi la replica o sa to vedem din astea pe principiul, politia tace deci inseamna ca era ceva necurat acolo. Asta e mentalitatea romanului nu ai ce sa ii faci, nu e vorba numai de presa aici, dar daca eu zic de exemplu ca in data de la ora de o masina de politie aflata in locul x in mers fara girofar in functiune a incalcat legea rutiera prezit si imagini de acolo si biroul de presa al politiei nu reactioneaza inseamna ca am avut eu dreptate si ca politia prefara sa treaca sub tacere incidentul ca sa se uite cat mai repede.

Marius

Eu te asigur că legile sunt publice, se publică in Monitorul Oficial şi fiecare cetăţean al acestei ţări are obligaţia să le cunoască, pentru că necunoaşterea lor nu te absolvă de răspundere.

Nu e treaba şi nici problema birourilor de presă să stea după fundul fiecărui jurnalist şi să-i ofere consiliere juridică.

Faptul că aceşti jurnalişti, cei mai mulţi dintre ei au permis de conducere şi se presupune că cunosc legislaţia rutieră, ori când se informează ce abateri cred ei că a săvârşit conducătorul autoturismului poliţiei, trebuie să citească legea până la capăt, nu numai ce le convine şi ce cred ei că e bine, în caz contrar nu fac altceva decât să dezinformeze şi să-şi manipuleze telespectatorii, dovedind o lipsă de profesionalism şi corectitudine.

yo3ies

Hai sa mai explic o data marius ca sa intelegi ce am vrut sa zic:

Se ia asa o masina de politie care se deplaseaza fara girofar in fuctiune cu viteza pe Bd iion mihalache din bucuresti pe linia de tramvai si depaseste toate masinile aflate in coloana la semafor. Conform legislatiei rutiere de la noi din tara si citand din ceea ce ai scris tu politia incalca regulile de circulatie.

Si eu si tu si multi de pe acest forum stim ca sunt momente in care nu e indicat sa folosesti semnalele acustice si luminoase.

Reporterul Gogu filmeaza aceasta masina si da stirea pe post cu data si ora. Daca dupa ce apare stirea departamentul de presa nu da un comunicat in care sa spuna ca echipajul se afla in misiune, fiind fara semnale acustice si luminoase in functiune atunci stirea lu nea Gogu e perfect reala si degeaba ne plangem pe forumuri. De asta spun ca cei de la departamentul presa al politiei trebuie sa isi faca treaba mai bine

Marius

E părerea ta şi o respect, dar asta nu înseamnă că sunt de acord cu ea.

Domnul Gogu, reporterul în cauză, poartă o responsabilitate pentru ce lansează în spaţiul pubilc, iar dacă doreşte să fie un profesionist, trebuie să verifice şi să se informeze în prealabil.

Corect şi moral este ca domnul jurnalist să ceară explicaţii înainte să lanseze un astfel de reportaj minicinos, care se bazează doar pe presupuneri şi supoziţii. De ce nu cere jurnalistul de la biroul de presă lămuriri înainte de a publica/lansa reportajul?

Asta ar presupune o documentare corectă, nu să lanseze minciuni şi să aştepte să intervină birourile de presă.

Rolul birourilor de presă este să ofere informaţii jurnaliştilor (dar trebuie ca aceştia să le solicite), NU să urmărească şi să intervină pentru îndreptarea unor minciuni şi dezinformări.

serhente Garcia

marius, game over, n-are rost, trebuie sa solicitam infiintarea unui birou de urmarire si indreptare/rectificare a informatiilor false din mass media.

yo3ies

Pai acum te contrazici singur si eu nu mai inteleg nimic sincer. Legea spune negru pe alb ca daca masina nu are girofar in functiune trebuie sa respecte regulile de circulatie. Respectivul echipaj de politie nu respecta legea si nici nu foloseste luminile de avertizare. Iar daca eu cer informatii despre asa ceva la biroul de presa iti spun sigur ca primesc raspuns la sfantul asteapta (adica de loc). Daca eu cer informatii la biroul de presa normal ar fii sa mi se raspunda in maxim 15 minute (cam atat ar fi un ragaz suficient pentru a se informa depre un echipaj de politie daca se afla sau nu in misiune la ora de in data de ca de aceea aveti masinile echipate cu gps-uri care raporteaza pozitia si un CTRL + F sa gasesti un nr de inmatriculare MAI intr-o baza de date care este destul de mica si sa vezi daca intre ora x si ora y era in misiune e mai mult decat suficient)dar daca nu primesti raspuns nici dupa 30 de zile cum ti se pare?

marius, game over, n-are rost, trebuie sa solicitam infiintarea unui birou de urmarire si indreptare/rectificare a informatiilor false din mass media.

Problema e ca aveti deja structura formata de monitorizare a presei (ea exista in organigrama si sunt oameni platiti pentru asta) si care ar trebuii sa se ocupe de imaginea politiei in presa. Cereti-le doar sa isi faca treaba nu sa stea la cafele si la altele prin birouri

DanielBAD

Fara legatura cu ce se discuta mai sus, dar cel mai stupid articol pe care l-am citit vreodata si are legatura cu topicul:

http://www.gandul.in...e-mita-10591231

Doi poliţişti braşoveni au fost trimişi în judecată pentru luare de mită

de Andreea Unturica, Mihaela Gradinaru Publicat la: 23.02.2013 12:45 Ultima actualizare: 23.02.2013 12:46

Doi poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Locală Braşov au fost trimişi în judecată după ce au fost prinşi în flagrant în timp ce primeau mită câte 100 de lei pentru a nu sancţiona o infracţiune la Legea Circulaţiei, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Braşov au dispus, în 18 februarie, trimiterea în judecată în stare de libertate a inculpaţilor Muntean Mădălin Dorina şi Ignat Dan, ambii poliţişti în cadrul Poliţiei Locale Braşov, pentru săvârşirea infracţiunilor de luare de mită în formă continuată, două acte material, potrivit unui comunicat de sâmbătă al Parchetului.

Cei doi poliţişti locali au fost prinşi în flagrant în data de 5 februarie când au primit câte 100 de lei de la un poliţist sub acoperire pentru a nu-şi îndeplini atribuţiile de serviciu, respectiv pentru a nu constata şi sancţiona o infracţiune la Legea Circulaţiei.

"În sarcina inculpaţilor s-a reţinut faptul că la data de 5 februarie 2013 aflându-se în exercitarea atribuţiilor de serviciu pe raza municipiului. Braşov, având printre altele ca atribuţii specifice fişei postului şi constatarea unor contravenţii privind respectarea normelor legale privind circulaţia pe drumurile publice, în baza unei înţelegeri ce avea ca obiect împărţirea sumelor de bani necuvenite încasate în timpul programului, au primit fiecare suma de câte 100 lei de la un investigator cu identitate reală pentru a nu-şi îndeplini atribuţiile de serviciu, respectiv pentru a nu constata şi sancţiona potrivit legii contravenţiile comise de către acesta", se arată în comunicat.

Prinderea în flagrant a inculpaţilor a fost organizată de către procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Braşov şi ofiţerii de poliţie judiciară din cadrul Direcţiei Generale Anticorupţie - Serviciul Judeţean Anticorupţie Braşov.

Dosarul a fost înaintat Tribunalului Braşov pentru cercetare.

Cititi ce este bolduit si subliniat si va minunati.

Si foarte deranjant, dar fara legatura cu modul cum a fost redactat articolul, oamenii sunt cercetati in stare de libertate. :shock:

Edited by DannyBAD

yo3ies

ca mi-ai deschis apetitul la politia locala citesc si ma minunez din regulamentul lor intern http://politialocalabrasov.ro/?page_id=66

Art.17. Serviciile, birourile şi compartimentele din structura Poliţiei Locale Braşov, sunt următoarele:

1. SERVICIUL DE ORDINE ŞI LINIŞTE PUBLICĂ;

2. BIROUL DE POLIŢIE TURISTICĂ – BRAŞOVUL VECHI;

3. BIROUL INTERVENŢII, COMPARTIMENTUL SIGURANŢĂ OBIECTIVE;

4. BIROUL RUTIER;

5. SERVICIUL INSPECŢIE – CONTROL ŞI DISCIPLINA ÎN CONSTRUCŢII;

6. SERVICIUL CABINET, DISPECERAT ŞI PROTECŢIA MUNCII;

7. BIROUL CONTABILITATE BUGET – FINANŢE, ACHIZIŢII;

8. SERVICIUL ADMINISTRATIV – APROVIZIONARE;

9. BIROUL COMUNICARE PUBLICĂ ;

10. BIROUL RESURSE UMANE, JURIDIC;

11. COMPARTIMENTUL AUDIT.

(4) Consumul lunar de combustibil al autovehiculelor din dotarea Poliţiei Locale Braşov este stabilit la valorile din tabelul de mai jos, avându-se în vedere prevederile art. II, alin. 2 din O.U.G. nr. 55/2010 privind unele măsuri de reducere a cheltuielilor publice, aprobată prin Legea nr. 33 /2011:

Nr. ctr.

Categoria autovehiculului

Norma lunară de carburant/vehicul 1. Autoturisme de patrulare 250 litri 2. Autoutilitară, Autovehicul special de intervenţie 250 litri 3. Motocicluri pentru patrulare (mopede)

50 litri

dar politia parca are norme mai restrictive la combustibil

si multe altele.

Tocmai mi-ati dat o idee de subiectel de presa. ia lasati-ma doua saptamani sa vedem ce iese. Parca e prea de tot toata treaba asta cu localii, au mai multe drepturi decat obligatii si sunt mai bne tratati decat politistii si totul bineinteles pe banii din impozitele noastre

Marius

Pai acum te contrazici singur si eu nu mai inteleg nimic sincer. Legea spune negru pe alb ca daca masina nu are girofar in functiune trebuie sa respecte regulile de circulatie. Respectivul echipaj de politie nu respecta legea si nici nu foloseste luminile de avertizare. Iar daca eu cer informatii despre asa ceva la biroul de presa iti spun sigur ca primesc raspuns la sfantul asteapta (adica de loc). Daca eu cer informatii la biroul de presa normal ar fii sa mi se raspunda in maxim 15 minute (cam atat ar fi un ragaz suficient pentru a se informa depre un echipaj de politie daca se afla sau nu in misiune la ora de in data de ca de aceea aveti masinile echipate cu gps-uri care raporteaza pozitia si un CTRL + F sa gasesti un nr de inmatriculare MAI intr-o baza de date care este destul de mica si sa vezi daca intre ora x si ora y era in misiune e mai mult decat suficient)dar daca nu primesti raspuns nici dupa 30 de zile cum ti se pare?

yo3ies

Nu mă contrazic deloc. Faptul că domnii jurnalişti se consideră miezul din fanta sau gaura din covirg, astfel încât instituţia să răspundă în termenul stabilit de ei, este clar o dovadă de infatuare. Legislaţia în vigoare stabileşte un termen de răspuns în astfel de situaţii, nu cel pe care îl doreşte domnul jurnalist.

În plus, nu nicio mare descoperire şi nici vreun interes public major, faptul că un echipaj de poliţie e oprit în zona de acţiune a indicatorului "oprirea interzisă", e doar reavoinţă şi răutate din partea jurnalistului, care de cele mai multe ori urmăreşte o răzbunare penibilă pentru cine ştie ce sancţiune primită.

Nu e neapărat necesară o inteligenţă peste medie pentru un jurnalist să-şi dea seama că pot exista anumite acţiuni ale poliţiei ce nu trebuie dezvăluite la TV, până la finalizarea acestora. Iar aşa cum tu şi mulţi oameni realizează şi îţi dau seama de astfel de lucruri, tot aşa ar fi normal şi firesc să procedeze şi domul sau doamna jurnalist/ă.

Încă o dată repet, jurnalistul nu e cel mai important om pe pământ şi nu toate ştirile de doi lei pe care le realizează ei reprezintă un interes public, sunt doar nişte poliţe plătite de către nişte oameni ce au o capacitate intelectuală foarte redusă pentru că nu pot analiza situaţiile în ansamblu, ei acţionează în consecinţa unor situaţii punctuale în care au fost implicaţi.

yo3ies

a si aprops de polite de platit, nici macar nu stiu ce inseamna amenda ca nu am primit nici una in viata mea si nici nu am de gand dar eu incerc sa ajut pe toata lumea si de asta poate ca par asa agasant, cel mai util pentru toata lumea e sa si intelegeti ce se intampla in spatele sticlei si stii tu vorba aia mai lasa unii mai lasa altii si se ajunge la un consens. Legea e clara in ce priveste politia locala si politia dar pana la urma citand o clasica in viata culmea avand o legatura foarte stransa cu politia rutiera cand i-am atras atentia ca respectivul e de la politia locala nu de la politie stii ce raspuns mi-a dat: Locala rutiera economica sau cum i-o zice tot politie este si daca vrei nume ti-l dau pe mesaj privat si o sa imi dai dreptate, deci ori se schimba denumirea din politie locala inapoi la gardieni publici ori o sa aveti din ce ince mai multe din astea

iar cu termenul de raspuns sa fim sinceri lasand la o parte spetele cu masinile politiei aici chiar e o problema unor jurnalisti li se da raspunsul imediat iar altora dupa 29 de zile conform legii cunosc si astfel de cazuri. deci departamentul vostru de presa trebuie sa lucreze mai bine si la fel pentru toti, nu pe simpatii si altele

Marius

a si aprops de polite de platit, nici macar nu stiu ce inseamna amenda ca nu am primit nici una in viata mea si nici nu am de gand

Ai înţeles greşit, nu la tine m-am referit în postarea mea.

yo3ies

uite ca mi-a venit o idee salvatoare haideti sa strangem 100.000 de semnaturi pentru a declansa o initiativa legislativa prin care sa se intezica aparitia in denumirea diverselor institutii sintagma de politia cu exceptia celor din MAI, pentru a nu se mai face confuzie, cine cunoaste vreun avocat bun sa ne sfatuiasca exact ce si cum, stiu ca se poate dar nu stiu toata procedura. Si 2 semnaturi le aveti deja asigurate (eu plus sotia) urmeaza restul de 99.998 de semnaturi

Dan

Parcă circula pe internet o astfel de petiție prin care era cerut autorităților să desființeze poluția locală. :hmmmt:

yo3ies

Petitiile online au valoare simbolica dar o propunere legislativa cu 100.000 de semnaturi nu poate fi ignorata, scrie inclusiv in constitutie de asta

arcan

Eu ma bucur ca yo3ies incearca sa intre in dialog cu noi,si de aceea propun sa fim mai putin incisivi cu el,mai ales prin prisma faptului ca este primul om din presa care doreste sa inteleaga si sa invete aceste lucruri. Si este un lucru bun,zic eu.

Cu cat mai multi oameni din mass-media intra pe forumul asta si se documenteaza,cu atat mai bine.

• Upvote 2

Alex87

Toata lumea i-a sarit in cap desi tipul a intrat pe forumul asta se documenteze in privinta aceasta.

Marius

Aşa ai înţeles tu, că toată lumea i-a sărit în cap?

CITADELA

@Alex87: userul yo3ies este obișnuit cu greul! să vezi ce-i prin redacție! la noi este în vacanță! :naughty:

• Upvote 1

Catalin

Interesantă discuţie!

yo3ies totuşi aş fi curios cam cât de obosiţi au fost cei din redacţie, când au construit ştirea din clipul de mai jos, bazată pe o fotografie.

Nu ar fi fost corect să ceară şi un punct de vedere al celor de la Piatra Neamţ?

Nu ţi se pare că este o ştire fabricată şi care manipulează lăsând impresia că poliţiştii respectivi au alte preocupări în timpul serviciului? Ţi se pare corect acestă modalitate de a redacta o ştire bazată pe o fotografie, fără o minimă documentare?

Am înţeles că tu lucrezi la altă televiziune, dar sunt curios dacă ţi se pare că această ştire are vreo legătură cu intenţia de a informa obiectiv?

• Upvote 4

yo3ies

daca ar fi filmat cum descarca geamurile la o casa particulara era o stire (daca nu cumva erau inapoiate pagubitului) asa ai dreptate poate fii vorba de a prezenta ceva inedit dar in necunostinta de cauza, si sincer nu mi se pare o stire

Si cum am mai spus dintr-o discutie in contradictoriu toata lumea are de invatat, asa ca nu consider ca mi-a sarit cineva in cap, si chiar daca unii sunt mai duri in viata sunt si lucruri foarte dure, nu doar lapte si miere.