Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Radiere masina inmatriculata in Spania

AlinBura
 Share

Question

buna seara
am si eu o problema:fratele meu i-a dat o masina de-a lui inscrisa pe Spania la tata...acum noi am inmatriculato aici in Romania dar cand mi-a dat numerele a trebuit sa dau toate actele vechi ale masinii...acum eu vreau sa intreb cum fac si ce trebuie sa trimit inapoi in Spania la fratemio ca sa o poata radia acolo sa nu mai plateasca impozit dupa ea
Multumesc

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

o sa fie nevoie sa trimiteti in Spania certificatul de radiere care v-a fost eliberat in momentul in care ati inmatriculat masina in Romania. Acel certificat de radiere si traducerea sa legalizata trebuie sa ajunga in Spania astfel incat sa puteti radia autov. de acolo.

• 0
  • Moderator

Radierea temporară sau definitivă ("baja temporal o definitiva") în Spania se face la cerea proprietarului, fără a prezenta alte documente din țara unde s-a reînmatriculat autovehiculul. Pentru a evita orice alte impedimente din partea autorităților spaniole, e recomandat să urmați sfatul de mai sus. Neapărat ca ruda dvs. să aibă impozitul plătit la zi!

Oricum, din oficiu, autoritățile din țara noastră notifică autoritățile din statul de proveniență cu privire la noua înmatriculare.

• Upvote 1

• 0
  • Moderator

Certificatul de radiere de care vorbeşte colegul meu e ataşat în partea de jos a contractului de vânzare cumpărare, iar la înmatriculare funcţionarul de la ghişeu stampilează şi semnează acel certificat.