Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Vecini galagiosi

Alex897
 Share

Question

Buna seara,

Acum ceva timp s-au mutat niste persoane sub apartamentul meu. Nu e problema ca dau muzica tare sau ca sunt scandalagii, ca deh, probabil se abtin din cauza ca au un copil foarte mic. Problema e ca trantesc usa de la intrare FOARTE TARE, atat de tare incat tresar de spaima. Si le trantesc destul de des si cateodata foarte tarziu, pe la 12-1 noaptea. Mi-e cam jena sa ma duc la ei la usa, mai ales ca vecinul pare cam tuciuriu la fata si parca vad ca o sa fie recalcitrant si nu o sa inteleaga. Le-as lasa un bilet pe usa sa le spun sa nu mai tranteasca usa ca poate mai au si altii nevoie de liniste (ma mir ca pana acum nici un vecin nu a sesizat).

Insa daca nu se potolesc, se baga politia in situatii de genul? :hmmmt:

Va multumesc.

Edited by Alex897

24 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Deci, intrebarea mea era: se baga politistii in cazuri din astea ori ba? Ori trebuie sa-mi fac singura dreptate, sa trantesc si eu usile prin casa sau sa pun pe cineva sa le zideasca usa, ca sa nu mai poata iesi afara. :naughty:

• 0

Deloc. Am incercat sa ascult muzica in casti ca sa nu mai aud zgomotul si cu toate astea simt cum vibreaza podeaua de fiecare data cand trantesc usa. Totusi, ce te face sa crezi ca exagerez? A fost nesatisfacator ultimul meu raspuns cumva? :naughty:

Edited by Alex897

• 0

Cum ar putea să se bage polițiștii când tu ai afirmat că nici nu ai încercat să discuți cu ei problema ? De unde preconcepția că nu or să înțeleagă ? Primul lucru despre care o să te întrebe polițstul, în cazul unei plângeri depusă de tine, este dacă ai încercat să discuți cu vecinii. Ce măsuri să ia polițistul dacă se duce la ușa vecinilor și aceștia or să îi spună polițistului că nu au știut că deranjează ?

Edited by Dan

• 0

Am sunat astazi administratorul si i-am spus ca noii mei vecini trantesc usa prea tare. A zis ca o sa vorbeasca cu ei. Intrebarea mea era, in cazul in care nu se potolesc, sunt indreptatita sa ma duc la politie pe motiv ca-mi zdruncina nervii cu trantitul lor de usa sau politia nu se baga, ca pare prea pueril si fiecare face ce vrea muschiul in casa lui. Asa as putea si eu sa le platesc cu aceeasi moneda si sa merg pe tocuri in casa sau sa dau muzica la maxim cand vrea muschiul meu.

Primul lucru despre care o să te întrebe polițstul, în cazul unei plângeri depusă de tine, este dacă ai încercat să discuți cu vecinii. Ce măsuri să ia polițistul dacă se duce la ușa vecinilor și aceștia or să îi spună polițistului că nu au știut că deranjează ?

Bine, sa zicem ca sunt prea emotiva si am avut probleme in trecut cu oameni foarte rai si scandalagii. Am sa le pun un bilet pe usa sau o sa vorbeasca administratorul cu ei. Daca nu se potolesc, se baga politia sau nu? Ori o sa fiu ironizata pana si de politie? (nu m-as mira)

Edited by Alex897

• 0
  • Moderator

Daca nu te-ai mira, atunci de ce ne mai intrebi? Incearca sa discuti cu oamenii si sa le explici problema ta si lasa comportamentul asta pueril de genul "te spun lui tati". Fii mai matura si trateaza problemele pe care le intampini mai serios, daca nu vrei sa fii ironizata.

• 0
  • Moderator

Păi în primul rând afirmaţia că "trebuie să-ţi faci singură dreptate", e demnă de o gândire şi o analiză copilărească a situaţiei.

În plan secund, trebuie să fii conştientă că vecinătatea şi convieţuirea între concetăţeni/locatari se bazează pe compromisuri şi concesii din partea tuturor.

În pofida regulilor de bun simţ cunoscute de toată lumea, este clar că probleme şi nemulţumiri inevitabil apar la un moment dat. Oricare ar fi ele, este esenţial să fie discutate, pentru a nu le lăsa să se transforme în frustrări şi ranchiună.

Iar sincer, cam ce ai vrea tu să facă poliţia? Chiar nu ţi se pare că nemulţumirile tale sunt cam exagerate?

TU, în locul unui poliţist, te-ai duce să reproşezi unui cetăţean că îşi trânteşte uşa de la apartamentul propriu, iar prin asta deranjează confortul unei vecine? Sau cel puţin încearcă să-ţi imaginezi că situaţia ar fi exact inversă şi vezi cum ai reacţiona tu, cum ai percepe situaţia.

• 0

Daca nu te-ai mira, atunci de ce ne mai intrebi? Incearca sa discuti cu oamenii si sa le explici problema ta si lasa comportamentul asta pueril de genul "te spun lui tati". Fii mai matura si trateaza problemele pe care le intampini mai serios, daca nu vrei sa fii ironizata.

Pai va intreb, ca traiesc in Romanika, nu e Elvetia si aici se intampla multe, cu sau fara politie. :clip:

Păi în primul rând afirmaţia că "trebuie să-ţi faci singură dreptate", e demnă de o gândire şi o analiză copilărească a situaţiei.

În plan secund, trebuie să fii conştientă că vecinătatea şi convieţuirea între concetăţeni/locatari se bazează pe compromisuri şi concesii din partea tuturor.

În pofida regulilor de bun simţ cunoscute de toată lumea, este clar că probleme şi nemulţumiri inevitabil apar la un moment dat. Oricare ar fi ele, este esenţial să fie discutate, pentru a nu le lăsa să se transforme în frustrări şi ranchiună.

Iar sincer, cam ce ai vrea tu să facă poliţia? Chiar nu ţi se pare că nemulţumirile tale sunt cam exagerate?

TU, în locul unui poliţist, te-ai duce să reproşezi unui cetăţean că îşi trânteşte uşa de la apartamentul propriu, iar prin asta deranjează confortul unei vecine? Sau cel puţin încearcă să-ţi imaginezi că situaţia ar fi exact inversă şi vezi cum ai reacţiona tu, cum ai percepe situaţia.

Bine, priceput-am. Daca nu se potolesc, imi fac singura dreptate. O zi buna sa aveti.

• 0

Dumnezeule. Cati ani ai?

2 anisori -_- Dar ce esti asa de stupefiat? :hmmmt:

Eu am pus o intrebare simpla si voi ati zis din start ca exagerez si ca politia nu se baga. Deci care sa fie concluzia mea?

Politia nu se baga decat cand e muzica data la maxim in orele de liniste, nu? Deci alte zgomote nu se iau in considerare.

Edited by Alex897

• 0

2 anisori -_- Dar ce esti asa de stupefiat? :hmmmt:

Eu am pus o intrebare simpla si voi ati zis din start ca exagerez si ca politia nu se baga. Deci care sa fie concluzia mea?

Concluzia : ai nevoie de mai mult autocontrol si stapanire de sine :clip:

• 0

Judeci fara sa ma cunosti si sa stii despre ce e vorba (asta bineinteles se clarifica la fata locului). Cand o sa ai si tu niste vecini care sa tranteasca usa de o sa-ti sara inima din piept, mai vorbim. Si da, nu am tupeu sa ma duc la ei la usa pentru ca sunt fata si sunt singura si nu stiu ce reactie or sa aiba. Am si specificat de la inceput ca am sa le pun un bilet si voiam sa ma asigur ca se baga politia, asa pentru linistea mea personala. Chiar nu inteleg de ce m-ati luat asa in suturi din prima. In fine. Puteti sa inchideti topicul ca n-are rost sa mai discutam in contradictoriu. Si asa m-ati ajutat de v-ati stricat.

• Downvote 3

• 0

Observ ca stai rau de tot cu sistemul nervos, te streseaza grav o usa trantita, te enerveaza cei care nu-ti dau raspunsurile pe care le astepti, recomandarea mea este sa te muti intr-o zona nelocuita unde sa te poti odihni cand si cat doresti, dar nu inainte sa treci pe la un medic bun, nu-ti neglija sanatatea, daca esti tanara e si mai grav, cu timpul aceste probleme se accentueaza. O zi cat mai linistita!

Edited by dcrist

• 0

Bună ziua,

Locuiesc într-un imens bloc de 500 de garsoniere, în care pereții aproape zici că sunt de carton, iar de câteva zile vecinii de lângă dau petreceri noapte de noapte. Acum se pare că au început din nou, și din ce se aude, deși e abia ora 10 deja s-au îmbătat iar manelele sunt la maxim... deși m-aș duce să vorbesc cu ei sunt destul de sigur că starea lor de ebrietate va face lucrurile să meargă prost.

Îmi puteți zice ce demersuri ar trebui să fac pentru ca lucrurile să se liniștească? Nu sunt absurd, am 24 de ani, înțeleg o petrecere din când în când, dar nu nopți la rând și nu în timpul săptămânii, șefului meu puțin îi pasă că eu n-am reușit să dorm decât 2 ore noaptea de dinaintea zilei de servici.

Totodată precizez că fac parte din acea ghinionistă categorie a societății, care nu a reușit să găsescă un proprietar dornic să îmi facă mutație așa că nu sunt înregistrat la secția de poliție ca locuind la locație, de altfel nici în oraș, oricât m-am rugat de acesta și oricâte garanții aș fi fost dispus să îi ofer acestuia.

Deși cred, pe bună dreptate, că sunt pasibil de asemenea de o amendă, am ajuns la capătul puterilor. Dopurile de urechi nu mă mai ajută deloc.

Vă mulțumesc. O seară bună.

• 0

112

PT faptul ca nu ti-ai facut mutatie sau viza de resedinta nu mi-as face asa mari probleme...

Edited by Ziggye

• 0

Ai si varianta politistului de proximitate. Ia legatura cu el si explica-i aceasta situatie. La 112 daca sesizezi acest fapt , poate se va incheia cu petrecerea doar in seara asta

• 0

Au oprit muzica în jurul orei 12, au continuat zgomotele dar au făcut față dopurile pentru urechi. Voi merge astăzi când se trezesc și voi încerca să discut pașnic cu ei întâi.

Vă mulțumesc pentru sfaturi. Vă doresc vecini liniștiți. O zi bună.

• 0

Comunicarea este totul. Important este sa empatizezi si sa le spui CE SIMTI TU si nu ce ar trebui ei sa faca.

• Upvote 1

• 0

Am vorbit și se pare că lucrurile s-au calmat. Cred că a contat mult atitudinea pe care mi-ați sugerat să o folosesc, în care i-am explicat ce simt eu și care sunt problemele mele și fără să îl forțez să facă ce vreau eu. 

Vă mulțumesc pentru sfaturi. 

• Upvote 1

• 0

Eu cred ca atitudinea a fost totul.

Si in trafic si pe strada se intampla la fel. Cearta nu ar escalada in violenta daca nu i s-ar raspunde sau daca s-ar face intr-o maniera defensiva.

Cred ca lucrurile astea pentru politie e "noise", sau bruiaj, si le mananca celor care ne apara peste 50% din timpul care ar trebui fructificat exclusiv pentru lucruri serioase.

Ce pot sa-ti spun decat bravo!

• 0

"Buna ziua!Vrea sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema.Locuiesc la bloc,toate bune si frumoase pana in februarie 2014 cand vecinii de palier s-au intors din Italia dupa ani buni petrecuti acolo.S-au intors si cu doi copii de 2,respectiv 3 ani si chef de...spart.Din luna februarie 2014 efectiv nu mai am liniste.Au spart tot in apartament...usi,pardoseala, pereti si parca tot nu termina,au iesit din greseala cu sparturile la vecinul de sub ei...cand ti-e lumea mai draga auzi bormasina sau ciocane in ziduri .Acum la aproape un an de demolari,nu stiu efectiv ce mai au de spart sau de gauritSi de parca nu ar fi de ajuns au pus in toata casa gresie iar cei doi copii tot taraie ceva pe pardoseala si uruie de iti sar creierii.Nu mai spun de chirate,tipete,trantit de usi,injuraturi,alergaturi nu mai vorbesc.Am incercat sa le spun ca exista un interval orar in care lumea se mai si odihneste si tot nimic.Statul acasa a devenit un calvar.Anul trecut in timpul demolarilor cineva le-a lasat un bilet in usa prin care ii intreba din ce salbaticie au venit de se comporta asa.Eu le-am spus personal nemultumirea dar nu am avut cui.Au raspuns ca ei zece ani nu au fost aici si asta e...Ce ma sfatuiti sa fac ca simt ca cedez psihic cand stiu ca a doua zi merg la serviciu iar tambalaul de dincolo de peretele vecin nu inceteaza nici dupa orele 22."Multumesc anticipat!