Jump to content
POLITISTI.ro

Viza permis port-arma

videosuzy

Recommended Posts

Ok, am inteles! Multumesc mult! ADEVARAT, cei mai multi dintre noi suntem indiferenti si nepasatori.  "Pierdem teren" pe nedrept pe zi ce trece, sa vedem unde se va ajunge!

• 7 months later...
  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

14

• viobra

12

• bgi

9

• Motoboom

8

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Directorul Directiei AEST....sau ceva de genul. Un angajat direct ajuns sef ! Eu banuiesc ca are cativa prieteni care fac aceste cursuri si mai are niste prieteni care au cabinete pentru testare psiho

Asta cu patrularea pe timpul noptii folosind sistemele luminoase de avertizare este una dintre ideile domnului doctor chestor principal de politie Despescu Bogdan. Asa ne cerea sa procedam si pe vreme

Sectiunea 3 art.24 ,,(1)Permisul de arma are o valabilitate de 5 ani, termen care se calculeaza de la data eliberarii sau, dupa caz, de la data ultimei prelungiri. (2)În vederea prelungirii valab

Salut, poate nu am citit destul de bine in norme dar la ce articol se prevede ca la prelungirea permisului trebuie sa aduc dovada absolvirii cursului? La art 40 si 41 din norme nu apare in discutie lit g alin 1 art 14 din lege. Poate gresesc. 

Si inca ceva, la art 35 alin 1 din norme spune ca trebuie sa indeplinesti conditiile de la art 30 alin 1 lit b-f tot din norme dar eu nu gasesc litera f, este doar pana la e

Edited by bgi
  • Membru

Pentru armele neletale exista prevederi în Legea nr. 319/2015, care a modificat Legea nr. 295/2004:

"Articolul II
    Prevederile prezentei legi referitoare la îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 57 alin. (4) lit. g) din Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările şi completările aduse prin prezenta lege, se aplică după cum urmează:
    a) persoanele fizice care deţin arme neletale supuse autorizării la data intrării în vigoare a prezentei legi sunt obligate să facă dovada absolvirii cursurilor de instruire teoretică şi practică, prevăzute la art. 57 alin. (4) lit. g) din Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările şi completările aduse prin prezenta lege, cu ocazia prezentării la prima prelungire a valabilităţii permisului de armă;
    b) în cazul persoanelor fizice ale căror cereri de autorizare se află în proces de soluţionare la data intrării în vigoare a prezentei legi, procedura de autorizare se suspendă până în momentul în care acestea fac dovada absolvirii cursurilor de instruire teoretică şi practică.
"

Pentru armele letale știu că s-a cerut cursul de la modificarea legii, dar nu mai știu exact momentul. Știu doar că e mai demult. Când ajung la birou mă documentez.

Ma intereseaza doar letalele. De cerut au cerut cursul si in 2017 cand am prelungit permisul dar nu era cazul. 

• Membru

Pentru polițiști nu trebuia să ceară cursul in 2017. De fapt, până la schimbarea normelor (01.03.2013) nu trebuia să fie cerut cursul. În noile norme a fost eliminata exceptarea prezentării cursului pentru polițiști. 

Referitor la armele letale, sigur este prevăzut ca la prima prelungire, după modificarea legii, trebuie prezentat cursul. 

• Membru
3 hours ago, viobra said:

până la schimbarea normelor (01.03.2013)

De fapt am vrut sa scriu 01.03.2018. Atunci a intrat în vigoare HG nr. 11/2018 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii Nr. 295/2004.

Edited by viobra
  • Membru

In 2018 pentru polițiști ( nu știu dacă are vreo treaba ca e si vânător ) nu s-a cerut cursul la viza , colegul a făcut viza si nu i-a cerut.

• Membru

Cei care au dobândit arma de vânătoare și permis de vânătoare anterior intrării în vigoare a Legii nr. 295, respectiv a noiembrie 2004, nu mai au nevoie de curs.

• Membru

Legea nu distinge pentru care dintre armele letale este necesar cursul. Daca este deținător de permis de armă și arma letală (vânătoare) ulterior intrării în vigoare a Legii Nr. 295/2004, atunci ar trebui să aibă cursul. Părerea mea!

Referitor la armele letale, sigur este prevăzut ca la prima prelungire, după modificarea legii, trebuie prezentat cursul. 

Viobra, unde mai exact? In lege, in norme si la ce articol? Ca eu nu am gasit. Si ma refer la letale. 

• Membru

Mda, e o făcătură sa mai încaseze bani nemunciți  unii granguri ieșiți la pensie din MAI după ce si-au făcut “școlile ....” 

Eu am înțeles ca acel curs le trebuie numai celor care solicita autorizație ( prima autorizație ) de procurare arme, după ce a intrat legea asta in vigoare, modificările ei. 

Si mai enervant este ca unii avem arme de serviciu , le folosim in poligoane sau mai rar la munca, dar pt arma personală îmi trebuie cursul p...

Chiar si-asa, unde scrie negru pe alb? In hg 11/2008 nu am găsit ori am citit in fuga! 

Edited by Motoboom

Pt prima autorizare scrie la art14 alin 1 lit g din lege ca iti trebuie cursul dar la prelungire nu se mentioneaza 

Prelungirea e la art 25 din lege

Edited by bgi
  • Moderator

Şi eu tot aşa ştiu, că pentru prelungire / vizarea permisului nu este nevoie de niciun curs, în schimb este cerut celor care solicită eliberarea permisului de armă pt prima dată. Am căutat în lege şi nu am găsit prevederea care să impună obligaţia asta  pentru vizarea permisului.

• Moderator

Normele de aplicare Legii 295

Secţiunea a 8-a Procedura de prelungire a valabilității permisului de armă

Articolul 40
(1) Titularii permiselor de armă tip A și tip B au obligația ca, până la expirarea valabilității acestor documente, să depună la organul de poliție competent din cadrul inspectoratelor de poliție județene sau Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, în a căror rază teritorială domiciliază sau își au reședința ori locul de rezidență, un dosar care trebuie să cuprindă următoarele documente:
a) cerere-tip, al cărei model este prevăzut în anexa nr. 12;
b) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie;
c) permisele de armă, în original și în copie, precum și să prezinte armele înscrise în acestea;
d) certificatul medical prevăzut la art. 5 alin. (1) lit. c), în original și în copie; (c - certificat medical, în original și în copie, eliberat de o unitate sanitară, publică sau privată, autorizată pentru examinarea ambulatorie a persoanelor fizice în vederea procurării, deținerii, portului și folosirii armelor și munițiilor, cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, din care să rezulte că nu suferă de una dintre afecțiunile medicale care fac imposibilă autorizarea pentru a deține sau, după caz, a purta și a folosi arme și muniții letale sau neletale supuse autorizării și că este apt să dețină astfel de arme și muniții, al cărui model este prevăzut în anexa nr. 2.)
e) aviz psihologic, în original și în copie, din care să rezulte că solicitantul este apt să dețină, să poarte și să folosească arme și muniții letale sau neletale supuse autorizării, eliberat, cu cel mult 6 luni înaintea depunerii cererii, de un psiholog autorizat pentru efectuarea unor astfel de teste, atestat în condițiile legii;
f) documentele prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. f), după caz, care atestă calitatea ce i-a conferit dreptul de a deține sau, după caz, de a purta și folosi arma respectivă. (f - după caz, unul din următoarele documente, care atestă una din calitățile prevăzute la art. 13 din Lege: demnitarii, magistrații, diplomații, militarii și polițiștii, persoanele care îndeplinesc o funcție ce implică exercițiul autorității publice, persoanele inclusă în program de protecție a martorilor, vânător, sportiv de tir categoria I sau colecționar de arme.)
g) dovada efectuării tragerii experimentale, după caz;
h) dovada efectuării tragerii anuale în poligon, după caz;

• Like 1
  • Membru

Așa este. În art. 40 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 295/2004, aprobate prin HG nr. 11/2018 nu este menționat cursul ca document nesar a fi prezentat pentru prelungirea valabilității permisului de armă. La momentul schimbărilor legislației armelor, prin actele normative respective au fost date diferite termene așa cum este în cazul Legii nr. 319/2015 (a modificat Legea nr. 295/2004) în vigoare de la 14 ianuarie 2016:

"Articolul II
    Prevederile prezentei legi referitoare la îndeplinirea condiţiilor prevăzute la art. 57 alin. (4) lit. g) din Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările şi completările aduse prin prezenta lege, se aplică după cum urmează:
    a) persoanele fizice care deţin arme neletale supuse autorizării la data intrării în vigoare a prezentei legi sunt obligate să facă dovada absolvirii cursurilor de instruire teoretică şi practică, prevăzute la art. 57 alin. (4) lit. g) din Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările şi completările aduse prin prezenta lege, cu ocazia prezentării la prima prelungire a valabilităţii permisului de armă;
    b) în cazul persoanelor fizice ale căror cereri de autorizare se află în proces de soluţionare la data intrării în vigoare a prezentei legi, procedura de autorizare se suspendă până în momentul în care acestea fac dovada absolvirii cursurilor de instruire teoretică şi practică."

Sau cum este în cazul Legii nr. 152/2008 (a modificat Legea nr. 295/2004) care a intrat în vigoare la 21.07.2008:

ART. II
    Dispoziţiile art. 15 alin. (1) lit. g) din Legea nr. 295/2004, cu modificările şi completările ulterioare, nu se aplică persoanelor care la data intrării în vigoare a prezentei legi (21.07.2008) erau autorizate să poarte şi să folosească arme şi muniţii letale.”
-lit. g) a art. 15 este cea unde era prevăzut cursul înainte de republicarea Legii nr. 295/2004.

Se presupune că toți deținătorii de arme letale autorizați după 21.07.2008 (toți cei avizați până la acestă dată fiind exceptați) au absolvit cursul pe linie de arme, însă ținând cont că modificările nu s-au aplicat în mod unitar sau întocmai, se practică să se ceară cursul la prelungire, fiindcă nu s-a cerut la autorizare.

Nici pentru armele neletale nu este menționat cursul la documentele necesare pentru prelungire, însă făcând aplicare prevederilor Legii nr. 319/2015, la prima prelungire deținătorii trebuie să facă dovada efectuării cursului. Astfel, un deținător care a fost autorizat să dețină o armă neletală în februarie 2016, în februarie 2021 va trebui să prezinte la prelungire și cursul, cu toate că în norme nu este menționat la art. 40.

Cu alte cuvinte lucrurile sunt clare în privința deținătorilor de arme letale. Cei care au fost autorizați înainte de 21.07.2008 nu trebuie să fi absolvit un curs pe linie de arme, însă toți cei autorizați după această dată trebuie să facă dovada efectuării cursului sau, mai exact,  trebuia să o fi făcut la momentul autorizării.

Edited by viobra
  • Moderator
14 minute în urmă, viobra a scris:

Cu alte cuvinte lucrurile sunt clare în privința deținătorilor de arme letale. 

Letale sau neletale? 😳

• Membru

La ambele sunt clare. Am vrut să spun: ”Cu alte cuvinte lucrurile sunt clare și în privința deținătorilor de arme letale”. Cei autorizați după 21.07.2008 curs, iar ceilalți exceptați.

• Moderator

Îmi cer scuze, dar eu chiar nu văd clar prevederea legală care să facă referire la deținătorii de arme letale. Într-adevăr, este pentru armele neletale, dar despre letale nu văd niciunde. Iar din ce știu, legea nu se aplică prin analogie și nici nu este retroactivă.

• Membru

În cazul letalelor, spun că este clar, fiindcă cine s-a prezentat la viză după momentul intrării în vigoare a noilor norme (01.03.2018) este ori în situația de a fi efectuat cursul (dacă a fost autorizat după data de 21.07.2008), ori nu are nevoie de curs (a fost autorizat înainte de 21.07.2008). Asta teoretic. Fiindcă practic este o problemă. Problema este că nu s-a cerut cursul nici la momentul 21.07.2008 peste tot, întrucât nu toate județele aveau în raza de competență persoane juridice autorizate să organizeze cursuri. De fapt, erau foarte puține. Abia prin 2011, 2012 au început să apară mai multe societăți care să organizeze cursuri. Astfel, că nu s-a putut aplica unitar condiția solicitării efectuării cursului la autorizare și fiecare a făcut ...  

Probabil acesta este motivul pentru care unii cer cursul la prelungire și în cazul armelor letale. Fiindcă s-au făcut autorizări și fără curs. Nu știu dacă mai există în istoricul modificărilor legii vreun termen sau vreo procedură anume pentru cei care au fost autorizați după 21.07.2008, dar nu aveau cursul. O să caut, fiindcă trebuie să fie prevăzut undeva vreun termen. Mi s-ar părea ilogic să fie prevăzută obligativitatea efectuării la prima viza pentru deținătorii de arme neletale și să nu fie în cazul armelor letale. Dar, orice este posibil!

Oricum toate acestea se întâmplă din cauza lacunelor legislative, modificări făcute pe genunchi... Au introdus în lege obligativitatea efectuării unui curs pe linie de arme, dar nu poți obliga pe cineva să se autorizeze pentru a efectua astfel de cursuri. Ce facem în situația în care nu dorește nicio societate să se autorizeze. Acestea au fost problemele care au dus la o practică neunitară și la găsirea unor soluții neprocedurate, pe care ar fi trebuit să le prevadă legea în mod clar, fiind în situația de a fi prevăzut ceva în lege, dar de nu putea fi aplicat.

Și oricum, ar fi interesant de primit un refuz instituțional de prelungire a valabilității, în condițiile în care art. 41 din norme prevăd clar în care situații se refuză prelungirea:

”art.41 alin. (5)     Organul de poliţie competent refuză prelungirea valabilităţii permisului de armă în următoarele cazuri:
    a) solicitantul se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 28, respectiv la art. 44 şi 45 din Lege;
    b) la solicitarea expresă a organului de poliţie competent, solicitantul nu efectuează inspecţia tehnică a armelor, cu excepţia celor pentru care titularul are numai drept de deţinere şi care nu sunt destinate pentru a fi folosite în condiţiile art. 27 alin. (4) din Lege sau, după caz, nu au fost folosite, în condiţiile legii, în poligoanele de tragere;
    c) la notificarea organului de poliţie competent, solicitantul nu a prezentat armele letale cu ţeava ghintuită pentru efectuarea tragerii experimentale în condiţiile prevăzute la Secţiunea a 2-a a Capitolului IV, în vederea înregistrării proiectilului şi a tubului martor în evidenţele operative ale poliţiei.
    d) refuzul solicitantului de a prezenta documentele sau de a comunica informaţiile suplimentare solicitate de organele de poliţie competente.
    e) solicitantul nu face dovada efectuării tragerilor în poligon.”

iar alin. (3) al art. 25 din lege prevede ”Valabilitatea permisului de armă se prelungeşte de către autoritatea competentă pentru o perioadă de 5 ani, dacă titularul îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 14 alin. (1) lit. c)-f), h) şi i) şi prezintă dovada efectuării unei şedinţe de tragere anual, într-un poligon autorizat, cu excepţia posesorilor de arme de vânătoare.

Este nedrept și în cazul polițiștilor. Prin vechile norme polițiștii erau exceptați de la efectuarea cursului, dar în noile norme a fost eliminată prevederea respectivă. Dacă luăm în calcul mot-a-mot prevederile art. 40 din noile norme, la prezentarea documentelor pentru prelungirea valabilității permisului de armă nu trebuie prezentat cursul (și să spunem că nu i se solicită, deși mă îndoiesc), iar la momentul autorizării nu trebuia.  De ce să îi ceri acum cursul?

• Moderator

Te înşeli, pentru că eu mi-am prelungit permisul în anul 2016 (prima prelungire) şi nu mi-a cerut nimeni cursul despre care vorbeşti. Mai mult, ştiu cu siguranţă că nu se cere acest curs pentru vizarea permiselor pentru letale nici în alte judeţe (spre ex: Cluj). Consider că e o greşală majoră dacă se solicită pentru vizarea permisului pentru armă letală a un astfel de document, pentru care nu există prevederi legale, doar aşa prin analogie ori pe considerenul că nu e logic din moment ce se cere pentru neletale şi făcând trimiteri la prevederi legale abrogate/modificate ce nu mai sunt în vigoare (mă refer la modificările aduse de Legea 152/2008).
Dacă legiuitorul dorea să instituie o astfel de obligaţie pentru armele letale, o putea preciza clar aşa cum a făcut-o pentru armele neletale în Articolul II din Lega 319/2015. Din moment ce nu a făcut-o şi nu există o astfel de prevedere, instituirea unei asemenea obligaţii este clar nelegală. 

• Membru

In anul 2016 nici nu avea de ce să îți ceara cursul, fiindcă erau în vigoare vechile norme. Invoc Legea 152 pentru a face, pe lângă interpretarea teleologică și o interpretare istorică a legii, pentru a înțelege exact ce a vrut legiuitorul să spună, nu pentru a justifica solicitarea legală a cursului. Este normal sa se fi abrogat Legea 152, fiindcă de la intrarea ei în vigoare și până la noile norme s-a aplicat cel puțin o viză, astfel nemaiavandu-si aplicabilitate. Incerc sa găsesc explicații pentru polițiștii de la autorizări, care au o astfel de abordare (și sunt județe care cer cursul), gandindu-ma că sigur a fost la un moment dat un termen în lege. O sa caut, după cum am mai zis. Daca nu găsesc, mea culpa!

Și eu spuneam mai sus că este nelegală solicitarea cursului, dar asta nu înseamnă că chiar așa se întâmplă.

• Moderator
în urmă cu 4 ore, viobra a scris:

In anul 2016 nici nu avea de ce să îți ceara cursul, fiindcă erau în vigoare vechile norme.

Corect! În vechile norme polițiștii erau exceptați, iar acum normele în vigoare solicită cursul doar la elibararea permisului, nu la vizarea acestuia. Situația polițiștilor e destul de clară dpmdv, pt că legea nu este retroactivă, iar drept urmare pentru vizarea permisului pt armă letală al unui polițist nu este necesar cursul. Greșesc?!?

• Membru

Tu nu greșești, dar nu se întâmplă peste tot așa. Oricum este o idioțenie de lege. Daca sunt avizat înainte de 21.07.2008, când nu era necesar cursul (sau ulterior în cazul tau) și ulterior mi-am procurat și o armă neletală, acum la prelungirea permisului ar trebui sa prezint cursul. Cel puțin așa va interpreta cineva, pentru că legea nu prevede clar cum se procedează, când deții și letale și neletale.