Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
CiprianS

Termen de rezolvare dosar de cercetare penala

Question

CiprianS

Sunt nou venit pe acest forum si am o foarte mare problema. In data de 28.07.2012 am fost implicat intr-un accident rutier, eu conducand o motocicleta, practic eu am fost si victima si vinovatul totodata. Celalalt sofer implicat in accident nu are nici o pretentie materiala, eu am tot stat asa degeaba visand la cai verzi pe pereti si mai ascultand cate o aberatie spusa de cineva multumit de faptul ca oricum odata la 30 de zile imi luam prelungirea de dovada. Acum dosarul de cercetare penala este finalizat si a fost inaintat Parchetului de pe langa Judecatorie. Sunt cercetat sub spectul savarsirii infractiunii prevazute la art. 184, alin 1 si 3 din CP.

Problema acum este urmatoarea : eu am nevoie sa se solutioneze cat mai repede acest caz, cum pot face sa urgentez cumva solutionarea lui ? Ca probabil se va da autovatamare avand in vedere ca nu exista plangere formulata impotriva mea eu fiind si vinovatul si victima si cu zile de spitalizare, oricum acestea sunt pana in 14... Ideea e ca vreau sa termin cat mai repede cu acest dosar, autovatamare, iau 3 luni de suspendare de permis eventual, dau examen si reduc suspendarea la o luna dar macar termin cu alergatul mereu dupa dovada. Plus ca mai nou am nevoie la servici datorita faptului ca mai tot ies in afara tarii de permis si nu pot sta mereu sa traduc si sa legalizez dovada ca sa fie valabila pe teritoriul statelor unde ma duc.

Va rog, ma poate ajuta cineva cu vreo idee, un sfat, orice ... Multumesc mult!

Recommended Posts

• 0
Catalin

Ok. Să presupunem că poliţista respectivă este o persoană malefică, a cărei principal scop pe acest pământ este să umilească, să sfideze şi să se menifeste indecent faţă de cetăţeni, ba mai mult să presupunem că intenţionat doreşte să-şi ţină dosarele ce i-au fost repartizate spre soluţionare în sertar, deşi o astfel de intenţie malefică ar fi lipsită de logică întrucât interesul poliţistei este să se poată adopta o soluţie într-un dosar (în felul ăsta scapă de dosar) nu să le colecţionze prin sertare întrucât cu cât dosarul este mai vechi cu atât mai multe explicaţii trebuie să dea la parchet, prin şedinţe etc. Deci presupunem că poliţista aia nu-şi vede interesul (de a scăpa de dosar prin adoptarea unei soluţii oricare ar fi ea) şi din dorinţa de a face rău cetăţeanului le păstrează prin sertare, totuşi se pune următoarea întrebare: Oare şi procurorul care o supraveghează împreună cu prim-procurorul parchetului să aibă asemenea gânduri şi atitudini ca poliţista aia lipsită de logică? Pentru că mai sus ai postat faptul că în luna noiembrie ai formulat mai multe solictări direct la prim-procurorul parchetului la care este înregistrat dosarul. Oare şi procuorii ăia sunt la fel ca poliţista cea rea?! Eu sincer n-aş crede că eşti atât de ghinionist încât ai nimerit la cea mai nasoală poliţistă care să lucreze sub supravegherea unui procuror la fel de naşpa şi care la rândul lui este condus de un prim-procuror ce are exact aceeaşi atitudine şi gânduri malefice la fel ca ceilalţi doi.
Din aceste motive eu personal înclin să cred că speţa nu este atât de simplă şi curată pe cum ai prezentat-o mai sus, la fel ca şi atitudinea ta când intri în contact cu oamenii ăia pe acolo.

• Upvote 1

• 0
AndreiP

@Catalin Ai dreptate in ceea ce spui, nici eu nu sunt adeptul teoriilor conspirationiste. Avocatul care ne reprezinta, mi-a spus din secunda in care a aflat la cine este dosarul repartizat ca am avut ghinion. Nu am vrut sa cred neaparat lucrul asta, m-am gandit ca e eventual o tactica avocateasca menita sa justifice eventuale tergiversari, solutii nevaforabile, etc. Dupa cateva luni in care imi tot spunea ca foarte greu reuseste sa discute cu dumneaei, ca refuza dialogul, desi aceste lucruri nu i s-au intamplat niciodata cu restul organelor de politie din acea sectie cu care a interactionat in cariera dumnealui. Dupa aceea, doamna politista i-a spus ca pleaca in concediu o luna de zile. Avocatul ne-a recomandat sa incercam si noi sa luam legatura cu dansa pentru ca el nu credea ca va fi in concediu pentru o luna de zile. A sunat sotia dupa o saptamana, dansa nu era in concediu. I-a spus sotiei ca trebuie sa avem rabdare, ca asta e dosar 2019 si dansa are dosare mult mai vechi de care se va ocupa. Eu nu cred neaparat ca este rau intentionata, ci doar ca nu ii prea place munca, si atunci cand sunt dosare ca acesta fara victime, fara accident, le lasa cateva luni/ani intr-un sertar, ca doar nu moare nimeni, si oricum noi suntem niste infractori betivi.

Nu sunt avocat, politist sau procuror asa ca nu stiu cum functioneaza si colaboreaza aceste institutii. Din ce am inteles, se poate sa gresesc, din momentul in care se primeste raportul probelor biologice de la INML, doamna politista ar trebui sa ne aduca la cunonstinta acest raport, sa capatam astfel calitatea de suspecti. Nu stiu daca procurorul trebuie sa dispuna aceasta masura, sau tine strict de doamna politista sa faca acest lucru. Cert este ca de 6 luni este primit acest raport, lucru confirmat de dansa cat si de INML dar noua nu ni s-au adus la cunostinta.

Chiar daca nu ar fi o speta simpla, noi suntem reprezentati de un avocat care face tot ce poate sa faciliteze acest proces, dar acest lucru nu este posibil cu dumneaei. Daca este in interesul dumneaei sa scape de dosare asa cum spui ca e normal (si asa cum ne-a spus si avocatul ca ar fi normal) nu ar fi oare firesc sa aiba un dialog eficient cu avocatul? Sau macar un dialog... Dansa nu doreste sa rezolve dosarul, nu doreste dialogul. Si cine o sa ii faca ce? O sa fie mustrata ca are un dosar deschis de 8 luni? Ma indoiesc.

Indiferent de natura spetei (simpla, complexa trebuie solutionata) nu inteleg de ce dupa 6 luni tot nu ni s-a comunicat raportul probelor biologice.

Cat despre atitudinea mea, desi nu ai de ce sa ma crezi, iti spun ca este una poate prea decenta, prea umila, avand in vedere felul in care sunt tratat de reprezentantii statului cu care am avut nenorocul sa am de-a face in aceste luni.

Banuiesc ca te-ai lovit si tu la un moment dat de indolenta unui angajat al statului, de sictirul si scarba pe care le afiseaza cand interactionezi cu el/ea. Chit ca e la taxe si impozite, la posta, etc. Acesta este felul in care se comporta si dumneaei, si tot ce poti sa faci este sa speri ca prinde o zi mai buna si isi face mila si de infractorii aia din masina stationata si da drumul dosarului lor.

Oricum, iti multumesc ca ai avut rabdarea sa citesti si sa oferi un raspuns. Ma ajuta sa inteleg ca asa cum percepi tu situatia, asa probabil o percep si altii (politist, procuror) si imi pot da seama de ce nu dau 2 bani sa rezolve cazul mai repede cand au de-a face cu 2 betivi, cu o atitudine cel mai probabil nepotrivita, doar sunt infractori. Daca nu ar fi sotia insarcinata ( implicit drumuri dese la medic) si tatal bolnav de alzheimer (aflat la 100KM de bucuresti in grija mamei) nici nu ma zbateam sa se rezolve mai repede, pentru ca stiu ca atunci cand un reprezentant al statului nu are chef de munca nu prea ai ce sa faci sa il convingi ca nu e normal sa tergiverseze asa un caz. El stie mai bine ce e de facut si mai ales cand e de facut.

Toti gresim, intr-un fel sau altul si platim pentru asta, dar e trist cand esti la mana unui functionar public si depinde doar de el daca este genul de persoana caruia ii place sa rezolve repede si eficient cazurile sau nu. Tind sa cred ca doamna politista este in a 2-a categorie.

Edited by AndreiP

• 0
Catalin

Ai ocolit răspunsul la întrebarea firească ce se pune.
Dacă poliţista aia este omul negru, atunci şi procurorul ăla e nebun?
Art. 55 din Codul de procedură penală este foarte clar şi zice acolo la alineatul (6)
Organele de cercetare penală ale poliției judiciare și organele de cercetare penală speciale își desfășoară activitatea de urmărire penală sub conducerea și supravegherea procurorului.

Practic, dacă procurorul ajunge la concluzia că poliţista are în dosar toate documenetele necesare astfel încât să poată propune o soluţie şi nu vrea, poate foarte uşor dispune repartizarea către alt lucrător. Noi nu ştim ce este acolo în dosar, dar este foarte probabil ca speţa să fie ceva mai încâlcită, ori pur şi simplu procurorul care-i conduce şi coordonează activitatea să-i fi stabilit alte sarcini sau obiective. Posibilităţi sunt multe, nu avem cum să le ghicim noi aici.

• 0
AndreiP

Daca ceea ce spui tu este corect, inseamna ca de fapt omul negru in ecuatia asta este procurorul. Daca de el tine sa dispuna trimiterea raportului probelor catre noi, si in nu de catre lucratorul de la politie, si cu toate astea nu o face, inseamna ca supararea mea catre el ar trebui indreptata si iti multumesc pentru clarificare.

Intr-adevar, am inteles de la avocat ca lucratorul de la politie lucreaza in colaborare cu procurorul, dar el sustine ca tine de doamna politista sa ne dea acel raport.

Ma rog, ai dreptate, posibilitati sunt multe si cred ca singura solutie reala este sa astept si sa sper ca imi vine randul mai devreme decat mai tarziu.

Multumesc frumos pentru implicare si clarificari.

Edited by AndreiP

• 0
Marius
în urmă cu 4 ore, AndreiP a scris:

lucratorul de la politie lucreaza in colaborare cu procurorul,

Organele de cercetare penală ale poliției judiciare îşi desfășoară activitatea de urmărire penală sub conducerea şi supravegherea procurorului.