Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
CiprianS

Termen de rezolvare dosar de cercetare penala

Question

CiprianS

Sunt nou venit pe acest forum si am o foarte mare problema. In data de 28.07.2012 am fost implicat intr-un accident rutier, eu conducand o motocicleta, practic eu am fost si victima si vinovatul totodata. Celalalt sofer implicat in accident nu are nici o pretentie materiala, eu am tot stat asa degeaba visand la cai verzi pe pereti si mai ascultand cate o aberatie spusa de cineva multumit de faptul ca oricum odata la 30 de zile imi luam prelungirea de dovada. Acum dosarul de cercetare penala este finalizat si a fost inaintat Parchetului de pe langa Judecatorie. Sunt cercetat sub spectul savarsirii infractiunii prevazute la art. 184, alin 1 si 3 din CP.

Problema acum este urmatoarea : eu am nevoie sa se solutioneze cat mai repede acest caz, cum pot face sa urgentez cumva solutionarea lui ? Ca probabil se va da autovatamare avand in vedere ca nu exista plangere formulata impotriva mea eu fiind si vinovatul si victima si cu zile de spitalizare, oricum acestea sunt pana in 14... Ideea e ca vreau sa termin cat mai repede cu acest dosar, autovatamare, iau 3 luni de suspendare de permis eventual, dau examen si reduc suspendarea la o luna dar macar termin cu alergatul mereu dupa dovada. Plus ca mai nou am nevoie la servici datorita faptului ca mai tot ies in afara tarii de permis si nu pot sta mereu sa traduc si sa legalizez dovada ca sa fie valabila pe teritoriul statelor unde ma duc.

Va rog, ma poate ajuta cineva cu vreo idee, un sfat, orice ... Multumesc mult!

Recommended Posts

• 0
Ecou

15 din 15 am luat azi... pe 18 luna viitoare am plasticul inapoi, dupa ce mi se va aproba maine cererea de reducere a suspendarii pe care o va depune tata ca eu mai tre sa mai si muncesc... :)

Bravo! :)

Experienta de viata din care ai mai invatat cate ceva ;)

• 0
CiprianS

Multumesc. Morala este : "Nu lasa pe maine ce poti face azi"... :) Daca nu ma culcam pe o ureche sa nu ma intereseze nu ajungeam acum sa mi se iveasca o situatie neprevazuta sa trebuiasca sa alerg de nebun sa rezolv totul in cel mai scurt timp posibil...

Edited by CiprianS

• 0
rodica

Buna,

Sunt din Pitesti si pe data de 24.11.2012 sotului meu i a fost suspendat permisul in Sinaia pentru conducere sub influenta alcoolului, 0.8 in aerul expirat. a refuzat sa sufle din nou si i s au luat probe de sange. De atunci am primit acasa in luna ianuarie o instiintare de suspendare a permisului, nimic altceva. Politistul i a spus ca i se va intocmi dosar penal.

intrebarea mea este: sotul meu nu ar trebui sa faca nimic in tot acest timp? trebuie sa asteptam sentinta de pedeapsa cu executare? cam cat dureaza, de obicei, solutionarea unui astfel de caz?

Multumesc.

• 0
Dan

rodica soțul tău nu a fost audiat de polițiști ?

• 0
rodica

nu, decat in seara aceea a dat o declaratie la sectia de politie de acolo. care este fluxul de obicei intr un astfel de caz?

mentionez ca nu are antecedente.

• 0
Dan

Nu poate răspunde nimeni la această întrebare pentru că numărul de dosare penale aflate în lucru la polițiști diferă de la o subunitate la alta. La Constanța, la Serviciul Rutier, de exemplu, un polițist are în lucru constant aproximativ 300-400 de dosare. Cel mai indicat este ca soțul tău să dea un telefon la subunitatea de poliție pe raza căreia a avut loc accidentul și să întrebe despre dosarul în cauză.

• 0
Razu

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, vara trecuta, in septembrie am baut 3 beri si m-am suit la volan, am fost oprit de un politist si am refusat sa suflu in etilotest, am mers sa mi se recolteze probe de sange, mi-a venit rezultatul la sange in 10 noiembrie, 0.60 in sange si mi-a fost retinut permisul pe 3 luni incepand cu data de 10 noiembrie, deci luna trecuta pe 10 ar fi trebuit sa imi iau permisul, am mers la politie sa intreb si mi s-a spus ca dosarul meu este la procuratura pentru a fi finalizat, si de la procuratura mi se va trimite acasa o instiintare cu care pot merge sa-mi ridic permisul.

Aveti idee cam cat dureaza pana voi primi aceasta instiintare?, dosarul a fost dus la procuratura saptamana trecuta si inca nu am primit nimic acasa, serviciul meu depinde de solutionarea cazului si nu stiu ce pot face sa imi iau permisul inapoi, avand in vedere ca termenul a expirat acum o luna.

Multumesc anticipat!

• 0
Marius

Din păcate nu prea avem cum să-ţi răspundem noi la această întrebare.

• 0
Razu

Am inteles, multumesc oricum, dar nu aveti macar idee cam cat sta un dosar la procuratura pana este finalizat? sa ma astept la luni de zile? sau sa fie vorba de cateva saptamani..?

• 0
Marius

O lună, două tot aştepţi.

• 0
Razu

Multumesc 

• 0
TheWiderSun

Buna ziua

In urma cu cativa ani (cam 7-8 ani) mergeam cu inca un prieten la o sala de fitness din Bucuresti, intr-o zi de toamna cand ne-am dus la sala am pus hainele in vestiar + telefoanele, din ce imi amintesc stiu ca era intr-o duminica dimineata si sala era mai goala, in vestiar cu noi mai erau doi baieti care nu pareau clienti fideli ai salii, ne-am incuiat vestiarele cu niste lacate ce erau de forma caci altfel nu le pot spune. Dupa aproximativ 30-40 minute cei 2 baieti au intrat in vestiare si noi eram intr-un alt colt al salii, sala respectiva nu avea camere de filmat iar cei doi au reusit sa ne praduiasca de 4 telefoane, cand ne-am dus in vestiare sa ne uitam dupa telefoane cei doi erau deja pe fuga si nu am reusit sa-i mai prindem. La fata ii vazusem cum arata si am zis sa ne ducem la prima sectie apropiata de politie, cei de la sectia respectiva au spus ca nu apartine de zona lor sala si sa ne ducem la sectia din zona respectiva, am luat-o pe jos inspre sectie cu speranta ca o sa primim o rezolvare. Zis si facut, am ajuns la sectie, am explicat problema, am dat 2 declaratii dar nu am primit niciun numar de inregistare, nu stiam procedura caci nu mai patisem asa, zis si facut, dupa ce am dat declaratiile am urcat intr-o masina de criminalistica si am fost la sala respectiva pentru amprente, poze, etc...  Ne-au pus cateva intrebari noua si angajatului si dupa ce am terminat politistul care se ocupa de cazul nostru a spus ca intra in concediu si ca vom fi sunati in 2-3 saptamani ca sa venim sa vedem niste poze, acele 2-3 saptamani s-au transformat in aproape 9 ani de zile si eu inca astept acel telefon.   Ce doresc sa stiu este urmatorul lucru, unde s-au dus declaratiile noastre si de ce am fost pusi deoparte ca niste lucruri vechi?  Sectia inca o stiu, politistul care s-a ocupat de caz nu-l mai stiu, cine intra la raspundere in cazul acesta si de ce nu exista o indrumare corecta in cazuri de genul asta, multumesc.

Edited by TheWiderSun

• 0
Cristi

Si ti-ai adus aminte dupa 9 ani? Atunci ce ai pazit?

• 0
TheWiderSun

Asta imi doream sa aflu, acelasi raspuns l-am primit si cand am dat declaratia, puteti inchide threadul, ideea principala era alta dar ce mai conteaza.

Pentru multumirea dumneavoastra in 9 ani de zile am fost plecat din tara, eu am pus o intrebare simpla, dupa 10 ani dispare declaratia mea ca amenda la ratb caci daca e asa e bine de stiut. O zi faina, puteti inchide threadul.

Edited by TheWiderSun

• 0
Cristi

Ma bucur ca imi permiti sa inchid threadul. Cu altceva te mai putem ajuta?

• 0
Madalin9292

Buna ziua,

As dori sa incep prin faptul că sunt aici pentru a căuta răspunsuri, intenția este de a mă dumeri și a recapătă ceva încredere fata de organele de cercetare. Chiar daca am angajat un avocat, simt nevoia de a primi mai multe opinii.

Este vorba despre un dosar de insalaciune, printre probleme știute sunt extrase de cont, un contract de rezervare pt achiziționarea unui apartament, o chitanță prin care cel pe care îl acuza de insalaciune îmi dovedea că are o sumă mare de bani, și un proces verbal făcut de politisti care au venit în urma unei sesizări in care recunoaște că a primit de la mine o sumă de bani cu promisiunea că mi se vor restitui si mă va ajuta in achiziționarea casei. ( Am fost prost, știu).

Dosarul este deschis de vreo 10 luni. După 2 luni am fost audiat doar după ce am sunat eu organul de cercetare. De aici nimic, am trecut peste irascibilitatea organului când l-am sunat sa-i transmit că persoana tine legătură cu mătușa care sta în zona cu mine (era problema că nu se știa adresa). La vreo 4-5 luni am fost la secția pentru a cere informații, in schimb a fost foarte deranjata, " dosarul se cercetează, credeam că vi cu probe noi". App. Orice telefon sau contact sa petrecut la diferența mai mare de o luna, nu se poate numi presat, din punctul meu de vedere.

La 6 luni am angajat un avocat, acesta a fost ținut în așteptare de din noiembrie. 

Acum problema mea care arde

Procurorul a fixat data de audieri și consultări pe 27 frebuarie. Pe 26 avocatul ia legătura cu greu și i se transmite că trebuie amânată data pe motiv că banca nu a răspuns unor adrese. Intre timp, am luat legătura cu banca, care mi-a transmis faptul că nu există adrese de la politie nici pe contul meu nici cu numărul de dosar în cauză. 

Ce variante am, ce îmi recomandați sa fac mai departe, sa ii cer avocatului. In primul rand mă interesează să se solutioneze cazul, sa stiu că se lucrează. 

Organul de cercetare mi-a explicat că are dosare cu prioritate, înțeleg asta. Dar nu mi se pare corect sa nu se lucreze pe dosarul meu, asta simt având în vedere experiența.

Stau in chirie cu 2 copii, bani pierduți sunt in urma unui credit. Pentru mine arde, pt că trăiesc foarte in aceste condiții. 

Va rog să mă înțelegeți!

• 0
viobra

La această postare îmi vine în minte o replica a unui fost ministru "la interne". Avem atâta "ordine publică", câtă putem plăti. 

Edited by viobra

• 0
mio00

Salutare,

Imi poate spune cineva care este termenul in care politia trebuie sa raspunda unei plangeri penale?

Am depus o plangere penala pentru furt in iulie 2019 la sectia 6, am facut o revenire scrisa in septembrie 2019 intreband care e stadiul solutionarii si pana azi nu am primit nici un raspuns. Plangerea e scrisa la sectie, cu nr de inregistrare, am dat copie dupa CI si nr de telefon, revenirea la fel... Mentionez ca in plangere am indicat faptasul - e vorba de un chirias care a  furat din apartamentul in care statea cu chirie, si care a  fost evacuat cu executor (in lipsa) - le-am dat procesul verbal de la executor in care se mentioneaza obiectele lipsa, conversatia pe whatsapp cu hotul in care recunoaste tot - spunand ca a luat bunurile la plecare pentru ca si asa mi-a dat o gramada de bani ca a fost mare chiria. 

Am vreo solutie legala sa ii fac pe politisti sa ma bage si pe mine in seama si macar sa imi spuna ca nu le-a placut scrisul meu si de asta nu vor sa imi raspunda? Sau nu? E foarte frustrant: e doua oara cand apelez la politie in 40 de ani  (desi ei au apelat la mine de mai multe ori, venind sa imi ceara inregistrari de pe camerele video ), le-am dat totul mura in gura si nimic nu se intampla. 

Multumesc

• Downvote 3

• 0
mio00

Is tare curios de ce am doua voturi negative la postarea de mai sus. Ii rog pe care care au votat sa imi spuna - poate e ceva ce imi scapa mie. Va multumesc!

• 0
Cristi

Puteti formula o cerere privind stadiul cercetarilor Parchetului care supravegheaza activitatea de urmarire penala din cadrul Sectiei de Politie unde ati depus plangerea. Sunt convins ca sunt cauze obiective pentru care plangerea dumneavoastra nu a fost solutionata pana in prezent (volum mare de lucru, politisti putini, cauze mai vechi si prioritare etc.)

• 0
Roby

Vezi ca ai deja 3 😉

• 0
AndreiP

Buna ziua,

Va scriu aceste randuri intr-o incercare de a gasi o solutie la problema cu care ma confrunt, impreuna cu sotia mea de 8 luni de zile.

Pe scurt: in data de 19.05.2019, ma aflam impreuna cu sotia, in fata blocului unde locuim, in autoturismul proprietate personala care era stationat pe avarii, pe prima banda. Sotia incerca sa parcheze autoturismul  de aproximativ 10 minute dar masina nu intra in marsarier.

In fata noastra a oprit un echipaj de la  Politia Locala care fara nicio explicatie a spus ca suntem bauti si trebuie sa ne conduca pe amandoi la sectie pentru a fi testati cu aparatul etilotest. Impreuna cu noi a fost dus la sectie si un vecin care a fost amendat cu 6000 RON pentru ca i-a "impiedicat sa ne duca la sectie"  (dezicie contestata si anulata in instanta de catre judecatoria sectorului 3) .

Ajunsi la sectie (unde am mers  fara a opune vreo urma de rezistenta), am fost testat atat eu cat si sotia cu aparatul etilotest. Avand in vedere ca valoarea din aerul expirat a fost peste 0,40 mg/l alcool pur, am fost condusi la sediul INML Mina Minovici unde ni s-au prelevat la interval de o ora, 2 probe biologice.
Politisti au intocmit PV de constatare a infractiunii flagrante, sesizandu-se sub aspectul savarsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 336 alin. 1 Cod penal. Am predat amandoi permisele pe data de 21.05.2019.
Dosarul a fost inregistrat la Sectia 11 de Politie si ulterior a fost declinat spre solutionare catre Brigada Rutiera.

De 8 luni de zile, acest dosar nu s-a miscat din locul unde a ajuns. Probele biologice le-am platit noi in luna septembrie dupa multe insistente si cereri depuse pentru a ni se aproba sa le platim. Nici pana astazi nu am fost contactati pentru a ni se aduce la cunostina raportul probelor biologice si astfel sa capatam o calitate in dosar.

Disperarea vine de la faptul ca ni s-a luat amandurora dreptul de a conduce un autovehicul. Am incercat sa vorbim cu doamna politista care ne instrumenteaza cazul dar intotdeauna ne-am lovit de o atitudine sfidatoare, necooperanta, cel putin. Azi cand am sunat si m-am prezentat mi-a inchis telefonul.

Din pacate, nu exista un termen de solutionare pentru dosarele care se afla in aceasta stadiu in care nu s-a dat inca o calitate in dosar. Momentan in stadiul in care este dosarul nu suntem nici inculpati, nici suspecti nic martori, etc dar cu toate acestea dreptul de a conduce ni s-a luat amandurora din luna mai.

Am facut cerere de tergiversare catre prim procuror (luna noiembrie), cerere de acordare drept de circulatie (doar pentru mine nu si pentru sotie) dar nu am primit nici un fel de raspuns.

O intrebare ar fi; ce se poate face cand un domn/doamna politist nu doresc sub nicio forma sa puna in miscare un dosar. Daca nu exista un termen legal de solutionare a dosarelor aflate in acest stadiu, ce o poate impiedica pe doamna politista sa nu tina dosarul 5 ani in sertarul dumneaei sau sa continue acest abuz la nesfarsit?

Sunt constient ca exista dosare mult mai grave care au prioritate in solutionare, dar cei dintre noi care suntem victimele unui abuz, ce putem face? Avem vreo solutie reala de a pune lucrurile in miscare cand nu exista termen legal de solutionare?

Intrebari ar fi multe dar probabil ca raspunsuri putine sau deloc. Nu ma astept sa aveti neaparat vreo solutie salvatoare dar nu mai stiu incotro sa ma indrept asa ca orice sfat care poate ajuta este binevenit.

Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi aceste randuri.

• 0
Cristi

Unde e abuzul, cand ati fost depistati sub influenta bauturilor alcoolice?

• 0
Motoboom

Cum unde e abuzul Cristi?!? Ca exista polițiști care depisteaza betivi la volan , asta e cel mai mare abuz, in mintea bețivilor ! 🙈

Imi imaginez cum mașina nu vroia sa parcheze cu doi betivi in ea 😂

• 0
AndreiP

@CristiS-a intamplat in data de 19.05.2019. Eu nu am condus acea masina dar cu toate astea permisul mi-a fost retinut, acesta este un abuz din punctul meu de vedere. Domnii politisti de la politia Locala au fost deranjati de faptul ca vecinul meu a intervenit solicitand sa ne parcheze el masina, cu ei de fata. Atunci au spus ca trebuie sa mergem toti la sectie ceea ce s-a si intamplat. Vecinul a fost amendat cu 6000 de RON ei spunand ca i-a impiedicat sa ne duca la sectie, desi nu s-a pus problema de asa ceva. La sectie ne-au spus ca daca nu venea vecinul nu aveau nimic cu noi. Au mintit cu nerusinare in declaratii, iar judecatorul a vazut acest lucru si i-a anulat amenda de 6000 de RON.

@MotoboomVa inteleg perfect punctul de vedere, toti stim cum vinovatii sunt intotdeauna in mintea lor nevinovati. Dar mai sunt si cazuri in care acest lucru chiar se intampla. Sa nu traiti cu iluzia ca politia nu greseste niciodata, intentionat sau neintentionat. Prezumtia de nevinovatie la noi este o gluma. Sotia mea a spus ca a condus, a declarat acest lucru. Suntem amandoi cu studii superioare, nu suntem infractori (ma rog, nu eram). Da, eram baut dar eu nu am miscat acea masina de pe loc, nu am comis fapta pentru care sunt pedepsit de 8 luni de zile. Doar pentru ca cei 2 domni politisti locali erau pusi pe fapte mari in acea seara au hotarat ca 2 persoane pot conduce o masina stationata. Inca odata va spun, nu am fost opriti in trafic, masina era stationata de 10 minute.

De 8 luni nu am solicitat nimic altceva decat sa ni se dea o calitate in dosar pentru a se putea continua cercetarile. Orice procuror care va analiza dosarul sper ca va constata absurdul situtatiei.

Probele biologice au fost platite de noi din luna septembrie 2019 dupa foarte multe cereri depuse, dar nici pana acum nu ni s-a adus la cunostinta raportul acestor probe pentru a capata astfel calitatea de suspecti. Avocatul nostru nu a avut din luna Mai 2019 pana acum dreptul de a ne vedea dosarul, tocmai pentru ca nu avem inca o calitate in dosar.

Doamna politista care instrumenteaza cazul are mereu o atitudine umilitoare, sfidatoare in nici un caz o atitudine cel putin decenta , nu da dovada de solicitudine avand in vedere pozitia publica pe care o ocupa in cadrul sectie de politie.

Toate cele de mai sus, din punctul meu de vedere reprezinta abuzuri. In orice tara civilizata exista un termen legal pentru astfel de situatii. La noi nu exista. Exista doar "termenul rezonabil" de solutionare. Acest lucru nu inseamna nimic. Daca doamna politista doreste sa tina dosarul 5 ani in sertar nu este nicio lege care sa o impiedice sa faca acest lucru. De 5 ori am incercat sa discut telefonic cu dumneaei, dar nu am reusit sa am o discutie civilizata. In cel mai bun caz imi inchidea telefonul, dar de obicei tipa, ma trimitea sa vobesc cu procurorul, lucru care nu are nici un sens avand in vedere ca dumneaei trebuie sa ne aduca intai la cunostinta raportul probelor biologice.

Edited by AndreiP