Jump to content
POLITISTI.ro

NewsBot

Suspecţi de terorism, prinşi de poliţişti

Recommended Posts

NewsBot

Cetăţean irakian, suspectat de terorism, prins

Un cetăţen irakian este suspectat de autorităţile române de săvârşirea de infracţiuni prevăzute de Legea 535/2004 privind prevenirea şi combaterea terorismului.

În mod concret, la data de 13 decembrie 2012, suspectul a fost depistat în flagrant delict de către poliţiştii Sectorului 1 Poliţie Bucureşti, în zona sediului ambasadei Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, având asupra sa un cuţit cu lungimea de 22 cm. Poliţiştii au întocmit pe numele acestuia dosar penal pentru port fără drept, în locuri publice, de cuţit, faptă prev. şi ped. de art.2 alin.1 pct.1 din Legea nr.61/1991, fiind reţinut pentru 24 de ore.

Dosarul a fost declinat procurorilor D.I.I.C.O.T. pentru competentă soluţionare.

Din cercetări a rezultat că, inculpatul s-a deplasat pe teritoriul României in scopul săvârşirii de acte teroriste, respectiv cu intenţia de a comite infracţiuni contra vieţii, integrităţii corporale sau sănătăţii unor reprezentanţi diplomatici ai Marii Britanii şi S.U.A. în România, în semn de protest faţă de acţiunile intreprinse de guvernele acestor state pe teritoriul statului irakian.

Procurorii D.I.I.C.O.T. au colaborat în instrumentarea cauzei cu ofiţerii de poliţie judiciară din cadrul D.C.C.O. - Biroul de Investigare a Terorismului.

Suportul informativ a fost asigurat de către SRI.

La propunerea procurorilor D.I.I.C.O.T., Curtea de Apel Bucureşti a dispus arestarea preventivă a inculpatului pentru o perioadă de 29 de zile.

I.G.P.R. - Centrul de Informare și Relaţii Publice

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Asta cu suportul informativ asigurat de SRI, e tare!

Am văzut la ştiri că ăla stătea de ceva vreme (două zile, parcă) în faţa ambasadei, tocmai de aceea a şi trezit suspiciuni colegilor noştri şi a fost luat la întrebări.

Păi cât a stat ăla în zona ambasadei ce au făcut superspecialiştii, spionii şi agenţii 007 ai sri-ului? Dormeau pe ei! La fel ca şi jandarii de la paza ambasadelor, nu ies din gheretele ălea.

coosstti

Halal terorist, la americani cu avioanele, la noi cu cutitul!

danpin

Au si teroristii criza lor... :D

• Upvote 3

dcrist

Era un banc: tara de rahat, atentate de rahat. B-) Nu ca as dori ceva reusit.

Edited by dcrist
  • Upvote 2

Sony

Nici teroristii nu mai sunt ce au fost! :hmmmt:

IacobescuuRamona

Ca sa fac o gluma,cred ca acel terorist avea cutitul pentru ca felia salamul in fata acelui sediu,ca sa le arate strainilor ce bine o duc minoritatile in Romania. :))

• Downvote 3

DanielBAD

Meritele Sectiei 1 Politie vad ca nu apar pe acolo.

Un coleg de la BIC s-a ocupat de retinerea lui, iar OP-ul a facut la "paza" la usa apartamentului in care locuia omul, pana s-a venit cu mandat de perchezitie.

• Upvote 1

IacobescuuRamona

Oricum,felicitari celor ce l-au retinut! Si cu un cutit poti provoca mari suferinte!

Edited by IacobescuuRamona
  • Upvote 1
  • Downvote 1

arcan

Oricum,felicitari celor ce l-au retinut! Si cu un cutit poti provoca mari suferinte!

Asa e...cred ca zgaria rau de tot zidurile ambasadei...vai si amar.

• Upvote 4
  • Downvote 9

IacobescuuRamona

Nu ma refeream la cladire,faceam referire la oameni. :)

Ca sa provoci rau celor din jur,nu-ti trebuie neaparat un avion,tanc sau o bomba detonata. Ca sa provoci rau celor din jur cu un cutit de 22 cm,nu-ti trebuie multa minte! :wacko:

• Upvote 1
  • Downvote 1

arcan

Ce putea face un irakian inarmat cu un cutit ,unor ambasadori? Ce, aia-s morcovi? sau? Nu umbla singuri, nu umbla pe jos, .Si daca ar umbla pe jos, au tot timpul garzi dupa ei.Deci...

Cei cu minusurile,sunt rugati sa justifice.

• Upvote 4
  • Downvote 6

Anonymous

Poate ca ai primit atatea minusuri datorita faptului ca ai luat in deradere munca acelor politisti. Probabil ca nu te-ai gandit la traba asta? Eu recunosc ca acesta a fost motivul pentru care ti-am dat minus.

Ai reactionat exact ca un amator satul de filme cu supereroi, ce impusca juma de oras iar pe cealalta jumatate o bat si uite asa, salveaza pe toata lumea.

Ce importanta are daca avea un cutit si nu un RPG? Absolut niciuna, conteaza intentiile sale si ca l-au prins. Iar un mare merit il au colegii mei. Pentru ca in mod normal ar fi trebuit sa fie mirosit de serviciile ce nu au restante la echipament.

Ca sa nu mai spun ca doar cei ce au privit prea multe filme, traiesc cu impresia ca un cutit este o arma mai putin periculoasa. In strada lucrurile nu stau deloc ca prin filme, iar un cutit poate fi de multe ori mult mai letal si periculos si decat un pistol. Ca sa te convingi priveste cu atentie aici:

Asa ca nu trebuie sa te superi daca primesti bile rosii, cand iei in deradere munca unor oameni. Numai amatorii si cei pasionati de cunter-strike spun ca un individ inarmat cu un cutit este mai putin periculos.

Stima!

Edited by Anonymous
  • Upvote 7
  • Downvote 1

arcan

Prietene,tu nu ai inteles,sau eu nu m-am facut inteles

1.Titlul este,,suspect de terorism...,,

Asta nu se incadreaza la ,,terorism,,.este doar jurnalism bombastic.

2. Nu era vorba(in ironia mea) de munca politistilor,(care si-au facut treaba cu brio) ci de cea a sri-stilor,care se lauda cu munca altora.

3.Ce poate face un om hotarat cu un cutit,stiu destul de bine,si nu din filmele de pe net.Nu sunt insa lamurit ce poate face omul ala hotarat si cu un cutit impotriva unei masini(poate blindate) a SPP-ului din protectie,si a faptului ca ambasadorii respectivi nu prea au cum sa se intersecteze la distante mici cu respectivul om hotarat si cu cutit in mana.

Analizeaza putin ce am scris,si apoi vezi daca eu am reactionat copilareste sau tu,si restul ca tine.

p.s.

Multumesc ca m-ai luminat cum stau in strada lucrurile si ca nu sunt ca in filme.Cat despre clip,l-am postat si eu acum ceva luni prin sectiunea privata (deci nici macar clipul nu e nou).

p.s.2

TERORÍSM s. n. 1. Totalitatea actelor de violență comise de un grup sau de o organizație pentru a crea un climat de insecuritate sau pentru a schimba forma de guvernământ a unui stat. 2. Atitudine, manifestare teroristă. – Din fr. terrorisme.

de la DEX citire.

Edited by arcan
  • Upvote 5
  • Downvote 6

Anonymous

Mai sus este un comunicat oficial pentru presa emis de catre Minsterul Administratiei si Internelor, nu este vorba de un articol din presa.

Din moment ce din cercetari a reiesit ca intentiona sa atenteze la integritatea corporala a unor persoane aflate pe teritoriul roman sub protectia imunitatii diplomatice, chiar si daca nu ar fi injunghiat un ambasador, ci doar un asistent din ambasada americana sau cea a englezilor, avand ca motiv pentru asta protestul fata de actiunile guvernelor respective, se numeste tot act terorist. Tocmai pentru ca nemultumirile, revendicarile si protestul sunt de natura politica. Iar un astfel de inicident, chiar daca nu ar fi vizat o persoana importanta era suficient pentru a declansa un scandal diplomatic privind securitatea pe care o ofera statul roman diplomatilor straini. Nu este nimic bombastic sau exagerat, drept dovada ca un judecator a emis si un mandat pentru 29 de zile.

Ca tu sau altii sunteti dezamagiti pentru ca ala nu avea macar un lansator la el, este pentru ca priviti lucrurile cu superficialitate si de aceea vorbesti despre masini blindate ale spp-ului cu care plimba diplomatii de prin ambasade. Mai analizeaza si eventual mai intereseaza-te, o sa fii surprins.

In presa, tehnicile de manipulare deja si-au produs efectele, nu vei gasi vreo mentiune care sa spuna ca acel individ a fost prins de politistii bucuresteni, ci serviciile secrete isi aroga toate meritele. Mai mult decat atat, spun ca era monitorizat de ceva vreme!? Aha, si probabil ca au apelat la politistii de la sectie ca sa-l salte de acolo. Convinge-te singur:

http://adevarul.ro/n...a550/index.html

Daca era un asa mare gainar, oare de ce serviciile au mai folosit tehnicile de manipulare pentru a-si aroga toate meritele?

Asa ca in realitate, pe strada lucrurile nu stau deloc ca prin filme, cu masini blindate, lansatoare, grenade si alta recuzita impresionanta. Mai analizaza!

Stima!

Edited by Anonymous
  • Upvote 5
  • Downvote 3

arcan

Asa ca in realitate, pe strada lucrurile nu stau deloc ca prin filme, cu masini blindate, lansatoare, grenade si alta recuzita impresionanta. Mai analizaza!

Stima!

Asa e! Felicitari!

:emo-yessir:

Mai e un pic si imi vei spune ca ambasadorul sau personalul diplomatic se plimba seara prin Ferentari,ca sa ia aer.Si bineinteles singuri.

Spune-mi o situatie in care cineva din personalul diplomatic, (sa nu imi zici de bucatar) si in ce conditii putea fi ranit de respectivul irakian.

Probabil ca pe acolo pe la voi,ambasadorii se plimba din pura plictiseala singuri peste tot,doar ca sa verifice nivelul de securitate din Romania,ca altfel nu vad cum soarecul ala cu cutit il putea ataca.Ultimul act de acest gen a fost prin anii `90 cand a fost atacat ambasadorul Indiei,dar si atunci atacatorii(sau atacatorul,nu imi amintesc acum si mi-e si lene sa caut) si-au pierdut viata.

Dealtfel si antevorbitorii mei au realizat ridicolul tiitlului.Citeste comentariile de mai sus de mica noastra discutie.

p.s.

Un caz de terorism adevarat in Romania:

http://www.gandul.info/news/un-lugojean-cu-doua-butelii-saltat-de-mascati-la-buzias-260852

Edited by arcan
  • Upvote 2
  • Downvote 6

Anonymous

Personalul ambasadelor se plimba cu masini normale. Au numerele acelea cu CD sau TC. Intereseaza-te si ai sa te convingi ca nu e deloc ca in filme. Cat despre posibilitati sunt multe, iar un "soarec" cu un cutit, ce are indemanare si antrenament poate face multe, chiar si in prezenta unor garzi de corp. Dar nu este nicio problema, poti continua sa te minunezi de filmele hollywood-iene si sa astepti teroristi imbracati in explozibil.

Edited by Anonymous
  • Upvote 4
  • Downvote 1

arcan

Bine amice,observ ca esti prea meserias pentru mine.

Ai dreptate.

Eu ma retrag.Ma duc pe strada sa vad cum e cu filmele.

• Upvote 2
  • Downvote 3

Catalin

Arcan nu toţi oficialii ambasadelor se plimbă cu maşini blindate şi cu gărzi de corp. Aminteşte-ţi de rusul ăla ce a dat peste fetiţa aceea în urmă cu ceva vreme. Conducea un VW Passat CC absolut normal şi nici nu era însoţit de gărzi de corp. Dar cu toate astea nu era un neica nimeni sau vreun grădinar prin amabasada rusiei, din moment ce ruşii au invocat imediat imunitatea diplomatică şi l-au trimis acasă pentru a evita să fie cercetat de autorităţile române.

Anonymous

Un caz de terorism adevarat in Romania:

http://www.gandul.in...a-buzias-260852

Exact ce iti spuneam mai devreme. Intentiile teroriste nu sunt date numai de armele folosite, ci mai degraba de natura revendicarilor, politice sau religioase. Pentru ca daca un grup de talhari jefuiesc o banca si iau ostateci acolo, dar scopul lor este sa fuga cu banii, nu este deloc vreun act terorist, chiar daca aia sunt inarmati pana-n dinti cu pusti, pistoale sau grenade. Scopul lor este furtul banilor, nu au revendicari politice sau religioase.

Mai citeste despre subiect si ai sa te convingi ca nu armele folosite stau la baza atichetarii ca act terorist.

Noapte buna.

Stima.

Edited by Anonymous
  • Upvote 2

arcan

Arcan nu toţi oficialii ambasadelor se plimbă cu maşini blindate şi cu gărzi de corp. Aminteşte-ţi de rusul ăla ce a dat peste fetiţa aceea în urmă cu ceva vreme. Conducea un VW Passat CC absolut normal şi nici nu era însoţit de gărzi de corp. Dar cu toate astea nu era un neica nimeni sau vreun grădinar prin amabasada rusiei, din moment ce ruşii au invocat imediat imunitatea diplomatică şi l-au trimis acasă pentru a evita să fie cercetat de autorităţile române.

De acord.Dar de aici,si pana a spune ca un arab cu un cutit ascuns in burnuz este un caz de terorism,eu zic ca e cale lunga.Eu ma indoiesc ca de un diplomat se poate apropia oricine oricum.Asa reiese din articol.Ca ala statea la panda in fata ambasadei cu cutitul la el,ca sa omoare ambasadori sau ce or mai fi pe acolo.

Posibil ca intentiile lui sa fi fost alea.Dar ma indoiesc tare de tot ca le si putea pune in practica.SI ma mai frapeaza ceva: De obicei aceste chestii erau tinute mai departe de ochii opiniei publice. Dupa `90 au fost mai multe atentate teroriste,,demontate de SRI.Dar nu au aparut in presa.Ma zgarie pe retina titlul asta pompos: ,,Suspecti de terorism...,,.

Detalii pe sectiunea privata.

military

In ultima vreme vedem in presa din ce in ce mai multe cazuri de suspecti de terorism.Exemplu este si cel cu studentii straini de la Universitatea din Sibiu.

maxu08

si este exact inainte de bugetul ptr 2013 :)) si uite asa se mai justifica o crestere de buget la servicii in dauna altora.

• Upvote 3

Octavian

Asta e buna, daca are doar un cutit nu are cum sa aibe intentii de natura terorista.

Dar daca avea o sabie? Sau o arbaleta?

Sau ce ne facem ca pana acum cei ce sunau si anuntau existenta unor bombe, iar dupa vericficari se dovedeau a fi alarme false, respectivii au fost cercetati si chiar condamnati pentru acte de terorism?

Conform acestei noi teorii, in care conteaza arma, ar trebui rejudecate dosarele, ca doar arma lor era telefonul. Asa ca nici vorba de un act terorist.

Unii pe aici analizati lucrurile copilareste si sunteti atat de naivi.

• Upvote 2
  • Downvote 1

Catalin

Ia priviţi aici cum purtătorul de cuvânt al SRI bagă în ele şi minte cu neruşinare, într-un articol publicat de AGERPRESS:

Sorin Sava: Suspectul de terorism a fost monitorizat de SRI de la intrarea în ţară, Brigada Antiteroristă l-a identificat şi reţinut

Serviciul Român de Informaţii a acţionat şi în plan operativ în cazul cetăţeanului străin de origine irakiană arestat la Bucureşti sub acuzaţia de terorism, lucrătorii Brigăzii Antiteroriste a SRI fiind cei care l-au identificat şi reţinut pe acesta pe 13 decembrie în apropierea ambasadei Marii Britanii din România, a declarat sâmbătă pentru AGERPRES Sorin Sava, purtătorul de cuvânt al SRI.

"Cetăţeanul străin de origine irakiană, rezident în Finlanda, a fost identificat şi reţinut joi, 13 decembrie, de lucrătorii Brigăzii Antiteroriste în apropierea ambasadei occidentale din Bucureşti menţionată în comunicatul DIICOT, având asupra lui mai multe arme albe. Ulterior, acesta a fost predat structurilor responsabile din cadrul MAI, care l-au preluat în vederea anchetării de către procurorii DIICOT. În cadrul cercetării penale, SRI a cooperat în asigurarea componentei tehnico-operative, fapt care a condus la reţinerea pentru 24 de ore iar ulterior, instanţa a hotărât arestarea acestuia pentru 29 de zile", a precizat purtătorul de cuvânt al SRI.

Sorin Sava a adăugat că SRI l-a monitorizat încă de la intrarea în ţară pe cetăţeanul irakian arestat la Bucureşti.

"Cetăţeanul de origine irakiană a intrat în România între 7 şi 8 decembrie anul curent, din acel moment şi până la reţinerea sa pe 13 decembrie fiind în permanenţă monitorizat de structurile abilitate ale SRI. În baza documentării realizate s-a stabilit că respectivul a fost implicat anterior în activităţi de natură extremist-teroristă şi dispune de pregătire militară, fiind determinat să realizeze un atentat terorist asupra unor diplomaţi ai unor state din Europa şi SUA", a susţinut purtătorul de cuvânt al SRI.

Sava a spus că la acest caz, pe lângă colaborarea cu instituţiile interne componente ale Sistemului naţional pentru prevenirea şi combaterea terorismului, SRI a cooperat şi cu servicii partenere externe.

articolul complet

Pentru ca să pară mai senzaţional, în cazul celor de la SRI ăla avea mai multe arme albe, l-au monitorizat de la intrarea în ţară, ba mai mult decât atât au cooperat cu serviciile partenere străine. Ce mai ... toate ingredientele pentru ca acest caz să pară ceva extraordinar şi presărat cu detalii specifice agenţilor 007. :))