Jump to content
POLITISTI.ro

Recommended Posts

Hermydana

Buna ziua! Va rog daca se poate sa ma lamuriti in legatura cu urmatorul aspect: Am fost incadrata in MAI in 2014, dupa terminarea Academiei. In timpul facultatii si cu aproximativ doi ani inainte de facultate, am lucrat la privat, cu o mica pauza, avand acolo o vechime totala de 4 ani si 7 luni. Mentionez ca momentan nu am nicio gradatie. Care este legislatia in care scrie ca se acorda gradatia doar daca am minim 5 ani lucrati in privat? Sau cum se calculeaza de fapt? 2 ani privat plus 4 facultate ( si in timpul facultatii restul de 2 ani si 7 luni)  = 6, deci ar fi trebuit sa am prima gradatie inca de la incadrare ? Sau pur si simplu cei 4 ani si 7 luni la privat, cu cei 2 lucrati din 2014 pana in prezent = aproape 7 ani, si iarasi, ar trebui sa am gradatie? Sper ca am reusit sa exprim nelamurirea mea. Va multumesc!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Gradatia pentru vechime se acorda in functie de vechimea totala. Daca cei de la cadre nu iti iau in calcul vechimea pe care ai lucrat-o in privat faci un raport si ceri lamuriri. Trebuie sa ai documente doveditoare in acest sens pe care trebuie sa le duci la ei. Facultatea se ia in calcul la acordarea concediului de odihna nu la gradatia pentru vechime. Eu cel putin asa stiu. Cum ai lucrat in timpul facultatii? Pentru mine este chiar curios daca ai facut Academia de Politie la zi. Nu spun ca nu se poate dar eu nu am auzit pana acum. Dar ai mare grija cu lucratul in privat in timpul facultatii. 

Hermydana

Am lucrat în weekend.  Am înaintat o adresă către cadre, aștept să mi se răspundă. La încadrare, am depus la dosar copii după cartea de munca respectiv adeverința de la firmă. Și am o adresă de la Ministerul Muncii din care reiese că timpul de muncă lucrat parțial este același cu cel la 8 ore în ceea ce privește vechimea totala în muncă. Să vedem ce îmi răspund. De aceea vă întrebam dacă este prevazut undeva ca trebuie sa avem 5 ani lucrați în privat. 

costi44

Va salut. sunt politist de 1 an jumatate, iar inainte am lucrat ca militar angajat o perioada de 8 ani. Am o vechime totala de 9 ani jumatate neintrerupti, insa nu beneficiez de gradatia 3 ci 2. Intrebarea mea este: gradatia se calculeaza din momentul in care am fost angajat la politie?  unde pot studia felul in care se calculeaza gradatia ? 

Elvis

Daca se calcula de cand erai angajat in politie nu aveai nicio gradatie. Una este ce stii tu si alta este cum figurezi la SRU. Daca tu nu esti interesat de ce ti se intampla.....copilul care nu plange nu primeste lapte praf !

Edited by Elvis

adydaniel

Buna ziua...coeficientul pt fiecare gradatie este de 6% sa inteleg...dar 6% din ce mai exact? Intreb asta pt ca anul acesta urmeaza sa primesc gradatia 4(12 ani in sistem+ 2 de scoala) iar în prezent gradatia este in cuantum de 223 lei...

viobra

Conform Legii 153/2017 gradația se acordă din 3 in 3 ani, cate 3% pentru fiecare gradație. Aceasta se raportează la salariul de funcție.