Jump to content
POLITISTI.ro

anda

Procedura în cazul înaintării demisiei din politie

Postare recomandată

aligatorul

Usurel cu pianul pe scari.Mai respira baietas..Nu trebuie sa-ti pui sanatatea in pericol pentru un ''penibil ca mine care doar a trecut prin meseria asta ca gasca prin apa''..Mai usor cu acuzatile .Candva cand ai sa te maturizezi ai sa judeci fara ura indusa de subconstient pentru cineva care iti e superior ai sa intelegi ce inseamna sa acuzi fara sa cunosti omul o sa-mi dai dreptate .Daca esti politist operativ [ ceea ce sincer ma indoiesc] si nu vre-un birocrat care se uita zilnic in stanga si in dreapta pentru a-si verifica gradele, candva o sa intelegi ca viata nu e doar alb si negru .Daca nu, e doar vina mea ca nu te-am facut sa intelegi mesajul meu.Cu stima [mai putina totusi decat meriti] ,aligatorul.

Modificat de aligatorul
  • Displace 5

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

După cum spuneam, singurul lucru cu care te poţi tu lăuda este trecerea anilor, în rest ai dovedit că munca asta de poliţie în cazul tău se limitează la obsesia pentru sindicatul ăla şi la drepturile băneşti. În rest nu ai fost în stare să dai un sfat sau măcar să îţi spui vreo părere pertinentă despre un alt subiect. Lumea ta se limitează la acel sindicat, altceva nimic. Aşa că truismele de genul "viaţa nu e doar alb şi negru" demonstrează că nu eşti capabil să poţi o discuţie, ci doar te limitezi în a prelua şi recita ce au spus alţii. Aşa că superioritatea de care vorbeşti este doar în imaginaţa ta, tocmai pentru că nu ai reuşit să te adaptezi vremurilor actuale şi trăieşti cu impresia că trecerea anilor peste tine ar fi vreo mare realizare. Atât poţi tu ... şi ceilalţi inadaptaţi ce sunt secretoşi doar pentru a-şi ascunde incompetenţa şi faptul că nu au nimic util de spus, iar experienţa lor este egală cu zero.

• Apreciez 4

Link către postare
Ecou

După cum spuneam, singurul lucru cu care te poţi tu lăuda este trecerea anilor, în rest ai dovedit că munca asta de poliţie în cazul tău se limitează la obsesia pentru sindicatul ăla şi la drepturile băneşti. În rest nu ai fost în stare să dai un sfat sau măcar să îţi spui vreo părere pertinentă despre un alt subiect. Lumea ta se limitează la acel sindicat, altceva nimic. Aşa că truismele de genul "viaţa nu e doar alb şi negru" demonstrează că nu eşti capabil să poţi o discuţie, ci doar te limitezi în a prelua şi recita ce au spus alţii. Aşa că superioritatea de care vorbeşti este doar în imaginaţa ta, tocmai pentru că nu ai reuşit să te adaptezi vremurilor actuale şi trăieşti cu impresia că trecerea anilor peste tine ar fi vreo mare realizare. Atât poţi tu ... şi ceilalţi inadaptaţi ce sunt secretoşi doar pentru a-şi ascunde incompetenţa şi faptul că nu au nimic util de spus, iar experienţa lor este egală cu zero.

Nu uita liberele...libereeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, vrem libereeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Ce chestie ciudată, se poate constata extrem de ușor că în poliție nu se aplică aproape deloc principiul vinului - "cu cât ești mai vechi, ești mai bun!!!", deloc, deloc, deloc... :)

• Apreciez 1

Link către postare
Nightwolf

Pana la urma fata si-a dat demisia au ba? :)

Link către postare
pierce

Anda, daca nu va mai cer inapoi banii aferenti scolarizarii, procedura ar trebui sa fie foarta simpla (si asa au probleme la incadrarea noilor generatii). Vezi in Codul Muncii ce scrie la demise si, pe langa asta, daca pentru voi, mai trebuie altceva (desi, in afara platii scoalarizarii si mizeriilor interne - lichidare - nu cred).

Acum, ca vrei sa iesi din sistem e problema ta. Se vor gasi multi sa faca galerie oricarei tabere. Gandeste-te insa bine daca timpul petrecut in scoala (nu stiu ce ai facut, scoala de agenti sau academia) merita aruncat. Si daca pregatirea ta profesionala iti permite sa gasesti ceva satisfacator de munca - acum, daca ai facut academia cred ca ai mai multe sanse (chiar, se mai echivaleaza cu dreptul?). Daca ai terminat scoala de agenti de politie aia e cam zero barat pe piata muncii (in cazul in care nu vrei sa fii paznic, comunitar sau alte din astea). Depinde de asemenea de unde esti. Intr-un oras un salariu similar celui din MAI e greu de obtinut. In Bucuresti, stiu oameni care vand in mall si castiga mai bine ca un agent de politie. Inca ceva - lasa se treaca putin timp, inainte sa iei decizia (si asta nu inseamna ca trebuie sa cedezi). Daca crezi ca in politie sunt sefi imbecili stai sa vezi in privat, iar astia din privat te pot si zbura usor daca carai prea mult.

Bafta...in orice ai face.

Link către postare
IRa

Oameni buni nu mai aruncaţi cuvinte în ea (Anda), ci bucuraţi-vă că a avut curajul şi bunul-simţ de a recunoaşte că nu este pentru aşa ceva şi de a demisiona, să stiţi că e lucru mare; am o colegă care în poligon îi spunea şefului să stea lângă ea să o ajute, că-i este frică, încercaţi să vă puneţi un moment în locul colegilor mei care trebuie să-şi efectueze serviciul cu această colegă, ce spuneţi sunt în singuranţă? Eu o admir pe Anda, pentru curajul ei. Da este adevărat au fost foarte multe locuri scoase pentru poliţişti la şcoli, însă din totalul acestor locuri, am impresia că mai puţini de jumătate şi-au dorit cu adevărat să profeseze în acest domeniu, mulţi sunt împinşi de părinţi (fie că-i o tradiţie de familie, fie pentru că e un loc de muncă asigurat, fie că e "salariul de nu ştiu câte milioane", fie din cu totul alte motive) ori nu ştii care este reala muncă din spatele acestui cuvânt "poliţist"-puţini sunt cei care se interesează înainte.Trebuie să o recunoaştem cu toţii că nu este un domeniu uşor nici pentru un bărbat şi nici pentru o femeie. Da, pentru o femeie este de două ori mai greu, deoarece are de dus două "bătălii" : una în stradă cu diverse caractere şi cealaltă în sala de instructaj, dacă îmi permiteţi prima aş putea spune că se împarte la doi, pe când cea de-a doua trebuie dusă de una singură şi personal cred ca aceasta este şi cea mai grea, deoarece ca femeie trebuie să reuşeşti să te faci respectată de colegi (doar prin muncă, nu prin alte "şiretlicuri") şi mai ales, să reuşeşti să le capeţi încrederea că se pot baza pe tine, că aşa cum la intrarea în serviciu aţi fost doi aşa să fie şi la sfârşitul programului- să fiţi tot doi; totodată trebuie să le demonstrezi că eşti capabilă să-ţi aperi atât ţie viaţa, cât şi pe a lui şi el (colegul) nu e nevoit să-ţi poarte de grijă.

Precizez faptul că cele mai sus scrise reprezintă propria-mi părere şi mi le asum.

• Apreciez 2

Link către postare
irina88

Imi spuneti si mie va rog care este baza legala ce permite studierea dosarului personal de la cadre?

Link către postare
search21

Am vazut ceva in Legea 360 din 2002 privind Statutul politistului, art. 25, alin 3.

Link către postare
eryck66

imi place foarte mult ceea ce ai scris is sunt intru totul de acord cu tine !

• Displace 2

Link către postare
Sache

Imi spuneti si mie va rog care este baza legala ce permite studierea dosarului personal de la cadre?

Poti sa iti studiezi dosarul de la cadre, dar sa nu crezi ca o sa ti se puna la dispozitie toate documentele privitoare la tine. Sunt anumite parti din dosarul tau de cadre la care nu ai acces. Au acces foarte putine persoane din ipj. Vorbesc din experienta!

Link către postare
dievocica

Buna ziua. imi poate raspunde cineva la aceasta intrebare?...Un baiat si-a dat demisia de la politie acu 2 ani si ceva se mai poate intoarce daca isi plateste scolarizarea? 

Link către postare
Elvis

Daca si-a dat demisia se poate intoarce numai daca face o scoala de politie sau daca sare gardul direct in curtea politiei pe cai intortocheate!

Irina 88 esti politista?

Link către postare
Lucian1978

Sa traiti ! Am si eu o nelamurire !!!

In cazul in care astazi un politist inainteaza Demisia , prin intocmirea unui Raport in acest sens , iar maine revine asupra acesteia , din motive personale , exista posibilitatea ca acelui  politist sa nu I se aprobe Revenirea asupra deciziei sale unilaterale ????

Link către postare
Sache

Lucian1978, esti politist?

Link către postare
Elvis

Pai ai visat urat?

Daca tu ai conduce un inspectorat si te-ai lovi de asa ceva nu l-ai trimite pe respectivul la psiholog?

• Apreciez 1

Link către postare
Rodion

Buna ziua tuturor!

Ii rog pe colegii poltitisti sa ma ajute intr-o chestiune: stiti cumva daca exista vreo decizie a ICCJ emisa recent(intre anii 2016-2018) cu privire la retractarea demisiei(cu acordul angajatorului) unui agent de politie?2

Speta este urmatoarea: pe 26.07 a.c. agentul s-a prezentat i. sef   cu un raport in care instiinta despre,citez: "intentia de a demisiona din functia de ag. de pol. incepand cu data de 15 Aug. 2018."

Pe 13 Aug ,tot a.c.,agentul se prezenta din nou in fata i. sef cu un alt raport prin care il ruga sa nu mai tina cont de raportul anterior si sa dispuna (daca doreste) pastrarea sa in functie,pe motiv ca a analizat situatia indelung si ca regreta decizia pe care a luat-o ,privitoare la demisie.

Pe parere aveti ? Careva dintre dvs..a mai auzit de o situatie similara?

Mai are vreo sansa agentul sa ramana in politie?

Lucreaza ca agent de 1an si 7 luni.

Modificat de Rodion

Link către postare
Praetor

Bună ziua!

Aș dori, vă rog, să știu cum se procedează în privința achitării cheltuielilor de școlarizare. Sunt în al 3-lea an de studiu și plănuiesc ca la finalizarea acestuia să părăsesc sistemul. 

1. Suma specifică fiecărui an este prestabilită și globală sau se efectuează o cercetare administrativă prin care se stabilește efectiv ce și cât am "consumat"/folosit? Întrebarea mea vine în contextul în care în fiecare sesiune m-am decazarmat pe baza unui raport și în fiecare weekend (cu mici excepții: plantoane/veselă) am plecat pe baza unui registru. În caz că se impută și frizeria, menționez că n-am folosit-o;

2. Am înțeles că suma finală poate fi eșalonată. Cine stabilește eșalonarea? Organul fiscal ce execută creanța? În caz că eșalonarea depășește posibilitățile materiale, poate fi obținută o eșalonare justă pe cale judecătorească? Există totuși o limită temporală a eșalonării? Presupun că nu o pot întinde pe zeci de ani.

3. Îi rog pe cei care au trecut prin această procedură sau cunosc pe cineva care a făcut-o să mă ajute. La fel, dacă pot găsi aceste răspunsuri în jurisprudență sau în Codul Fiscal, mi-ar fi de ajutor o trimitere. 

Mulțumesc!

Link către postare
Elvis

Rodion, singurul care poate sa il pastreze sau nu este inspectorul sef, ordonatorul tertiar de credite. Asta in cazul in care primul raport al agentului nu a plecat spre Bucuresti.

Praetor, serviciul financiar al IPJ-ului care te-a recrutat o sa iti comunice cat ai de platit. Daca esti un om de cuvant cred ca te poti intelege cu cei de la finaciar. Daca pleci in alta tara o sa fie cam greu sa te execute. Dar creanta ramane si trebuie sa o plateti.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.