Jump to content
POLITISTI.ro

anda

Procedura în cazul înaintării demisiei din politie

Recommended Posts

anda

Buna,

Am intrat si eu in sistem, din pacate, de o zi. Astazi am avut repartitia la Ipj ..... Tot astazi am intampinat mici probleme, de care stiam sigur ca o sa ma bat, insa ma gandeam ca o sa trec mai usor peste ele, si discutand cu unul altul, din sistem sau nu, am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa imi dau demisia in cel mai scurt timp.

Intrebarea mea este: Care este procedura in cazul inaintarii demisiei (in cat timp pot sa plec definitiv, daca platesc sau nu taxa de scolarizare, ce anume, din bunurile care mi-au fost inmanate, trebuie sa returnez, daca e nevoie sa respect preavizul de 20 de zile) ?

Multumesc anticipat.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

cipri83

Prima data ar fi bine sa ne spui ce probleme sunt....poate te putem ajuta cu un sfat...poate am trecut si noi prin ele!Daca bine tin minte,sper sa nu gresec,si anul acesta a ramas in vigoare acea decizie a ministrului de interne prin care daca pleci nu trebuie sa platesti nimic!Sper ca,colegii sa ma corecteze daca nu este asa,iar daca nu, atunci o sa ai ceva de dat inapoi...la bani ma refer ,ca hainele credca sunt ale tale si poti sa le vinzi fiind noi !

Edited by cipri83

soryn

cum mai ANDA chiar asa de rau e la rutiera la bz ?

• Upvote 1
  • Downvote 1

anda

Legat de problemele intampinate....cu siguranta ati trait si voi momente in care ati fost constransi sa comiteti anumite lucruri, desi nu erau pe placul vostru (nu intru mai mult in detalii) Asta am patit si eu astazi. Am incercat pe cat posibil sa-mi mentin punctul de vedere, insa m-am batut de anumite "amenintari". Probabil nu era tocmai in favoarea mea sa intru intr-o polemica cu "sefii", insa consider ca ceea ce nu sunt obligata legal sa fac, pot sa aleg in functie de judecata mea. Cert este ca ei au castigat astazi si le-am facut pe plac intr-un final, fiindca, repet, am fost putin constransa.

Acum, ceea ce incerc sa fac este sa adun cat mai multe informatii legate de inaintarea demisiei, astfel incat sa pot lua o decizie in viitorul apropiat. Ma gandesc ca si in cazul in care mi-as da demisia maine, tot ar trebui sa mai lucrez 20 de zile -preaviz.

Cat despre taxa de scolarizare, pana in 31 decembrie e valabila acea decizie?

nu sunt nici la rutiera, nici la bz :)

• Upvote 1

soryn

scuze Anda, cred ca te`am confundat.... dar unde ai prins repartitie ? ce motive ai sa pleci ?

LORD

Draga Anda, eu cred ca trebuie sa te mai gandesti. Poate suna dur, dar a-ti da demisia de a doua zi, sau din prima luna este o dovada de lasitate in opinia mea. Nu poti sa spui ca vei sti sistemul intr-o luna sa poti pune in cantar avantaje si dezavantaje. Insa te pot intelege daca ti-ai creat in minte ,, castele de nisip,, sau ai dat drumul la fabrica de vise. Poate asteptarile tale din partea sistemului sunt foarte mari si nu te satisfac si ai o optiune atragatoare in viata civila, in acest caz trebuie sa te inchizi tu in sifonier si sa recunosti doar tu cu patura in cap, ca de fapt nu ai intrat in sistem din pasiune din dragoste pentru meseria de politst. Meseria aceasta, ca sa fac si eu ca Matache Macelarul in reclama, eheee , cere multa dragoste, multe sacrificii, pentru bani putini, cand astepti recunostiinta comunitatii te trezesti cu un scuipat in freza de toata frumusetea, dar ai si satisfactia cand probezi un infractor, te uiti pe net la portalul justitei si vezi ca a umflat 5-6 ani cu executare cu tot cu pilele lui si cu banii lui si te umfli in pene ca de esti curcan si tu ai facut dosarul . Asta te face sa uiti de necazurile indurate.

Recunosc si eu dupa 19 ani de politie cateodata fac cate o slujba de toti sfintii si imi vine sa imi dau palme de ce m-am facut politist, m-a uit la alti colegi de scoala sau de facultate ce au realizat in viata civila si eu am facut-o pe Batman, dar ma resemnez, uit si a doua zi o iau de la capat cu bune cu rele, cu succese, cu ratari, cu frustari, cu pilosi, cu lingai, cu oameni demni. Cred ca si in asta consta frumusetea muncii de politist.

A fi politist este un stil de viata, tu il alegi sau il respingi. Tu decizi ! Eu te rog doar sa reflectezi pentru a nu lua o decizie bazata pe un impuls de moment. ALEGERE USOARA ( desi nu cred ca este ) !!

Edited by LORD
  • Upvote 5
  • Downvote 1

anda

Multumesc mult pentru indrumari, incurajari, adevaruri dureroase..... Stiu ca nu este o alegere usoara, insa am cochetat pentru mult timp cu ideea de a renunta, iar acum, fiecare intamplare ma face sa-mi doresc si mai mult acest lucru. Poate sunt putin visatoare, insa cred destul de tare in visele astea in care alegerile nu imi sunt coordonate in totalitate de alte persoane si in care am si eu un cuvant de spus privind orice decizie a-si lua-o.

Insist pe intrebarile mele privind culegerea de informatii legate de demisie. Daca stiti ceva de actualitate legat de acest subiect, va rog da-ti mai departe. Multumesc.

Bogdanel

Mai gândeşte-te, e posibil să-ţi pară rău mai târziu.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Marius

Ordonanţă de urgenţă nr. 54/2011 - publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 433 din 21/06/2011

Documentul a intrat in vigoare la data de 21 iunie 2011

Art. 2. - Poliţiştii şi cadrele militare în activitate care solicită în perioada cuprinsă între data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă şi data de 31 decembrie 2011, prin demisie sau la cerere, încetarea raporturilor de serviciu sau trecerea în rezervă, sunt exoneraţi de la plata cheltuielilor de întreţinere pe timpul şcolarizării şi a cheltuielilor efectuate pe perioada cursurilor/programelor de specializare, perfecţionare, stagii de practică, în ţară sau în străinătate, prevăzute de angajamentele/contractele încheiate potrivit legii.

Dacă îți vei depune demisia, vei fi nevoită să plătești scolarizarea, care nu e o sumă deloc neglijabilă.

În cazul demisiei, nu te mai poți reîncadra niciodată, iar procedura privind aprobarea acesteia, e foarte simplă și se petrece foarte rapid. În câteva zile, maxim o săptămână ai terminat cu totul (semnăturile necesare pe fișa de lichidare etc.).

Mai există posibilitatea încetării raporturilor de serviciu la cerere, dar acest lucru poate dura ceva timp, întrucât necesită aprobarea conducătorului unității de poliție. În schimb, în acest caz există posibilitatea revenirii în sistem, cu toate că instituția nu e obligată să te reîncadreze. Și acest lucru rămâne la aprecierea șefului unității de poliție.

IacobescuuRamona

anda,iti admir alegerea si felul tau de a fi. :) Si eu am vrut sa dau la Academia de Politie,dar,analizand tot ce se intampla si tot ce se aude,am renuntat la idee. Imi place ca accepti corectitudinea si nu pleci capul la prostiile altora. Si pe mn m-au sfatuit rudele,prieteni,iar unii care deja sunt in sistem mi-au spus:"Viata e frumoasa,nu merita osteneala. Sunt multe facultati si lucruri mai frumoase in viata." .

Alegerea e doar a ta! :emo-yessir:

Edited by IacobescuuRamona
  • Upvote 1
  • Downvote 10

anda

Marius, cred ca ai dat copy-paste la ceea ce ai scris tu, fiindca eu am mai citit odata, in aceeasi formula, tot textul :D Pe mine ma intereseaza lucruri de actualitate. Un coleg de-al meu a renuntat chiar dupa repartitia de la scoala, adica acum vreo 3 zile, si nu are de platit scoala. Asta inseamna ca ceva s-a schimbat, dar nu stiu de unde sa iau aceasta "schimbare". Cat despre faptul ca in cateva zile termin cu lichidarea...... nu stiu ce sa zic. Explicati-mi putin cum sta treaba cu preavizul de 20 de zile. Eu despre asta am citit in codul muncii. Se aplica acelasi lucru si pentru noi??

Ramona, cred si sunt sigura ca viata mi-a rezervat ceva mai bun de atat. Sper sa fac fata pr4esiunilor si sa aleg ce e mai bine .

• Upvote 1
  • Downvote 5

IacobescuuRamona

a exonera= a scuti pe cineva, total sau parțial, de o datorie, de o obligație, de o sarcină

Nu stiu de ce sariti voi repede cu gura,dar,daca fata vrea sa fie corecta si sa nu plece capul la orice,de ce o puneti la zid? Daca voua va place sa fiti batjocura altora,e vai de voi... :hmmmt:

• Upvote 1
  • Downvote 16

Marius

Cum ai ajuns la concluzia asta măreață ca ceilalți sunt batjocura cuiva?

Dan

anda eu intuiesc despre ce este vorba şi cred că mai sunt pe aici colegi care înţeleg prin ce treci, iar cei care se grăbesc să blameze nu au lucrat la rutieră probabil şi nu cunosc la ce presiuni eşti supusă, mai ales că eşti la început. Nu te grăbi să iei decizii la cald. Mai bine analizează posibilitatea mutării la o altă structură. Victor nici despre anda nu putem afirma că nu poate ajunge o bună poliţistă chiar dacă este dezamăgită acum. Nu cred că este nici prima şi nici ultima care trece prin aşa ceva. Aşa că hai să nu ne grăbim să aruncăm cu pietre.

• Upvote 2
  • Downvote 1

danpin

Am incercat pe cat posibil sa-mi mentin punctul de vedere, insa m-am batut de anumite "amenintari".

Poate a fost doar un "test" pe care tu nu l-ai trecut.

Daca te sperii doar de atat, ce vei face cand vei aresta un romulan, iar rudele sale te vor astepta la iesirea din sediul Politiei la terminarea programului de lucru, reprosandu-ti divese...?

Dar la lucrurile astea trebuia sa te gandesti inainte de a da examen la initiativa taticului si mamicii...

• Upvote 3

Horia

E o vorbă: Un prost găseşte totdeauna unul mai prost, care să-l admire.

Tot așa și fetele ăstea, care habar nu au ce înseamnă munca asta, își dau cu părerea din auzite și își permit să jignească cu nerușinare pe absolut toți polițiștii, doar pentru că ele sunt niște inadaptate.

• Upvote 5

IacobescuuRamona

anda,deci...nu parerea noastra conteaza,ci doar a ta! Nu mai asculta povestile altora,daca vrei sa renunti,renunta..daca vrei sa continui,continua. Nu te lasa influentata de nimeni,iar daca ai facut o greseala,ea se poate indrepta...acum cat esti tanara,ca dupa o sa fie mult mai greu.

Horia,esti misogin innascut din ce se vede!

• Downvote 6

Bogdanel

a exonera= a scuti pe cineva, total sau parțial, de o datorie, de o obligație, de o sarcină

Nu stiu de ce sariti voi repede cu gura,dar,daca fata vrea sa fie corecta si sa nu plece capul la orice,de ce o puneti la zid? Daca voua va place sa fiti batjocura altora,e vai de voi... :hmmmt:

Vorbeşti în numele unei cunoştinţe de-a ta?

Probabil Anda s-a aşteptat la un loc călduţ în vreun birou, şi probabil după momentul repartiţiei, când a realizat că ajunge într-o localitate al cărei nume nu l-a auzit niciodată, a cedat din toate punctele de vedere.

Sper să mă înşel şi să fie alte motive, însă prea bine seamănă problema ta cu cea a unei tipe din promoţia mea care nu suporta aerul de la ţară nici în ruptul capului, şi şi-a dat demisia acum lucrând la un magazin dintr-un mall şi câştigând 650 lei pe lună.

Aşa că, ori ai un job sigur şi mai bine plătit decât acesta, ori stai liniştită şi gândeşte-te că trebuie să fii mândră pentru că ai terminat o şcoală de poliţie, gândeşte-te că probabil mulţi ar da multe pentru a fi în locul tău, gândeşte-te că ai un loc de muncă unde vei lega noi prietenii, vei cunoaşte persoane din toate categoriile sociale, vei dobândi noi cunoştinţe, vei înjura că stai peste program sau vei fi fericită că ai băgat la zdup un infractor.

Mulţi de VEI, trebuie doar voinţă din partea ta.

Succes!

Edited by Bogdanel
  • Upvote 9

VictorL

IacobescuuRamona, eu spun sa iti pastrezi parerile si sa nu mai faci pe avocatul poporului, caci nu ai nici macar o zi lucrata in sistem. Nu poti judeca. Asculta-ti prietenii in continuare si lasa-ne in pace.

"Daca voua va place sa fiti batjocura altora,e vai de voi... :hmmmt:"

Cei care aduc acuze si afirmatii de genul la adresa noastra, mai ales pe forum, unde se presupune ca este un locusor al nostru, nu sunt bineveniti pe aici. :)

Si ca sa vezi ca nu suntem batjocura nimanui, propun ca pentru cuvintele tale sa primesti ban, sau cel putin o restrictie temporara, ca sa iti schimbam si parerea totodata.

Asa este Dan, ai dreptate. Dar poate ajungi la concluzia ca nu faci fata la 3 sau 4 luni de zile de activitate, nu din prima zi cand ai mers la locul de munca. De vreme ce s-a dus la recrutare, banuiesc ca avea o idee cat de cat conturata asupra aceea ce are sa urmeze. Dar cum spunea si Bogdan mai sus...probabil nu a functionat principiul PCR (pile, cunostinte, relatii), si de aceea este atat de dezamagita.

• Upvote 6

bogdanCVB

Anda, cu tot respectul fata de tine, vreau sa spun ca daca tu te-ai decis sa demisionezi dupa prima zi de munca, esti sensibila din cale afara. Nici un politist cu mai multa vechime nu baga in asa hal la inaintare un politist de o zi (parerea mea proprie si personala). Cum au spus si alti colegi, sa fi politist e un mod de viata, iti intra in sange, esti politist 24 din 24, si ajungi chiar si atunci cand te plimbi cu masina sa faci incadrari juridice la cate unu-altul. Pacat pentru dezamagirea ta, dar cand ai luptat atata sa intri in scoala ai fost dezamagita? Sau banuiesc ca ai crezut ca meseria asta e ca in filmele de Hollywood...

• Upvote 1
  • Downvote 1

soryn

Anda cum de nu ti`ai dat seama din timpul scolii ca nu e de tine meseria asta ? avea dreptate unu coleg care zicea mai sus ca ai ocupat degeaba locul altuia in sistem... ai facut degeaba o scoala de politie... a fost un moft al tau sau al parintilor tai ? sau nu ai prins judetul de domiciliu si e greu in deplasare ???

• Upvote 1
  • Downvote 1

Bogdanel

Reproduc, printr-un printscreen pe care-l am pe telefon, cuvintele unui membru al acestui forum.

2012_12_04_22_46_40.jpg

bogdanCVB

Bogdanel, mai mult decat perfect. Sti, anda ar crede in dreptate, dar poate e greu in chirie... As fi vrut sa o vad acum 7 ani proaspata in politie, cum am fost eu, pe vremea cand erau bani la smecherasi si o tona de fitze, mult mai multe ca si acum...

Cercetare

Foarte adevarat mesajul ce l-ai primit @Bogdanel, sunt de aceeasi parere.

Este greu pentru o femeie sa lucreze pe 'teren' sau intre oameni necunoscuti. Parerile mele sunt urmatoarele:

1. Trebuie sa-ti placa ceea ce lucrezi, sa fi devotat muncii, cu cat vei da tot ce poti, cu atat satisfactia este mai mare.

2. Iti trebuie un caracter puternic, in primul rand pentru sefi, pentru cei din interiorul sistemului si apoi pentru cei din exterior. Sunt sigura ca vei intalni astfel de oameni si in alte domenii. Atunci te intreb, ce vei face? Cu timpul, vei invata ori sa 'apleci capul'/ 'sa faci fata' provocarilor, sa mergi inainte cu psihic tare, ori vei face schimbari de la un loc de munca la altul.

3. Daca o femeie este 'slaba de inger', necomunicativa si nu stie sa fie placuta printre oameni, nu vad sa reuseasca.

Sfatul meu, invatat datorita putinei experiente si datorita responsabilitatii mari care le-am avut la acel moment, este: orice problema se poate rezolva! Nu ceda!

@anda, acestea sunt doar parerile mele.

Edited by Cercetare