Jump to content
POLITISTI.ro

anda

Procedura în cazul înaintării demisiei din politie

Postare recomandată

sis1968

Draga Anda,

cand am intrat eu in politie nici nu mi-a trecut prin cap ca voi face ceea ce fac acum...primii doi ani am plans aproape zilnic pt ca munceam zilnic cel putin 10 ore daca nu mai mult....in functie de cum dispuneau sefii...insa acum pot spune ca a meritat pt ca m-am calit, am invatat fff multe, mi-am facut prieteni pe viata, am ajutat multa lume si bineinteles.... am suferit multe deziluzii din cauza sistemului si nu a oamenilor sau colegilor....totul tine de adaptare...ti se va schimba toata viata..munca de politie este frumoasa daca iti place ceea ce faci...insa dureaza un timp pana cand vei afla ce iti place si ce nu, ce structura ti se potriveste si care nu....oricum politia are fff multe structuri unde poti lucra mult si bine! depinde doar de tine...insa eu consider ca dupa ce ai invatat atat nu se merita sa dai cu piciorul la oportunitatile din fata ta... deschide ochii bine si nu te lasa influentata de cateva remarci sau probleme....viata in aceasta colectivitate a politistilor este dificila dar nu imposibila!

si eu am trecut prin perioade ff dificile, am fost si hartuita de sefi, am fost si umilita de colegi, am fost si discutata de multe ori chiar si in consiliul de conducere...si toate aste pt ca mi-am sustinut parerile si nu m-am lasat amenintata de nimeni!

deci nici tu nu te lasa asa de repede...e prea devreme ca sa te gandesti la demisie...nici macar nu stii ce inseamna politie...inca...eu cred ca ar trebuie sa mai lasi sa treaca ceva timp si daca totusi nu vezi si partea buna...atunci sa faci ceea ce crezi ca este mai bine pt tine! nu uita ca tu esti cea mai importanta persoana pt tine si familia ta, si tot ce faci trebuie sa fie in concordanta cu nevoile tale, altfel intervin frustrarile si de aici alte necazuri!

gandeste obiectiv inainte de a lua o astfel de hotarare si succes in continuare pentru orice vei decide sa faci! :)

• Apreciez 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

silvinhocos

ai terminat academia de politie anda?

Link către postare
tanya

ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ pentru stabilirea unor măsuri privind încadrarea absolvenților promoțiilor 2012(37/2012)

Această Ordonanță de Urgență se aplică absolvenților promoțiilor anului 2012 ale instituțiilor de formare profesională de apărare națională, ordine publică, siguranță națională.

Acordarea gradelor profesionale și numirea în funcții se realizează cu data de 1 decembrie 2012 și, în lipsa unei oferte de încadrare din partea instituției pentru care s-a realizat formarea profesională, absolvenții pot solicita încetarea raporturilor juridice cu instituțiile respective, fiind exonerați de la plata cheltuielilor prevăzute de angajamentele sau contractele încheiate.

Puteai sa renunti fara suportarea cheltuielilor de scolarizare numai pana la 01.12.2012.

Link către postare
domnisoara

daca numai dupa o zi capitulezi e clar ca nu prea ai ce cauta in sistem...

Link către postare
bamboo

de ce nu incerci sa te muti daca nu iti place acolo?

Link către postare
arcan

Nu vreau sa judec,dar impresia mea este ca domnisoara si-a dorit la un birou caldut,unde principala indatorire a ei sa fie facutul cafelei si fatzaiala in fuste scurte prin fata sefilor.Iar realitatea a fost alta.

Domnisoara,demisioneaza cat mai repede.E sfatul meu.Ai ocupat degeaba locul in scoala,si ti-ai pierdut degeaba timpul.

Dar nu fi trista,secreteare bune sunt necesare peste tot.

Acum vezi tu ce vrei sa intelegi din ,,bune,,.

• Apreciez 4

Link către postare
Cercetare

Anda cum de nu ti`ai dat seama din timpul scolii ca nu e de tine meseria asta ? avea dreptate unu coleg care zicea mai sus ca ai ocupat degeaba locul altuia in sistem... ai facut degeaba o scoala de politie... a fost un moft al tau sau al parintilor tai ? sau nu ai prins judetul de domiciliu si e greu in deplasare ???

...pacat de locul acela..sunt sigura ca vor fi si altele ca tine, acum sau putin mai tarziu. :lol:

Link către postare
Elvis

Nu stiu de ce sariti voi repede cu gura,dar,daca fata vrea sa fie corecta si sa nu plece capul la orice,de ce o puneti la zid? Daca voua va place sa fiti batjocura altora,e vai de voi... :hmmmt:

Ramona imi pare foarte bine ca ai realizat la timp ca aceasta meserie nu este pentru tine.

Cu toate ca regret ca am pierdut ocazia sa vad cum iti rupi unghiutele date cu gel in poligonul de tragere in momentul cand ai fi incercat sa incarci arma.

Ai fi fost oricum o batjocura de politist iar Politia Romana este mai bogata fara tine!

Anda demisia este un act unilateral!

Nu trebuie decat sa gasesti secretariatul unitatii si sa o lasi acolo cu numar de inregistrare.

Daca numai dupa o zi de munca ai cedat nervos ma intreb cum ai luat testul psihologic.

Ai retezat visul unui baiat care poate ar fi fost un politist foarte bun!

Dragi proaspete absolvente daca considerati ca locul vostru este la facut cafele si ati confundat ispectoratele patriei cu podiumul pentru prezentat colectia toamna -iarna va rog frumos sa urmati cat mai repede posibil exemplul Andei !

• Apreciez 5

Link către postare
monica05

Dragii mei colegi, terminati o data cu faze de genul "femeile nu au ce cauta in strada", deja sunt deranjante. Elvis am 7 ani de stat in strada (si sper ca vor urma si multi altii), si nu m-am inchis in masina niciodata si nici nu am facut stanga imprejur la scandal cum au facut cativa colegi de ai mei (barbati, sau ma rog posesori de cnp care incepe cu 1) , iar unghiutele mele date cu gel merg in poligon fara probleme.

Anda ti-ai ALES meseria asta (asta daca nu te-a trimis cineva la scoala cu forta) si stiai bine ca nu o sa fie usor, ca este un loc de munca cu multe lipsuri , in special materiale, ca o sa fi injurata si ameninta., dar gandeste-te inainte de a face ceva, si daca te hotarasti sa ramai nu uita ca mai trebuie sa pierzi si cate o batalie, pentru a castiga razboiul, iar pentru asta trebuie sa fi un bun strateg. Daca nu depui pasiune in munca pe care o faci, mai bine da-ti demisia.

IacobescuuRamona de ce ti-ai facut cont si ne citesti postarile daca :"Viata e frumoasa,nu merita osteneala. Sunt multe facultati si lucruri mai frumoase in viata." si ne consideri o adunatura de masochisti pentru care "viata nu e frumoasa, si merita osteneala"??

• Apreciez 2

Link către postare
Elvis

Monica tu esti exceptia care confirma regula.

Si o sa-ti explic care este regula.

Domnisoarele cum ajung in curtea inspectoratelor de politie deja iuncep sa se viseze purtatoare de vorbe, secretare, purtatoare de grija etc.

Nu am auzit niciuna pana acum sa fi vrut sa ramana in strada macar 4-5 ani.

Repet, femeile , cu mici exceptii, nu au ce cauta in strada!

Link către postare
dark

pentru ca parca acest lucru e scris de sus ca femeile sa nu stea in strada ce fac, cum fac se fofileaza si tot isi gasesc un loc caldut, asta a fost este si va fi pentru totdeauna pentru ca sunt unii prosti care pun botul la vrajeala lor ieftina, care au gandirea aceea e femeie hai sa incercam sa o protejam, dar pe 14 ea nu baga cardul in bancomat si ia tot cat iau si eu si nu face nimic.... Prosti sunt si vor fi mereu care le va proteja, pai frate daca ti-ai ales meseria asta suporta toate consecintele..... Mi se face greata cate cazuri vad..... dar asta este

• Apreciez 3

Link către postare
IacobescuuRamona

Imi pare rau ca deja ma atacati...Eu nu am facut decat sa incerc s-o sustin moral,nu sa jignesc lumea. Nu am zis nimic de meseria de politist,am preluat ce zic cei care sunt in sistem si viseaza salarii mari si functii pe masura. :(

Nu stiu de ce va dati repede cu parerea si jigniti toate fetele,absolut toate!

• Displace 5

Link către postare
BGeorge

Cine si in ce post a jignit vreo fata? Eu unul nu imi pot da seama... :huh:

Link către postare
monica05

IacobescuuRamona te rog gandeste-te de doua ori inainte de a posta ceva . Ne-ai jignit cu fraza respectiva pe toti care imbracam uniforma aia cu drag si chiar conteaza . Noi am ales meseria asta din pasiune, iar cand faci ceva cu drag viata e frumoasa si merita toata osteneala. Cei din sistem care ti-au dat sfatul respectiv nu prea au ce cauta printre noi, sau pur si simplu le-a fost frica de scaunelul lor caldut.

• Apreciez 2

Link către postare
Elvis

Tanara si frumoasa domnisoara Ramona, cele pe care le susti tu moral au ocupat locul altora care poate ar fi fost politisti foarte buni.

Si cand spun politisti ma refer la politistii barbati.

Continua sa ne spui ca suntem batjocura altora, spre exemplu a ta, dar nu te astepta sa presaram petale de trandafiri pe urmele pasilor tai pe acest forum. Daca tot ai intrat aici sa-ti dai cu parerea si crezi ca iti este permis orice, te inseli, iar daca crezi ca suntem inalti frumosi, politisti si ,,blonzi" gresesti.

Pentru a fi pastrate 1500 de locuri in scoala de politie colegi de-ai mei cu experienta au fost obligati sa iasa la pensie la 48 de ani pentru a-si salva colegii mai tineri care au copilasi acasa. Locuri pe care domnisoarele au dat concurs cu baietii fara niciun fel de restrictii si cu probe sportive diferite, adica mai ,,de vara", cand in toata lumea asta civilizata cu apa calda procentul acceptat este de 10 %.

Tu crezi ca este normal. Eu nu!

Iti spun ca este anormal deoarece pentru greselile unora care au vrut sa-si angajeze nepoatele, ficele, amantele , nevestele etc crezand ca aceasta meserie poate fi facuta de oricine platim noi, politistii, care nu avem nicio vina.

Ce nu intelegi este ca foarte curand vei plati chiar tu!

Fetele in politie au rolul lor dar in anumite specializari si intr-un numar limitat!

Iar daca minciuna este bine coapta adevarul este crud.

De cativa ani avem o avalansa de absolvente in Politia Romana, iar cand la mine in judet din 25 de proaspeti absolventi 18 sunt fete nu pot decat sa-mi pun mari semne de intrebare in referire la discernamantul celor de la DMRU care nu au nicio viziune privind politica de cadre pe termen mediu si lung, pe care nu-i intereseaza decat sa-si pastreze fotoliile caldute.

De ce ? Pentru ca nu sunt politisti , lucreaza la politie si nu stiu cum arata intunericul.

Asa ca atunci cand arunci cu noroi in noi sau cand vrei sa fi ,,subtila" nu te astepta sa fim ,,gentelmeni".

Modificat de Elvis
  • Apreciez 2

Link către postare
istoricu2

si in afara de asta iata inca un exempu de fete care lucreaza la politie: pe cand se auzea de reinfiintarea posturilor de politie am facut un mic raport in care am cerut sa fiu repartizat la un post de politie limitrof orasului meu din 3 motive:locuinta in oras, copil la scoala si sotia loc de munca in oras, dar acest lucru nu s-a putut si am fost trimis la 35 km de oras, iar locul la postul la care vroiam eu a fost luat de o domnisorica care a terminat scoala anu trecut. ei acum te intreb eu pe tine domnisoara sau pe domnisoarele care mai citesc pe aici: vi se pare normal ca eu dupa vreo 12 ani de politie tot la post, sa fiu in continuare cel care sufera(sa nu folosesc un limbaj mai obscen)? sau ce domnisoarele nu se pot spala in lighean la tara, ori nu pot face naveta? va zic eu majoritatea care intrati in politie intrati pe pile si relatii, vi se dau loicuri calde, ca de lasa-i pe aia mai vechi ca isi obisnuiti cu ...........(sa nu folosesc un limbaj mai obscen) :emo-yessir:

Link către postare
IacobescuuRamona

Multumesc monica si Elvis! Cred ca aveti dreptate. Poate ca cei ce m-au sfatuit,au facut-o doar ca sa-si mentina scaunul,ori s-ar fi gandit ca daca intra in Politie,o sa aiba salariu de presedinte si spagi de la toti soferii.

Imi cer scuze Catalin,imi cer scuze tuturor membrilor/politistilor ! :(

Nu trebuia sa ma iau dupa gura lumii,ca oamenii sunt rai. Sa stiti ca respect foarte mult politistii,le dau si buna ziua pe strada.

Modificat de IacobescuuRamona
  • Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
bogdanCVB

Imi pare rau ca deja ma atacati...Eu nu am facut decat sa incerc s-o sustin moral,nu sa jignesc lumea. Nu am zis nimic de meseria de politist,am preluat ce zic cei care sunt in sistem si viseaza salarii mari si functii pe masura. :(

Nu stiu de ce va dati repede cu parerea si jigniti toate fetele,absolut toate!

Domnisoara, daca ai preluat ce au zis cei care viseaza salarii mari si functii pe masura inseamna ca speri si tu la asa ceva...

Pana la urma, cea care a deschis topicul si-a dat demisia sau nu? Ca de intrat nu mai intra, poate se simte ofensata...

Link către postare
IacobescuuRamona

bogdan,nu am preluat ceea ce mi-au spus cu un asa-zis gand de inavutire...nu mi-am pus problema asta,ca nici nu am de ce

si e clar ca daca vii cu gandul la bani,nu ai ce cauta in Politie

Link către postare
aligatorul

Vad ca ipocrizia e la loc de cinste aici si preferam sa ne ascundem dupa deget si mai ales multe cuvinte mari..Va spun eu adevarul dupa 31 de ani de politie .Fetele care vin din scoala sau din sursa externa sunt de doua categorii.Frumoase si urate.Cele uratate ajung rapid pe strada in procent mare [mai ales cele fara proptele in MAI ]Cele frumuse se impart in doua categorii'.Dispuse la compromisuri pentru un loc caldut si care deja au oferit servicii sexuale ''pentru a reusii in viata'' celor cu putere de decizie in MAI si cele care nu vor sa cedeze ,desi sefilor nostrii le curg balele dupa ele [prospaturi].Ultima categorie sunt chinuite un pic[mutate la sate ,atentionate mereu ca nu sunt bune in munca de politie, chemate la ''vorbitor'' , tinute peste program ,etc] pana cand cedeaza si ele.In general [exceptia confirma regula] toate ajung la munca de birou dupa ce un sef [sau mai multi] le iau sub aripa protectoare .

• Apreciez 2
  • Displace 2

Link către postare
IacobescuuRamona

aligatorul,ai dreptate! dar asta nu inseamna ca orice fata si-ar "vinde" propriul corp si propria constiinta pentru a sta la birou sau nu stiu ce alte beneficii! mi se pare jenant...

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
aligatorul

Ramona nu uita ca Politia e o structura semimilitarizata.Aici la noi daca nu ai pe nimeni sa te sprijine si esti visatoare o patesti rau.Nu uita ca politistul ''e un infractor ratat'' si daca vrei sa-l prinzi pe acel infractor pe care il cauti trebuie sa gandesti exact ca el dar sa fii de partea cea buna[ adica a legii], altfel vei avea multe esece [vorba ebei]. De asta multi politisti de aici vorbesc ''de chemare'' si au dreptate .Asta presupune ceva perversitate si nici un politist batran ca mine nu va spune adevarul unui tanar politist iesit din scoala si indoctrinat de '' profesori ''cu grade mari si teorie multa dar care nu au habar de munca de politie .Experienta cu oamenii se capata in timp iar politist devii dupa minim 5 ani de munca in operativ .Asa ca fata asta[parerea mea] nu are viitor in politia romana daca nu incepe intai cu sacriificiile.Iar sacrificiile sunt de tot felul [intelegi ce spun] .Sfatul meu e sa renunte daca nu vrea sa plateasca pretul de cele mai multe ori incorect sau chiar abuziv..

Modificat de aligatorul
  • Apreciez 1
  • Displace 4

Link către postare
Catalin

Dacă tu te consideri a fi un "infractor ratat", atunci vorbeşte numai în numele tău, pentru că dacă tu gândeşti aşa, acest lucru nu înseamnă că se întâmplă în cazul tuturor. De asemenea acelaşi lucru este valabil şi când spui că "nici un politist batran ca mine nu va spune adevarul unui tanar politist iesit din scoala". Pentru că dacă tu ai rămas în urmă şi nu ai reuşit să te adaptezi vremurilor actuale, să realizezi că acel poliţist ieşit din şcoală nu îţi este vreun adversar şi ai datoria morală să-l înveţi pentru a nu greşi, asta nu înseamnă că se întâmplă în cazul tuturor poliţiştilor. Tu doar dovedeşti că nu poţi vedea dincolo de interesele tale mărunte. Eşti interesat doar de persoana ta, nu te interesează dacă un tânăr coleg o să greşească sau o să cadă în abatere, mulţumită perversităţii existente şi întreţinute de cei ce gândesc ca tine. Trăieşti cu impresia că ai desoperit apa caldă singurel, iar toţi ceilalţi trebuie să se opărească şi ei la rândul lor. Când vom scăpa de aceste mentalităţi comuniste, poate vom deveni şi noi o castă cu adevărat, poate vom deveni mai uniţi.

Şi ca să vezi ce ironie a sorţii, tu care pe alt topic ne povesteai despre măreţele realizări pe care le-ai avut în sindicatul ăla de care eşti obsedat, aici spui că nu vei spune niciodată adevărul unui tânăr poliţist, dar în schimb eşti indignat la maxim de atitudinea şi cum sunt reprezentate interesele poliţiştilor de către cei din conducerea snppc-ului. Probabil că eşti atât de obsedat de acel sindicat deoarece îţi doareai să apuci vreo funcţie pe acolo, astfel încât să obţii şi tu ceva benificii personale.

Ştii de ce sindicatul ăla a devenit ceea ce este astăzi?

Tocmai pentru că a ajuns să fie condus de personaje cu o mentalitate identică cu a ta, nişte oameni cu interese mărunte, obsedaţi doar de beneficiile personale, nişte expiraţi ce li se pare că a fi secretos şi a ascunde adevărul este o dovadă de mare şemecherie.

• Apreciez 4
  • Displace 1

Link către postare
aligatorul

Tineretea e zbuciumata dar deloc inteleapta.Nu ma supar pe tine ba din contra ma vad pe mine acum 30 de ani.Daca nu imi pasa de situata cumplita a politistului roman din ziua de azi de ce crezi ca mai scriu aici ?.Cat priveste dorinta mea de functii ma faci sa rad.Nu am candidat niciodata la vre-un sindicat si oricum nu [numai] pentru mine ma lupt eu in instanta cu MAI.Cat priveste sintagma ca ''politistul e un infractor ratat'' nu e o jignire cum ai inteles tu copile in izbucnirea de mai sus .Ba din contra e o lauda pentru cei care inteleg munca de politie care presupune si inteligenta dar si putina viclenie .Si cam atat ca se vede ca esti inca necopt pentru a intra in dialog cu mine.PS pe vremea comunistilor pe care ii blamezi atat [cu bune si cu rele] politistul era respectat si avea prestigiu in comunitate.''Problema'' era ca testele de intrare erau foarte dure atunci iar multi din'' politistii[le]'' actuali angajati pe bani sau favoruri exuale] nu ar fi trecut acele teste [mai ales de integritate].

Modificat de aligatorul
  • Displace 5

Link către postare
Catalin

Nu te mai umfla atât pe aici, că deja ai demonstrat că bătrâneţea nu presupune automat şi înţelepciune. Singurul lucru de care eşti capabil este ipocrizia nemărginită de care dai dovadă. Tu nu spui adevărul unui coleg venit din şcoală, dar te lupţi prin instanţe cu ministerul pentru binele tuturor poliţiştilor. Hai noroc! Chiar nu realizezi cam cât de penibil eşti?

Cât despre tinereţea mea, poţi sta liniştit, sunt poliţist de vreo 15 ani, aşa că nu am nevoie să-mi spui tu cine ştie ce mari secrete crezi că ştii.

Inteligenţa şi viclenia nu sunt nişte atribute exclusive ale infractorilor, sunt destui infractori ce nu excelează la aceste capitole. Aşa că chiar şi atunci când încerci să lauzi, nu reuşeşti deloc, tocmai pentru că ai trecut prin munca asta precum gâsca prin apă.

Drept dovadă sunt posturile tale pe acest forum. Singurele locuri unde postezi sunt în topicurile despre sindicatul ăla al tău, de care eşti obsedat şi cele referitoare la bani. Altundeva nu postezi şi ştii de ce? Pentru că nu ai nimic de spus, nu eşti capabil să dai un sfat, tocmai pentru că experienţa ta se rezumă la cum să obţii nişte beneficii şi să te orientezi. Nu poţi să oferi un sfat sau o părere pertinentă despre munca asta tocmai pentru că ai trecut ca gâsca prin apă. Aşa că e doar o vrăjeala asta conform căreia tu experimentatul lui peşte prăjit, nu dai vreun sfat şi nu îi înveţi nimic pe cei tineri pentru că vrei să afle pe pielea lor, se datorează faptului că nici nu poţi să dai un sfat util, nu îi poţi învăţa ceva bun. Este doar o metodă prin care încerci să ascunzi faptul că ai trecut prin meseria asta doar fentând şi orientându-te.

Cât despre respectul de care se bucurau miliţienii, din nou baţi câmpii cu voioşie, dovedind că habar nu ai pe ce lume trăieşti. În acele vremuri miliţienii nu se bucurau deloc de respectul populaţiei, ci oamenii se temeau de ei. Este o diferenţă majoră, pe care tu nu ai fost capabil să o percepi şi doar reciţi nişte stereotipuri penibile. Eu nu-i blamez pe miliţieni, dar tu eşti dovada vie că şi printre ei au existat exemplare ce nu excelau deloc la vreun capitol, ce se laudă cu o aşa zisă experienţă, dar când vine vorba să dea un sfat se ascund sub legenda secretomaniei. Numai cei ce habar nu au de această muncă sunt secretoşi, tocmai pentru că dacă îi iei la scuturat puţin nu sunt capabili de nimic, singurul lor argument sunt anii petrecuţi în această meserie.

• Apreciez 2
  • Displace 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.