Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Reducerea perioadei de suspendare a permisului de conducere

Postare recomandată

Paull

Buna. Eu am sunat la ipj-ul judetului unde am fost luat in evidenta (judetul care mi-a eliberat permisul)cu permisul pentru a afla daca s-a aprobat sau nu.

Am si eu o intrebare. A mai beneficiat cineva de prevederile art.104 din oug 195, adica "la cererea motivata a titularului permisiului de conducere, seful politiei rutiere... poate reduce perioadele de suspendare dar nu ma8 putin de 30 de zile"?  Care ar putea fi motivele pentru care s-ar aproba reducerea conform acestui articol?

Nu ma refer la art.221 cu cele 4 conditii, din regulament.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

AndreiGrosu

Buna ziua! In Bucuresti, cartierul Izvor la data de 20.05.2018 mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile, motivul fiind 0.22mg/l alcool pur in aerul expirat. Eu sunt domiciliat in Arges si am permisul eliberat de IPJ Arges. In perioada aceea eram la serviciu, iar, fiind in incapacitatea de a da testul pentru redobandire l-am dat chiar astazi, l-am promovat si acum am cateva nedumeriri. Doamna de la IPJ Arges care supravegheaza sala de teste mi-a comunicat faptul ca trebuie sa depun actele si cererea in orasul in care mi-a fost retinut permisul, adica in Bucuresti. Am sunat astazi la relatii cu publicul dar din pacate programul se terminase deci n-am putut afla mare lucru. Sunt putin cam nerabdator si de aceea va intreb pe dumneavoastra, trebuie sa ma prezint personal la sectia de care apartine agentul care a dispus suspendarea permisului sau la orice alta sectie din sectorul respectiv? Permisul meu a fost trimis in Arges, de unde a fost eliberat? Se pot trimite actele in format digital si daca da unde mai exact? Detin actele necesare, am platit amenda si acum trebuie doar sa fac acesti ultimi pasi pentru a-mi recupera permisul, doar ca toata birocratia asta ma lasa putin confuz. Multumesc si o zi buna in continuare!

Edit: imi cer scuze daca intrebarea a mai fost pusa sau am postat in locul gresit, nu sunt familiar cu forumurile si doresc o explicatie pe cazul meu particular.

Modificat de AndreiGrosu

Link către postare
CristiMitu

Salut

Pe 10 august 2018 , mi s-a retinut permisul pt 90 de zile pt viteza in localitate (106 km/h in Cotorca , Ialomita) de catre politia rutiera din Urziceni

Permisul meu este eliberat de politia din Craiova , Dolj.

Examenul pt reducere la 30 de zile il dau la Craiova sau la Urziceni??? Si daca nu platesc amenda , nu pot sustine examenul? 1300 de lei , nu-s putini

Link către postare
CristianSfe

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: In 2016 mi s-a retinut permisul de conducere pentru o perioada de 90 zile, am depus contestatie si am pierdut. Timp de doi ani am asteptat sa ajunga acasa hotararea definitiva si nu a ajuns. Mi s-a retinut din nou permisul pentru o perioada de 30 de zile si dupa expirarea acestei suspendari, am fost sa ridic permisul de conducere iar cei de la politia rutiera mi-au zis ca nu este rezolvat procesul de acum doi ani, ca asa apare in sistem si mi-a zis sa ma duc la judecatoria respectiva si sa cer hotararea definitiva , lucru pe care l-am si facut, mi s-a dat o comunicare, pe loc cu hotararea definitiva, legalizata si cu stampila cu data comunicării (aug 2018) si m-am prezentat la politia rutiera pentru a incepe acea suspendare. Mi-au zis ca voi primi o luna bonus pentru ca am adus hotararea asa tarziu,  desi le-am spus ca acum am intrat in posesia ei. Domnii de la birou mi-au zis ca era de datoria mea sa ma duc in fiecare luna la judecatorie sa ma interesez de dosar. Asadar, in loc de 3 luni, stau pe bara 4 luni. Pot face ceva in acest sens? Sa nu mai primesc acea luna in plus si sa pot da examen de redobandire permis? Avand in vedere ca  scrie si in acea comunicare data la care am primit eu, desi scrie ca a fost pronunțată in sedinta din iunie 2016.

Link către postare
999gia

Buna seara ! 

Am următoarea problema pe care am sa incerc sa o expun pe scurt

Anul trecut mi s-a suspendat permisul pe Gh1 luna - depășirea neregulamentara a tramvaiului  . In termenul de 15 zile am contactat un avocat care a contestat procesul verbal .In perioada procesului deschis , am redobândit permisul . Am pierdut procesul și avocatul a facut apel . La puțin timp după , am cerut renunțarea  ( anularea procesului ) deoarece se apropia vacanta școală și nu îmi mai era imperios necesar permisul pentru a-mi duce copilul la școală.

Avocatul m-a întrebat dacă vreau sa platesc chitanta pentru apel , explicandu-mi ca ar fi mai bine sa nu achit dacă vreau oricum să renunț prin acea cerere depusă anterior , motiv pentru care nu am platit . 

De aici încep problemele cu care mă confrunt :

Atât apelul cât și cererea de renunțare nu s-au luat în calcul de către Judecătorie deoarece nu am platit acea chitanta deci hotărârea primei instanțe a rămas definitivă - punerea în aplicare a sancțiunii. 

Cum eram reprezentată de avocat , acesta mi-a spus că toate actele ii vor fi comunicate lui iar dansul mă va anunța când trebuie sa predau permisul .

Curiozitatea m-a îndemnat să verific portalul instanțelor și am constatat cu stupoare că trecuseră deja 24 de zile de la pronunțare însă pe site se publicase după 19 zile . Am anuntat avocatul și m-am prezentat la Udriște.

Acolo mi s-a spus ca voi primi inca 30 de zile suspendarea permisului deoarece am depășit cele 15 zile de la pronunțare. 

Zadarnic am incercat sa explic că nu a fost vina mea și nu as fi avut nici un interes sa fac asta intenționat. 

Când am predat permisul am constatat că inca nu il schimbasem după căsătoria din decembrie 2017 când purtam inca numele de fata .. 

Nu mai am încredere în avocat și am nevoie de sfaturile dumneavoastră. 

In situația dată , mai pot face ceva ? 

Pot face cerere de audiență la Comandant ? Când am întrebat de asta la ghișeul unde am lăsat permisul ,mi s-a spus că i-aș irosi timpul ..

Sau

Pot susține examenul de redobândire ? Menționez că nu am nici macar o amendă in ultimii 7 ani , aceasta fiind prima abatere..

Problema este foarte presantă deoarece ne-am mutat in Bragadiru iar băiețelul meu este clasa1 într-o școală la Unirii , deci depind foarte mult de permis în special că vine frigul . 

Va mulțumesc anticipat !

Link către postare
Marius

@999gia, conducătorii de autovehicul NU beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce atunci când perioada de suspendare a fost majorată, conform legii.

Link către postare
nelut12

Buna seara!Am fost depistat în trafic în 15 noiembrie 2017 de radar cu 107 km in localitate în limita de 50.Mi-a fost reținut permisul in vederea suspendarii pentru 90 de zile plus amenda.Mi s-au dat și dovada pt.15 zile.Am contestat în prima instanță pvc,mi-am scos certificat de grefa cu care mi-am ridicat permisul,de care aveam mare nevoie.In aprilie 2018 am pierdut în prima instanță,am făcut apel iar pe 02 noiembrie 2018 s-a pronunțat apelul,pierdut desigur.Cum procedez pentru predarea permisului și dacă pot conduce în acest timp până la predarea lui,știu că trebuie predat în 15 zile de la pronunțarea apelului?!

Link către postare
Powerhouse

Mi-a fost suspendat permisul din cauza ca am circulat cu 136km/h pe limitare de 70km/h( nu vreau injurii sau critici, imi asum). Vreau sa stiu daca in cazul in care merg la politie sa fac cerere de redobandire, ce se intampla in cazul in care pic acel examen. Am.permis de 11 luni, platesc pentru greseala mea dar am un post de munca unde necesita detinerea permisului de conducere, de aceea ma interesa daca pot scade ceva din acea perioada de 90 de zile. Stima si respect!

Link către postare
Ramtha

Injurii nu vei primi niciodata din partea noastra aici. Te asigur de asta. Insa, critici, foarte probabil.

Pentru a primi un raspuns la intrebarea ta, iti recomand sa dai o simpla cautare google, sa contactezi un avocat, ori sa citesti legislatia privind circulatia pe drumurile publice, legislatie care ar trebui sa fie proaspata in memoria ta, avand in vedere ca ai permisul de conducere de doar 11 luni.

Succes si drumuri bune!

P.S. Nici macar nu ai citit regulile formului intrucat ai postat in sectiunea gresita.

Modificat de Ramtha

Link către postare
ionutgsv

Buna!

In data de 19.05.2018 am avut permisul suspendat pentru 30 de zile pentru depasire peste linia continua de mers.

Am contestat respectivul proces verbal, iar procesul este in desfasurare. Probabil sentinta va fi in vara anului 2019.

In data de 19.10.2018 am fost inregistrat de aparatul radar cu viteza de 114km/h intr-o localitate cu

limita 60km/h si mi s-a suspendat permisul pentru 90 de zile.

Stiu ca nu am dreptul de reexamniare dupa a doua suspendare a permisului in ultimele 6 luni, dar din moment ce inca nu am primit sentinta finala pentru prima abatere,

intrebarea mea ar fi:

Pot sustine examenul de redobandire permis "13/15" ,pentru reducerea perioadei de suspendare, din moment ce primul proces verbal este contestat in instanta?

Link către postare
laurentiutudorache95

Buna seara! Cu o seara in urma mi-a fost suspendat permisul pentru depasirea vitezei legale, am fost prins cu 103 km/h in localitate. Cu aproximativ doi ani si jumatate in urma mi-a fost suspendat permisul in acelasi fel, 103 km/h in localitate, dar atunci am contestat procesul verbal, am pierdut procesul iar permisul l-am predat la aproape un an mai tarziu fata de cand am fost prins de politie. Intrebarea este daca pot sustine examen pentru reducerea perioadei de suspendare de la 90 la 30 de zile, pentru ca nu stiu ce perioada se ia in calcul, cea in care mi-a fost intocmit procesul verbal acum doi ani si jumatate sau cea din care am predat permisul politiei dupa ce am pierdut procesul. Va multumesc si va doresc un an nou plin de bucurii si sanatate! 

Link către postare
acristi

Buna ziua,

Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru 60 de zile cf art 101 alin 3 lit a la care s-au adaugat 30 de zile pentru neprezentarea la politie in 24 de ore de la accident. Imi poate spune cineva daca pot face cerere de reducere si la cat se poate reduce?

Multumesc,

Cristi

Link către postare
Misu99

Buna ziua!

In urma unui control in trafic, acum doua zile, am ramas fara permis pe o perioada de 90 de zile. Am fost testat cu aparatul etilotest si mi-a a iesit o alcoolemie de 0,13 mg/litru  alcool pur in aerul expirat. Am primit o amenda de 1300 lei pe care am achitat-o in 48 de ore, pe jumatate. Domnul politist care m-a testat si mi-a intocmit procesul verbal mi-a spus ca pot beneficia de o reducere a perioadei de 90 de zile la 30 daca dau o testare si promovez. Am sunat la Inspectoratul de Politie sa intreb care este procedura si sa intreb cand pot sustine testarea si mi-au spus ca in cazul meu este obligatorie testarea, fara a beneficia de reducere a perioadei. Mi-au spus ca trebuie sa dau testul ca sa nu mi se adauge inca 30 de zile la cele 90.

Imi puteti spune, va rog daca pot beneficia de reducerea perioadei? Este prima oara cand trec prin asa ceva, nu am mai avut niciodata permisul suspendat.Regret enorm fapta comisa. Posed permis din anul 2007.

Va multumesc!

Link către postare
Mada1589

Bună seara,

Am permisul suspendat din definitiva de pe data de 17 septembrie 2017 pentru refuzul de probe pentru recoltare de sânge...dacă în sentința specifica faptul că pedeapsa mea este de 2ani cu suspendare și 2 ani fara a conduce vreun vehicol....mai este valabilă ĺegea prin care: după un an de la trecerea pedepsei sa pot incepe procedurile pentru redobandire permisului?astept raspuns,cu stimă...

Link către postare
Alex07

Buna ziua,

In data de 11.01.2018 mi-a fost suspendat permisul pentru o perioada de 90 de zile, pentru depasirea vitezei legale in localitate (110 km / h ).Am primit dovada de circulatie de 15 zile si doresc sa ma prezint sa dau acea testare a cunostintelor  13/15, intrucat nu am mai avut permisul suspendat niciodata si nu stiu cum se procedeaza.  Domiciliul il am in acest moment, in jud. Ilfov iar permisul l-am obtinut acum 20 de ani in  jud. Hunedoara, va rog sa ma ajutati, daca se poate,cu un raspuns, unde trebuie sa ma programez sa sustin testarea? 

Va multumesc anticipat.

Link către postare
george96

Salut., aseara mi s-a suspendat permisul pe o perioada de 90 zile pentru viteza. Am intrebat agentul constatator daca pot beneficia de redobandirea permisului prin sustinerea acelui test de 15 intrebari, zicand ca nu, ca nu am peste 2 ani de soferie... eu avand 1 an si 7 luni.In articolul 221-hg1391/2006 precizeaza ca pot, ca am peste 1 an. Precizez ca nu am avut alte antecedente.

Deci ce sa inteleg? Pot sau nu?

Mi s-a emis o dovada pe 15 zile.... acel test il pot sustine dupa ce imi expira dovada sau pot renunta la dovada si sa dau testul zilele astea, redobandind permisul la sfarsitul lunii viitoare?

Link către postare
fuiorbogdan97

Salut! 

Mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 90 de zile , pt viteza , in judetul giurgiu (eu avand domiciliul in ilfov) si am dat examenul de redobandire pt a scurta perioada la 30 de zile . Domnii politisti de acolo mi-au spus ca acum trebuie sa trimit dovada , cererea si copie dupa buletin la ipj giurgiu si ca pot face asta si in format electronic . Intrebarea mea este : care e adresa de e-mail la care trebuie sa trimit aceste documente si cam cum ar trebui sa sune acest e-mail (adica pur si simplu atasez documentele si il trimit?)

Link către postare
Panderas

Buna ziua.Am comis-o si eu luna asta.Pe scurt,in data de 05/03 am fost oprit de un echipaj care mi-au cerut actele,si care au constatat (si eu in acelasi timp)ca imi expirasera nr.provizorii cu o zi in urma.Am inteles am gresit si asta e am mers la.sectie unde mi-au intocmit dosar penal....cred.Insa tot pe data de 5 trebuia sa merg la pipera sa-mi scot nr.definitive.Nu am mai mers pe data de 5 ci am fost pe data de 6.Totusi pe talonul definitiv si pe CI a masinii apare cu data de 04/03/2019,adica eu aveam masina inmatriculata?Nu vreau sa sune a scuza recunosc ca am gresit(nr.provizorii au fost scoase pe 5 dec.2018,eu am facut socoteala 90 zile....5 martie.Asta e nu a fost cu intentie,ca drept dovada ca trebuia sa scot nr definitive tot in aceeasi zi,sau pe 4 dar am zis sa nu pierd toata ziua pe la Pipera.)Dovada a fost pe 15 zile.Intrebarea mea e cum aflu unde este dosarul,cum pot prelungi dovada si ce pedeapsa ma asteapta...Multumesc.

Link către postare
FloBulz

Buna ziua! Am o nelamurire in privinta permisului suspendat si a testului care trebuie sustinut in vederea reducerii numarului de zile.Am permisul suspendat pe termen de 90 de zile si fiind incepator am inteles ca nu pot sa imi reduc termenul la 30 de zile prin acea cerere.Insa am citit pe net ca in urma promovarii acelui examen cu 15 intrebari ti se reduc din pedeapsa 30 de zile.Este intradevar asa? Chiar daca sunt incepator as putea sa astept doar 60 de zile? Multumesc anticipat!

Link către postare