Jump to content
POLITISTI.ro

monica05

Bărbat împuşcat în cap şi în piept în Bucureşti

Recommended Posts

arcan

Pai mie mi s-a parut penetrat parbrizul.Sau?Nu am vazut bine?E adevarat ca am avut treaba la momentul stirii?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Așa am văzut și eu la TV, parbrizul era găurit serios.

arcan

DannyBad lumineaza-ne.

Cristi

61225990.jpg

Daca asta nu e parbriz spart, eu il mananc. Mare noroc a avut victima.

Elvis

Eu zic sa nu mai credem toti ziaristii.

La patru cartuse trase in abdomen si unul in cap cu un kalasnikov nici daca avea vesta pe el nu scapa de popa.

Nu stiu ce a fost acolo dar daca a fost impuscat in cap cu un kalasnikov si a scapat eu zic ca a fost al naibi de norocos.

• Upvote 1

DanielBAD

DannyBad lumineaza-ne.

Slabe sanse deocamdata, trebuie sa vad daca am cu cine lua legatura de la sectia 11. :hmmmt:

maxu08

nu am vazut declaratia unui medic - astia stiu sa explice ranile avute de victima :) poate ca rana de la cap a fost facuta de cioburile parbrizului si nu de un glont de akm.

arcan

Elvis,daca nu ma insel,lupatatorul din GIGN care a actionat la Marsilia a fost impuscat cu AK de la sub 2 m distanta de 8 ori.Si traieste si acum.

Deci,sunt sanse.

Acum , nu stiu exact cum e treaba cu romanasul cel viteaz...

serhente Garcia

gloantele scoase din corpul lui sunt de makarov

Ben

SRI se implică în cazul bărbatului împuşcat în Capitală. Anchetatorii au cerut şi analize ADN

Serviciul Român de Informaţii (SRI) se implică în cazul bărbatului împuşcat în Capitală, după ce Poliţia i-a cerut sprijinul. Cei doi indivizi care au împuşcat un bărbat cu pistoale mitralieră sunt în continuare liberi. Poliţia română este în alertă încă de acum două seri, dar fără succes.

În plus, anchetatorii care instrumentează incidentul de luni seară, în urma căruia un bucureştean a fost grav rănit de două persoane care au tras asupra lui cu o armă automată şi un pistol, au cerut expertizarea ADN a unor probe prelevate de pe cele două arme de foc, potrivit unor surse judiciare, citate de Mediafax.

Poliţiştii au trimis la laborator cele două arme de foc, un pistol mitralieră de tip AKM cu pat rabatabil şi un pistom Makarov, unde au fost prelevate de specialişti urme biologice lăsate pe suprafaţa acestora de cei doi suspecţi, pentru a se stabili ADN-un suspecţilor.

Rezultatele vor fi comparate cu datele existente deja în baza de date, pentru a se stabili dacă persoane care acelaşi ADN au mai fost implicate în fapte penale, fapt care ar duce, implicit, la identificarea celor doi trăgători.

Suspecţii nu au fost identificaţi şi nimeni nu a reuşit să ofere vreun indiciu care să-i ajute pe anchetatori. Între timp, starea victimei s-a stabilizat. Anchetatorii spun că doar declaraţia lui ar putea face lumină în acest caz.

Anchetatorii caută în continuare probe la locul unde, luni seară, a fost împuşcat în stil mafiot bărbatul de 26 de ani. Mai multe persoane apropiate tânărului împuşcat au fost audiate de poliţişti, printre care şi prietena sa.

Criminaliştii spun că s-au tras peste 10 gloanţe. Martorii atacului sunt surprinşi că tânărul a supravieţuit.

Anchetatorii presupun că, la momentul atacului, bărbatul s-a ghemuit în spatele portierei, iar forţa gloanţelor a fost atenuată de tabla maşinii. Armele cu care au tras agresorii, un pistol mitralieră de tip AKM şi un pistol Makarov de calibru 9 milimetri, au fost găsite de poliţişti la faţa locului, abandonate de cei doi atacatori.

Strada unde a avut loc atacul este considerată de poliţişti o zonă-problemă în sectorul 3 din Capitală, pentru că, de-a lungul timpului, oamenii legii au intervenit de mai multe ori să aplaneze scandaluri.

a3.ro

Intrebare personala: de ce apeleaza la SRI care se ocupa mai degraba de terorica si siguranta nationala si nu solicita sprijinul DGIPI, care e in zona lor, in domeniul lor, mai ales ca sunt si acelasi minister?

Edited by Ben

maxu08

or fi cetateni straini, probabil platiti. parca tot sri a dat info si in dosarul cu ucraineanul care a ucis o femeie si un copil ai unui mahar local din suceava (parca), omor la comanda.

bolund

Pana acum ceva vreme la vanatoare se putea folosi un model de AKM dar modificat, fara a avea foc automat, S-a interzis deoarece proiectilul/glontul de cele mai multe ori, daca nu lovea un organ vital animalul disparea in padure fara a avea rani majore, deci murea in chinuri dupa ceva timp. Este un glont nepotrivit la vanatoare, si nu ma mira faptul ca daca individul nu a fost lovit de aceste gloante in organe vitale sa nu supravietuiasca.

arcan

Exact,Daca nu a lovit zone mai dure ca oasele si sa se fragmenteze, sau organe vitale,victima poate supravietui.Ca si la Marsilia...

Edited by arcan

Catalin

Din câte ştiu, la SRI de obicei se apelează pentru suport tehnic. Cică au o dotare mult mai bună şi sofisticată decât DGIPI.

teolucian63

Asa este Catalin, insa pentru senzational folosesc expresia "...au cerut ajutorul S.R.I.", da bine in articol, de parca S.R.I. e vreun urmas de-al lui Sherlock Holmes... Oricum nu cred ca a fost atins de AKM, am vazut ce poate sa faca, in cazul politistilor ucisi in mai 1996 de nenorocitul ala de soldat dezertor...Cat despre rana de la cap, putea sa fie doar sters de proiectil. Problema e ca se impute treaba, daca nenorocitii astia au inceput sa se razboiasca ca-n Afganistan...

dcrist

Pana acum ceva vreme la vanatoare se putea folosi un model de AKM dar modificat, fara a avea foc automat, S-a interzis deoarece proiectilul/glontul de cele mai multe ori, daca nu lovea un organ vital animalul disparea in padure fara a avea rani majore, deci murea in chinuri dupa ceva timp. Este un glont nepotrivit la vanatoare, si nu ma mira faptul ca daca individul nu a fost lovit de aceste gloante in organe vitale sa nu supravietuiasca.

Glontul folosit la vanatoare in cal. 7,62x39 nu este acelasi cu glontul in cal.7,62x39 folosit de armata, cele pentru vanatoare nu sunt FMJ si au miezul din plumb sau alte materiale usor maleabile, cele folosite de armata au miez de otel, mai putin trasoarele si cele perforant incendiare. Edited by dcrist

Motoboom

@dcrist, esti sigur ca nu sunt FMJ-uri alea de vanatoare 7,62x39? eu am dovada ca da.

Pentru armele de vanatoare si alte calibre, exista legal munitie FMJ. :clip:

Asta e o arma de vanatoare

229050331020033277_ThLs98ww_c.jpg

229050331020033311_VWXDluOT_c.jpg

serhente Garcia

exista 7.62X39 "soft point" daca se poate spune asa. cam 7-8 mm din varf sunt fara camasa din tombak, dar toate (chiar si trasoarele) au plumb in compozitia glontului. miezul de otel este cu totul altceva. este un trunchi de con de ~15 mm din otel, incastrat in glont. sunt acele "gloante widia" de care se tot facea vorbire la rivulutie

• Upvote 1

Ben

Cum arată atacatorul din cartierul Vitan. Vezi PORTRETUL ROBOT

cum-arata-atacatorul-din-cartierul-vitan-vezi-portretul-robot-180579.jpg

Foto: Politia Romana

Poliţia Română a publicat portretul robot al unuia dintre atacatorii din cartierul Vitan din Capitală.

Agresorul are aproximativ 40 de ani, înălţime medie şi constituţie atletică.

Portretul robot a fost realizat pe baza informaţiilor oferite de victimă, dar şi de martorii atacului.

Un tânăr a fost împuşcat marţi în cartierul Vitan din Capitală. Atacatorii au tras zece glonaţe înainte de a fugi. Poliţiştii au găsit o mitralieră Kalalşnikov şi un pistol Makarov de calibru 9 milimetri la locul atacului.

Strada unde a avut loc atacul este considerată de poliţişti o zonă-problemă în sectorul 3 din Capitală. Asta pentru că, de-a lungul timpului, oamenii legii au intervenit de mai multe ori să aplaneze scandaluri.

portret-robot-180573.jpg

• Upvote 1

dcrist

Foarte putina munitie folosita la vanatoare este de tip FMJ, se cauta alte tipuri, cu expandare, in cei aproape 2 ani cat am vandut munitie, nu a cerut nici un vanator FMJ, din cei care au cumparat munitie de diferite calibre, nu am afirmat ca este ilegala, ci doar ca, pentru armata se foloseste tipul respectiv de munitie. Arma din imaginile tale, eti o poti inscrie ca arma de vanatoare daca nu este produsa in romania si o aduci de afara, produsa in oricare alta tara, pe cele de la noi(wum) le poti detine doar pe colectie, de ce? Intrebati-i pe cei de la arme si munitii in legatura cu aberatia asta.

serhente Garcia

Foarte putina munitie folosita la vanatoare este de tip FMJ,

curios, as putea spune ca am vazut foarte putina munitie soft point, iar in ceeace priveste pusca semiautomata cal 7.62 pentru vanatoare de productie romaneasca, din aproximativ 250 de bucati ridicate initial si pastrate in custodie de catre aest, au mai ramas "sub 50"

bolund

Nu te contrazic, dar cand se vana cu AKM-ul ne exista doar munitia 7,62x39 FMJ. Asta din cate imi amintesc, si imi amintesc bine deoarece am vanat cu asa ceva. Cu stima.

Nightwolf

Nu s-a tras cu AK-47! Iar din victima NU s-au scos DOAR proiectile MAK. Iar S11 nu stie prea multe asa ca nu ii intrebati.

monica05

Cred ca conteaza mai putin cat de modificata sau nemodificata era arma. Ideea e ca s-a tras cu gloante in plina strada intre blocuri, in care stau oameni nevinovati, si ca este al doilea incident intr-o luna.

Tevez

Când s-a interzis, prin ce lege sau h.g.?

Eu ştiu numai de acel ordin al ministrului agriculturii (în curtea lor era vânătoarea la acea vreme) prin care

s-au interzis la vânătoare "armele semiautomate de tip AKM si SKS, calibrul 7,62 x 39 mm, derivate din

pistolul-mitraliera Kalasnikov, fabricate de societatile comerciale "Sadu" - S.A. si "Cugir" - S.A.

Link:

http://legestart.ro/...ate-s-(NjU3Nzg-).htm

Drept urmare, o clonă de AK făcută în Bulgaria sau Ukraina e legală pentru vânătoare iar de muniţie

nu se zice nimic. Normal că un vânător care ştie meserie va folosi muniţia potrivită, nu pe cea "de

război".

Observaţi şi faptul că, în viziunea legiuitorului, SKS-ul e derivat din automatul Kalasnikov.... :huh:

Dacă este un alt normativ, aş vrea să-l ştiu şi eu, pls.

Scuze pt. uşoara deviere de la subiect. Nu cred să fi fost o clonă de AK semiautomată din România

pentru că sunt puţine şi majoritatea sunt în posesia colecţionarilor, mai degrabă una automată luată

"din vecini".

Edited by Tevez