Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Colaborarea dintre Politie si Jandarmerie

Recommended Posts

Marius

kostyn, nu faci altceva decat sa confirmi ca orizontul vostu de cunoastere este destul de restrans si asociati totul cu activitatea jandarmilor.

Pentru informarea ta, iti spun doar ca in Politia Romana nu mai exista de cativa ani serviciile de cercetare penala. Politistii care lucrau in aceste formatiuni (CP), au fost transferati in cadrul formatiunile operative.

Ce nu vreti sa intelegeti e ca munca de politie e mult mai complexa si nu se rezuma la completarea unui pv de contraventie, ori a unuia de depistare/constatare, activitati pe care le face si Jandarmeria.

Practica cu "o declaratie si procesul verbal de constatare" nu este valabila pentru politie.

Crede-ma!

Daca cumva nu stii, "dosarele penale facute de Jandarmerie" si trimise la Parchet, ajung tocmai la Politie pentru continuarea cercetarilor.

Nu va inteleg de ce tot dati buzna aici, pe acest forum care e dedicat politistilor si discutiilor dintre acestia.

De ce nu postati parerile si complexele voastre pe forumurile de discutii intre jandarm? Aici chiar nu sunt interesante!

Numai bine!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Rusy

Pai nu au un forum. Ce sa povesteasca cum se bat cu galeriile sau alte bastoneli?

Rookie

Din contra, au chiar mai multe. Dar nu-ti recomand sa citesti pe acolo ...

De unde crezi tu ca tot apar ei pe aici? Cel mai probabil au pus un link catre acest topic pe acolo, pe la ei. :doh:

Elvis

Domnule kostyn va rog frumos sa nu recomfirmati parerile politistilor despre majoritatea jandarmilor.

,,Nenea politistul'', ,,nenea jandarmul'' si nu vreau sa facem analiza pe text ca va trimit in divizia B.

Politistii care au un ,,trecut glorios" sunt la fel de vinovati ca au sarit gardul in curtea politiei si au intrat pe usa din dos ca si domnii cu grade multe care i-au ajutat.

Dar va spun pentru cultura dvs de porumb ca nu esti politist daca imbraci o uniforma ,sa fii politist este o stare de spirit ,care din nefericire pentru noi, dvs jandarmilor va este cu totul straina .

Vorbiti despre dosarele penale ca si cum ati sti cu ce se mananca, cred ca va este foarte greu si este totusi de apreciat ca incercati sa va familiarizati cu limbajul juridic.

Insa nu este o conditie necesara si sufiecienta ca atunci cand deschizi o carte sa ii cunosti si continutul. Trebuie sa o mai si citesti daca ai invatat buchiile.,,Cartile ferestre-n ziduri"...

Dar sa revenim la politistii de la posturi, vedeti nu vorbeam despre alti politisti.

Dvs stiti cum este sa te speli in lighean ,sa faci baie in albie, sa faci focul in soba dimineata la 5 ca sa se incalzeasca in post la ora 14 , sa ai wc-ul in curte iarna, sa cada postul pe tine pentru ca nu a mai fost renovat de cand s-a construit, sotia sa nu aiba serviciu, sa iti trimiti copii la scoala la o distanta de cel putin 10 km , scoli foarte slabe care practic ii vor ingropa la tara pentru ca nu pot concura cu elevii din orase, sa lucrezi 300 de ore pe luna si sa fi platit 168, sa faci permanenta o saptamana pe luna 24 de ore din 24 in cel mai fericit caz , adica daca postul este prevazut cu 5 lucratori daca nu perioada creste exponential, sa nu ai pe cine sa intrebi in cauzele complexe deoarece nu prea este semnal iar fixul cade de cele mai multe ori , sa iei decizii intr-o fractiune de secunda ,sa nu ai masina de seviciu si sa te deplasezi singur la 112 cu masina personala in care ai bagat benzina din buzunarul ,,propriu ",iar acum o sa va spun ceva incredibil ,sa ai postul de politie in masina de serviciu in care iti desfasori toata activitatea ,audieri ,inregistrarea cauzelor etc. Vedeti parca ati vedea un film de groaza ,insa pentru politistul de la tara sunt realitati si probleme cotidiene.

Domnule kostyn daca dati cu noroi in politistul de la tara este ca si cum ati ataca coloana vertebrala a politiei, iar atunci sa stiti ca devenim inamici indiferent cum ,,va tropaie bocanceii pe asfalt".

Colegi suntem pentru ca scopul nostru este comun , insa trebuie sa invatati sa ascultati ,sa auziti si sa intelegeti. Cand perceptia despre locul dvs langa politistul din strada sau de la post va fi una reala si corecta discutiile de aici isi vor pierde importanta. Pana atunci va recomand sa puneti mana pe carte si mai apoi sa si puteti pune in practica ce ati invatat.

Iar dupa niste ani de experienta sa incercati sa invatati si pe altii. Mandria este un pacat dar nici nu poti lasa pe cineva sa te atace pentru ca el crede ca are dreptate. Pentru mine politistii de la posturi sunt niste eroi anonimi precum soldatii necunoscuti cazuti la datorie.

In speranta ca nu v-am deranjat foarte rau va salut cu respect. :emo-yessir:

Edited by Elvis

jandarm

A se observa ca domnul Elvis cunoaste lb engleza. Militiene nickname-urile nu se traduc. Cataline, de ce nu recunosti ca esti de la rural? Ti-e rusine? Sunteti frustrati de realizarile colegilor vostri de la jandarmi. Incetati, sunteti de tot rasul.

• Downvote 1

Marius

Alt jandarm !?!?! :doh:

Care sunt marile realizari ale jandarmilor?

Voi stati bine la capitolul "autosugestie"!

Daca vrei sa vezi cum sta treaba in realitate, urmareste Fluxul de stiri al M.A.I. si vei observa cat de rar apare cate o stire despre activitatea Jandarmeriei.

Iar daca cumva reusesti sa gasesti o astfel de stire, vei avea surpriza sa vezi ca se refera la o "manifestare cultural sportiva". :ner:

Catalin

jandarmule ... PE LOC REPAUS!!! :lol:

Uite vezi, chiar şi după ce te-ai scremut atâta timp să postezi şi tu o replică "intelijentă", tot cu muci-n fasole ai dat.

Datorită perspicacităţii de care dai dovadă, ne convingi că locul tău e tot pe lângă vreo conductă, ori pe stadion sau portar la uşa vreunei instituţii. Întrucât, pentru a fi poliţist nu e necesar numai să îţi doreşti şi să cauţi modalităţi alternative prin care să devii, trebuie să ai şi ceva fler ... dar la tine lipseşte cu desăvârşire.

Aşa că locul tău e acolo unde eşti, nu mai trage cu ochiul pe la poliţie, pentru că e "o pălărie prea mare pentru tine". ;)

hefaistos

Cu alte cuvinte : nu da cu k........ in ventilator !

jandarm

jandarmule ... PE LOC REPAUS!!! :lol:

Uite vezi, chiar şi după ce te-ai scremut atâta timp să postezi şi tu o replică "intelijentă", tot cu muci-n fasole ai dat.

Datorită perspicacităţii de care dai dovadă, ne convingi că locul tău e tot pe lângă vreo conductă, ori pe stadion sau portar la uşa vreunei instituţii. Întrucât, pentru a fi poliţist nu e necesar numai să îţi doreşti şi să cauţi modalităţi alternative prin care să devii, trebuie să ai şi ceva fler ... dar la tine lipseşte cu desăvârşire.

Aşa că locul tău e acolo unde eşti, nu mai trage cu ochiul pe la poliţie, pentru că e "o pălărie prea mare pentru tine". ;)

Daca prin absurd s-ar desfiinta Jandarmeria si toate cadrele ar trece la Politie vreau sa iti spun mai Cataline ca iti voi veni sef. Probabil voi fi responsabil cu pregatirea ceea ce inseamna ca vei invata miscari uitate de tine din instructia de front *(asta in virtutea statutului tau special). Asa ai putea vedea si tu cum iti scade butoiu care il ai in fata.

• Downvote 1

Catalin

Ăstea sunt visele tale, dar din păcate trebuie să te dezamăgesc ... chiar şi dacă s-ar desfiinţa jandarmeria, tu nu vei putea niciodată să ajungi să-mi fii şef.

În plus de asta pregătirea ta în domeniul instrucţiei de front nu-ţi va mai folosi decât pentru poveştile relatate vecinilor creduli.

Observ că devii din ce în ce mai penibil, faci aprecieri la adresa mea ca şi când m-ai cunoaşte pesonal sau ai avea idee despre statura mea. Chiar dacă te chinui din răsputeri să mă jigneşti sau să pari mai acid prin posturile tale, nu reuşeşti decât să ne demonstrezi limitările intelectului pe care îl posezi. Nu e vina nimănui că orizontul tău se rezumă la instrucţia de front, căprăreală şi obsesia privind comanda/subordonarea.

Vezi tu, aici se vede diferenţa dintre noi doi, spre deosebire de tine, care doar baţi câmpii încercând să mă jigneşti, eu te-am cam citit imediat, iar tu prin acest post, doar ai confirmat bănuielile mele privind obsesia ta privind căprăreala.

Din cauza asta eu sunt poliţist iar tu eşti doar un jandarm. :naughty:

Până una alta, lăsând la o parte visele voastre privind transformarea în poliţişti, în pauzele pe care le faci la instrucţia de front, mai studiază atent ce prevede Ordinul MAI nr. 60/2010 la art. 1 alineatul 3, citez:

Jandarmeria Romana si Politia de Frontiera Romana participa la planificarea si executarea activitatilor de mentinere a ordinii si sigurantei publice, sub conducerea Politiei Romane :naughty:

Aşa că în realitate treaba cu subordonarea stă tocmai invers. :lol:

aromas

Dragă domnule Jandarm, ţin să te contrazic şi crede-mă că ştiu ce vorbesc. Am purtat uniforma de jandarm 12 ani de zile , până în anul 2005 , când a venit eliberarea prin ordinul ministrului şi am putut să ma prezint la selecţie.

Crede-mă că după ce am reuşit să mă integrez în munca de poliţie ( a durat vre-o doi ani ) am reuşit să înţeleg termenul de APV-ist .Regulamentele cazone îţi înţelenesc mintea, practic eşti o maşină, nu ai contactul cu realitatea şi mai ales cu cetăţeanul.

Ordinea publică nu se face cu pasul de defilare şi P.M.-ul au afirmat specialiştii elveţieni la un curs de pregătire pe linie de poliţie de proximitate la care am participat.Oamenii au fost de-a dreptul speriaţi după ce generalul Gorjan ilie i-a primit în Băneasa cu o demonstraţie de ordine publică văzută prin prisma Jandarmeriei.

Ca să citez dintr-un ofiţer de stat major :" Militarul are 1001 de obligaţii şi un singur drept; să spună AM ÎNŢELES! " şi crede-mă că individul era foarte apreciat în sistemul militar .

Le cereţi subofiţerilor constatări când ofiţerii nu ştiu să facă diferenţa între infracţiunea flagrantă şi cea la plângere prealabilă şi se laudă că au constatat 3 abandoane de familie.

Sincer am simţit că mă eliberez din jugul fosilelor de colonei mari tartori cazoni şi nulităţi în acţiuni ( am participat la două mineriade şi crede-mă că ştiu ce zic) , că pot să-mi folosesc creierul şi că cei 4 ani petrecuţi în Academia de Poliţie au meritat mai mult decât material de studiu pentru a lua da doctoratul în a da dunga neagră cu var .

Faptul că te urci prin răsturnare la bara fixă în viaţa de zi cu zi nu te ajută , mai ales în aplanarea unei stări conflictuale, caz la care prefer să nu veniţi întrucăt cu tropăitul vostru cazon mai mult agitaţi spiritele decât să le calmaţi.

Pentru ca poliţiştii să înţeleagă starea în care te poate aduce regulamentul cazon am să povestesc prima mea zi de serviciu în Poliţie :

Proaspăt numit şef formaţiune ordine publică urbană într-un orăşel neânsemnat ( o căciulă prea mare pentru mine la acea dată ) am vrut să ies în oraş să-mi iau ceva de mâncare ,aşa că m-am prezentat la ofiţerul de serviciu de la PCA ( un ASP în prag de pensionare ) şi cu o voce sugrumată de emoţie l-am întrebat : " Nu vă supăraţi , pot să ies şi eu în oraş? " Credeţi-mă nici până în ziua de azi nu am văzut un om mai năucit decât respectivul agent. (Ca jandarm puteam să ies din unitate în interes personal doar cu bilet de voie).

Rusy

Mai pui de jandarm, daca prin absurd s-ar desfiinta jandarmeria si ai trece in politie in maxim 3 luni ai pleca, cine crezi ca iti va asculta ordinele, eu cred ca mai tare ar rade de tine si ai fi marginalizat. Esti o aberatie pentru sistemul asta, eu zic sa-ti gasesti altceva de lucru, printr-o tara exotica sa nu te cunoasca nimeni.

CAPONE

Cetatenii sunt multumiti de jandarmi. Plecand de la afirmatia asta nu ne putem gandi decat la un singur lucru si anume: ei nu deranjeaza pe nimeni.

Nu fac dosare penale, exceptand mizeriile alea care nu au nicio finalitate (ex. Lg61), nu dau amenzi decat la aia care recunosc (INCREDIBIL!!! dar asa este) cel putin la Dolj, nu dau amenzi la cei care nu vor sa semneze procesul verbal pt ca ii cearta sefii si ii trimit acasa la contavenient sa il afiseze.

Culmea il intreaba inainte de a intocmi p-v-ul daca semneaza sau nu. Pur si simplu sunt niste FANTOME IN UNIFORMA.

Si mai e si politia comunitara......oooooohhhh DOAMNE......

Daca prin absurd s-ar desfiinta Jandarmeria si toate cadrele ar trece la Politie vreau sa iti spun mai Cataline ca iti voi veni sef. Probabil voi fi responsabil cu pregatirea ceea ce inseamna ca vei invata miscari uitate de tine din instructia de front *(asta in virtutea statutului tau special). Asa ai putea vedea si tu cum iti scade butoiu care il ai in fata.

As vrea sa vii seful meu. Vrei? Ti-ai blestema ziua nasterii.

JANDARM , nu esti complet inutil baiatule, cel putin servesti ca exeplu negativ pentru ceilalti.

Administrator

Chiar daca de obicei am intervenit in discutii foarte rar, aici doresc sa fac cateva precizari.

Va rog sa nu va mai adresati direct userului jandarm, intrucat acelui cont i-a fost restricţionat accesul pentru o perioada nedeterminata, datorita insultelor repetate adresate interlocutorilor sai, deci nu va mai putea sa va raspunda. Replica sa nu mai este vizibila, dar ce trebuie retinut este faptul ca insultele si limbajul trivial, suburban ori agresiv nu inlocuiesc argumentele, ci demonstreaza altceva. Daca nu as fi sters acel post, discutia risca sa degenereze.

Multumesc pentru intelegere.

jimny

Fiind prima mea postare , vreau pentru inceput sa salut toti utilizatorii acestui forum.Si acum on - topic:

Douazeci de ani, ca agent de ordine, lucrator la posturi de politie sau in alte tipuri de misiuni, am lucrat impreuna cu jandarmii in toate etapele transformarii lor ( soldati, sergenti angajati, subofiteri sau, dupa caz, ofiteri ). Si la ei, ca si la noi sint oameni mai buni sau mai rai, mai pregatiti sau mai nepregatiti, mai dedicati sau mai "orientati". Intotdeauna am colaborat si colaboram, atit eu cit si colegii mei, foarte bine cu acestia, fiind parteneri de incredere in activitatile desfasurate in comun ( si nu folosesc clisee cind spun asta ). Ce vreau sa punctez este faptul ca, in opinia mea, useri ca "jandarm" &co. sint mai repede "troli" care invrajbesc pe acest gen de forumuri profesionale decit reprezentanti ai jandarmilor si cea mai buna reactie este sa-i ignoram. Mergind un pic mai departe cu presupunerea , ar mai putea fi si/sau angajati din Sistem platiti sa intareasca puterea "managementului" conform dictonului " Divide et impera"; si dupa reactiile la postarile lor, sint pe drumul cel bun.

Daniel

Nu contest faptul ca , oamenii indiferent din ce structura fac parte au opinii diferite . Jandarmii ca si politia au structura lor cu comandantii lor, cu problemele lor dar care, nu ar trebuii impreunate absolut deloc . Jocul acesta de imagine si de acumulare de rezultate impreunate nu este absolut bun de loc . Da nastere intotdeauna la o concurenta care nu are deloc legatura cu finalitatea . Nu are deloc legatura cu ce se vrea pe strada . Apoi sa nu mai vorbim de marea incurcatura intre constatarile efectivelor de jandarmi si calea de urmat a documentelor cale sunt intocmite de acestia . Stim cu totii unde ajung si ce munca este depusa ulterior pentru a fii puse pe brazda . :emo-yessir:

scorillo

Au mai venit la noi in ograda "piese grele" din JRO (academie, bla-bla), iar dupa nici 2 ani in care s-au straduit sa se impuna in diferite feluri, au fost nevoiti sa revina la arma mama (JRO). Speta la care ma refer (cine stie, cunoaste :ner: ) este si in momentul de fata cel mai batran sublocotenent din Jandarmerie.

ayrton

indiferent de opiniile postate pe acest forum,raman la parerea ca este foarte buna aceasta

colaborare dintre Politie si Jandarmerie,rezulatele raportate la minister au fost apreciate si s-a elaborat o noua strategie

intitulata :STRATEGIA MINISTERULUI ADMINISTRAŢIEI ŞI INTERNELOR DE REALIZARE A ORDINII ŞI SIGURANŢEI PUBLICE, PENTRU CREŞTEREA SIGURANŢEI CETĂŢEANULUI ŞI PREVENIREA CRIMINALITĂŢII STRADALE(titlul original),care prevede printre altele :

* transferarea efectivelor (ofiţeri, subofiţeri şi jandarmi angajaţi pe bază de contract) la Poliţia Română, provenite din structurile de ordine publică prevăzute acum în ştatele Jandarmeriei Române, prin trecerea acestora în Corpul Poliţiştilor;

* transferul de la Poliţia Română, în cadru legal şi preluarea de către Poliţia Comunitară ori de către poliţiile locale (municipale şi orăşeneşti) misiunile de menţinere a ordinii publice şi siguranţă rutieră, în mediul urban, pe măsura operaţionalizării;

* reducerea efectivelor de jandarmi care execută misiuni de pază şi folosirea acestora în misiuni de asigurări a ordinii şi siguranţei publice;

Marius

A fost elaborata o strategie noua ??? :ner:

Te faci de ras jandarmule!

Ai copiat de pe un blog un text scris in februarie 2010: Strategia Ministerului Administratiei si Internelor de realizare a ordinii si sigurantei publice, pentru cresterea sigurantei cetateanului si prevenirea criminalitatii stradale, despre o strategie din martie 2005.

HOTARAREA GUVERNULUI nr. 196 din 17 martie 2005 privind aprobarea Strategiei Ministerului Administratiei si Internelor de realizare a ordinii si sigurantei publice, pentru cresterea sigurantei cetateanului si prevenirea criminalitatii stradale

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

ART. 1

Se aproba Strategia Ministerului Administratiei si Internelor de realizare a ordinii si sigurantei publice, pentru cresterea sigurantei cetateanului si prevenirea criminalitatii stradale, prevazuta in anexa care face parte integranta din prezenta hotarare.

ART. 2

Finantarea actiunilor prevazute in strategia mentionata la art. 1 se face in limita fondurilor aprobate anual prin legea bugetului de stat, precum si din alte fonduri legal constituite.

PRIM-MINISTRU

CALIN POPESCU-TARICEANU

Contrasemneaza:

---------------

p. Ministrul administratiei si internelor,

Anghel Andreescu,

secretar de stat

Bucuresti, 17 martie 2005.

Sursa: Site-ul MAI - PROGRAME / STRATEGII - Ordine si siguranta

De actualitate este Ordinul MAI nr. 60 din 2 martie 2010

In plus ai copiat doar pasajele care iti convin, cele care refelcta dorinta ta, sa devii si tu politist peste noapte, asa cum au fost transformati in subofiteri, jandarmi angajati pe baza de contract, cu buletinul, ca la Altex. :lol:

Stii vorba aceea: "Vrabia malai viseaza!"

ayrton

ma fac de ras ? fata de cine ?? asta am aflat asta /am postat,on topic, si sa stii ca nu vreau sa mai devin politist,prefer sa ies la pensie ,nu neaparat ca nu mi-ar fi placut ,am toata stima pt voi ,politistii,pt munca voastra si pt institutie si minister,insa am avut privilegiu sa trec prin toata filiera :delincvent - militian - securist - spp-ist - politist - jandarm si mi-a cam ajuns..sa auzim numai de bine !

Elvis

Delicvent????????Securist??????????

Pai vezi ayrton ai facut lumina.

Eu zic sa ramai jandarm, este cel mai bine pentru toata lumea.

Apropos, am auzit ca cu ani in urma, cand se faceau incadrarile la jandarmerie,,cu buletinul ca la Altex", dimineata mai venea albinuta de la politie si mai ridica 5-6 urmariti general.O fi adevarat??????/

Edited by Elvis

kostyn

buna dimineata domnilor! Nu stiu cum sa va spun .............ca sunteti niste ..........nu am cuvinte , cuvinte care sunt in D.E.X. Citiva dintre dumneavoastra ne servesc aici niste lectii de morala si despre "spiritul politistului"..... Ei bine eu refuz sa accept lectii de morala de la cineva care merge la piata in tinuta, merge sa-si plateasca bancile(daca are.......asta cind nu a avut incotro si a trebuit sa faca un imprumut) in tinuta, si care da amenda cuiva doare pentru ca traieste. Sa imi spuna mie cineva ca nu e asa pentru ca data viitoare am sa postez si numele agentilor. Aici din cite am inteles eu era vorba de colaborare nu de atac la persoana, fie el jandarm sau politist. Poate ca este adevart ca in misiuni ne afcem loc cu pumnul si nu vraeu sa mai revin asupra acetor lucruri,dar as intreaba si eu cine este de vina pentru situtia operativa din Rominia?Jandarmeria?Jandarmii?Sincer eu nu cred, si asta nu pentru ca as fii jandarm.Pe mine nimeni nu ma i-a pe dupa umeri si-mi spune "sefule trebuie sa traim si noi si mata". Si nu comandantii de jandarmi chiama SPIR-ul in ajutor cind la usa sectiiei se aduna clanurile de tigani se le ceara socoteala.Ma intreb de ce ? Si daca va mai aduceti aminte de aczul acela foarte mediatizat de prin anii 90 si ce ceva( nu mai stiu exact data) cind un retinut a evadat din masina politiei flancat de doi politisti si afara fiind inca un politist la Gara de Sud din Ploiesti. Poate ca suntem prosti , dar imi aduc aminte de ce spunea Alexandru Lapusneanu :"Prosti , da' multi"

CU RESPECT

Elvis

Domnule kostyn inca de la inceput vreau sa va spun ca mi-a fost tare dor de dvs. Absenta dvs de pe site ne-a lasat mai saraci, pentru ca dvs dati plusvaloare relatiilor de colaborare(Politie - jandarmerie).

.,,si care da amenda cuiva doare pentru ca traieste. "

Wow.... :ner: nu am inteles nimic, ce fault grosolan ati facut gramaticii limbii romane.Cartonas rosu domnule kostyn.

Ca nu aveti toate cuvintele m-am convins, pentru ca nici DEX-ul amintit de dvs nu m-a putut ajuta sa traduc propozitia de mai sus.

Daca este vinovata jandarmeria de situatia operativa din Romania? Este de ajuns sa consultati site-ul Miniaterului pentru a fa vace o parere despre activitatea lunara a Politiei si sa o comparati cu cea a jandarmeriei. Va apropiati cu scces de valoarea absoluta, zero barat. Daca nu ar fi acele ,,colaborari" nu ar auzi nimeni de dvs. De ce mai este vinovata jandarmeria? O sa iti dau cateve exemple:

- atata timp cat schema de functionare a jandarmeriei este plina ochi din 1990 iar Politia are mai putin cu 10000 de functii ,oare domnii care va conduc nu sunt vinovati?;

- cand aveti mai multi generali decat armata rusa, nu sunteti vinovati;

- cand aveti cate trei unitati intr-o curte sa puteti avea sef de stat major ,comandant, sefi de servicii etc la fiecare UM ,nu sunteti vinovati?;

- cand voi stati ca niste trantori in unitati iar politistii de la posturi si din strada,, baga ore fara numar"nu sunteti vinovati?;

- CAND AVETI CEA MAI BUNA DOTARE DESI NU O FOLOSITI SI ZACE PRIN MAGAZII (VEZI CAZUL,, ACVILA") nu sunteti vinovati?;

Nu credeti ca daca toate aceste functii, forte,dotari etc ar fi redirectionate spre ordinea publica din Romania ,,Cetateanul" ar putea sa beneficieze de servicii mai bune din partea Politiei?

,,Si nu comandantii de jandarmi chiama SPIR-ul in ajutor cind la usa sectiiei se aduna clanurile de tigani se le ceara socoteala.Ma intreb de ce ?"

Nu va mai intrebati ca puteti sa ramaneti asa.

Dar pentru ca imi este mila de dvs o sa va spun ca jandarmeria cu asa ceva se ocupa .Asa spune legea de functionare a jandarmeriei, aici aveti dvs competente. Treceti la studiu domnule kostyn ca aveti lacune majore.

Si ca sa incheiem la fel de dramatic ,bine dvs procedati precum romanii cu citatul din Herodot ,,dacii sunt cei mai viteji si mai..." uitand sa dea si continuarea, ,,prosti da multi"si acum vine raspunsul lui Lapusneanu ,, multi dar prosti ".

Edited by Elvis

Catalin

kostyn nimeni de aici nu ți-a cerut să iei lecții de morală și nimeni nu oferă așa ceva aici. În acest topic se găsesc părerile polițiștilor despre această colaborare cu Jandarmeria.

Nu ne interesează aici care sunt părerile jandarmilor despre acest subiect, iar dacă cineva dorește să afle astfel de păreri poate consulta site-urile voastre dedicate. Oricum, să fii convins că mulți polițiști au făcut-o de mult, dar nu intervin în discuțiile voastre pentru că știu și înțeleg faptul că părerea lor nu își are locul acolo, ca să nu mai spun că polițiștii au exercițiul psihic necesar astfel încât să se poată stăpâni emoțional și să nu intre pentru „a pune la punct lucrurile”, ceea ce tu și încă câțiva jandarmi credeți că faceți postând aici.

Poate ar fi bine să realizați că aici părerea voastră nu interesează, iar faptul că intrați și postați aici nu demonstrează decât faptul că adevărul e dureros și supără.

Deși s-a tot repetat aici, o să-ți mai spun încă o dată că voi jandarmii nu aveți cum să vă comparați cu polițiștii din orice privință, chiar dacă nu vă convine și nu recunoașteți acest lucru, ăsta e adevărul, fie că vă place sau nu. Am observat că totuși o faceți, dar poate ar fi mai bine ca voi și șefii voștrii să vă schimbați optica și să vă canalizați întreaga energie astfel încât să nu mai fiți o instituție „orchestră”, care face de toate, în toate domeniile, dar nimic cum trebuie.

Oare veți realiza vreodată (voi și șefii voștri) că cu cât aveți mai multe competențe, cu atât veți fi din ce în ce mai praf. Mă tem că nu. E un lucru demonstrat în toată lumea asta modernă și nu numai în acest domeniu, faptul că pentru a face ceva cu profesionalism trebuie să te specializezi cât mai mult în acel domeniu.

Dacă tot aveți câteva competențe exclusive, nu înțeleg de ce vă tot omorâți și vă tot consumați atât în a mai face și altceva, în loc să vă specializați numai pentru a vă achita de acele competențe cât mai bine.

Istoria postdecembristă a Jandarmeriei arată că această instituție încă nu și-a găsit locul clar în societate, tot timpul ați încercat să păreți altceva decât ceea ce sunteți. Dar datorită managementului păgubos, prin care s-a deprofesionalizat definitiv instituția Jandarmeriei, prin acele treceri masive ale soldaților în rândul cadrelor militare, așa peste noapte, nu veți reuși să ieșiți prea curând din această „nebuloasă” în care vă aflați. Păcat că încă nu sunteți conștienți de acest lucru nici voi dar nici măcar șefii voștri. Abia după schimbarea generațiilor și eliminarea JAC-ilor poate se va mai schimba ceva.

Partea proastă e că pe lângă faptul că s-a stricat cu aceea decizie o întreagă instituție, în ultima vreme ați început șă contaminați și alte instituții cum este poliția, unde „mulțumită” vouă începe să se simtă o deprofesionalizare a meseriei de polițist. Înainte ca să ajungi polițist trebuia să absolvi o scoală de poliție, acum mai nou e mai ușor dacă intri în jandarmerie după care te transferi și gata ai rezolvat problema, nu mai contează de ce ești în stare.

Sunteți la fel ca neghina într-un lan de grâu.

• Upvote 2

Marius

Nu stiu cum sa va spun .............ca sunteti niste ..........nu am cuvinte , cuvinte care sunt in D.E.X.

No comment! :doh:

Daca nu ati remarcat, kostyn intra pe acest forum sa ne spuna povesti din Ploiesti.

La un spectacol .........hai sa zic si unde .......la Ploiesti .......un politist a fost luat pe sus de un grup de sa le zic tineri , k daca le zic altfel imi pun tot forumul in cap , si nici un coleg de-al politistului nu a intervenit ; a intervenit baietelul ala in bocanci si cu inca doi de-ai lui.

Au fost cazuri cind la razii in piata obor din ploiesti colegul de la ploitie nu stia ce sa ii ceara celui de la taraba finin d ajutat de....................acelasi baietel in bocanci..

Cel putin la Ploiesti nu cred ca vreun jandarm doarme linistit in dreapta in timp ce politistul conduce.

Si daca va mai aduceti aminte de aczul acela foarte mediatizat de prin anii 90 si ce ceva( nu mai stiu exact data) cind un retinut a evadat din masina politiei flancat de doi politisti si afara fiind inca un politist la Gara de Sud din Ploiesti.

Pentru a avea o imagine despre cat de profesionisti sunt jandarmii din Ploiesti, vizionati acest reportaj:

Si nu comandantii de jandarmi chiama SPIR-ul in ajutor cind la usa sectiiei se aduna clanurile de tigani se le ceara socoteala.Ma intreb de ce ?

Sa-i spuna cineva ca SPIR-ul este serviciu al politiei, iar corect in limba romana se scrie cheama.

Dar nu cred ca are vreun rost ... toate posturile sale pe acest forum sunt o mizerie d.pd.v gramatical. :)