Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Colaborarea dintre Politie si Jandarmerie

Postare recomandată

Elvis

Domnule Ayrton inca nu o sa va zic nimic , o sa va monitorizez ca sunt curios ,,opinia publica " ce parere are despre politistii vazuti prin ochii jandarmilor.

,,Tropaind bocancii pe asfalt", aici ati spus tot , nu veti putea sa depasiti mentalitatea cultivata la carambul bocancului. Fara suparare sunt cuvintele dvs.

Modificat de Elvis

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

ayrton

domnilor,am postat strict opinia cetateanului de rand,perceptia jandarmeriei in mentalitatea lui( nu a mea si nici a dvs.)-caruia nu ii pasa de "analiza tranzactionala" a politistului modern-vrea ca atunci cand apeleaza la institutiile statului sa i se rezolve problema,repede si eficient,sa se simta aparat si protejat in comunitate,iar chestia cu "tropaitul " e fireasca datorita echipamentului,comuna si altor compartimente de interventie -dias,spir,pf,etc si ca sa inchei "on topic" consider ca e benefica colaborarea dintre politie si jandarmerie pt siguranta cetateanului .

Modificat de ayrton

Link către postare
Elvis

Vad ca insistati. Ati facut un studiu sau sunt sondaje facute de jandarmerie?

:ner: In filmulet vedem cum le implementati cetatenilor de rand strategia de rezolvare a problemelor , repede si eficient.

Link către postare
Marius

Pt. ayrton.

Dvs. sunteti purtatorul de cuvant al tuturor "cetatenilor de rand"? :)

Link către postare
ayrton

Vad ca insistati. Ati facut un studiu sau sunt sondaje facute de jandarmerie?

:ner: In filmulet vedem cum le implementati cetatenilor de rand strategia de rezolvare a problemelor , repede si eficient.

acel filmulet nu e "promovat" de mine,mi-a fost pus in semnatura de vre-un "binevoitor"

nu reprezint" vocea opiniei publice" dar mi-ar place sa o fac ..ce multe ar fi de spus..dar nu cred ca e locul potrivit ,iar pe de alta parte, nici eu nici dvs. nu avem puterea de a indrepta lucrurile prost facute in tara aceasta !

Link către postare
Catalin

Exact stimate domn, dvs nu reproduceti aici parerea opiniei publice, doar pe cea personala. Sau in cel mai fericit caz, pe cea a unui grup de jandarmi. De aceea ar fi fost mai corect ca formularea dvs. din posturile de mai sus sa fie de genul: "parerea mea este ..." sau "perceptia mea este ..."

Observ ca atentia si ce va incanta, ori impresioneaza pe dvs este "tropaitul bocancilor", dar va asigur ca nu toata lumea percepe la fel.

Poate ar fi vremea sa depasiti acest stadiu, pentru ca daca dvs. jandarmii, ganditi atat de superficial si imprastierea unor elemente turbulente o percepeti ca fiind o solutie, nu inseamna ca si opinia publica o va face la fel. Astfel de "solutii" functioneaza numai pentru cei ce nu au vreo responsabilitate, cum este si cazul jandarmeriei, dar pentru politistul ce raspunde de sectorul sau zona respectiva si este luat la intrebari in cazul producerii unei fapte cu adevarat grave, nu va fi niciodata o solutie, el va cauta sa rezolve problema nu sa o amane. De aceea sfatul meu este sa nu mai subestimati inteligenta romanilor, opinia publica ne judeca pe toti mult mai profund decat ati crede.

Dar nu mai intru in detalii, pt ca nu as vrea sa va tulbur "universul" in care traiti izolati de lumea reala.

Ciao :naughty:

Link către postare
Elvis

Domnule Ayrton , o sa trec cu vederea lectia civica pe care ne-ati servit-o.

Problema de colaborare nu este intre muncitori. Problema o reprezinta prceperea realitatii de catre sefii vostrii .

Cand o sa stati si o sa studiati cu atentie ce va spun sefuletii , o sa va dati seama ca doctrina militara ar trebui sa te invete sa nu minti, sa fi corect ,disciplinat etc. Personal am lucrat foarte mult timp cu jandarmii, atata timp cat au stiut sa asculte ne-am inteles foarte bine, dar in momentul cand isi aduceau aminte ce le spuneau domnii comandanti prin unitate trebuia sa fac o erata la sfarsitul serviciului. Nu judecati ca sa nu fiti judecat.

Link către postare
leo4655

dintr-un singur motiv ii stimez pe prietenii mei elefantii, scuze jandarmii, in filmuletul de mai sus se vede destul de clar modul de interventie al lor insa Purtatorul de Cuvant al Jandarmeriei Tulcea afirma ca jandarmii au intervenit potrivit Legii, au dat amenzi au facut ceea ce se impunea. Acum va intreb si eu daca interveneam noi politistii cat tamtam se facea pe cazul asta? Iesea Ministrul Administratiei pe post zicand politistii nu au actionat conform regulilor de tactica politieneasca, vor fi cercetati se va merge pana la excluderea din politie, vor fii spanzurati, vor fi trasi pe roata li se va baga bete in unghii etc etc. Dan Diaconescu ar fi facut o noua serie de episoade precum cele cu Elodia vor fi fost doar pareri contra etc etc. jandarmilor le este permis pt ca doar ei mai pot mentine ordinea si linistea publica in tara asta...................

Link către postare
ayrton

.... jandarmilor le este permis pt ca doar ei mai pot mentine ordinea si linistea publica in tara asta...................

Domnule leo,partea aceasta ,trunchiata din postul dvs. ar trebui sa reflecte o realitate obiectiva,pacat ca lucrurile nu stau chiar asa..

Link către postare
Tyson

Exemple traite personal. Am prieteni jandarmi, 3 la numar, care face exceptie si am incercat sa ma abtin, dar e a nu stiu cata oara cand "aud" un jandarm proslavind jandarmeria in dauna Poltiei. De cate ori am facut colaborari din astea "fructuoasa" cu jandarmi, aproape de atatea ori am fost pus in situatii jenante de catre ei.

Au oprit si au legitimat grupuri de 2-3 tineri, sau cate unul, atunci cand clar se impunea(si o stiau si ei, dar sunt obligati de sefii lor) la ore pana in 00:00, spunand ca trebuie sa aiba si ei activitate si ca trebuie sa vada sefii ca verifica in Baza de date.

Au dormit in masina aproape toata noaptea- cazurile astea sunt multiple. te rog, pentru binele vostru ca institutie, sa nu- mi ceri dovezi, ca pana la urma suntem de aceeasi parte a legii.

Fara sa fie intrebati, in discutii cu cetatenii, au luat cuvantul si au demonstrat ca nu au cunostinte juridice mai mari decat majoritatea cetatenilor, si mai slabe decat toti politistii pe care- i cunosc.

Nu s-au prezentat la un apel SNUAU 112, care le fusese adresat, pentru ca trebuia sa iasa din serviciu peste o jumatate de ora, si au rugat patrula de politie sa mearga acolo, spunand ca "nu prea e de competenta lor", desi era.

S- au "orientat", asa cum am vazut ca le place lor sa spuna.

Au sanctionat contraventional cand nu era cazul. Sau atunci cand au fost mai multi copii care beau o sticla de bere la 2L, intr- o zona foarte ferita, au gasit pe singurul dintre ei care avea C.i. la el si era major si pe acela l- au sanctionat.

Le- am dictat procesul- verbal de constatare a infractiunii flagrante, cand au prins in flagrant, pentru ca ei nu stiau sa- l faca, desi am observat ca jandarmii au modele la ei ( de- aia cara acele mape mereu).

La doi jandarmi le- au trebuit 50 de minute pentru completarea a doua pv de sanct a contrav, in conditiile in care contravenientii aveau C.I. la ei si nu a fost nevoie sa- i verifice, si totodata erau supravegheati in alt birou de catre un politist si un alt jandarm.

Nu o sa zic ca se feresc sa intervina la scandaluri spontane si evenimente de genul acesta, desi am avut parte de cateva situatii, pentru ca majoritatea intervin. Interventia insa nu este cea mai potrivita adesea, pentru ca nu doar forta fizica rezolva o situatie, iar principiul gradualitatii nu- l aplicati mai mereu. Daca spun ca folosirea fortei nu este o solutie foarte buna si aduc in discutie si principiul gradualitatii, as vrea sa precizez ca nu sunt unul dintre cei care considera ca e mai bine sa discute cu partile implicate direct la spital, si se fereste sa se bage.

"Vaneaza" locurile intunecate, gen liziera padurilor si altele asemenea pentru a sanctiona contraventional cuplurile aflate in autovehicule pentru gesturi obscene in public, desi locul nu este de fiecare data unul public, si chiar daca, dupa "litera legii", se inscrie in categoria celor publice, este ferit, iar auto are aplicat pe geamuri folii.

Fac acte premergatoare pentru infractiuni cinegetice ( ei zic ca "fac dosar", desi am observat ca multi nu stiu macar etapele unui dosar penal, sau macar cum se numesc actele pe care ei el intocmesc), la modul ca gasesc un batran sau copii care pescuiesc 3 kg de peste. Sau caz(asta mi- a fost povestit de catre un coleg): au facut "dosar" cuiva pentru ca se afla pe malul unei ape, cu o plasa de pescuit goala, fara a fi aruncata in apa, si fara ca individul sa fi prins vreun peste.

Daca sunt colaborarile dintre Politie si Jandarmerie bune? Da, pentru Jandarmerie, NU pentru Politie. Politia nu are nevoie de jandarmi, decat sefii din politie, care din cauza numarului mare de locuri vacante, au schema de cele mai multe ori incompleta, si au nevoie de jandarmi pentru a crea dintr - o patrula de politisti doua patrule mixte. Jandarmii au grija sa intrebe politistul unde se pot "orienta", iar daca actioneaza singuri, nu- si respecta zona de responsabilitate, sau isi gasesc un loc ferit din care nu se misca pe durata intregului serviciu, pentru ca daca se intampla ceva, ei nu sunt trasi la raspundere.

Au constatat o infractiune prevazuta de Lege 8 in urmatorul mod: Respectivul copia casete si cd-uri cu muzica. Ei au confiscat respectivele cd-uri si casete, combina muzicala si calculatorul din magazin, insa odata cu acestea si rafturile pe care erau castele si cd-urile expuse si un ventilator, pentru ca in viziunea lor, si acelea au savarsit la comiterea infractiunii. Nu pot reproduce modul in care au fost completate actele premergatoare, insa ... au lasat mult de dorit, ca sa fiu bland in exprimare.

Imi cer scuze daca sunt rautacios, dar daca intr- adevar am fost, prin ceea ce am scris,am fost pentru ca mi-a ajuns pana in gat nemultumirea cauzata de jandarmi hei-rupisti, mai ales cand ii aud ca se lauda ca ei rezolva situatiile mai bine decat politistii,ca sunt mai buni si mai eficienti. Daca nu ar fi aceste colaborari, nu i-ar vedea deloc lumea pe strada, iar sefii din jandarmerie ar fi nevoiti sa nu-si mai vada salariile de merit. Exemplele pe care le- am dat sunt date din experienta proprie, situatiile descrise fiind numeroase. Fiind atat de numeroase, pe principii matematice, se aplica majoritatii jandarmilor.

Ma declar total impotriva acestor colaborari!

Modificat de Tyson

Link către postare
hefaistos

Ai uitat sa spui si de combaterea cersetoriei! Insa de toate acestea se fac vinovati sefii ,care trebuie sa-si justifice leafa care nu este mica in comparatie cu acesti necajiti.

Link către postare
rustic

Tyson are multa dreptate in ceea ce a scris mai sus.Eu nu inteleg de ce Romania nu are o singura structura de mentinere a ordinii publice, iar daca tot se bate toba pe aceasta colaborare intre politie si jandarmerie de ce nu ii trece pe cei de la O.P. din jandarmerie la politie sa ii faca politisti,fiindca tot exista deficit de personal in politie si astfel ar avea raspundere si domnii jandarmi nu ca acum stau ca niste paraziti pe langa politist si asteapta sa scrie in raport activitatea politistului din ziua respectiva.

Link către postare
ayrton

si domnii jandarmi nu ca acum stau ca niste paraziti pe langa politist si asteapta sa scrie in raport activitatea politistului din ziua respectiva.

Rustic esti prea exigent ,uiti sa mentionezi ca misiunile jandarmilor in patrulele mixte de OP nu se rezuma doar la insotirea " furnizorului de siguranta si incredere"si intocmirea raportului de activitate!

Link către postare
Marius

Eu nu inteleg de ce Romania nu are o singura structura de mentinere a ordinii publice,

Pentru a nu desfiinta fostele trupe de securitate si intrucat Romania a copiat numai exemple negative din tarile occidentale, mai exact modelul francez.

Rustic esti prea exigent ,uiti sa mentionezi ca misiunile jandarmilor in patrulele mixte de OP nu se rezuma doar la insotirea " furnizorului de siguranta si incredere"si intocmirea raportului de activitate!

La ce se rezuma misiunile jandarmilor in patrulele mixte de OP?

Iti convine sau nu, in realitate majoritatea jandarmilor nu fac altceva decat sa numere orele si minutele pana la terminarea programului, cand ii solicita politistului sa-i spuna ce activitate a desfasurat in ziua respectiva.

Link către postare
ayrton

marius,nu are a face trupele de securitate cu modelul jandarmeriei franceze sau alte modele occidentale,in anul 1949 trupele de securitate s-au infiintat pe structurile jandarmeriei nationale dupa modelul 'nkdv"-ului sovietic de trista amintire.. pana revenirea in 1990 la actuala jandarmerie, ca institutie organizata militar în România democrata pentru paza, protectia si mentinerea ordinii constitutionale si de stat, pentru apararea libertatii cetatenesti, a proprietatii, a persoanelor fizice si juridice,etc ,iar despre realizarile patrulelor mixte de op si nu numai.. poti gasi aici

Link către postare
rustic

Atunci cand esti in patrula mixta tu trebuie sa fii atent la trafic cand conduci masina ,sa fii atent si la persoanele suspecte din zona si la unitatile comerciale etc. iar jandarmul din dreapta ta se face comod in scaun si doarme pentru ca stie ca nu are nici o raspundere, eventual te v-a injura in gand atunci cand il trezesti sa legitimeze o persoana si atunci habar nu are cum se face o legitimare.

Link către postare
hefaistos

Nemultumirile sunt generate de catre gandirea infecta a sefilor ,pentru ca la Jandarmerie sunt multe functii inventate si pentru a justifica prezenta unora li se cere activitate bogata cui? Palmasilor!- care de cele mai multe ori nu sunt suficient de pregatiti si conceptiei ministerului deoarece raspunderea cea mai mare este in curtea politiei (AN;AC,sa) pe cand la ei nimic ,da o amenda si gata sefu am activitate ,de multe ori amenda o da celui care-ti da informatii de multe ori pretioase si uite asa te pomenesti ca nu mai ai informatii si nu mai faci nimic .

Ce reforma ? Care reforma?

Link către postare
Catalin

Problema ar putea fi rezolvata foarte usor, asta daca toti generalii si coloneii aia securisti ce ii conduc nu ar mai tine si cu dintii de functiile lor. Jandarmeria este o institutie strutocamila, mare si ineficienta total, tocmai pentru ca acei fosti securisti se baga in toate si asa nu vor face nimic cum trebuie.

Ar trebui delimitate clar competentele si sa-i lase sa faca numai ce se stabileste. De exemplu daca au competente sa asigure ordinea la competitii sportive, mitinguri si greve, lasa-i domnule sa faca numai treaba asta, sa se pregateasca temeinic numai pt bastoneala, iar cand va fi nevoie sa poata rezolva o astfel de problema profesionist si eficace.

Dar de teama sa nu-si piarda scaunele pe acolo pe sus, acei fosti securisti se lupta prin toate mijloacele sa-i bage in cat mai multe chestii cu care nu au nicio treaba. Asta e si cauza pentru care s-a ajuns in situatia acelor patrule mixte ce nu au nicio eficacitate, ci doar reusesc sa umfle artificial situatia operativa datorita raportarii duble.

Link către postare
Elvis

Pai daca s-ar desfiinta multele functii de comndanti care sunt total inutile la jandarmerie poate s-ar face economie la buget. Jandarmeria are mai multi generali decat armata rusa.

Dar in perioada de criza credeti ca domnul Boc face ce ii cere Uniunea Europeana? :ner:

Link către postare
hefaistos

Da da fix asa ,rusii cred ca sunt un pic invidiosi din acest punct de vedere!

Link către postare
Tyson

Sefii nostri sunt incantati sau cel putin multumiti ca se fac colaborarile astea - colaborari decat cu numele.

Lor le convine ca au oameni mai multi in serviciu. Tu, ca politist, oricum trebuie sa muncesti fie ca vrei fie ca nu, pentru ca te trage la raspundere daca nu. Insa ei, se lasa dusi de val. Asa ca, din moment ce raspunderea este la politistii din subordine, iar jandarmii ajuta la dublarea numarului de patrule, sefii nostri sunt multumiti. Chiar daca unii isi dau seama cat de ineficienti sunt jandarmii. Desi sunt putini aceia care- si dau seama.

Link către postare
hefaistos

As dori sa aflu ,asa din curiozitate si parerea oficiala a sindicatului si daca va lua pozitie vizavi de aceasta situatie !Daca ei au atat de multi oameni pai sa ni-i dea noua pentru ca sunt enorm de multe posturi comunale cu unul sau doi oameni!

Link către postare
Marius

hefaistos, jandarmi nu au pregatirea necesara muncii de politie. Cel mai bine ar fi sa repartizeze la posturile de politie absolventi ai scolilor de politie.

Ce sa faci cu un jandarmm la postul de politie, cand ei habar nu au ce inseamna un MS, RTUP etc.

Link către postare
jandarm

Cred ca va deranjeaza tare faptul ca noi jandarmii facem cam acelasi lucru ca si voi. Cand veti intelege ca noi nu va facem competitie? Cand veti intelege sa va comportati cu noi ca si cu niste colegi *(de minister macar) si nu ca si cu niste subordonati? E adevarat ca au fost sute de cazuri in care politistii i-au scos din necaz pe jandarmi dar tot atatea cazuri au fost si invers. Chestia cu raportarea rezultatelor din misiunile din programul Strada nu e asa cum o afirma unii pe aici. Atat politistul cat si jandarmul din patrula mixta raporteaza acelasi lucru. (inclusv sanctiunile aplicate de jandarm). Problema este ca noi jandarmii va respectam pe unii dintre voi mult prea mult. In asta consta prostia noastra. Cunosc cazuri de politisti exemplari dar si nulitati.Nulitati sunt in ambele arme. Astia trebuie starpiti si nu o intreaga structura cum pretind unii pe aici. De ce nu intelegeti ca nu vrem sa va incorporam si nici sa va ingrosam randurile. Sunt jandarm din 1997 si nu am de gand sa ma schimb. Lucrez foarte bine cu poitia de la mine din oras. Mentalitatile gresite se pot schimba si de la nivelul nostru, de jos. Fiti va rog mai rationali. Intrati pe forumul nostru si nu veti vedea un astfel de subiect in discutie pentru ca nu vedem nici o problema in a lucra cu voi. Problema unora dintre voi este ca jandarmii cu care patrulati nu va lasa sa dormiti sau sa bagati mana pana la cot in buzunarul contribuabililor. Unii dintre voi sunt inca militieni. Vreti mocaneala pentru voi, familiile voastre si cunoscuti la concerte, la circ, la produse pe sub mana, la ofertele din marketuri. Asta deranjeaza pe contribuabil. De aia sunt vazuti mai bine jandarmii. Ei nu cer invitatii de la organizator cand acesta vine sa anunte o activitate culturala sau sa solicite sprijin. Astia amintiti mai sus ar trebui sa plece.

Link către postare
Marius

Ordinul MAI nr. 60/2010 - organizarea si executarea activitatilor de mentinere a ordinii si sigurantei publice

Art. 1

(1) Mentinerea ordinii si sigurantei publice reprezinta ansamblul masurilor intreprinse si al activitatilor desfasurate cotidian de catre Politia Romana, pentru protejarea si respectarea drepturilor fundamentale ale cetatenilor, functionarea normala a institutiilor statului, a normelor de conduita civica, regulilor de convietuire sociala, a celorlalte valori supreme, precum si a avutului public si privat.

(2) Mentinerea ordinii si sigurantei publice se realizeaza, pe intreg teritoriul national, de catre Politia Romana, prin activitati specifice executate de structurile proprii cu atributii in domeniu.

(3) Jandarmeria Romana si Politia de Frontiera Romana participa la planificarea si executarea Activitatilor de mentinere a ordinii si sigurantei pubLice, sub conducerea Politiei Romane

Cine trebuie sa fie rationali?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.