Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Colaborarea dintre Politie si Jandarmerie

Recommended Posts

arcan

Nu e vorba de cearta, dar cred ca superioritatea si autosuficienta iar nu ajuta nimanui.Mai ales in domenii care nu au legatura cu forumul sau meseria de politist.

Astea fiind spuse, imi cer scuze pentru interventie si ma opresc aici.

:mellow:

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

big j

Lasati psihologia si alte discutii conexe.Pitbil are perfecta dreptate ,nici eu nu as fi spus-o mai bine .Niste trante obosite care traiesc si fac serviciu pt a se odihni,care nu au NICI O RESPONSABILITATE.Si care intr-adevar parca se trezesc din morti cand ai oprit vreo masina(daca nu se tin scai de tine intreaba :de ce, cum ,ce a facut,ce transporta,cine e de unde e??????????) o mie de intrebari si o mie de priviri poate ,poate vede si el,,, cum se povesteste din batrani ,,,ca politisttii......manaca o gogoasa.

Catalin

Încă un exemplu al competenţei jandarilor şi al eficienţei patrulelor mixte.

Poliţist cu mâna ruptă după o încăierare cu un student beat

Un tânăr de 27 de ani din comuna vâlceană Amărăști este cercetat pentru ultraj şi distrugere după ce, duminică noaptea, beat fiind, i-a rupt mâna unui poliţist care încerca să-l calmeze şi a tăbărât cu picioarele pe Loganul acestuia

Masterandul Vlad Gheorghe Bragă, de 27 de ani, din Amărăşti, Vâlcea, a fost reţinut duminică noaptea, după un chef organizat în Căminul nr. 8 din Craiova şi „udat“ cu multă băutură. Tânărul este cercetat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova pentru comiterea infracţiunilor de ultraj şi distrugere, fiind acuzat că a rupt mâna unui poliţist şi a îndoit tabla Loganului de serviciu al acestuia.

Potrivit procurorilor craioveni, duminică noaptea, administratorul Căminului nr. 8 din complexul Facultăţii de Mecanică a sunat la 112 şi a anunţat că mai mulţi tineri consumă băuturi alcoolice în cămin, deşi acest lucru este interzis.

Atunci când a venit un echipaj de la Secţia 3 format dintr-un agent şi un jandarm, Bragă, care era băut bine şi se afla în faţa căminului, l-a luat la înjurături pe administrator pentru că îndrăznise să cheme poliţia.

Pentru a-l calma, poliţistul a încercat să-l ducă în camera lui, însă după ce au intrat în cămin, pe hol, vâlceanului i-a „sărit muştarul“ pe agent. Anchetatorii au precizat că Bragă l-a înjurat pe poliţist, l-a tras de uniformă, l-a trântit pe podeaua de beton, după care... a căzut peste el. Jandarmul şi administratorul căminului au intrat în cămin când au auzit scandalul şi au reuşit cu greu să-l ridice pe tânăr de pe poliţist, pentru că acesta se ţinea de uniforma acestuia. După ce a fost despărţit de agentul de poliţie, Vlad Bragă a ieşit din cămin, unde şi-a continuat „tirul“ de înjurături. Din păcate pentru poliţistul Secţiei 3, tânărul a văzut parcată în apropiere maşina cu care acesta venise şi s-a pus cu picioarele pe ea.

Tânărul s-a mai calmat abia după ce au venit alte două echipaje de poliţişti care l-au luat pe sus şi l-au dus la secţie. Poliţistul s-a ales cu o mână ruptă în urma căzăturii şi a primit îngrijiri medicale la Spitalul de Urgenţă Craiova.

Reţinut, dar nu şi arestat

După ce s-a mai liniştit, Vlad Bragă a fost dus de poliţişti în faţa unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Craiova, care a dispus reţinerea acestuia pentru 24 de ore. După o noapte petrecută în arestul IPJ Dolj, marţi, tânărul a fost dus la Judecătoria Craiova cu propunere de arestare preventivă pentru comiterea infracţiunilor de ultraj şi distrugere.

Judecătorii nu au fost de acord cu propunerea procurorilor şi l-au obligat pe Bragă să nu părăsească localitatea Craiova timp de 30 de zile. În acest timp, vâlceanul este obligat să se prezinte la organul de urmărire penală sau la instanţa de judecată ori de câte ori este chemat, să nu îşi schimbe locuinţa fără încuviinţarea Judecătoriei Craiova şi să nu deţină, folosească sau poarte nici o categorie de arme.

Nemulţumiţi de hotărârea judecătorilor, Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova au făcut deja recurs, care se va judeca astăzi sau mâine la Tribunalul Dolj.

Articolul original

După cum vă puteţi convinge citind articolul, jandarul stătea la taifas cu administratorul căminului, în timp ce poliţistul încerca să liniştească beţivul. Ăştia sunt jandarii şi aşa au înţeles să-şi facă serviciul, dorm în bocanci şi nu ştiu pe unde să se pitule când situaţia e nasoală.

Când poliţistul ăla a încercat să-l ducă pe beţiv de acolo, jandarul ăla tâmp trebuia să fie tot timpul lângă el, nu să rămână la taifas cu administratorul căminului.

arcan

Si nu prezinta pericol social?Oare ce ar trebui sa faca un asemenea specimen, incat in ochii chiori ai judecatorilor incapabili, sa prezinte pericol social?

Daca numai injura un angajat al MJ indiferent ca era judecator sau grefier, in mod sigur primea 29 de zile...

Mi-e scarba...

Edited by arcan
  • Upvote 1

rustic

Vine iarna si sezonul rece, atunci sa vedeti voi cum domnul jandar va sta comod in dreapta autospecialei politiei la caldurica, iar colegi de-ai nostrii vor face patrule pedestre la temperaturi cu mult sub zero grade.Masinile jandarilor stau la odihna in garajele lor si le folosesc doar la patrularea intre obiectivele lor.Asta da strategie si patrulare mixta ...

big j

Sa-i vezi ce bucurosi vin tugurlanii la instructaje cei care vor face patrule auto.In mintea lor e un singur lucru:....mmmmmmmmm ce bine ca voi face nani la caldurica si nea soferu are grija de toate..........doamne-ajuta sa fie liniste sa nu ma deranjeze cu evenimentele lor ....

Le-as da sefilor un imputit din asta de jaguar sa stea 8 ore langa un sconcs care ii intoarce stomacul pe dos,sa mearga cu lachosu la evenimente ,sa-l puna sa scrie diverse rapoarte,si sa vezi ce repede s-ar schimba perspectiva asupra patrulelor mixte.

• Upvote 1

Ben

La inceputul fiecarui an (se pare ca se practica asa si inainte) se incheia un plan de actiune comun pt anul in curs, mai degraba un protocol intre subunitatea unde dau cu sapa si Inspectoratul de Jandarmi Judetean, atentie, la solicitarea jandarmilor. N-a venit nimeni catre ei, ci ei ne-au cautat pe noi, probabil din disperarea sa-si mai justifice activitatea mica raportata la nr mare de soldati.

Zis si facut. Se intocmeste planul de actiune, semnez eu, semneaza tovarasul maior de la caprari, ca dupa 6 luni sa vina el catre mine si sa spuna: "stiti ... trebuie facuta analiza pe 6 luni". Eu ma uit mirat la el de ce vine la mine sa-mi spuna asta si-i zic "ok, puteti sa o faceti, noua nu ne-o cere nimeni" :good:

Omul avea pretentia ca analiza sa o facem noi si sa le-o dam si  lor in conditiile in care ei aveau nevoie de ea si tot la nivelul subunitatii noastre s-a conceput si forma si continutul planului. Nu ca ar fi mare inginerie, dar cand vezi cat de lepre sunt iti vine sa-i dai afara. Dupa ce ca nu fac nimic, prind 3 trogloditi care fura o caruta de carbune mai intocmesc si niste acte procedurale de te ia durerea de cap, iar plansele foto zici ca sunt benzi desenate.

Cand i-am explicat ca de bun simt ar fi sa o facem impreuna, omul a replicat ca mai usor ne este noua ca avem niste analize mai vechi in format electronic si le putem modifica. Ei le au pe hartie (probabil ca intocmite tot de politisti si date pe barba) si le este mai greu :naughty:

• Upvote 2

Marius

Bine că nu ţi-a ordonat să le faci ... :))

• Upvote 1

Ben

Daca eram militar cum a fost odinioara mai stii cum ma baga la insuborodnare? :) Un termen mi-a dat, totusi. A zis ca o sa plece in concediu, deci nu e graba :))

razvan0209

http://inregistrari.b1.ro/view-aktualitatea_rom%C3%A2neasc%C4%83-127.html

uitati-va aici de pe la 1.09.30 sa vedeti cam ce il duce capul pe seful asta de la jandari, eu m-am crucit! Cum sa iti pui subordonatii sa faca sera in spatele comandamentului in care plantau rosii, castraveti si alte cele :)) Cred ca si-au dat seama cat de inutili sunt si acest domn cu spirit organizatoric si o inclinatie spre alimente ( s-a ocupat cu aprovizionarea acesteia pe vremuri) s-a hotorat sa ii reprofileze :)) Si indeplindu-si alte hataruri s-au dus 80.000 de lei de la bugetul de stat..