Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
acol

Cumpărare şi înmatriculare auto

Question

acol

Stimati domni politist,am din nou o intrebare pentru Dvs,de data asta legata de cumpararea si inmatricularea masinii.

De exemplu, A cumpara o masina de la B care a cumparat masina de la C care inca nu a inmatriculat-o deoarece se incadreaza in termenul legal de 1 luna.

Desi intre C si B exista un contract de vanzare cumparare talonul si cartea este inca este pe numele lui C .

Intrebarea mea este :se va putea inmatricula masina pe numele lui A ? (cu anexarea certificatului fiscal de catre cel de la care l-a cumparat)

Edited by acol

Recommended Posts

• 0
Catalin

Poliţia nu înmatriculează maşini. Din 2002 există o instituţie separată ce se ocupă cu aceste lucruri. 

• 0
eueu

buna ziua!  am cumparat o masina si situatia sta cam in felul urmator: masina a fost adusa din germania,un roman a adus masina in tara(tot el e trecut si in actele masinii),in tara la cateva zile a vandut o unui tip.acesta si a scos un rand de numere rosii dupa care mi a vandut o mie. ca sa mi inscriu masina pe numele meu se poate doar cu certificatu fiscal de la ultimul tip sau trebuie si de la cel care e trecut in acte(el fiind stabilit in germania si nu pot sa dau de el)? cum sa procedez ca sa mi pot inmatricula masina? va multumesc!

• 0
25tess

In unele orase din tara o sa ai nevoie si de certificat fiscal al persoanei care este mentionata in brief, daca aceasta are domiciliul in Romania.

• 0
fushi93

Buna ziua . Intentionez sa cumpar o masina de la un roman , care a adus-o din Austria . Masina are numere provizorii din cate am vazut eu (21 09 13 + PA 04XXXXX) . In acest caz cum ar trebui sa procedez pentru a putea circula cu masina ? Cel putin sa o aduc de la Timisoara la Brasov . Ce acte ar trebuii sa primesc de la proprietarul roman in vederea inmatricularii ? Pot circula cu masina cu numerele straine ? Cum sa procedez pentru a scoate numere rosii ? Intetionez sa folosesc toate cele 3 randuri de numere rosii inainte de inmatriculare . Trebuie sa fac asigurare pe Romania imediat dupa cumparare ?

• 0
25tess

Masina are numere temporare de Germania din cate imi dau eu seama. Cumpara-ti o masina de la tine din localitate. Mergi cu ea la un service, iar cu privire la documente roaga un prieten care se pricepe sa te insoteasca.

• 0
shuberan

Buna seara! As vrea sa fiu lamurit in urmatoarea privinta daca se poate .  Daca cumpar o masina doar cu contrat de vanzare-cumparare , fara fiscal sau procura notariala , sunt in legalitate sa circul cu acea masina daca proprietarul in acte nu sunt eu?

• 0
25tess

Nu sunteti in legalitate.

• 0
shuberan

ce risc daca circul asa ? pot sa fac asigurare pe numele meu daca masina este pe numele persoanei de la care am cumparat-o? ce ar mai trebui sa fac ca sa circul legal cu masina?

• 0
25tess

Legal este sa inmatriculati autoturismul pe numele dvs.

Edited by 25tess

• 0
jambor301

Salut baieti!     Am aflat numele si adresa persoanei caruia i-am vandut masina dar contractul nu il gasesc nicaeri ,fara contract cum procedez sa sterg masina de la impozit si s-o radiez ?

Numele si adresa persoanei le-am aflat cum i-am trimis fiscalul prin posta ca s-o inmatriculeze , dar ma pacalit! inca de 3-ori ia-m trimis! tot ca nu are timp si etc.,acu si-a schimbat nr. de tel pauza!

Daca a mai si vandu-to mai departe cei de facut?  MULTUMESC!

• 0
25tess

In cazul tau cea mai buna solutie este o actiune in instanta iar cu acea hotarare poti radia autoturismul atat din evidentele fiscale cat si de la Serviciul Inmatriculari Auto.

• 0
jambor301

ok! si nu am nevoie de contract de vanzare cumparare,mai exact cu ce ma prezint in instanta, doar tre sa fac o plangere catre cumparator?

• 0
Marius

Vorbeste cu un avocat si te învață ce ai de făcut. În instanță proba cu martori face minuni. ;)

• 0
eueu

buna ziua! daca contractul de vanzare cumparare mi s a trimis prin fax(l am tradus si legalizat) si nu am originalul se poate inmatricula masina? multumesc!

• 0
jambor301

Am martori de cand am vandut masina .ok!Multumesc,asa o sa fac.

• 0
Stefyalina2005

Buna ziua,am cumparat si eu zilele trecute o masina cu numere rosii.am vrut sa inscriu masina si am aflat ca imi trebuie fiscalul de la cel care a adus masina din austria.eu fiind al 3lea cumparator.al 2lea cumparator,cel de la care am cumparat masina nu a scos niciun rand de nr rosii,a avut masina dor 2 saptamani.ce pot sa fac daca eu nu dau de aceasta persoana sa imi dea mie fiscalul,chiar nu pot sa inscriu masina?

• 0
25tess

Nu poti sa inscrii auto, dar poate il vei gasi, presupun ca ai cpntract de vanzare-cumparare cu el.

• 0
Stefyalina2005

cel care a adus masina din austria a vandut-o celui de la care am luat-o eu.eu cu asta am contract de vanzare cumparare.numerele rosii au fost scoase de primul,iar al 2lea nu a tinut masina decat 2saptamani.eu am nevoie de fiscal de la primul. in afara de acest fiscal imi mai trebuia alteva de la el?

• 0
Catalin

Da, mai ai nevoie şi de o copie după contractul de vânzare cumpărare dintre cel ce a adus maşina în ţară şi samsarul ce ţi-a vându-o.

• 0
Stefyalina2005
:)) am contractul in original dintre cei doi

• 0
Rafael

Stimati politisti, as vrea sa cumpar un autovehicul de la X care mi-a zis ca el nu este proprietarul. Ar putea sa imi scoata fiscalul cum sa ateste ca nu are datorii la masina? sau acest lucru poate fi facut doar proprietarul din actele masinii? (banuiesc ca X are un contract v-c cu proprietarul inscris in acte). Multumesc anticipat.

• 0
25tess

Teoretic doar proprietarul poate face acest lucru.

• 0
monyka

Buna ziua,sunt noua pe aici nu stiu la cine sa apelez si nici daca am nimerit bine intrand pe acest topic,dar va rog mult sa ma ajutati.

Am urmatoarea problema:In data de 25.10.2013 am cumparat o masina de la un nene cu care am facut contract V-C la un birou de acte auto in 29.10.2013.Am luat masina fiscal pe numele meu dar cand mi-a dat actele masinii mi-a dat o copie color a CIV,restul de acte le am,sunt in regula.Eu nu am avut niciodata masina si nu stiam cum trebuie sa arate si nu mi-am dat seama.Acum ca vreau sa inmatriculez masina si la politie pe numele meu, omul nu vrea sa imi dea originalul CIV-ului decat daca ii mai dau 100 euro,iar eu nu pot face nimic.Am fost la RAR,m-au trimis la inmatriculari si la Monitorul Oficial sa o dau pierduta ca sa-i pot scoate un duplicat,dar surpriza:cand am fost sa ridic documentul de la inmatriculari mi-au zis ca nu pot face nimic daca nu sunt proprietarul masinii si in evidentele lor chiar daca am actul de V-C.Am fost in audienta la seful de la inmatriculari si mi-a zis sa ma duc inapoi la RAR si ca ei,cei de la RAR, in baza contractului de V-C mi-ar putea scoate duplicatul CIV-ului.

Intrebarea mea este:stiti cumva daca e asa?CE pot face pt ca eu nu vreau sa-i mai dau omului alti bani,cum pot sa-i scot acestei masini un nou CIV?Va rog mult ajuta-ti-ma.Multumesc anticipat tuturor.Ozi buna.

• 0
25tess

Tu ai cumparat autoturismul direct de la proprietarul mentionat in documente sau de la vreun intermediar?

• 0
monyka

Direct da la proprietarul masinii.este primul.

Astept un raspuns,mai e cineva?