Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
acol

Cumpărare şi înmatriculare auto

Question

acol

Stimati domni politist,am din nou o intrebare pentru Dvs,de data asta legata de cumpararea si inmatricularea masinii.

De exemplu, A cumpara o masina de la B care a cumparat masina de la C care inca nu a inmatriculat-o deoarece se incadreaza in termenul legal de 1 luna.

Desi intre C si B exista un contract de vanzare cumparare talonul si cartea este inca este pe numele lui C .

Intrebarea mea este :se va putea inmatricula masina pe numele lui A ? (cu anexarea certificatului fiscal de catre cel de la care l-a cumparat)

Edited by acol

Recommended Posts

• 0
davidescu

am vandut-o dar a refuzat sa o treaca pe el asa ca i-am luat numerele si m-am trezit ca dupa 6 luni primeste numere pe numele meu, am facut o cerere pt a mi se da explicatii pe in baza carei legi s-au eliberat numerele siam primit raspunsul asta " pe numele d-voastra au fost eliberate numere noi la cererea  numitului ....... caruia i-ati vandut masina " io fac tot posibilul sa-l oblig sa o treaca pe el si uite de partea cui e legea

• 0
Marius

Depune o plângere către șeful DRPICV.

• 0
georgell21

Buna ziua, am achizitionat un VW golf 3 din '93 cu nr de bucuresti. Detaliile sunt asa: Propietarul masini (talon acte etc) a vandut masina cu act de cumparare-vanzare la persoana de la care am cumparat-o eu. Problema este ca ea a fost radiata de la fisc si nu se mai plateste impozit inca din anul 2007 cand a fost facuta tranzactia, noul propietar mergand cu actele vechi. Acum eu am cumparat-o de la el si tot cu actele vechi merg cu ea tin sa precizez ca are ITP pana in 2015, asigurare abia facuta, am toate actele talon, cartea masini, asigurare.

Intreabare? daca ma opreste politia si arat aceste acte ce se poate intampla, am voie sa circul cu ea pe drumurile publice fara probleme?

• 0
georgell21

up pls un raspuns?

• 0
mosemari2000

Buna ziua!

Rog o lamurire in legatura cu urmatoarea problema: vreau sa cumpar de la o firma, un autoturism inmatriculat in mai 2009, la finalizarea leasing-ului si pentru care a fost platita taxa speciala de prima inmatriculare. Voi avea nevoie de adeverinta privind nerecuperarea taxei ? Daca raspunsul este da, avand in vedere ca locuiesc in sect. 5, solicit aceasta adeverinta la DVBL-sector 5?

• 0
zcatalin

Da, iti trebuie acea adeverinta. O soliciti la 

Administraţia Finanţelor Publice Sector 5

Calea 13 Septembrie nr. 226, bloc. V 54, sector 5, CP 050735

Edited by zcatalin

• 0
jambor301

Buna ziua!Am si eu o problema,am vandut eu o masina acu 3 ani cu contract + trecerea datei de 30 de zile in talon.Am fost pacalit asa se vede,mi-a tot cerut adeverinta de la primarie sa inmatriculeze masina el fiind din alt judet ,i-am tot trimis de cateva ori timp de aproape un an si tot nu a avut timp de ea.Acu nu mai raspunde la tel. cred ca si-a schimbat nr. bun problema e ca nu mai gasesc nicaeri contractul si el are toate actele, presupun ca a vandut-o mai departe el era din Maramures eu din Bihor si  pe CEDAM aflu ca masina are asigurare in PLOIESTI la Astra normal pe numele meu,cum pot sa o radiez sau sa o sterg de la impozit pentru anceput ??Daca nu mai am contractul  si e alt stapan pe ea, pot sa o dau in urmarire acolo in Ploiesti sau ce tre sa fac? este impozit pe ea acu cam 3000 de lei ca are motor marisor 2300cm eu nu am mai platit impozitul pe ea.Mentionez ca are trecut pe talon data 30.08.2010,va rog ajutati-ma cumva!multumesc anticipat.

• 0
Catalin

Nu se poate da în urmărire, singura posibilitate legală este să-l acţionaţi în judecată pe cel căruia i-aţi vândut maşina.

• 0
jambor301

dar nu stiu cum al cheama si unde sta tot era trecut in contract,atunci ramane totul asa fara nici o rezolvare?

• 0
25tess

Poate o sa ai noroc ca un colg al meu sa il opreasca in trafic si sa ii retina certificatul. Bine ca ai consemnat data instrainarii pe verso la certificat. Astept modificarile la codul rutier legate de obligatiile la vanzarea- cumpararea unui autoturism.

• 0
jambor301

daca am cumva norocul asta, masina e un golf 4 albastru BH-08-ZYL multumesc mult!

post-11379-0-17964300-1381941305_thumb.j

• 0
B22MAU

Intrebare: am achizitionat o masina acum o luna de la un intermediar de la care am toate actele inclusiv fiscalul de la el si de la primul proprietar. Masina a fost achizitionata de noua din Ro in 2002, deci nu are taxa platita si, sincer nici nu merita platita ca si-ar dubla valoarea :)). Marea problema e ca primul proprietar a stampilat si semnat talonul la rubrica "instrainat catre" si a trecut si data (decembrie 2012).

Intrebarea este: CE RISC DACA CIRCUL ASA?

Multumesc!

• 0
Marius

Rişti să rămâi fără certificatul de înmatriculare (şi numere dacă nu mă înşel) până la perfectarea documentelor.

• 0
B22MAU

Auch...exista vreo varianta pt a o inmatricula fara sa platesc taxa?

• 0
jambor301

CATALIN....Toata lumea imi zice ca s-o dau in consemn ! cum vine treba asta?se poate?

• 0
Marius

Serios acum, chiar crezi că datul în consemn sau în urmărire se face oricum, după bunul plac al fiecăruia? Există nişte proceduri interne foarte clare, nu se face după cum vrea fiecare.

E strict problema ta că ai vândut maşina, cui ai vândut-o şi asa mai departe, un litigiu de natură civilă, a cărui soluţionare nu întră în competenţele poliţiei.

Ce ar însemna ca poliţia să urmărească şi să identifice toate autoturismele vândute pentru care nu au fost perfectate documentele de vânzare - cumpărare? Chiar nu realizezi cât de absurdă este chestiunea asta?

Încearcă să o dai în consemn şi să ne spui şi nouă ce răspuns ai primit.

• 0
jambor301

Am discutat cu mai multi politisti si mi-au zis ca degeaba scrie pe spatele talonului ,,intrainat la data de;xxxx,,ca procedura e complicata in cazul acesta si trec cu vederea,doar asa daca cunoaste persoana care cauta masina.In rest mai bine il lasa in drumul lui! Dar asta e, eu sunt de vina ca nu mai gasesc contractul ,dar nu am crezut ca nu mai e nici o rezolvare,mai tre sa ma dea asa zis proprietarul in judecata pe mine si atunci sunt rezolvat!

• 0
Marius

De ce nu îl acţionezi în judecată pe cel căruia i-ai vândut maşina? Ăsta e singurul demers legal pe care îl poţi face.

• 0
jambor301

cum? daca nu am contractul!nume, adresa,etc!

• 0
Marius

Cum ai vândut maşina? Fără să întocmeşti contract de vânzare cumpărare?

• 0
jambor301

Am facut, dar nu il gasesc nicaieri,doar atunci sa scris si in talon pe spate data,batut la masina.

• 0
B22MAU

Up!

• Downvote 2

• 0
B22MAU

Exista vreo varianta pentru inmatricularea unei masini (inmatriculata ante 2007), fara a plati taxa de timbru?

Multumesc!

• 0
zcatalin

Nu.

• 0
B22MAU

Nici prin proces? Adica politia refuzand inmatricularea, din cauza legii bineinteles, nu pot da statul in judecata pentru ca ma impiedica abuziv sa schimb proprietarul unui bun deja inmatriculat tot de el???

Edited by B22MAU