Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
acol

Cumpărare şi înmatriculare auto

Question

acol

Stimati domni politist,am din nou o intrebare pentru Dvs,de data asta legata de cumpararea si inmatricularea masinii.

De exemplu, A cumpara o masina de la B care a cumparat masina de la C care inca nu a inmatriculat-o deoarece se incadreaza in termenul legal de 1 luna.

Desi intre C si B exista un contract de vanzare cumparare talonul si cartea este inca este pe numele lui C .

Intrebarea mea este :se va putea inmatricula masina pe numele lui A ? (cu anexarea certificatului fiscal de catre cel de la care l-a cumparat)

Edited by acol

Recommended Posts

• 0
MateiS

Salut! Am urmatoarea situatie: am gasit o masina veche de vanzare. Problema este urmatoarea: tipul care o vinde o are de la tatal lui, care e decedat. Exista un act de vanzare-cumparare din 1974 facut intre tatal lui si vanzatorul de la acea vreme. 
Masina este radiata de la Politie in 1974. De atunci nu a mai circulat. Nu are carte, nu are talon. 
Masina necesita restaurare. Nu as vrea sa ma bag intr-un proiect, fara sa stiu ca o pot inmatricula. CE SE POATE FACE?
Multumesc!

• 0
Sache

In prima faza, te sfatuiesc sa te adresezi celor de la RAR.

• 0
corcalc

Buna ziua,

Am urmatoare situatie: Am cumparat un autovehicul pe data de 5 Iulie (data semnarii contractului de vanzare-cumparare). Am inregistrat masina la fisc pe numele meu si am tot dosarul pregatit pentru a merge la prefectura (jud. Teleorman) in vederea inmatricularii definitive insa problema este ca data la care am fost programat este 14 August. Intrebarea mea este daca pot circula in continuare cu numerele fostului proprietar, dupa data de 5 August.

Nu stiu daca are importanta dar fostul proprietar nu a scris instrainat catre.. pe talon.

Multumesc!

• 0
Marius

Poţi circula cu maşina.

• 0
flo2013

salutare,

Am cumparat o masina de la o persoana juridica. Ulterior am aflat ca utilizatorul masinii a pierdut certificatul de inmatriculare.

Ce variante am pentru a putea inmatricula masina si cat dureaza, daca imi puteti spune.

Multumesc

Edited by flo2013

• 0
smokina22

Stimati domni ma adresez cu urmatoarea problema: doresc sa achizitionez o masina care a fost castigata la licitatie Hexi Pharma. In cartea masinii si in talon figureaza Hexi Pharma., are aceleasi nr. de inmatriculare ale Hexi. Proprietarul mai are un proces de predare primire si inca un act  in care spune ca el a castigat licitatia. Din ce mi-a spus proprietarul,  nu a mai inmatriculat-o la politie ci doar la taxe si impozite. El spune ca imi poate elibera certificatul fiscal. 

1.Doresc sa stiu daca certificatul fiscal il poate scoate inainte de a face contract de vanzare-cumparare pentru a dovedi ca e trecuta pe numele lui sau fiscalul se scoate dupa ce faci contract V-C?

2 Avand in vedere situatia data credeti ca as putea intampina probleme in vederea inmatricularii pe numele meu?

3.Din ce am citit pe internet am inteles ca trebuie ca proprietarul sa iti scrie pe talnul masinii instrainat de ... la data de... ? In cazul de fata poate scrie persoana de la care o cumpar sau trebuie sa scrie Hexi Pharma aceasta mentiune?Ce se intampla daca nu este scris acest lucuru pe talon?

Va multumesc anticipat!

• 0
Sache

Politia Romana nu se ocupa de inmatriculari! Este chiar asa de greu de inteles?

In cadrul fiecarei prefecturi exista un serviciu care se ocupa cu așa ceva.

• 0
teo23

Am cumparat o masina inmatriculata in jud. iasi, eu fiind din jud bacau. Care este procedura pe care trebuie sa o urmez? Daca locuiesc in iasi, fiind student, pot fi pastrate in vreun fel numerele de inmatriculare actuale? Si pana la finalizarea actelor pot circula cu masina?

Multumesc

• Downvote 1

• 0
Sache

teo23, ai vazut postarea de mai sus? Nu?! Mergi la prefectura, la inmatriculari, si intreaba acolo!

• 0
dennys

Bună seara! 

Am și eu o problema și nu prea știu cum sa.i dau de cap, sa începem cu începutul... 

În 24.04.2017 am cumpărat un autoturism seat ibitza 2011, prostia mare care am făcut-o și m-am lăsat influențat la data respectiva este ca am trecut mașina (act vânzare-cumpărare, talon, etc), pe numele concubinului mamei (menționez ca îmi era ca un tata, am locuit cu el în casa 26 de ani), pentru a îmi permite sa cumpăr aceasta mașina am făcut credit la banca ,timp de 6 luni de când am mașina a fost numai în posesia mea (defapt a soției, fiind cadoul ei cu ocazia zilei de nastere)... Menționez ca din momentul în care am luat creditul și am cautat sa cumpăr o mașină pt soție acest individ ma tot bătea la cap "ca să trec mașina pe numele lui, ca datorita vârstei și asigurarea o sa fie mai mica, ca se ocupa el de tot ceea ce înseamnă înscris, acte ale mașini, etc) treaba nasoala este ca acum maica-mea s.a despărțit de acest individ și acum îmi cere mașina... Este vreo șansă să merg în instanta sa dovedesc ca acea mașina a fost cumpărată cu banii din creditul meu și ca nu a fost nici măcar o secunda în posesia sa? 

Ps... Pe actul de vânzare-cumpărare apar datele lui iar la semnătura este semnătura mea (el nu a fost de fata când s.a făcut tranzacția, eu am fost și m.am ocupat de apsolut tot ce înseamnă, acte, fiscal, bani, chei ale mașinii (într-un cuvânt tot ce înseamnă vânzare-cumpărare unei mașini) 

Edited by dennys

• 0
CITADELA

Probabil ca cel mai bine ar fi sa discuti cu un avocat, specializat in litigii civile...sanse ar fi, la prima vedere, daca aduci suficienti martori si probe, dar ramane la latitudinea instantei sa hotarasca.

Edited by CITADELA

• 0
haiducul

Buna ziua!

Cum se procedeaza la inmatricularea unui autoturism care a mai fost inmatriculat in Romania?

Autoturismul a fost cumparat si inmatriculat in Romania, proprietarul s-a mutat in Belgia si la inmatriculat acolo. Din Romania la radiat cu motivul "export". La vandut unui cetatean roman care vrea sa-l inmatriculeze in Romania, fiind in posesia documentelor belgiene..Cum i se elibereaza un nou CIV? Care ar fi procedura de urmat?

Edited by haiducul

• 0
Sache

La prefectura, la SRPCIV, afli ce te intereseaza.

Politia Romana nu se ocupa cu asa ceva.

• 0
Godfroid23

Salutare. 

Urmeaza sa achizitionez o masina si am nevoie de ajutorul vostru. Situatia este dupa cum urmeaza:

Persoana (X)  care vinde masina a achizitionat-o in urma cu 2 luni de la altcineva (Y) (din familie, a luat-o din Constanta pt a se ocupa de vanzare la Bucuresti). X are ctr de vanzare cumparare cu Y, dar nu a inmatriculat-o pe numele ei. In consecinta, talonul si cartea sunt pe numele lui Y. 

Inteleg ca eu nu voi intampina vreo pb in achizitionarea si inmatricularea masinii, atata timp cat detin contractele de vanzare-cumparare si fisele de inmatriculare dintre X si Y si dintre mine si X. Aceste documente trebuie sa le detin in original? 

Problema ar fi ca X a cumparat masina de mai bine de 30 zile, termenul legal de inmatriculare. Eu cand ma voi duce sa o inmatriculez, voi suporta vreo consecinta? Voi fi obligat sa platesc eu amenda pt ca X nu a inmatriculat-o in timp? Sau ce se va intampla efectiv? 

In al doilea rand, de la fisc, e suficient sa am certificatul fiscal scos de X, nu? Ma mai intereseaza si cel scos de Y la mom la care i-a vandut masina lui X? 

In speranta ca am fost destul de limpede si ca nu v-am ametit, va multumesc anticipat pt ajutor. 

• 0
Zouzou

Salut. Desi stiu ca nu Politia Romana e  cea  care se ocupa de inmatriculari, am o situatie  ciudata asa ca arunc o intrebare poate se gaseste si un raspuns. Masina a fost cumparata de cel dinaintea mea, scos numere rosii, apoi inmatriculata pe  BG, acesta fiind si cetatean rezident bulgar. Acum eu am cumparat masina de la el, radiata acolo, toate bune. Am vreo sansa sa mai scot numere rosii sa ajung la rar sau merg  pe platforma?

• 0
Sache

Din câte știu, în România un autovehicul poate fi înmatriculat provizoriu pentru o perioada de 90 zile. Deci, vezi pentru ce perioada a avut plăcute cu număr de înmatriculare provizorie. 

• 0
Emily

Bună ziua, am si eu o intrebare: tatal meu a cumparat o masina cu numere de Constanta, cand el a fost sa o inscrie in Mehedinti de unde provine i-au  fost retinute toate actele in original si placutele de la masină. Domnii politisti prima data i-au spus ca trebuie actul de vanzare-cumparare intre prima proprietara si cel care i-a vandut masina tatalui,  am dus actul dupa care au spus ca numarul de pe certificatul de imatriculare nu corespunde cu nr de pe sasiul masini, dupa care că certificatul nu este emis de CT, dupa imatricularile au trimis dosarul pentru solutionare la parchet iar parchetul l-a declinat catre politia criminalistica a municipiului iar acolo s-a blocat dosarul motivând că se fac comisii rogatorii pt audiere a foștilor  proprietari si au spus ca vor cere de la biroul imatriculari certificatul in original  pentru al expertiza dar acest lucru nu a mai avut loc . Dosarul este blocat iar tatal meu a fost audiat. Au  trecut 6 luni de atunci si in tot acest timp politia il plimba pe drumuri. Expertiza certificatului de imatriculare nu are nici un rezultat. 

Ce trebuie facut in acest caz? 

Vă multumesc mult. 

• 0
Adrianboss

Buna ziua,am si eu o intrebare,urmeaza as imi cumpar o masina si proprietaru mia zis ca mi-o vinde dar vrea sa pastreze numerele de inmatriculari,eu cum mai pot sa circul cu masina daca nu am numere?as putea pune numerele de masina mea veche,?care bineinteles inca circul cu ea,si cum as putea sa merg sa o inmatriculez daca nu am numere pe ea?multumesc