Jump to content

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Revista franceză automobile-magazine.fr a fost publicat câteva fotografii cu Dacia Logan 2, maşina urmând să fie lansată în acest an, cel mai probabil la Salonul Auto de la Paris.

Ce părere aveți?

Cum vi se pare?

34avdyndimagephotoleade.jpg34avgimagephotoleader.jpg34ardimagephotoleader.jpg

tdbimagephotoleader.jpgprofilgimagephotoleader.jpg

Ce vă place și ce nu vă place din ce vedeți în aceste poze?

• Upvote 3

• Moderator

Arata a VW, cel putin din fata... :good: Daca ar arata asa si nu s-ar exagera cu pretul, m-ar tenta una...

Edited by Cristi

• Moderator

Și mie mi se pare că partea din față seamnă cu VW, dar per ansamblu mi se pare un pas înainte, deși încă păstrează aceea formă pătrățoasă.

Ce nu-mi place și mi-au sărit imediat în ochi sunt roțile. Mi se par a fi prea mici în raport cu dimensiunile caroseriei.

• Moderator

Pare interesanta motorizarea aia noua de 0,9 litri benzina turbo de 90 de cai putere. Cand zici climatizare, te referi la clima automata? Nu cred ca vor instala asa ceva, deoarece acest model face parte din gama low-cost si nu cred ca vor sa il ridice, au alte masini pentru alte segmente de piata. Nici mie nu imi plac rotile, dar alea se pot customiza usor.

Edited by Cristi

• Membru

Catalin si mie mi-au sarit prima data in ochi rotile care ar trebui sa fie un pic mai mari.In rest pare ok,sper sa le schimbe pe cele vechi de serviciu cu acest model nou,macar atat ca nu ne putem pune cu nemtii,cehii sau sarbii!

Edited by cipri83

sincer mi se pare in facelift simpatic, dar tot sunt dezamagit. oare de ce Skoda dupa ce a fost preluata de grupul VAG a avut parcursul pe care l-a avut iar Dacia.... oare pana cand ne vom pastra in zona Maroc, Africa de Sud etc...? am ajuns sa ma uit cu interes la ce masini scoate GAZ.

scuze daca am fost un pic rautacios sau offtopic, dar sunt suparat ca mi-a facut matza casa praf si am facut lego pana acum cu plantele...

• Membru

Tocmai am vazut la televizor la prezentarea noilor modele Dacia si modelul Dokker care avea pe capota inscriptia Politiei iar in interior pe bord o cascheta de politist.Dacia Dokker este un combi cu cinci locuri destinat unei utilizari mixte, atât în scop personal, cât şi profesional.

Ar fi un plus pentru noi sa fim dotati cu masini noi,iar acest model ar fi foarte practic pentru munca de politie fata de loganuri,sau MCV-uri!

Gandul scrie ca aceste modele vor fi folosite de Politia Rutiera (desi cascheta de pe bord este de OP :P )...insa sper ca si OP-ul sau alte formatiuni sa fie dotate cu Dokker.

post-173-0-18849900-1347957466.jpg

post-173-0-18192900-1347957475_thumb.jpg

post-173-0-67083700-1347957666_thumb.jpg

Edited by cipri83

subscriu la ceea ce a spus Cristi mai sus. Pretul e destul de mare. Sa dai aproape 10.000 de euro pe un Logan 2, nu stiu ce sa zic...

Cat despre forma, botul de VW, spatele de Renault, Clio indeosebi...

• 1 month later...

Eu am un goLan din 2007 dar am avut plăcerea să conduc (lucrând puțin în perioada asta până ne încadrează :P ) un model facelift, fabricat în 2011. Pot spune că am rămas șocat de diferență. În primul rând e mult, mult mai stabil, are o motorizare super, mult mai eficientă, dar are și un interior cu estetică și calitate acceptabile (nu au mai pus plasticul ăla vai de mama lui + niște comenzi pe volan care te fac să te simți mai bine, ca într-o bunicuță de aia importată din Germania). Cred că Logan 2 e și mai bună și m-ar bate gândul să-mi iau și un Logan 2 în leasing, dacă tot abia l-am terminat la asta veche. Sau nu... :doh:

• Membru

orice i-ar face, oricat ar incerca sa schimbe la aceasta marca, tot Dacia va scrie pe ea....

Daca vreunul isi inchipuie ca cei de la Renault vor concepe vreodata pt Dacia un model care sa se apropie cat de cat de Clio al lor se insala.

Nu cred ca au vreun interes sa scoata un model care sa se bata de la egal la egal cu modelele unor marci precum VW, Skoda, Opel, Seat, Hyundai (am enumerat cateva marci care nu sunt premium si care au modele concurente cu Dacia), deoarece ei aici castiga....Modele Low-cost pe care occidentalii sa-si permita sa le schimbe la 3-4 ani.

Ca Loganul sa se apropie cat de cat de un model precum Astra sa zicem...cred ca ar trebui "regandita din temelii", dar automat si pretul ar creste

• 1 month later...
  • 2 months later...

Logan 2 este mult peste Logan 1. Este mai bine lucrata, arata foarte bine, este mai silentioasa (este mai bine antifonata), iar motoarele Diesel au fost modernizate, iar cele pe benzina sunt de generatii recente. Pretul e OK, masina fiind echipata in standard cu ABS, ESP, 4 Airbag-uri. Singurul minus - nu are climatizare automata, dar are GPS, optional.

• Upvote 1

• Moderator

Ce nu-mi place și mi-au sărit imediat în ochi sunt roțile. Mi se par a fi prea mici în raport cu dimensiunile caroseriei.

Se pare ca este la moda - vezi Skoda Rapid!

Edited by CITADELA

Economie la maxim cu aceste roti, cu dimensiunile 185/65/15. Este cea mai utilizata dimensiune de roti, precum si cea de 195/65/15, si astfel pretul este cel mai mic. Se produce in masa, fiind utilizate pe scara larga, de foarte multi producatori. Uita-te la cat costa un cauciuc cu dimensiunea 185/65/15, fara sa mai socotim si jeanta, fata de dimensiunea 205/55/16. In plus, la ce motorizari au, aceste roti sunt suficiente.