Jump to content

Recommended Posts

Buna tuturor...as dori sa stiu daca se mai fac angajari in politie din sursa externa...imi doresc sa intru in politie, insa se pun cam putine locuri in ultima vreme la academie si la scolile de subofiteri...eu sunt anul 4 la drept...ce ma sfatuiti sa fac mai departe...?....astept raspunsuri serioase..multumesc frumos...

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

Te sfătuiesc să te pregătești serios și să susții examenul de admitere în una dintre instituțiile de învățământ ce pregătesc polițiști, pentru că din fericire au fost sistate și interzise absolut toate încadrările din sursă externă.

• Upvote 7

• Membru

nu se mai fac recrutari din sursa externa .urmeaza cursurile academiei sau ale uneia dintre scolile de agenti.

• Upvote 1

Deci nu ma mai ajuta cu nimic faptul ca urmez o facultate de drept...ma refer in cadrul politiei...multumesc frumos pt raspunsuri...

As mai avea o intrebare...ce presupune invatamantul cu frecventa redusa din cadrul academiei?...este pentru cei care sunt deja angajati in cadrul politiei?...

Tine legatura cu maxu08 si poate ca te angajeaza la firma lui ca avocat. Se castiga oricum semnificativ mai bine si nici nu fugi dupa infractori.

• Membru

Georgiana, la ora actuala nu prea mai ai nicio sansa sa intri in Politie din sursa externa, indiferent ca ai terminat Facultatea de Drept.

Sa stii ca e diferenta destul de mare intre materiile pe care le-ai facut acolo si ce se face in Academie. Si aici nu ma refer la Penal, Civil, Constitutional, CCP, CPC etc.

Exista materii, chiar foarte multe, strict pe partea de Politie. De aceea in Academie s-au redus drastic numarul de locuri de la Drept, pentru ca cei din conducere nu vor sa mai pregateasca juristi ci ofiteri de politie, foarte multi din absolventii de drept din seriile trecute au plecat in magistratura, barou etc.

eduardpsih, ai dreptate, se castiga semnificativ mai bine si nu este atata bataie de cap ca in Politie dar nu orice reuseste sa o faca. Sunt foarte multi absolventi de stiinte juridice la ora actuala care habar nu au definitia normei juridice. Crezi ca doreste cineva sa colaboreze cu ei?

• Upvote 2

• Moderator

Ai dreptate în tot ceea ce spui. Din păcate s-a împământenit ideea conform căreia e suficientă dorința și atât, nu mai este nevoie de școală pregătire, etc

Că doar românul e „dăștept din născare”, iar pentru a fi polițist nu e nevoie de o pregătire și specializare.

Toată lumea se pricepe la munca asta de poliție, toți au impresia că o pot face, că se descurcă, etc. dar nu știu cum să ocolească școlile ălea ale polițiștilor

Alex sunt convins ca georgiana nu face parte din categoria de juristi data ca exemplu de tine. Nu mai insist pe subiect.

• Moderator

Totusi, a fi un bun jurist nu intotdeauna echivaleaza cu a fi un bun politist. Trebuie sa ai si alte calitati, majoritatea desprinse in scolile de profil, iar altele dobandite din nastere.

• Membru

De aceea in Academie s-au redus drastic numarul de locuri de la Drept, pentru ca cei din conducere nu vor sa mai pregateasca juristi ci ofiteri de politie, foarte multi din absolventii de drept din seriile trecute au plecat in magistratura, barou etc.

Nu s-a facut nici o smecherie, crede-ma. Singura diferenta e ca cei care termina pe trei ani fac aproape aceleasi materii (cu exceptia catorva care sunt facultative) ca si cei de la drept, toata tematica ce ar trebui s-o faci in 4 ani fiind indesata si inghesuita in 3. Deci, sa nu crezi ca daca au transformat Facultatea de Drept in Facultatea de Politie s-au axat mai mult pe materiile politienesti. E aceeasi Marie, cu alta palarie. Singura chestie frustranta fiind ca nu primesti diploma cu licenta in domeniul drept, ci in ordine si siguranta publica. Sanchi.

Absolventi de academie, chiar si pe sistemul de 3 ani, vor pleca in continuare, ce-i drept cu ceva intarziere, nu imediat dupa academie, dar vor pleca. Deja o parte din prima promotie pe 3 ani (2010) a facut-o. ... in magistratura

Edited by Ben
  • Upvote 1

• 1 year later...

Si totusi, daca iti doresti foarte mult si esti practic pasionat si vrei sa faci si sa inveti, sa intri in politie in final, dar nu mai ai varsta necesara ca sa te poti duce la Academie sau la Campina, ce faci?

Cum poti tu om de rand sa ajungi sa lucrezi pentru aceasta institutie?

• Downvote 3

Nu poţi să lucrezi în această instituţie ca agent sau ofiţer de poliţie! Poate doar ca personal civil (instalator, mecanic auto, bucătar etc). 

Te-ai trezit cam târziu; toate se fac la timpul lor pentru a ajunge poliţist. Nu mai poţi sări gardul în curtea poliţiei şi sper că aşa va fi mereu. Suntem sătuli de cei care au devenit poliţişti ocolind şcolile de poliţie. Şi în România, ca şi în ţările civilizate, trebuie să urmezi cursurile unei şcoli de poliţie pentru a ajunge poliţist.

• Upvote 1

• Membru

Se pare ca pe unii ii paleste pasiunea pe la 30-40 de ani pt meseria asta. Saracul de el om de rand nu i se mai acorda sansa si dreptul de candida.

• Upvote 2

Si totusi, daca iti doresti foarte mult si esti practic pasionat si vrei sa faci si sa inveti, sa intri in politie in final, dar nu mai ai varsta necesara ca sa te poti duce la Academie sau la Campina, ce faci?

Cum poti tu om de rand sa ajungi sa lucrezi pentru aceasta institutie?

Te faci cocalar local.Ca si ,,e,, tot o politie.

In visele lor... :))

• Upvote 1

Ok, am inteles ca lucrurile trebuie facute la timpul lor.

Ceea ce nu inteleg insa, este aceasta generalizarea conform careia toti cei care vor sa ajunga in politie mai tarziu, sunt niste cocalari, redardati (citem in alte topicuri) si asa mai departe.

De ce atatea ironii si rautati gratuite, si pana la urma frustrari, aruncate asa oricui si oricand. Poate ca majoritatea celor care au vrut sau au ajuns in politie ocolind scolile specializate, sunt asa cum spuneti voi aici. Dar oare or fi toti asa?

Chiar nu mai exista oameni care pot dezvolta o pasiune si dupa varsta de 30 de ani? Chiar nu mai exista oameni care pur si simplu descopera mai tarziu ca job-ului caruia ar vrea sa se dedice este in final celui de a fi politist? 

De ce este exclusa din start ideea ca unii oameni s-ar putea perfectiona, instrui, scoli etc, ceva mai traziu? Da, poate ca e mai greu, mai dificil decat la 18 ani sau la 23. Dar nu cred ca este imposibil!

• Downvote 3

• Moderator

Şi dereglatul ăla ce a comis atacul de la Perla şi-a descoperit valenţele de poliţist după 40 de ani. A devenit poliţist pe căi ocolitoare. Şi datorită susţinerii politice, a devenit, iniţial mare şofer în aparatul central din minister, după care atunci când poliţiştii erau disponibilizaţi lui i-a fost găsit un loc călduţ pe la direcţia medicală. Şi până la urmă şi-a dat arama pe faţă.

Ala era / este un om cu probleme la capsor. Problema este nu ca a ajuns in politie, ci mai degraba cum a ajuns acolo. 

Sigur sunt multi, poate foarte multi cei care au probleme sau cei care vor sa ajunga in politie ca sa aibe un pistol si un girofar la masina. Sigur, pe astea la poti avea si fara a fi politist; problema este doar de legalitatea detinerii si folosirii acestora. Si mai mult decat atat, cred ca nici de legalitate nu se mai pune problema, astfel cocalarii nepermitandu-si sa-si tina pistoalele pe bordul masinii, la vedere, in plina zi; sau sa-si puna stroboscoape rosu - albastre pe sub grilele masinilor.

Din pacate asta este locul in care traim, muncim, ne crestem copiii s.a.m.d.

Ca sa revenim on topic, printre cei multi si dezaxati, lenesi, analfabeti, cocalari sau doar oameni cu interese, printre acestia, eu personal cred ca mai exista si cativa care chiar ar respecta uniforma, statutul si munca de politist.

Dar este doar o parere personala si de asemenea, poate ca nu sunt eu in cunostiinta de cauza si nu stiu despre ce vorbesc!

• Membru

Eu zic ca mai intai sa incadram noi la timp promotiile de tineri absolventi de scoli de politie, special pregatiti pt a fi polisti si apoi mai vedem daca e loc si pt altii. 

Tocmai de aceea chiar nu imi pasa (si nici multor altora) daca ”mai exista oameni care pur si simplu descopera mai tarziu ca job-ului caruia ar vrea sa se dedice este in final celui de a fi politist”.

Edited by Ben
  • Upvote 6

Bineinteles ca asa ar trebui sa se faca. Angajati mai intai tinerii care au absolvit o scoala de politie, iar apoi restul. Sunt perfect de acord cu ce spui tu! 

Dar asta tot nu justifica vehementa voastra in ceea ce priveste angajarile din sursa externa. Si cu atat mai putin de ce sunteti impotriva faptului ca un un om la 28 sau 30 de ani vrea sa mearga la o scoala de politie pentru a-si urma, sa zicem, dorinta.

Nu vreau sa sar gardul sau sa ocolesc scoala si sa intru in politie pe usa din spate. Chiar nu vreau! As vrea sa pot merge la una dintre aceste doua institutii de invatamant, sa ma pregatesc iar mai apoi sa pot deveni si eu, la fel ca voi, politist.

Stiti, sunt oameni care va admira si va respecta. Da, incredibil! Chiar exista oameni care respecta politistul si institutia din care face el parte. Sunt oameni carora le-ar place si ar fi mandri sa fie ca voi.

De ce atatea ironii? De ce atata rautate cu oameni care poate nu au avut sansa, norocul, sau poate ca nu au nimerit momentul potrivit pentru a merge la Academie?

Edited by Bogum
  • Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

Bogum dacă şi tu ai fi trecut prin ce au trecut poliţiştii în ultimii ani, cu siguranţă ai înţelege adversitatea asta referitoare la acest subiect. :)

Iar ei se referă în primul rând la încadrările din sursă externă, NU la cei care doresc să susţină examen de admitere în instituţiile de învăţământ pentru formarea poliţistilor. Subiectul la care faci tu referire e o altă mâncare de peşte. Limitele de vârstă stabilite pentru acceptarea candidaţilor la examenele de admitere au o singură motivaţie, ce ţine de durata în care instituţia beneficiază de serviciile persoanei în care investeşte pentru pregătirea profesională a acesteia.

• Upvote 2

• Membru

Saracul de tine. Ai avut la dispozitie 8-9 ani de cand ai terminat liceul sa candidezi la o scoala de politie si acum vii pe aici si te plangi de soarta crunta, ghinionul, karma, nesansa  care nu te-au lasat pe tine cetatean de rand (de parca cei care au fost admisi erau extraterestrii) sa poti participa la admitere. Toate astea nu justifica o incadrare directa, pt ca eu m-am saturat de astfel practici. M-am saturat de ingineri care ajung sefi si de oameni care fac totul dupa ureche.

Astea sunt lamentari penibile si puerile. Tu, victima sortii.

Tocmai asta era ideea pe care tu nu ai prins-o. Pt absolventi de scoli de politie nu sunt locuri si bani si va asteptati sa va angajeze pe voi cu dorinta. Pai si daca ai dorinta ce? E plin pamantul de doritori. Inclusiv cei care s-au si inscris la admitere si au picat. Care au stiut din timp ce vor sa faca, daramite tu care te trezesti dupa 10 ani ....

Si bunicul meu a avut dorinta si regrete ulterioare ca nu s-a facut militian, dar uite ca nu s-a plans ca o ... si nici nu s-a victimizat. Si-a asumat drumul pe care l-a ales sa mearga in viata.

Eu am incheiat aici cu pledoaria pt normalitate.

Edited by Ben
  • Upvote 2

• Moderator

E mişto că toţi se trezesc pe la 30 de ani, după ce şi-au trăit tinereţea cum au vrut, liberi să facă ce au vrut, cluburi, vacanţe, zile libere, că vor să devină poliţişti. La 20 de ani, în timp ce astfel de indivizi o ardeau prin cluburi, eu, personal, lucram singur la un post de poliţie, chinuit ca toate visele. Oare îmi doresc un coleg care a făcut ce a vrut şi apoi a constatat că doreşte şi el "să prindă hoţi" sau vreau unul ca mine, care cunoaşte şi a trăit ceea ce am trăit eu?

• Upvote 2