Jump to content
POLITISTI.ro

Parasirea garnizoanei de catre politisti

Recommended Posts

Elvis

Daca esti trecut in registru nu vei pati nimic chiar daca nu ai aprobare cu atat mai mult daca ai.

Daca in dimimneata urmatoare figurezi plecat din localitate nu trebuie sa iti aprobe nimeni, tu doar aduci la cunostinta sefului nemijlocit ca nu esti in judet.

Cu stima. :emo-yessir:

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Elvis

16

• allyyys25

8

• Marius

7

• Catalin

4

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Disp. IGPR nr. 341/2005...

Foarte rau ati facut. Sa va spun eu la ce e bun caietul ala. Nicidecum pentru a ingradi dreptul la libera circulatie. Nu stiu daca voi aveti spor de dispozitiv, de obicei caietul ala il gasiti lainsti

La noi nu mai vazui registrul cu pricina de anul trecut. Crezui ca se desfiinta. Ori n-au mai fost bani de registre

E vorba de un ordin/dispozitie, nu pot preciza exact, din 2005 care reglementeaza modul de părăsire al UNITĂTII ADMINISTRATIV TERITORIALE atât în timpul liber cât și pe perioada programului de lucru.Asa este denumita pentru politisti garnizoana la care faceti referire. Nu este nici-o precizare referitoare la necesitatea aprobării părăsirii unitatii administrativ teritoriale in afara orelor de program doar consemnarea intrun registru special si instiintarea sefului nemijlocit. Acesta, adica seful nemijlocit, mai are obligatia sa se asigure ca in caz de necesitate, sa poata sa convoace de urgenta 2/3 din efective. De asemenea, in acelasi act, este definita si notiunea de unitatea administrativ-teritorială si din cate imi amintesc aceasta reprezinta teritoriul unui judet pentru toti politistii unui I.P.J. si teritoriul Romaniei pentru cei din structurile centrale. Nu stiu insa daca mai e de actualitate, iar daca va intereseaza in mod deosebit numarul o sa caut prin arhiva de la birou.

Edited by lionn

Din câte îmi aduc aminte parcă era o precizare şi în anul 2007 sau 2008 de la IGPR la o adresă a SNPPC prin care se cereau detalii privind părăsirea teritoriului ţării de către poliţişti , respectiv dacă după intrarea în UE mai trebuia făcut pentru călătorii în străinătate raport către IPJ.

Răspunsul era că la părăsirea unităţii administrativ teritoriale este suficient înscrierea în registrul constituit în acest scop.

Elvis

Adresa I.G.P.R. nr. 82459 din data de 03.04.2008 reglementeaza parasirea localitatii de catre politisti, completata cu dispozitii ale fiecarui sef de inspectorat.

Am mai tastat dar nu ati citit toate posturile. :emo-yessir:

• 2 weeks later...

La noi nu mai vazui registrul cu pricina de anul trecut. Crezui ca se desfiinta. Ori n-au mai fost bani de registre :blink:

• Downvote 1
  • Membru
Motoboom

contrazic un coleg, accident de munca este cu x Minute inainte de ora de incepere a programului si x Minute dupa ora de incheiere a programului de lucru, ati semnat fisele de protectia muncii? acolo scrie de timpul X de zic eu, in cazul meu 30 de minute, apoi nu se considera accident de munca, din cate stiu eu.

da exista acel "caiet" unde ne trecem la plecarea din judet, dar cu un telefon la OS si acesta ne marcheaza acolo

• 2 months later...

Pentruca Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru. Este alegerea ta.Timpul de alarmare este de 120 de minute.In doua ore ajungi din orice colt al judetului.

Problema nu e ca nu ai putea ajunge in timp, dar ai putea pati ceva in timpul asta cand ai plecat fara sa anunti, ex: accident auto si pe urma ai de dat cu subsemnatul...Cat e de intocmit un raport formal acolo?..Daca asta e procedura!...

La noi nu mai vazui registrul cu pricina de anul trecut. Crezui ca se desfiinta. Ori n-au mai fost bani de registre :blink:

Pai ar trebui sa se infiinteze din nou, ultima dispozitie conceputa acum vreo 2 saptamani, spune ca trebuie sa se intocmeasca acest registru (care apropo, se va chema "de parasire a garnizoanei, desi nu mai sunt politistii militari, denumirea a ramas aceeasi) la compartimentul secretariat (nu la O.S. cum era pana acum), iar lucratorii vor anunta si vor fi trecuti in registru de catre personalul responsabil din cadrul acestui compartiment. Prezenta dispozitie mai spune ca la parasirea teritoriului national, se va preda armamentul si munitia la camera de armament, iar legitimatia la seful nemijlocit. Raportul se va inregistra la secretariatul unitatii, dupa care la Serviciul Resurse Umane, care il va preda spre aprobare sefului inspectoratului!.La noi deja au fost cazuri si s-a practicat ca atare! Stiu aceste aspecte pt ca lucrez la secretariat si toate hartiile prin mana mea trec, plus ca la sedinte tot ce se prelucreaza, mie imi revine onoarea de a intocmi procesul-verbal..asa ca , le invat pe de rost aproape! :ner:

• Moderator
Marius

Alis, poti sa ne spui numarul si denumirea dispozitiei despre care vorbesti?

Da, sigur ca pot sa va spun, numai ca trebuie sa o caut la serviciu, ca nu mai retin exact! La cate "hartii" inregistrez zilnic! Dar luni o sa postez! Promit :clip:

Pai ar trebui sa se infiinteze din nou, ultima dispozitie conceputa acum vreo 2 saptamani, spune ca trebuie sa se intocmeasca acest registru (care apropo, se va chema "de parasire a garnizoanei, desi nu mai sunt politistii militari, denumirea a ramas aceeasi) la compartimentul secretariat (nu la O.S. cum era pana acum), iar lucratorii vor anunta si vor fi trecuti in registru de catre personalul responsabil din cadrul acestui compartiment. Prezenta dispozitie mai spune ca la parasirea teritoriului national, se va preda armamentul si munitia la camera de armament, iar legitimatia la seful nemijlocit. Raportul se va inregistra la secretariatul unitatii, dupa care la Serviciul Resurse Umane, care il va preda spre aprobare sefului inspectoratului!.La noi deja au fost cazuri si s-a practicat ca atare! Stiu aceste aspecte pt ca lucrez la secretariat si toate hartiile prin mana mea trec, plus ca la sedinte tot ce se prelucreaza, mie imi revine onoarea de a intocmi procesul-verbal..asa ca , le invat pe de rost aproape! :ner:

Păi cam sună a încălcarea unui drept constituţional , şi anume dreptul la liberă circulaţie, în cazul în care devine obligatoriu să ai raportul de părăsire a teritoriului naţional aprobat :hmmmt:

Predarea armamentului şi a muniţiei, a legitimaţiei de serviciu, înscrierea în registru mi se par normale dar nu şi necesitatea obţinerii aprobării în condiţiile în care prin rotaţie asigurăm permanenţa pe evenimente.

Edited by aromas
bundesgrenzschutz

Eu nu va prea inteleg aici.

Care e problema daca trebuie sa dai un telefon la secretariat sa te treaca in registru???

E ca in familie... daca pleci la munte iti anunti rudele, sa stie de tine, nu? In cazul de fata anunti marea familie a POLITIEI ROMANE ca trebuie sa pleci undeva... in felul asta sefii stau linistiti ca esti un tip responsabil!

Si ca alternativa... daca faci un accident si nu i.ai spus sotiei ca esti pe litoral (cand ea te stia acasa)... se va supara, nu?! Aceeasi kestie e si cu seful de IPJ.. :)):)):)):)):))

Pe bune acuma... nu mi se pare nimic anormal sa anunti cand parasesti localitatea/tara... mi s.ar parea anormal sa nu ti se permita dar situatia asta banuiesc eu ca ar putea aparea doar in cazuri extreme (vezi mineriade/ revolte/ calamitati)... deci nu exista ingradirea vreunui drept...

Si inca ceva... prin iarna m.am dus la tara intr/un weekend si am ramas inzapezit acolo (cu sau fara intentie:)) ) Am anuntat seful nemijlocit ca nu ajung la program (nu pot sa reproduc ce mi.a transmis) dar cert e ca primul lucru pe care l.a verificat a fost registrul de parasire si daca m.a gasit consemnat acolo nu prea a mai avut ce face...

Eu nu va prea inteleg aici.

Care e problema daca trebuie sa dai un telefon la secretariat sa te treaca in registru???

Problema nu este trecerea în registrul, ci faptul că a anunţa că pleci undeva în timpul liber e una şi a fi nevoit să ai aprobarea ca să pleci undeva în timpul liber e alta.

Şi crede-mă că sunt suficienţi şefi care vor interpreta în acest fel dispoziţia. ;)

Am revenit!...In legatura cu dispozitia...am verificat, dar la noi la subunitate a venit de fapt altceva: s-a dat o Dispozitie a Sefului IPJ BT nr.1129/09.08.2010, care cuprinde mai multe articole, a fost emisa in concordanta cu Dispozitia Inspectorului General al Politiei Romane nr.341/17.06.2005, dar prevede mai multe chestiuni, e mai complexa. Dispozitia IGPR 341/2005 prevede doar parasirea teritoriului unitatilor administrativ-teritoriale in timpul liber (respectiv pentru politistii IPJ-urilor - judetul in care isi desfasoara activitatea, iar pt politistii din cadrul unitatilor centrale ale IGPR si DGPMB - municipiul Bucuresti si judetul Ilfov ).

Dispozitia ce am primit-o noi mai prevede:

1) Personalul inspectoratului are dreptul sa paraseasca in timpul liber teritoriul judetului, instiintand in prealabil seful nemijlocit, cu conditia sa nu fie angrenati in activitati de serviciu.

2) Personalul care doreste sa paraseasca teritoriul Romaniei, in timpul liber este obligat sa depuna raport scris , in timp oportun, care va fi aprobat de conducerea inspectoratului si ulterior, pastrat la Serviciul Resurse Umane. In situatia parasirii teritoriului national, persoana in cauza este obligata sa depuna armamentul si munitia din dotare la camera ofiterului de servciu si sa predea legitimatia de serviciu sefului nemijlocit care il va instrui cu privire la respectarea normelor legale in vigoare privind comportamentul in trafic si regimul informatiilor clasificate. Raportul se inregistreaza la secretariatul compartimentului/formatiunii/subunitatii unde politistul isi desfasoara activitatea, se aproba de catre seful nemijlocit, dupa care se inregsitreaza la Serviciul Resurse Umane, care il va inainta spre aprobare conducerii inspectoratului.

3) Numarul politistilor care pot parasi teritoriul judetului nu trebuie sa depaseasca o jumatate din efectivul formatiunii din care acesta face parte(serviciu, compartiment, politie municipala/oraseneasca).

4) Inscrierea deplasarii in registrul special destinat se face numai dupa ce a fost obtinuta aprobarea sefului nemijlocit.

5) Registrul se pastreaza la sefii formatiunilor judetene, respectiv la secretariatele subunitatilor (in afara programului de lucru se va pastra la personalul din serviciul de permanenta) si va contine urmatoarea rubricatie: gradul profesional, numele si prenumele politistului, destinatia deplasarii, mijlocul de transport si modalitatea anuntarii in cazul in care intervine necesitatea prezentarii politistului la unitate, data si ora plecarii/sosirii, instruirea si semnatura persoanei solicitante, data si ora aprobarii, semnatura sefului.

5) La subunitati se vor inscrie in registru inclusiv cadrele posturilor de politie comunale arondate. In lipsa titularului, inscrierea in registru se va face de catre personalul din compartimentul secretariat (in afara programului de lucru, de catre personalul din cadrul servciului de permanenta al unitatii) in baza telefonului de instiintare.

6) Parasirea judetului poate fi suspendata temporar de catre seful subunitatii daca nevoile serviciului o impun, cu anuntarea in timp util a politistilor in cauza si aducerea in scris la cunostinta acestora a motivelor ce au determinat limitarea acestui drept.

Cam atat, daca va mai pot ajuta cu ceva..intrebari, etc. (in limita cunostintelor si a competentei) o fac cu placere!

:clip:

Problema nu este trecerea în registrul, ci faptul că a anunţa că pleci undeva în timpul liber e una şi a fi nevoit să ai aprobarea ca să pleci undeva în timpul liber e alta.

Şi crede-mă că sunt suficienţi şefi care vor interpreta în acest fel dispoziţia. ;)

In primul rand se anunta seful nemijlocit pentru a cere aprobarea, iar in cazul unui raspuns afirmativ...suni, anunti sau te treci in registrul special destinat! E nevoie mai intai de aprobarea acestuia.

• Moderator
Marius

Alis,

Multumesc frumos pt ajutor!

Nu stiu daca mai este in vigoare Disp. IGPR 341/2005, intrucat stiu sigur ca nu se mai preda legitimatia de serviciu cand pleci din tara si nici nu mai este necesar sa faci raport pt a fi aprobat de inspectorul sef.

Din ce au scris colegii pe pagina anterioara a topicului, a fos emisa o adresa de IGPR in 2008 cu nr. 82459/03.04.2008 reglementeaza parasirea localitatii de catre politisti, ce trebuie completata cu dispozitii ale fiecarui sef de inspectorat.

Ne mai documentam. :)

Alis,

Multumesc frumos pt ajutor!

Nu stiu daca mai este in vigoare Disp. IGPR 341/2005, intrucat stiu sigur ca nu se mai preda legitimatia de serviciu cand pleci din tara si nici nu mai este necesar sa faci raport pt a fi aprobat de inspectorul sef.

Din ce au scris colegii pe pagina anterioara a topicului, a fos emisa o adresa de IGPR in 2008 cu nr. 82459/03.04.2008 reglementeaza parasirea localitatii de catre politisti, ce trebuie completata cu dispozitii ale fiecarui sef de inspectorat.

Ne mai documentam. :)

sigur ca mai este in vigoare, tocmai asta iti spuneam, asa incepe chiar: In vederea punerii in aplicare a Dispozitiei Inspectorului General al Politiei Romane nr.341/17.6.2005, privind asigurarea minimului e personal prevazut pentru realizarea operativitatii activitatilor specifice politiei, in baa art.12 alin,4 din Regulamentul de Organizare si Functionare al IPJ....nr.???....emit urmatoarea>...... Deci, inseamna ca e valabila!!! Si tocmai asta spune> legitimatia se preda sefului nemijlocit, iar armamentul la camera OS, dupa aprobarea obtinuta de la seful inspectoratului...o am chiar aici in fata mea!..Cum ? doar n-o fi asa numai aici la noi la Botosani? :hmmmt:

• Moderator
Marius

Am iesit din tara anul trecut, cat si in vara lui 2008 si nu a fost nevoie sa predau legitimatia de serviciu si nici sa fac raport pt a fi aprobat de inspectorul sef. :huh:

La fel si eu, am fost plecat din tara si anul asta si nu a trebuit sa fac nici un raport, chiar am avut si legitimatia cu mine si au vazut-o si cei de la aeroport da nimeni nu a zis nimic si oricum legitimatia nu o predau nimanui, doar la inchierea carierei.

Edited by Rusy

Am iesit din tara anul trecut, cat si in vara lui 2008 si nu a fost nevoie sa predau legitimatia de serviciu si nici sa fac raport pt a fi aprobat de inspectorul sef. :huh:

Da, bine ca asa au plecat si de la noi in afara....si ce?..nu au zis la nimeni, nu s-au mai complicat ei cu rapoarte, au lasat legitimatia acasa ..nici macar pistolul nu l-au predat!...mai ales in concediu, parca cineva stie unde pleci tu?...ca esti in ro sau in afara?!

• Moderator
Catalin

Anul trecut eu am fost în Germania, iar înainte de a pleca, chiar m-am interesat la MRU, pentru că știam la fel, respectiv că trebuie să predau legitimația. Iar de la MRU mi s-a spus că nu mai este necesar nici raportul și nici predarea legitimației.

In plus, anul acesta, am câțiva colegi care au fost prin Grecia, Turcia, etc și niciunul nu a făcut vreun raport separat, doar au menționat în acel tipizat ce îl facem toți înainte de a intra în concediu.

Cred că la voi au rămas pe vechile proceduri. :clip:

Nu stiu, faza e ca Dispozitia e din 09.08.2010, poate inainte era pe vechi si abia de luna asta o fi intrat iar in vigoare....vechile proceduri! Ia sa vezi , daca te interesezi acuma, nu cred ca ti se va mai spune aceeasi chestie! Doar nu e un regulament intern numai aici la noi! Ar fi chiar culmea! :hmmmt:

Cred ca dispozitia asta a facut-o vre-o minte odihnita, a dat copy\paste sa nu-si piarda postul de ofiter. E o aberatie la fel cum era planul de munca zilnic.

Edited by Rusy

Ally intreaba seful de la MRU despre Adresa I.G.P.R. nr. 82459 din data de 03.04.2008 .

Dupa sa mai tastezi sa ne spui si noua ce ti-a zis. :hmmmt:

videosuzy

Imi cer scuze ca ma bag si eu in vorba insa am sesizat ca, undeva mai sus, se tot discuta de incalcarea unor drepturi. Acum, ca unul care a fost si este in continuare afectat de tot felul de OU si OG si alte asemenea prostii ce au ajuns sa "bata" orice LEGE, intreb, asa cu smerenie: ce anume au facut acei colegi care au "cedat" 5 (cinci) zile/luna, anul trecut si anul acesta 25% din salariu? A mai strigat cineva ca nu e constitutional? Sau poate ca a strigat...dar l-a auzit cineva? A simtit ca a primit inapoi zilele declarate "concediu fara plata"?

Nu zic ca nu e o ingradire a dreptului la libera circulatie, insa, din cate stiu, statutul politistului este acela de: functionar public cu statut special, adica, un fel de liliac (nici pasare dar nici soarece). Cu alte cuvinte, cand e sa va cereti drepturile, va spun ca sunteti MILITARI...Cand e vorba de obligatii, sunteti civili (sau poate ca invers? Voi stiti mai bine).

Oricum, personal recunosc ca nu am predat NICIODATA legitimatia, ba chiar am folosit-o cu succes, de cate ori am fost in afara, pentru ca in statele in care am ajuns e respectata UNIFORMA MILITARA, nu ca la noi, fapt care-ti confera o serie de avantaje, mai ales pentru un cetatean strain (avantaje de care beneficiaza cu succes colegii din armata tarilor respective : Italia, Germania, Franta, Spania, Bulgaria si nu in ultimul rand Turcia).

Stima,

Cata

Ally intreaba seful de la MRU despre Adresa I.G.P.R. nr. 82459 din data de 03.04.2008 .

Dupa sa mai tastezi sa ne spui si noua ce ti-a zis. :hmmmt:

o voi cauta eu insumi maine pe Intrapol, pentru a vedea cu ochii mei ce prevede! chiar crezi ca seful se la resurse umane ar sti mai multe?...eu doar v-am spus ce continea dispozitia ce am primit-o noi luna asta! acum fiecare face ce si cum vrea, nu ma priveste nici intr-un fel! Nici eu daca as pleca din tara nu le-as face lor rapoarte sa-mi aprobe, ca as pleca oricum!