Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Înmatriculare maşină provenită din Austria

ceclandaniel
Go to solution Solved by Marius,

Question

ceclandaniel

Buna Ziua domnilor ! Vreau sa va cer niste sfaturi intr-o problema pe care am intimpinato la biroul de inmatriculari in valcea ! am cumparat o masina din austria , respectiv un vw polo an 95 , adusa de un cetatean din sibiu. Domiciliez in Rm Valcea, deci acolo o pot inmatricula. toate buna si frumoase, taxa poluare platita , dosarul complet, pana am ajuns la inmatriculari. Aici mi-au spus ca imi trebuie un talon mic in plus. Masina asta are carte albastra si un singur talon de austria, respectiv model vechi. De cativa ani se scot 2 taloane mici (brief mic) respectiv teil 1 si teil 2. Teil insemnand -partea - 1 si 2.

Lucratorul de la inmatriculari mi-a spus sa ma duc in austria sa scot si teil 2 . Dar de unde teil 2 deoarece masina are numai un taloin, model vechi, pe care nu scrie teil 1. pentru a-mi trebui si teil 2. La sibiu la inmatriculari mi-au spus ca imi pot inmatricula masina cu actele pe care le am , dar valcea nu . Ce e de facut ? Sper sa ma ajutati. Stima

Recommended Posts

• 0
cristisubiak

Salut ! Stiu că sunt mai multe topicuri cu titluri asemănătoare, dar nu mă regăsesc în niciunul. Deci, luna aceasta, după 3 ani de stat în Austria, vreau să mă restabilesc în România. Având câteva chestii de adus cu mine, voi fi nevoit să vin cu mașina dar nu vreau să îi scot numere de tranzit, mașina având inspecția tehnică și asigurarea valabilă. După ce vin, vreau să o înmatriculez pe numele meu. Întrebarea este: pot face asta direct din România, fără să fiu nevoit să predau actele în Austria ? Cât costă, care este procedura și dacă pot în aceeași zi să primesc și numerele românești, fie roșii sau negre, deoarece am nevoie de mașină ca de aer. Documentele pe care le am sunt Zulassungsbescheinigung în varianta nouă, cea de plastic cu cip, typenschein, dovada inspectiei techine (valabile până în 31 Ianuarie 2020) și kaufvetrag de când am cumpărat mașina. Timp mai am 10 zile până vin, așa că sper să primesc un răspuns exact. Mulțumesc anticipat !

• 0
roscatoni

Bună ziua! Am cumparat o mașină din Austria, de la un intermediar,când am mers la biroul de copiat acte mi sa spus ca sunt copii și nu am actele în original ,Ma poate ajuta cineva va rog cu procedura ,cum as putea scoate duplicat sau dacă poate cineva sa se ocupe,contractat bineînțeles,Multumesc mult!

• 0
liviu29

Bună ziua! Cum pot radia un autoturism înscris în circulație în Austria și adus deja în România pentru a fi aici înscris? Este mașina personală pe care am folosit-o pentru a merge la servici, acolo. Procedura în Austria este simplă: predai plăcuțele cu numere și cele două "Zulassungbescheinigung Teil I și Teil II". Întrebarea este: dacă le predau în România cum mai pot scoate mașina din circulație în Austria? Am anunțat în Austria că plec dar nu pot fi scos de la plata asigurării și a impozitului fără o dovadă. Mașina are deja numere provizorii aici. Sunt programat peste o lună pentru ridicare numere. Mulțumesc. 

Edited by liviu29
  • 0
IozsaDavid

Am cumparat o masina din Austria si imi lipseste Teil I din acte.  Fostul proprietar zice ca documentele pe care am primit ,acele sunt toate, dar la inmatriculare mi-au zis ca fara Teil I nu se poate face nimic. Ce este de facut acum? Multumesc!!