Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
ceclandaniel

Înmatriculare maşină provenită din Austria

Question

ceclandaniel

Buna Ziua domnilor ! Vreau sa va cer niste sfaturi intr-o problema pe care am intimpinato la biroul de inmatriculari in valcea ! am cumparat o masina din austria , respectiv un vw polo an 95 , adusa de un cetatean din sibiu. Domiciliez in Rm Valcea, deci acolo o pot inmatricula. toate buna si frumoase, taxa poluare platita , dosarul complet, pana am ajuns la inmatriculari. Aici mi-au spus ca imi trebuie un talon mic in plus. Masina asta are carte albastra si un singur talon de austria, respectiv model vechi. De cativa ani se scot 2 taloane mici (brief mic) respectiv teil 1 si teil 2. Teil insemnand -partea - 1 si 2.

Lucratorul de la inmatriculari mi-a spus sa ma duc in austria sa scot si teil 2 . Dar de unde teil 2 deoarece masina are numai un taloin, model vechi, pe care nu scrie teil 1. pentru a-mi trebui si teil 2. La sibiu la inmatriculari mi-au spus ca imi pot inmatricula masina cu actele pe care le am , dar valcea nu . Ce e de facut ? Sper sa ma ajutati. Stima

Recommended Posts

• 0
Marius

Dacă îți lipsește talonul eliberat de autoritățile austriece, întradevăr nu poți înmatricula mașina. Pe documentul respectiv există niște date ce nu se află in cartea mașinii (brif) ce sunt necesare pentru înmatriculare.

Documentul care îți lipseste se numeste zulassungsbescheinigung și arată așa:

post-1-0-94034100-1345452408_thumb.jpg

Ai două posibilități, să te adresezi autorităților austriece și să soliciți eliberarea unui duplicat (se eliberază la cerere contra-cost) sau să declari pe propria răspundere la notar că ai pierdut documentul. În cazul ăsta, trebuie să știi că procedura de înmatriculare durează foarte mult, până cand autoritățile române primesc răspuns oficial de la austrieci că mașina nu este furată (dureaza de la câteva luni 7-8 până la un an și jumatate).

• Upvote 5

• 0
selen

Se poate inamtricula si cu un talon galben daca actele sunt model vechi,tocmai mi-am inmatriculat un corsa asa.

• 0
25tess

La inmatricularea definitiva trebuie sa ai atat teil 1 cat si teil 2. Statul austriac nu permite inmatricularea autoturismelor lor in alte state fara cele doua documente si nu raspunde la astfel de solicitari. Acum depinde sdi de practica de la nivelul fiecarui Serviciu Inmatriculari Auto lucru constatat si de catre initiatorul topicului.

Edited by 25tess

• 0
Cezar

postul initial face 2 ani vechime in curand, :)

• 0
25tess

Aceste informatii pot fi necesare celor care intentioneaza sa cumpere auto provenite din Austria, asa ca atentie mare.

• 0
selen

Stiu ca e vechi topicul dar m-am gandit sa vin in ajutorul altor persoane care isi achizitioneaza masini din Austria.Daca masina este fabicata inainte de 2001 si de atunci nu si-a mai schimbat proprietarul va avea decat o ``chestie`` galbena care nu este din carton,este dintr-un material asemanator briefului de germania.

• Upvote 2

• 0
esuqire

Salutare!

Mai pun si eu o intrebare daca vede cineva poate o sa-mi raspunda. Eu am cumparat o masina din Austria si e inmatriculata in Austria pe numele meu, eu avand si un domiciliu acolo sau cel putin am avut... Acum m-am intors in tara si nu stiu daca pot s-o inmatriculez aici pt ca nu stiu daca am toate actele...Am cartea de identitate a masinii si cam atat... aproape identica cu imaginea postata mai sus de Marius. Cineva mi-a spus ca imi lipseste ceva... ce anume, nu stiu.. Daca ma poate ajuta cineva ii multumesc anticipat. Multumesc!

• 0
ciprian88

Care aveti probleme cu actele de austria greseli sau mai rau pierdut un teil sau amandoua teiluri va pot ajuta la recuperarea lor daca aveti typechein'u *****

Edited by Marius
  • Downvote 1

• 0
Catalin

Contra cost?

• 0
Kamel002

Buna seara.Am si eu o intrebare.Unde si cum imi dau seama daca am itp-ul valabil?

Si inca ceva.De la cine am luat masina mi-a spus ca asigurarea a pierdut-o si a scos copie.Pe ea scrie ceva de genul "kopie kopie".

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai repede ca vreau sa plec cu masina si sa stiu daca am probleme in caz ca ma opreste vre-un agent de la circulatie.Va multumesc.

• 0
25tess

Mergi si solicita eliberarea de numere provizorii apoi inmatriculeaza masina. E mai simplu asa.

• 0
Kamel002

Usor de zis...Dar nu am banii necesari s-o inmatriculez in perioada asta.

Asigurarea cica e valabila pana in ianuarie....Pana atunci as face rost de bani.Dar itp-ul ma ingrijoreaza.

Pe certificat la zegelassen scrie 02.12.2013 si la gultig bis nu scrie nimic.

• 0
25tess

Itp nu este trecuta in certificatul de inmatriculare. Tine cont de sfatul meu si va fi mai bine.

• Upvote 1

• 0
snow68

Si eu am cumparat o masina din Austria si am avut surpriza sa nu am decat un formular galben. Masina a fot pusa in circulatie prima data in 1997 si a avut aceelasi proprietar pana am cumparat-o eu. L-am informat pe vechiul proprietar ca mai am nevoie de un document si l-am rugat sa-l solicite de la Politie insa cei de acolo au zis ca nu au ce document sa mai elibereze deoarece pe vremea aceea masinile se inmatriculau cu un singur talon galben. Pana la urma ce e de facut in aceasta situatie pentru a putea rezolva problema inmatricularii in Romania?

• 0
Costelvl

Cum te pot contacta?

Am o problema cu o masina provenita din Aurstria

Am cumparat de la un intermediar o masina de provenienta austriaca.In momentul in care am vrut sa fac RAR am avut surpriza ca taile I si II sa fie de fapt niste copii color dupa documentele originale. Pentru a inmatricula masina am nevoie de duplicat eliberat de oficialitatile Austriece. Problema este ca nu eu am luat masina din Austria si ea s-a plimbat pe la mai multi pana m-au gasit pe mine de gaina ca sa zic asa.Cum e procedura si cum se obtin aceste duplicate? Inteleg ca trebuie sa merg in Austria. Unde in regiunea la care e arondat propietarul de pe taile sau la orice birou? Mi se elibereaza mie sau trebuie sa il caut pe fostul propietar din Austria? Care ar fi costurile eliberarii acestor documente?

• 0
Marius

Procedura e descrisă aici:

• 0
bobby1969

buna ziua -am si eu o problema si a-si dori un raspuns   De curand am cumparat un suzuky samurai din anul 1990 cu acte de austria cand m-am dus sa scot nr rosi mi sa spus ca imi mai trebuie un talon mic culoarea galbena  teill 1 cum se spune  mentionez ca cartea si talonul mare teill 2 le am -ce este de facut se poate inmatricula

• 0
25tess

Mergi în  Austria si soliciți eliberarea documentului care îți lipsește.

• 0
roadx

Buna ziua,

Doresc sa cumpar o masina ce a fost inmatriculata in Austria iar acum este radiata din evidentele austriece. Proprietarul masinii (in acte) este cetatean roman care locuieste in Austria (pe actul de proprietate al masinii inteleg ca este trecuta adresa unde locuieste acesta in Austria), dar are in continuare Carte de Identiate romaneasca si domiciliul in Romania.

Masina a fost adusa in Romania de catre proprietar, pe rotile ei, pe cand inca avea numere de Austria (si lasata in grija fratelui sau), apoi, proprietarul sustine ca a luat numerele si actele masinii si a procedat la radierea ei din evidentele austriece (am inteles ca in Austria se solicita a fi depuse acolo numerele masinii la radiere)

Dupa operatia de radiere, a trimis fratelui sau toate actele insotitoare ale masinii, in vederea vinderii acesteia in Romania. (Asadar, la acest moment, fratele din Romania detine in "custodie" masina si toate actele insotitoare). Totodata, i-a mai transmis fratelui si un contract de vanzare-cumparare redactat in limba germana (KFZ-Kaufvertrag), avand rubricile asociate vanzatorului gata completate iar pe cele ale cumparatorului si data tranzactiei, lasate in alb (spre a fi completate ulterior de catre cumparator).

In legatura cu aceasta achizitie pe care doresc sa o fac, as avea cateva intrebari la care va multumesc anticipat de raspuns:

1.- Daca eu cumpar masina, ce documente (austriece, rezultate ca urmare a radierii facuta acolo) trebuie sa-mi prezinte fratele proprietarului?

2.- Deoarece nu sunt din judetul unde se afla masina, iar pe platforma nu doresc sa o transport la domiciliul meu, intrebarea mea este: cum si cine poate scoate numere provizorii (am inteles ca eu nu pot scoate acolo numere provizorii, dar nici masina n-o pot scoate pe drumurile publice); Cum spuneam, actualul proprietar este in Austria, masina si toate actele sunt lasate fratelui sau aici in Romania si din cate inteleg, fratele nu are procura notariala de reprezentare.

3.- In cazul in care fratele, din dorinta de a scoate numerele provizorii va face uz de acel act de vanzare-cumparare "in alb" (KFZ-Kaufvertrag), cum mai pot eu cumpara masina? Tranzactia se va desfasura in acest caz intre mine si el? Pentru ca daca DA, atunci la tranzactie, trebuie sa-mi prezinte si certificatul sau fiscal, nu?!

3bis.- Si apropo de certificat fiscal al vanzatorului, daca pe actul de proprietate al masinii, este trecuta o persoana de cetatenie romana avand domiciliul in Romania dar traind si locuind in Austria la aceiasi adresa ca cea trecuta pe actul de proprietate al masinii, mai trebuie certificat fiscal in cazul in care cumpar masina?!

Va multumesc anticipat!

Dragos

Edited by roadx
reformulare text si corecturi de exprimare

• 0
Sebii

Salutare. Am cumparat recent o masina din austria din 1999.

Vreau sa o matriculez in RO. Dar in acte imi scrie ca este pe numele acestei instituti din Austria.

Ministerul Federal al Apărării adica Bundesministerium für Landesverteidigung asa cum scrie si in acte. Ce sa scriu pe contract ? sau care este procedura?

La acte am cartea, actul din poza si inca o foaie alba de tip a4 care scrie Anmeldungsbestätigung adica Confirmarea Inregistrării. Si in dreapta scrie Behördendaten adica Inregistrare Publică

Si la finalul foii jos este semnatura si o stampila de la Bundesministerium für Landesverteidigung

Multumesc.DSC_0002.JPG.b384922bd5e72da5616f4b203bd2e7d0.JPG

• 0
vladrazvan

Buna ziua,

Am cumparat acuma vreo doua luni o masina din Austria,care a fost putin lovita.( usa spate stanga ,aripa stanga spate si putin aripa fata stanga).Am luat nr rosii 1 luna am fost la RAR si cand am fost la inmatriculari au spus ca nu este radiata din Austria.

Intre timp m-am interesat si am aflat ca defapt masina a fost trecuta ca si dauna totala si radiata de tot din circulatie.Vanzatorul nu mi-a spus nimic despre acest lucru cand am cumparat masina. La masina am contract de vanzare cumparare ,Teil 2 , si fisa tehnica. Am si foaia de la asigurari cu accidentul pe care sunt trecute ambele firme de asigurari.

Cum as putea sa inmatriculez masina ? Sau cum pot sa procedez pentru a-mi recupera banii?

Va multumesc pentru raspunsuri.

• 0
vladrazvan

Buna ziua,

Am cumparat acuma vreo doua luni o masina din Austria,care a fost putin lovita.( usa spate stanga ,aripa stanga spate si putin aripa fata stanga).Am luat nr rosii 1 luna am fost la RAR si cand am fost la inmatriculari au spus ca nu este radiata din Austria.

Intre timp m-am interesat si am aflat ca defapt masina a fost trecuta ca si dauna totala si radiata de tot din circulatie.Vanzatorul nu mi-a spus nimic despre acest lucru cand am cumparat masina. La masina am contract de vanzare cumparare ,Teil 2 , si fisa tehnica. Am si foaia de la asigurari cu accidentul pe care sunt trecute ambele firme de asigurari.

Cum as putea sa inmatriculez masina ? Sau cum pot sa procedez pentru a-mi recupera banii?

Va multumesc pentru raspunsuri.

• 0
Marius

Nu vei rezolva nimic postând iar și iar același lucru. Trebuie să înțelegeți că Poliţia Română nu mai are absolut nicio legătură cu înmatricularea ori radierea din circulaţie a vehiculelor încă din anul 2002. Aceste activităţi sunt desfăşurate de Serviciile Publice Comunitare, care au fost infiinţate şi funcţionează subcoordonarea Prefecturilor judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti de mai bine de16 ani. Pentru informaţii detaliate cu privire la activităţile de înmatriculări auto trebuie să te adresezi respectivelor instituţii competente, nu poliţiştilor. 

• 0
Merki

Buna ziua

Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva.

Am cumparat un autovehicul din Olanda la inmatriculare s-a constat ca seria de pe card (DEEL 1) nu este atribuita seriei de pe documentul (DEEL 2), dosarul pentru obtinerea numerelor de matriculare permanente mi-a fost respins. Intrebarea mea este:

- cum pot beneficia de obtinerea unei autorizatii de circulatie provizorie pana la solutionarea problemei conform specificatiei publicata pe siteul oficial al DRPCIV (a se vedea fotografia), in conditiile in care am beneficiat ulterior de 90 de zile de placute cu numere provizorii.

Va multumesc

Fără titlu.png

• 0
Sache

Dacă ai reușit sa găsești site-ul celor de la DRPCIV sunt sigur ca, anterior, ai găsit și sediul din județul tău al acestei direcții. Mergi și întreabă acolo.

Nu înțeleg de ce nu ai întrebat la momentul în care ți s-a comunicat la ghișeu ca exista o problema cu documentele pentru înmatriculare.