Jump to content
POLITISTI.ro

celestina

Reorganizare politie rurala, episodul septembrie 2012

Recommended Posts

mZq

Exact! :clip:

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

vecinul

multumesc !

Ramtha

Am semnat un Acord prin care sunt de acord cu mutarea la post. Daca nu eram de acord, eram pus la dispozitie si mi se ofereau 3 functii la mama dracu in judet. Sa aleg din ele. Acordurile astea s-au facut si anul trecut cand s-a trecut la Sectii si nu a pierdut nimeni indemnizatia de chirie. Sper sa nu aveti dreptate, sa fie un artificiu , sa nu mai acorde indemnizatia de instalare.

dany85

iar se fac mutari dupa posibilitatile fiecaruia.... pile, relatii, cunostiinte, etc; aveti grija unde va faceti raport sa mergeti, nu va luati dupa sefii de sectie sau dupa ureche; fiecare unde considerati ca va e mai bine acolo sa va faceti raport; numai bine!

lionwin

Situatia este destul de instabila. De exemplu eu as vrea sa plec din zona unde lucrez momentan, doar ca nu reusesc. Am facut deja acordul pt o comuna, pe care mi-a sugerarat-o expres seful de sectie, neavand posibilitatea sa aleg alt loc. Nu ni s-a oferit foarte multe explicatii la modul de mutare,

Interesanta ideea de a face acordul pt alt loc, dar , daca ar fii 2 pers pe acelasi loc, probabil ca ne-ar pune pe ambii la dispozitie,

In sistemul nostru, cu cat subalternii cunosc cat mai putin din dispozitii si ordine, cu atat sefii nu au batai de cap. ( desi nu am multa experienta, am invatat pe propia piele )

• Upvote 1

vecinul

daca imi stabilesc domiciliul in localitatea unde a functionat Sectia de politie rurala,in acest moment mai pot cere indemnizatia de instalare ???Indemnizatia de instalare o pot cere dupa 3 ani dar daca sectia nu mai este ?!??

danezu

Daca esti ajutor/sef la un post si stai in alta localitate ( de domiciliu ca presupun ca locuiesti la adresa din c.i. ca majoritatea ) primesti decontare transport, daca ai domiciliul intr-o localitate si iti iei gazda in localitatea unde lucrezi iti deconteaza chiria.Simplu.

vecinul

indemnizatia de instalare :ph34r:

vecinul

Poate nu m-am exprimat bine,m-am referit la indemnizatia de instalare !?!??! Cineva ?!?1

• Downvote 1

Ramtha

@danezu , nu primesti decontare, primesti o suma modica de bani pe care o folosesti.

Asa pun si eu pe contractul de inchiriere 1000 de ron / luna . Degeaba, MAI-ul imi da tot procentul ala din salariul de baza.

greuceanu

Prima de instalare reprezinta un salariu de baza fara norma si fara sporuri iar indemnizatia de chirie reprezinta 40% din salariu de baza pentru mediul rural si orase respectiv 50% pentru municipii si statiuni turistice

danezu

@Ramtha . Bine normal ca nu-ti da chiria care ai plati-o la New York, tu poti pune 500 euro, la care platesti impozit 10% si I.P.J. iti da 500 lei sa zicem, deci te gandesti la o suma apropiata de cea care o poti lua.Astea sunt amanunte pe care le stim toti.Cat despre prima de instalare, eu am primit-o acu 12 ani cand am terminat scoala, nu stiu daca si in ce conditii o mai primesti.

Edited by danezu

vecinul

daca imi stabilesc domiciliul in localitatea unde a functionat Sectia de politie rurala,in acest moment mai pot cere indemnizatia de instalare ???Indemnizatia de instalare o pot cere dupa 3 ani dar daca sectia nu mai este ?!??

drAGO5

Stimati colegi, am observat ca posturile de sef de post au fost scoase deja la concurs. Participa cei care au fost imputerniciti sa ocupe aceste functii pana in prezent, precum si oricine doreste si indeplineste conditiile. Ma surprinde insa faptul ca cei care au fost sefi de post inainte de reorganizare, nu pot ocupa aceasta functie la cerere si se cere inclusiv testarea psihologica, care necesita deplasare la Bucuresti, timp pierdut,nervi si mai ales bani.Spuneti-mi va rog daca exista vreun IPJ in care s-a tinut cont de prevederile art.40 din Ord. MAI nr.665/2008 :

Art. 40. -

(1) Posturile de conducere vacante se ocupa prin examen sau concurs, dupa caz.

(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), politistii si cadrele militare care din motive neimputabile au fost eliberati din functia de conducere pot ocupa fara examen sau concurs, dupa caz, cu acordul lor, un post de conducere vacant prevazut cu un coeficient de ierarhizare al functiei egal sau inferior celei detinute.

(3) Prevederile art. 32 referitoare la unitatile cu drept de organizare a concursurilor, precum si la constituirea si atributiile comisiilor de concurs si ale comisiilor de solutionare a contestatiilor se aplica in mod corespunzator.

Nu lucrez la politia rurala, dar mi se pare normal sa se tina cont de aceste prevederi. Intreb pentru ca nu stiu daca modul de organizare a concursurilor este unul unitar, sau a ramas la latitudinea sefilor IPJ. Va multumesc.

• Upvote 1

soryn

intrebare : cat la suta este inpozitul pe care`l dau la stat daca am contract de chirie ?

lionwin

Am aflat cateva amanunte despre banii de chirie si banii de prima instalare de care ar fii trebuit sa beneficiem in urma reorganizarii. :

1. pt a beneficia de chirie, treb sa ai mutatie in comuna si NU trebuie sa ai domiciliul in com respectiva ( pt a locui cu chirie ).

2. pt a beneficia de indemnizatie de mutare , este necesar sa probezi ca tu tiai schimbat domiciliul actual in comuna unde urmeaza sa lucrezi respectiv PP.X . ( respectiv tu, impreuna cu sotia, copii ..)

Deci daca beneficiezi de indemnizatie de mutare nu o sa mai beneficiezi de indemnizatie de chirie . Reciproca teoremei este valabila !

• Upvote 1
  • Downvote 1

Roby

esti sigur ca daca beneficiezi de indemnizatie de mutare nu mai primesti indemnizatia de chirie ??

lionwin

In raportul pe care il faci cu privire la acordarea indemnizatiei de chirie. , la pct 6 ( cred) este stipulat ca nu detii domiciliul pe raza comunei atat tu cat si sotia.

Pt acordarea indemnizatiei de mutare trebuie sa faci dovada ca ai avut domiciliul in Orasul X si datorita Reorganizarii, ai fost mutat in interesul serviciului si acum ai domiciliul in Comuna Y.

In ceea ce priveste prima instalare ( prima incadrare in MAI, nu imi aduc aminte sa fii facut vreun raport sau sa fii facut dovada schimbarii domiciliului)

Ca sa ramanem ON TOPIC. Programul cu noua reorganizare este cel bine-cunosct: fiecare se descurca cum poate la el in comuna . Si Sectia poate, poate, poate, vine in ajutor in cazuri extreme .

sheriffu

ati auzit ceva de desfiintarea sectiilor si reinfintarea biroului de rurala?

Catalin

Din moment ce s-au reînființat posturile așa ar fi normal. Nu se mai justifică existența atâtor posturi de șef de secție.

• Upvote 2

dany85

Stimati colegi, am observat ca posturile de sef de post au fost scoase deja la concurs. Participa cei care au fost imputerniciti sa ocupe aceste functii pana in prezent, precum si oricine doreste si indeplineste conditiile. Ma surprinde insa faptul ca cei care au fost sefi de post inainte de reorganizare, nu pot ocupa aceasta functie la cerere si se cere inclusiv testarea psihologica, care necesita deplasare la Bucuresti, timp pierdut,nervi si mai ales bani.Spuneti-mi va rog daca exista vreun IPJ in care s-a tinut cont de prevederile art.40 din Ord. MAI nr.665/2008 :

Art. 40. -

(1) Posturile de conducere vacante se ocupa prin examen sau concurs, dupa caz.

(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), politistii si cadrele militare care din motive neimputabile au fost eliberati din functia de conducere pot ocupa fara examen sau concurs, dupa caz, cu acordul lor, un post de conducere vacant prevazut cu un coeficient de ierarhizare al functiei egal sau inferior celei detinute.

(3) Prevederile art. 32 referitoare la unitatile cu drept de organizare a concursurilor, precum si la constituirea si atributiile comisiilor de concurs si ale comisiilor de solutionare a contestatiilor se aplica in mod corespunzator.

Nu lucrez la politia rurala, dar mi se pare normal sa se tina cont de aceste prevederi. Intreb pentru ca nu stiu daca modul de organizare a concursurilor este unul unitar, sau a ramas la latitudinea sefilor IPJ. Va multumesc.

Eu unul sunt in situatia asta.....iar la art. 40, alin. 2 in Ord. MAI nr.665/2008 spune clar ca "politistii, care din motive neimputabile au fost eliberati din functia de conducere pot ocupa fara examen sau concurs, dupa caz, cu acordul lor, un post de conducere vacant prevazut cu un coeficient de ierarhizare al functiei egal sau inferior celei detinute", astfel coeficientul de ierarhizare al functiei de sef de post este mai mare, nu egal sau inferior functiei detinute. Deci nu prea merge. Ma gandeam si eu la faza asta, sa-mi fac un raport sa fiu repus in functia de sef de post dar nu se poate...asta e. Mergem la concurs fiecare unde doreste. Bafta!

cosmin86

salut. Intampin probleme privind indemnizatia de mutare. si anume mi s-a comunicat ca ordonanta 38/2003 a fost abrogata, aici era stipulat un articol care imi dadea dreptul sa beneficiez de niste bani.

,,Art. 18. -

(1) Politistii mutati sau transferati, in interes de serviciu, in unitati sau subunitati ale Ministerului de Interne, situate in alta localitate decat cea in care isi au domiciliul, individual sau impreuna cu unitatea ori subunitatea, au dreptul la:

a) indemnizatie de mutare egala cu salariul de baza cuvenit pentru functiile in care au fost numiti la noua unitate sau subunitate;

B) indemnizatie pentru fiecare membru de familie aflat in intretinere, egala cu o patrime din salariul de baza cuvenit in luna schimbarii domiciliului membrilor de familie.

(2) Indemnizatia de mutare prevazuta la alin. (1) lit. a) se acorda politistilor, prin dispozitie a organelor competente, la prezentarea in unitate sau subunitate, iar indemnizatia prevazuta la alin. (1) lit. B) se acorda membrilor de familie numai dupa schimbarea domiciliului in localitatea in care au fost mutati politistii.

(3) Drepturile prevazute la alin. (1) se acorda si persoanelor nouincadrate sau reintegrate in randul politistilor, daca sunt incadrate in unitati sau subunitati situate in alte localitati decat cele in care isi au domiciliul. Indemnizatia se calculeaza in raport cu salariul de baza stabilit pentru functiile in care sunt numite.

(4) La absolvirea institutiilor de invatamant elevii si studentii carora li se acorda grade profesionale au dreptul, la prezentarea la unitati, la o indemnizatie de instalare egala cu salariul de baza stabilit pentru functiile in care au fost numiti. In localitati cu conditii grele de cazare sau izolate, stabilite prin ordin al ministrului de interne, indemnizatia este la nivelul a doua salarii de baza.

(5) Politistii care au beneficiat de indemnizatia de instalare si care ulterior si-au prezentat demisia inainte de implinirea unui termen de 3 ani de la absolvirea institutiilor de invatamant vor restitui indemnizatia primita, proportional cu perioada ramasa pana la expirarea termenului de 3 ani.

Aveti cumva, un model de raport sau alta lege in locul acesteia, Mai exista indemnizatia de mutare?????

cosmin86

asta n-a fost in stare sa precize domnul de SMRU. Vineri ma voi duce din nou si ii voi cere baza legala pentru a vedea de ce nu mi se acorda indemnizatie de mutare