Jump to content
POLITISTI.ro

AdrianRazvan13

Admitere si conditii Academie!

Recommended Posts

AdrianRazvan13

Ok, ms mult pentru tot!

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

pustiu

imi poate spune si mie careva 3 calitati si 3 defecte ? in special defectele ? 

• Upvote 1
  • Downvote 1

razvan0209

Pai tu vrei sa intri la o scoala de politie si nu stii cum sa iti completezi autocaracterizarea? Ce o sa faci daca o sa trebuiasca sa faci dosare (sa speram ca nu se va ajunge aici)? O sa intrebi pe forum si atunci? Daca tu nu stii sa scrii 3 calitati si 3 defecte despre tine si mai si intrebi pe aici iti recomand sa iti iei gandul de la politie.

• Upvote 1
  • Downvote 1

georgya

Tu ne intrebi pe noi de calitatile si defectele tale? :)) Tind sa cred ca ai pus intrebarea la misto, daca totusi ai fost serios cand ai formulat-o e cam grav pentru ca nu-ti cunosti propria persoana.

• Upvote 2
  • Downvote 2

pustiu

3 defecte care sa fie reparabile.cand dai acel test psihologic... ce baza aveti in voi :-j

razvan0209

eu zic ca daca esti apt iti iei psihologicul daca nu, nu

MariaGrd

Daca ai doar un an facut la o alta facultate,in regim de buget,mai poti candida la Academie?Nu poti achita acel an si sa depui dosarul pt Politie? Am inteles ca cei care au o alta facultate terminata nu mai pot candida.Dar cei care au doar un,doi?

razvan0209

nu din cate se pare dar oricum e prea tarziu acum, poate pana la anul se schimba lucrurile

MariusAcademy

Daca ai un an , nu poti candida. :)

Annimo

Am sunat la academie si mi s-a spus ca si daca ai doar un semestru facut sau o saptamana tot nu te mai poti inscrie....

MariaGrd

mersi de raspunsuri!

RalucaFelicia

Buna! Sunt noua pe aici dar mi-am dorit sa aflu din timp toate detaliile cu privire la viitoarea mea inscriere in cadrul Academiei de politie. As dori sa-mi spuneti cum au fost probele scrise in anii precedenti pentru cei care au trecut prin ele si daca sunt sanse sa intru in cazul in care am sa fac pregatire un an. Multumesc frumos!

razvan0209

http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/subiecte/subiecte.html  - aici ai subiectele si raspunsurile din ultimii 9 ani, convingete singura de dificultate . Si cu pregatirea nu sunt cel mai in masura sa iti raspund dar trebuie sa muncesti foarte mult avand in vedere ca ai si bacul (banuiesc) , deasemenea ai de muncit la proba fizica. Dar daca esti serioasa si asta e visul tau nimic nu te poate opri sa reusesti la anul!

• Upvote 2

JohnCmr

Imi cer scuze pentru ca scriu unde nu trebuie dar am o dilema. Legat de proba sportiva, mai exact aruncarea mingii medicinale, sunt fix la limita. Odihnit,arunc undeva la 7,2-7,3 m. Cu febra musculara arunc cu 10-15 cm sub limita. Pentru cunoscatori, "factorul emotiv" influenteaza performantele sportive? Mai este fix o saptamana pana la primul "hop" si ma simt un pic stresat :)O seara buna!

IULIANW

Am si eu o intrebare. 

Daca am probleme de vedere (nu vad foarte bine de la distanta) pot sa intru la academie?

Sau daca port ochelari de vedere, pot participa la concursur? Este acesta un impediment ?

danpin

Tu ce crezi?

IULIANW

pai am fost la ipj sa imi fac dosarul medical si mi-au spus ca am nevoie de dioptrii.

dar doar atat. apoi mi-au dat dosarul sa imi fac toate analizele. 

Si analizele alea nu erau pentru ochi, ci pentru sange, pentru plamani, orl, etc.

nu prea stiu ce sa cred :-??

Ma gandeam ca poate este cineva amabil si imi da si mie un raspuns. As aprecia asta.

Edited by IULIANW

Cristi

Depinde ce dioptrii ai. Standardele acceptabile îţi pot fi spuse doar de medicul de la Centrul Medical Judeţean. 

IULIANW

Multumesc frumos

• Upvote 1

JohnCmr

Pai eu cu ocazia admiterii mi-am facut si ochelari. Si am doar -0,5. In fisa medicala sigur scrie oftalmologie, deci vei fi nevoit sa faci un consult de specialitate. Iar mai apoi,in functie de verdict, vei cere sau NU derogare pentru ochelari. 

razvan0209

la ce academie ai dat tu de nu ti-au cerut analize pentru ochi? ASE poate?

Lora

Daca imi depun diploma de bac in original maine la inscriere cand mi se elibereaza in caz de pic la vreo proba? (eu sper sa nu, dar vreau sa fiu preventiva si trebuie sa stiu sigur). Deci daca pic imi dau diploma imediat dupa proba respectiva sau trebuie sa astept pana in august?

simplu01

Daca pici iti poti ridica dosarul la cateva zile de la IPJ-ul unde te-ai inscris. (la resurse umane)