Jump to content
POLITISTI.ro

AdrianRazvan13

Admitere si conditii Academie!

Recommended Posts

AdrianRazvan13

Buna ziua! Am terminat de curand cu sportul de performanta in urma unei accidentari si as dorii o cariera in politie, dar as avea cateva intrebari:

- Daca am o mica problema la coloana, exista vreo problema in a fi admis? In urma accidentarii m-am ales cu o usoara deplasare a coloanei, sunt apt medicam pentru sport dar nu pentru performanta;

- Care este inaltimea minima pentru barbati la admitere?

- Care sunt probele care trebuiesc date, atat teoretice cat si practice?

- Lasand la o parte trecutul meu sportiv, ce mi-ati recomanda: catedra de politie, educatie fizica sau criminalistica? Cele de drept nu ma pasioneaza foarte mult, dreptul il pot face ca civil ulterior (VA ROG SA IMI DATI SI NISTE ARGUMENTE DACA SE POATE SI NU DERANJEZ PREA MULT);

- Dupa admitere ma pot angaja in orice judet doresc, chiar daca as vrea sa ma mut din Bucuresti intr-un alt oras la parinti, conteaza ce specializare dintre cele 3 amintite termin sau am sanse mai mici sau mai mari cu una din ele?

- Doresc sa evit munca de birou, nu sunt prea incantat sa stau intre 4 pereti toata ziua, nu ma deranjeaza cateva ore pe zi dar nici sa stau numai intr-o camera. Care dintre specializari sunt mai recomandate pentru asta ca sa revin iar la acele trei catedre!

- Dupa terminarea facultatii masterul se poate face la fara frecventa, sau postul pe care esti angajat ramane vacant pana la reintoarcerea angajatului de drept de dupa specializare sau care este alternativa?

- O intrebare deobicei evitata de majoritea persoanelor dar o pun, daca doreste cineva sa imi ofere un raspuns ok, daca nu inteleg. Care este salariul de inceput al unui proaspat absolvent al Academiei de Politie?

Va rog sa ma scuzati pentru deranj si va urez o seara placuta!

• Upvote 1
  • Downvote 4

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

AdrianRazvan13

Ma scuzati am uitat sa intreb, daca locuiesc in Bucuresti tot in Baneasa pe langa academie, sunt obligat sa ma cazez acolo sau pot sta acasa pe perioada facultatii?

• Upvote 1
  • Downvote 2

Warren

Foarte multe intrebari...hai sa le iau punctat sa vaedem cat te pot lamuri.

1. APT/INAPT medical iti poate spune doar doctorul M.A.I. de la unitatea unde ai domiciliul (care te va recruta), discuta problema cu acea persoana.

2. 1,70m anul asta (verifica pe siteul oficial al academiei)

3. Prima data va trebui sa iei legatura cu persoana care se ocupa cu recrutarile din cadrul Biroului/Serviciului Resurse Umane din Judetul tau, vei completa niste cereri, iar apoi mergi la doctorul unitatii pentru intocmirea unei fise medicale tip M.A.I. (faci o multime de teste pe la o multime de cabinete), daca totul e in regula vei primi aviz APT pe fisa medicala si vei putea merge la testarea psihologica (proba eliminatorie), daca te potrivesti profilului cerut de institutie mergi mai departe catre admiterea propriu-zisa, respectiv inca o vizita medicala la sediul Academiei, probe sportive (viteza 50m plat, aruncarea mingii medicinale de 4kg si rezistenta 1000m) si proba teoretica (romana+istorie+lb. straina).

4. Catredele nu sunt specializari din cadrul politiei, ci mai degraba specializari in cadrul institutiei de invatamant, adica un grup de oameni care se ocupa de o anumita linie de pregatire a studentilor. Dar tu fati griji de cum sa intrii nu de specializarile pe care sa le urmezi

5. Nu te angajezi tu, te angajeaza ministerul in functie de nevoile sale si in functie de mediile tale la terminarea studiilor (cu cat ai note mai mari cu atat ai sanse mai mari sa prinzi loc in judetul in care iti doresti sa mergi)

6. In general ofiterii lucreaza mult la birou (pentru ca vor, nu neaparat pentru ca trebuie), dar ca ofiter tanar iti garantez ca nu o sa stai prea mult intre 4 pereti

7. Aici nu stiu exact ce sa iti spun. Practic tu poti sa faci ori 4 ori 3 ani de studii in cadrul Academiei de Politie; studiile de 4 ani sunt echivalate cu o facultate de Drept, cele de 3 nu. Dupa cei 3 ani tu mai trebuie sa faci 1 an la o alta facultate de drept pentru a te putea inscrie la un Masterat. (dar perspectiva asta atat de indepartata te intereseaza mai putin in momentul de fata crede-ma)

8. Salariul difera foarte mult de programul de lucru (ture noapte/zi), de natura muncii depuse si o multime de alte lucruri pe care putini le stiu. Practic nu o sa mori de foame si daca esti chibzuit si gospodar poti trai decent, dar nu te gandi ca vei face vreo avere babana peste noapte.

Nu, nu esti obligat sa faci asa ceva. Oricum Academia nu asigura cazare pentru concursul de admitere. Dar pentru intrebarile pe care vei vrea sa le mai pui in continuare consulta te rog siteul oficial al academiei de politie, vei gasi acolo foarte multe raspunsuri si cu ce iti vom mai spune noi pe aici, ai tot ce trebuie sa stii.

AdrianRazvan13

Specializarea in ce an o aleg, evident ca dupa admitere dar cand mai exact?

Referitor la cazare nu ma refer la admitere, ma refer pe durata celor 3 sau 4 ani de studiu, pot sta si acasa si sa ma duc doar la cursuri ca la orice facultate?

Ce facultati din academie sunt de 3 ani si care de 4 ani?

Dupa cei 3 ani in academie, al 4-lea an il pot face doar in drept sau in orice facultate doresc? Cel de al 4-lea an il pot face tot la Academie la una din facultatile cu 4 ani de studiu?

• Downvote 1

McNally

Eu o sa-l intreb altceva pe AdrianRazvan13 : ce te face sa crezi ca esti eligibil pentru munca de politie ? Ce te recomanda in activitatea cu specific politienesc in afara de trecutul sportiv? De ce nu alegi ca profesie antrenoratul, unde vei fi in elementul tau ?

Last Edit : Faptul ca intrebi de salariu ma face sa cred ca singurul motiv pentru care alegi aceasta profesie este salarizarea, care fie vorba intre noi, nu stiu cat o sa te satisfaca. Daca motivul care te indeamna sa intri in politie este banul, cu sinceritate iti spun, gandeste-te de mai multe ori.

Edited by McNally
  • Upvote 3
  • Downvote 1

AdrianRazvan13

Am nevoie de mai multe recomandari de atat? Unu care termina un liceu in nu stiu ce comuna si incearca sa intre in politie pentru a face ceva ce ii place cum o fac si eu si sa evite munca de birou crezi ca este mai bun? Nu te recomanda nimic intr-o meserie, absolut nimic, atunci cand te apuci sa faci o facultate o faci pentru ca iti place nu ca te recomanda ceva, ulterior recomandarile te recomanda intr-o functie, dar nici vorba sa ai recomandari ca sa intri intro- institutie de invatamant!!!

Ca sa iti raspund la a doua intrebare antrenoriatul nu poate fi o profesie serioasa in Romania, exceptand antrenorii de fotbal, natatie si tenis nu se poate traii numai din antrenoriat, daca te uiti toti cei care sunt antrenori deobicei sunt patronii salilor de sport, sau au o functie in federatia sportului respectiv nu traiesc din castigurile de antrenor adica 500 de lei la o sala si aia cu un contract de colaborare nici carte de munca nu iti fac. Drept dovada uite-te la un jucator de polo din nationala care sta pe 500 de lei, uite-te la lotul national de box unde daca nu ar fi Titi Tudor si alti cativa care ar venii cu sponsori in secunda 2 s-ar termina totul, singurii care se mai descurca sunt cei din fitness dar si acolo sunt cativa nu toti, cei care au fost promovati de o sala cu renume sau un brand mare!!!

Da si salariul bine inteles, din salariul de sportiv de 750 de lei oricum nu se putea traii, si din antrenoriat am spus, dar in acelasi timp vreau politie pentru a face ceva ce imi place, adica sa fie cat mai putina munca de birou!!!

Edited by AdrianRazvan13
  • Upvote 1
  • Downvote 1

McNally

Prietene, cand te-am intrebat ce te recomanda pentru munca de politie m-am referit la motivatiile si calitatile pe care tu crezi ca le-ai avea pentru a accede intr-un asemenea post, nicidecum ce persoana te recomanda. Pasiune pentru munca de politie nu cred ca ai avut vreodata, din moment ce ai ales sportul, in loc sa faci ca alti tineri, sa inveti si sa tragi tare ca sa intri de la bun inceput in politie. Mai usor cu jignirile la adresa tinerilor care termina un liceu intr-o anumita comuna, s-ar putea ca acei oameni sa fie de o mie de ori mai pregatiti ca tine care nici macar nu stii la ce probe vei da examen, dar strigi in gura mare ca ai fi mai bun decat ei.

Edited by McNally
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Dau

Deocamdata esti obligat sa stai cazarmat in Academie pe timpul studiilor.

Ordine si Siguranta Publica - faci 3 ani de zile - specializari la arma Politie: Criminalistica, Investigatii Criminale, Investigarea Fraudelor, Ordine Publice, Rutiera etc.

Drept - faci 4 ani de zile - specializarea Cercetari Penale (automat termini si cu diploma de jurist).

In afara de arma Politie mai poti opta si pentru Penitenciare, Jandarmerie sau Frontiera.

Edited by Dau
  • Upvote 1

Ben

Eu o sa-l intreb altceva pe AdrianRazvan13 : ce te face sa crezi ca esti eligibil pentru munca de politie ?

Dar ce te face pe tine sa crezi ca esti eligibil sa pui astfel de intrebari?

Lasa-l pe om sa aiba aspiratiile lui. Cine esti tu sa judeci daca are dreptul sau nu sa urmeze o astfel de cariera? Sunt altii care sunt platiti pt asta sa decida.

• Upvote 3
  • Downvote 2

cipri83

Deja m-am saturat de telenovelele astea cu "am terminat nu stiu ce sport de performanta si vreau cariera in Politie".

Bravo tinere te felicit...dar degeaba iti spun eu sau altii cum e in Politie deoarce pana nu vezi pe pielea ta nu ai cum sa te convingi!

• Upvote 2

reddog

@AdrianRazvan13

Poti opta pentru arma Penitenciare, avem nevoie de ofiteri valorosi.

Evident, arma Politie este "nava amiral" a sistemului de ordine publica si siguranta nationala dar poti sluji legea si in la penitenciare,in Ministerul Justitiei.

Ca un ic amanunt,salariile sunt mai bune la penitenciare din cate stiu eu.

Eu sunt agent sef principal sipe ultimul fluturas de salariu zice ca mi-au in cont aproape 3000

Edited by reddog
  • Downvote 1

McNally

Ben, ca sa inchei aceasta telenovela, cipri83 a inteles cat se poate de clar mesajul meu.

reddog

Succes,indiferent de ceea ce vei alege!

Ben

Adrian

La penitenciare vei avea banii si ATAT. Restul... ZERO. Parerea mea. Nu vreau sa jignesc pe nimeni. Acum depinde ce vrei de la cariera

Edited by Ben
  • Upvote 2
  • Downvote 2

AdrianRazvan13

Multumesc mult pentru raspunsuri! Referitor la McNally da, am inteles ce vrei sa spui dar atunci nu te referi la ce ma recomanda, asta e cu totul altceva, stiu ca la academia candva se dadea limba romana. Te referi de ce vreau o cariera in acest domeniu nici vorba ce ma recomanda! Nu ii jignesc pe cei care au terminat liceul in nu stiu ce comuna dar am spus ca nu sunt cu nimic mai presus de cineva care a terminat un liceu, si pe langa liceu a muncit si pentru cariera in sport!

cipri83 daca stiam tot ce misca in politie la ora asta eram acolo si nu mai stateam pe un forum sa ma informez, si nu mai incercam sa intru la academie nu ti se pare logic? Mie cam da...

Restul raspunsurilor mi s-au parut pertinente si va multumesc, cu peritenciarele... da nu vreau neaparat sa am "bani si ATAT" vreau sa ma descurc singur numai din ce muncesc, adica 1300-1500 de lei pe luna ceea ce in politie este realizabil si sunt foarte multumit cu atat!

reddog

@Ben

Chiar zero...?

Poate nu stiai dar si noi,gardienii de penitenciare lucram cu infractorii.

Poate pentru unii parem niste ghiogai dar munca de enitenciare este complexa.

In fine,eu respect politistii dar cer respect pentru munca mea,in definitiv noi de la penitenciare tinem mizeriile societatii departe de civilizatie pentru o anumita perioada,cum hotaraste instanta.

Daca vrei sa fii respectat,respecta!

• Upvote 6

Ben

Nu am zis ca nu te respect, departe de mine. Fiecare isi are rolul in societate, doar ca pt mine profesia de agent/ofiter de penitenciare nu e atragatoare, cum nici pt altii profesia de politist nu e. Nu inseamna ca nu o respect. Nu ma intelege gresit.

AdrianRazvan13

Lasand cearta, va puteti contrazice in privat! La catedra de sport a academiei, dupa terminarea facultatii chiar se ajunge antrenor in politie sau intr-un post similar sau ce presupune munca unui absolvent al acestui profil?

Edited by AdrianRazvan13

Cristi

Nu exista specializare pe sport in Academia de Politie.

Catalin

Aaa și tu ai dori să ajungi profesor acolo?

cipri83

Se pare ca nu ai inteles ce ti-am scris,nu ai inteles esenta mesajului meu...iti urez bafta si sper ca gandurile tale postate de tine pe forumul Politistilor sa nu ramana doar la acest stadiu.

Dan

Adrian tu crezi că până vei termina Academia sau după ce vei absolvi și dacă vei intra acolo ar trebui să fii lector ?! Dumnezeule trebuie să revii cu picioarele pe pământ ! Nu o spun ironic ci doar că trebuie să fii mai realist. Lectorii de acolo au zeci de ani de experiență, de ce crezi tu că după absolvire vei fi atât de experimentat pentru a preda lecții viitorilor absolvenți ?

• Upvote 1

AdrianRazvan13

Ce spun eu si ce intelegeti voi.... Am intrebat ce presupune munca unui absolvent al catedrei de educatie fizica a facultatii. Nu ma refer profesor in cadrul academiei, ma refer ce presupune munca de absolvent al catedrei de educatie fizica. Asta era toata intrebarea....

Catalin

Catedra de educație fizică din cadrul academiei este formată din cadrele care predau studenților disciplinele ce țin de această latură a pregătirii. Absolut toți studenții parcurg și disciplinele din cadrul acestei catedre. Deci nu există absolvenți cu o specializare de „educație fizică”. Confunzi o disciplină de studiu cu specializările/profilele pentru care studenții pot opta.

Nu există specializări pentru fiecare disciplină ce se studiază în academie sau catedră.

• Upvote 2