Jump to content
POLITISTI.ro

dadu

Decontarea cheltuielilor de transport

Recommended Posts

cehanl

Are dreptate. Asta ati obtinut cu modificarea ordinulyi pt decontare. Ne-au TERMINAT. Alo sindicatele...ceva luari de pozitie?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

cehanl

Stie cineva daca poti fi obligat sa faci naveta doar pe drumuri nationale sau poate fi folosit orice drum public inregistrat pe harta judetului?

mZq

a doua varianta!

Wallah

"

c) la şi de la locul de muncă, potrivit

programului de activitate, pentru poliţiştii

din unităţile situate la distanţe de 5-70 km

faţă de localitatea unde domiciliază sau îşi

au reşedinţa, mutaţi în interesul serviciului

sau numiţi în prima funcţie, ori cu plata

unui tarif fix pe zi, stabilit cu aprobarea

ministrului afacerilor interne, pentru

ceilalţi poliţişti.

Daca sant mutat la cerere fac parte din categoria,, ceilalti politisti"si pot beneficia de un tarif fix pe zi?

Eduard

Primul succes din cadrul acțiunilor demarate de S.N.A.P., O.M.A.I. 136 a fost modificat   |  03-07-2013

Vă informăm că în urma anunțului de protest al Sindicatului Național al Agenților de Poliție, în cursul zilei de ieri, 02.07.2013, ministrul Radu Stroe a modificat Ordinul M.A.I. nr. 136/2004 cu privire la decontarea cheltuielilor de transport. Astfel, pentru efectuarea navetei, polițiștilor li se vor deconta cheltuielile de transport la nivelul unui consum de 7,5 l combustibil la 100 km parcurși. De asemenea, s-a eliminat și interpretarea aberantă conform căreia, dacă distanța de la domiciliu la locul de muncă depășea 70 km, nu se mai deconta contravaloarea navetei.

Referitor la protestul inițiat de S.N.A.P., la data publicării comunicatului am fost contactați de liderii celorlalte organizații sindicale care fac parte din cadrul Federației Sindicatelor Democratice a Polițiștilor din România „Alexandru Ioan Cuza” care și-au exprimat intenția de a manifesta alături de noi. În acest sens, în urma ședinței conducerii F.S.D.P.R., se va stabili un calendar comun al activităților de protest care se vor desfășura începând cu data de 08.07.2013.
Acesta este un exemplu concret și vizibil al faptului că organizația noastră, având în spate susținerea membrilor de sindicat, poate rezolva din problemele sistemului despre care alte organizații s-au limitat doar să vorbească.
În continuare vă asigurăm că vom continua lupta sindicală pentru a soluționa și celelalte două obiective, respectiv modificarea Ordinului M.A.I. 400/2004 privind regimul disciplinar al personalului M.A.I. și eliminarea discriminării dintre agenți și ofițeri cu privire la acordarea compensației de chirie.

„Uniți vom fi puternici !!!”
Biroul Executiv Central

sursa: snapromania.ro

• Upvote 1

cehanl

Incepand de cand se va plati la 7,5l/100km? Cineva de la vreun serviciu financiar care poate confirma punerea in aplicare a modificarilor? La itpf iasi ne-au dat doar 35% din bani...la decontare la valoare bilet cfr. Asa ca...parca suna prea frumos asta cu 7,5%. Sigur o vor baga pe aia...dam 7.5% doar pt deplasari in misiuni nu si pt deplasare la/ de la locul de munca.

sorinel

sa faca cineva o comparatie intre hg si omai si sa vada daca nu cumva exista niste mici diferente, mai ales in zona unde se vorbeste de decontarea cheltuielilor cu transportul, la si de la serviciu, atunci cind esti chemat in afara orelor de program.

cehanl

E tzeapa. Nu au modificat nimic. Fumigene. A dat snap un comunicat aseara dupa ora 23. Greu de noi!

• Upvote 1

cehanl

Se pare ca s-a revenit. Snap a postat aseara in jurul orei 22 un anunt cum ca cele de mai sus s-au rezolvat. Sa speram ca definitiv...

sorinel

tine-ti minte ce va spuneam? parca ar da bani de la ei! uitasera exact ce era mai important si ii lovea unde trebuie, ca acum vrind- nevrind, cind te cheama la serviciu in afara programului, indiferent ce ii taie capul, trebuie sa faca ce este legal si pina acum o  dadeau cotita,, adica dispozitie scrisa si cu motiv intemeiat, ca altfel financiarul nu aproba decontarea si sa vezi balamuc.

Stealth01

Buna ziua. Nu stiu daca am nimerit exact unde trebuie, dar, frunzarind forumul, acest topic a fost cel mai apropiat de problema mea. Deci sa incep:

Anul acesta, in august, am participat la examenul de admitere la Academia de Politie FR. Mi-am luat frumusel ordin de serviciu si l-am vizat la Academie. L-am dus la financiar, impreuna cu bonul de carburant aferent si aici, dupa 2 luni mi s-a spus ca nu imi poate deconta nimic, deoarece am plecat in interes propriu. Mentionez ca plecarea/participarea mea la examen a fost solicitata printr-un raport motivat (un model tipizat, care de altfel e atasat la dosarul de admitere), aprobat de inspectorul sef. Mai sunt persoane in postura mea pe acest forum (la examen am discutat cu mai multi participanti, care l-a randul lor si-au facut ordine de serviciu) ? Iar daca mai sunt, cum trebuie procedat (asta in cazul in care, legal, am dreptul la decontare).

cu stima

• Downvote 2

oanadiana

Sunt delegata 4 luni de la post de politie la un serviciu din cadrul inspectoratului... beneficiez si de bani de naveta si diurna? Sau drepturile astea sunt doar pe hartie?:)

Elvis

Oanadiana copilul care nu plange nu primeste...........lapte praf!

25tess

Codul muncii

Art. 42. - (1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului �ntr-un alt loc de muncă dec�t cel prevăzut �n contractul individual de muncă.

(2) Pe durata delegării, respectiv a detaşării, salariatul �şi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute �n contractul individual de muncă.

Art. 43. - Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu �n afara locului său de muncă.

Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile şi se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.

(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de delegare, �n condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil

• Upvote 1

runya

Pentru Stealth01:

Acum am vazut postarea ta, si trebuie sa-ti spun si eu, asa cum ti s-a spus deja, ca examenul la F.R. l-ai dat in interesul tau si nu ai fost trimis in misiune in interesul serviciului, deci nu este legal sa ti se deconteze transportul/diurna . (De altfel, cred ca erai in CO sau in timpul tau liber, nu cred ca figurai in pontaj cu ziua /zilele respective lucrate la serviciu).

Oricum, nu te supara, te rog, dar trebuie sa mai mananci ceva gramatica ("care l-a randul lor si-au facut ordine de serviciu" ). Sunt putine locuri si nivelul cunostintelor trebuie sa fie foarte ridicat...

• Upvote 1
  • Downvote 1

drAGO5

Stealth01, Tu ai facut raportul pentru a obtine dreptul de a participa la sustinerea examenului, nu ai fost trimis in misiune. Cum poti cere asa ceva? Puteai obtine decontarea doar daca deplasarea ai facut-o in CO si  nu ai primit alti bani pentru concediu pana atunci. Cei care au fost admisi la FR si merg periodic sa sustina examenele trebuie sa ceara decontarea de fiecare data? 

• Upvote 1
  • Downvote 1

mariusbunga

Cum intra banii, de exemplu in Martie pentru Februarie? Întreb pentru ca am raportul aprobat încă din Ianuarie insa nu am primit niciun ban pana acum, cu explicația ca nu au fost trimise fisele de postaj!

Elvis

Detaliaza, ca nu suntem cititori in stele, clarvazatori, vrajitori etc!

• Upvote 1
  • Downvote 1

Gemeni

Cum intra banii, de exemplu in Martie pentru Februarie? Întreb pentru ca am raportul aprobat încă din Ianuarie insa nu am primit niciun ban pana acum, cu explicația ca nu au fost trimise fisele de postaj!

Dacă raportul e aprobat...trebuiesc completate fişele cu pontajul lunar şi apoi să fie trimise la financiar (lună de lună...în cazul tău de când ţi s-a aprobat). Până nu se trimite pontajul nu ţi se decontează nimic.

Edited by Gemeni

Stealth01

Pentru Runya:

Imi cer scuze, o hipercorectitudine . Multumesc pentru remarca rautacioasa ;). Tin sa te anunt ca nivelul meu de cunoastere a gramaticii limbii romane a fost suficient anul trecut .

In alta ordine de idei, am dorit sa stiu daca acea decontare mi se cuvine sau nu. Cu ceva timp in urma, cativa colegi au participat la concursul de admitere la un Curs de Monitori (nu stiu daca e numele exact). Pe baza ordinul de serviciu si a bonului de carburant, au primit decontarea drumului. Nu cred ca ei au fost in misiune la acea admitere.

• Downvote 1

runya

Remarca nu a fost rautacioasa (te-am si rugat sa nu te superi) . Am o problema cu greselile de ortografie/gramatica, mai ales ca vorbim despre un examen la limba romana.

Daca ai luat examenul, te felicit.

In alta ordine de idei, legislatia prevede ca misiunea/delegarea se efectueaza in interesul unitatii si se dispune in scris de catre seful unitatii respective.

Cursurile organizate de minister (ISOP) , de capacitate/dezvoltarea carierei au un alt regim , se deconteaza un transport /curs.

• Upvote 1

Stealth01

Am inteles :) . Multumesc pentru informatii.

domnisoara

OMAI nr. 136/2004 privind decontarea cheltuielilor de transport a politistiilor care efectueaz naveta fost modificat prin OMAI nr. 51/07.04.2014, astfel ca politistilor li se va deconta contravaloarea carburantului consumat de la i la serviciu în limita a 7,5 l/100km...deci asa mai da....

• Upvote 1

klayman

Da. Confirm si eu. Ar trebui sa se inceapa decontarea la consum de carburant, insa astept cu nerabdare modalitatea de aplicare al Ordinului.

domnisoara

pai ordinul va intra i vigoare la 30 de zile de la publicarea.....gresesc?deci numai in luna iulie....