Jump to content
POLITISTI.ro

dadu

Decontarea cheltuielilor de transport

Recommended Posts

Marin81

"In cazul in care se face naveta cu masina personala legea spune ca se va deconta tarif tren personal clasa a 2-a?Este legal? Cu toate ca orarul trenurilor nu permite efectuarea navetei..... Asa m-i s-a comunicat astazi de la Financiar

Urmeaza sa depun raport si vreau sa stiu ce scriu in el mai exact."

Nu. Nu este legal. Este prevazut in omai 136/2004 dar nu este legal.

Edited by Marin81

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

ctapolice

Seful sectiei nu doreste sa emita dispozitie de zi pe unitate!

Spune ca eu m-am mutat dupa ce dispozitia a fost emisa si nu vrea sa incalce legea.

Dispozitia de mutare in interes de serviciu este din 2005 si eu m-am mutat, din localitate, in 2010, din considerente economice.

Am fost la financiar si deja sunase acolo sa revoce raportul aprobat de seful IPJ...

Edited by ctapolice

bogdanCVB

Luna aceasta la inceput mi s-a aprobat si mie decontarea transportului, dar dupa 6 luni de asteptare. Raportul a fort trimis la IPJ din luna mai, dar nu a interesat pe nimeni de acolo. Macar mi-a aprobat si retroactiv de cand a fost facut raportul(sefii de servicii l-au aprobat in mai) si astept sa vad cat o sa imi deconteze, si culmea, imi deconteaza cu auto personal, consum de 7,5%. Dupa salariu o sa pot sa va spun si cat imi da, pentru ca domnii de la financiar sunt tare secretosi. Si o sa scanez si ordinul, sa il pun aici, ca sa va fie de ajutor. :)

alex7474

Am si eu o intrebare :stie cineva de unde pot face rost de Ordinul M.A.I. 107/2001 privind drepturile de transport,acordarea indemnizatiei de delegare, a indemnizatiei de detasare...? THANKS.

Marius

Ordinul la care faci referire nu se aplică polițiștilor.

O.M.I. nr. 107/2001 prevede Normele metodologice privind drepturile de transport, acordarea indemnizaţiei de delegare, indemnizaţiei de detaşare şi decontarea cheltuielilor de cazare, precum şi acordarea drepturilor de mutare (transferare) militarilor şi personalului civil din Ministerul de Interne.

Vezi aici: și

bolund

La noi nu s-a mai decontat transportul de prin luna iulie...culmea culmilor: de venit la serviciu trebuie sa vii, dar de primit banii pe transport, pola...arza-i pe matze sa-i arda!!!

Motivul fiind binecunoscuta replica de la serviciul super secret contabilizat: nu sunt bani.

Edited by bolund

alex7474

Multumesc mult.Marius.

Wallah

Chestia asta cu decontarea navetei pe criterii de genul ,,mutat in interes de serviciu "sau, ,la cerere "mi se pare a fi discriminatorie.Daca nu ma insel OU 77din28 august 2003 se prevede si sanctioneaza astfel de fapte si practici discriminatorii.

shiny7

va salut!

lamuriti-ma si pe mine, va rog frumos!

daca sunt din promotie beneficiez de bani de transport?

daca da, spuneti-mi de ce.

va multumesc!

pernutealex

Daca ai fost numit in prima functie, in alta localitate in afara celei de domiciliu, DA!

Edited by pernutealex

shiny7

multumesc pentru raspuns!

imi poti spune si de ce?

Elvis

Pentru ca Ministerul Afacerilor Interne si Politia Romana te-a trimis in localitatea respectiva in interes de serviciu nu pentru ca asa ai solicitat tu.

shiny7

si in cazul in care masina este pe numele sotiei se aproba deplasarea cu respectivul auto?

daca nu exista posibilitatea deplasarii la serviciu cu trenul, se deconteaza pentru microbuz?

multumesc inca odata pentru ajutor!

romanianbpo

Prima data trebuie sa faci un raport prin care soliciti sa ti se aprobe efectuarea navetei la si de la locul de munca. Dupa ce ti se aproba raportul, vei fi trecut in DZ ca efectuezi naveta. Ulterior, in baza DZ intocmesti un raport prin care soliciti decontarea cheltuielilor de transport. in cazul in care faci naveta cu auto, ti se deconteaza echivalentul biletului la tren pe distanta respectiva, cls. a II-a. Nu stiu sa iti spun exact cum sta situatia cand auto nu este pe numele tau, ci pe numele sotiei. In mod normal, daca dovedesti prin acte casatoria, ar trebui sa se aprobe. In cea de-a doua situatie, daca faci naveta cu un mijloc de transport in comun, iti scoti abonament si ti se va deconta abonamentul.

cehanl

Daca auto e pe numele sotiei atasezi certificat de casatorie prin care dovedesti ca e bun comun si nu e nici o problema. E situatia mea si s-a rezolvat.

shiny7

splendid!

am intrebat pentru ca am colegi care au masina pe numele tatalui si nu s-a aprobat.

in cazul asta facem rapoarte :)

cata72bt

In cazul in care auto este pe numele politistului, dar acesta nu detine permis de conducere, este normal sa nu i se deconteze transportul? Sa spunem ca auto il conduce un coleg s-au orice alta persoana pana la locul de munca si inapoi la domiciliu.

Este prevazut undeva ca daca nu detii permis de conducere nu beneficiezi de bani de transport?

Eu cred ca toti cei care fac naveta ar trebui sa beneficieze de acesti bani de transport, nu inteleg de ce atatea conditii!!!

cehanl

Inca o treaba...pe numele tatalui e altceva...nu e bun comun...pe numele sotiei e alta treaba...si bunul trebuie sa fie dobandit in timpul casatoriei

Nu ai permis nu poti conduce deci nu poti efectua naveta cu auto proprietate personala..incearca cu abonament la mijloace de transport in comun

Wallah

Ideea este ca toti facem naveta si asta costa.Ca unul vine cu o masina care nu este a lui,ca altul vine cu autobuzul,ca altul nu stiu ce altceva,atsta vreme cat domiciliez in punctul ,,a"si semnez condica in punctul ,,b"inseamna ca ma deplasez.Ideal ar fi o suma forfetara stabilita in functie de pretul practicat de autobuze,pe care sa o primeasca fiecare si dupa aia treaba fiecaruia cu ce se deplaseaza,cu avionul,cu balonul sau cu cercul...

cehanl

Nimic nu e ideal pe lumea asta. Atat timp cat va exista cel mai mic motiv de care sa se prevaleze pt a nu aproba rapoarte ce implica cheltuieli....o vor face.

Wallah

De asta trebuie introdusa in Statut obligatia angajatorului de asigura transportul politistilor la si de la serviciu sau a deconta costurile acestuia,fara discriminari de nici un fel.

shiny7

si daca auto este inmatriculata pe numele sotiei cu 2 luni inaintea casatoriei inseamna ca nu este bun comun?

Dan

Exact. Se consideră bunuri comune, potrivit dispozițiilor Codului Familiei, numai bunurile obținute pe timpul căsătoriei.

laurcos

Acum am vazut ca in noua lege, la art 1 lit c) "mijloace de transport deţinute legal, cu orice titlu". Spre exemplu in toamna am fost la Curs la Buzau si mi-au dat jumatea lui 5 ca masina e pe numele tatalui meu. Acum, daca fac cu tata un contract de comodat ca de inmatriculat pe numele meu exclus (traiasca noua taxa de mediu) pot beneficia de decontarea transportului pe viitor?

La noi la IPJ naveta se deconteaza la costul unui bilet de tren de clasa a II-a, indiferent ca esti ofiter sau agent. Si asa ajungi pentru o naveta zilnica de 50 km sa primesti fabuloasa suma de 7.4 lei pe zi. :) Si spre exemplu daca in ziua respectiva te duci de 2-3 ori la munca, iti deconteaza doar un drum.

sirwilliam

Distanta dintre localitatea unde am domiciliu si pana la unitatea din care fac parte e mai mare de 70km. Pana acum primeam bani de naveta pe distanta de maxim 70km, dar acum o saptamana a trimis contabilul sef de la Itpf Iasi o adresa prin care ne anunta ca se sisteaza decontarea navetei. Stie careva cum sse poate rezolva pt a primi in continuare decontarea nevetei? S-au pe ce fel de drumuri se acorda decontarea?