Jump to content
POLITISTI.ro

dadu

Decontarea cheltuielilor de transport

Recommended Posts

DeuxEx

Iav, cazul e consumat. Am un prieten care doreste sa stie cat de oportun este sa faca solicitarea decontarii tranaportului, in conditiile in care in ultimii 7-8 ani a locuit la domiciliul sotiei.  

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

DeuexEx copilul care nu plange nu primeste lapte praf. Il doare manuta pe colegul tau sa faca un raport de solicitare? Prima data sa isi stabileasca domiciliul in alta localitate si pe urma sa solicite decontarea transportului. Daca face raport are sanse sa primesca. Daca nu joaca la loto nu o sa castige niciodata !

iav

Cred că se poate, atât timp cât nu are locuință în localitatea unde-și are sediul unitatea de poliție la care lucrează, a intrevenit divorțul ( are hotărâre judecătorească),normal că nu mai poate locui la foștii socri, nu-i rămân decât două variante:

a) închiriază o locuință în localitatea unde lucrează;

b) face naveta.

Dar vorba lui Elvis, trebuie să ceară în scris asta.

Pirreli

Am si eu o speta , legata de decontarea navetei ! Am venit in institutie,  la cerere ,dupa 3 ani sa reoganizat , functiile sau radiat , am fost pusi la dispozitie , apoi am dat examen pentru o alta functie ! Acum sunt in interes de serviciu  promovand examenul. Pot beneficia de , decontarea navetei la si de la locul de munca ? Multumesc pentru timpul acordat.

pernutealex

In opinia angajatorului (MAI), te-ai mutat la cerere in cadrul MAI in localitatea X. Nu ai schimbat localitatea prin examen. Sunt destule spete de acest gen inclusiv in instante. Deocamdata, din pacate, nu s-a dat castig de cauza angajatului...

Paul90

Începând cu data de 01.01.2019, a intrat în vigoare Hotărârea Guvernului României nr. 714/2018 din 13 septembrie 2018 privind drepturile și obligațiile personalului autorităților și instituțiilor publice pe perioada delegării și detașării în altă localitate, precum și în cazul deplasării în interesul serviciului.

Astfel, două situații incidente majorității polițiștilor sunt misiunile în care suntem implicați cu ocazia alegerilor din luna mai respectiv decembrie 2019, când putem benefia de indemnizația de 20 de lei, precum și de decontarea cheltuielilor de transport dus-întors la călătoria cu autoturismul aflat în proprietatea sau folosința angajatului.

În ceea ce privește decontarea pentru transportul cu autoturismul, din practică, consider binevenită mențiunea ca va trebui să faceți un contract de comodat autentificat la notar, dacă mașina nu este înmatriculată pe numele polițistului sau al soției/soțului.

Având în vedere că prețurile necesare autentificării contractului la notar diferă, dar nu sunt chiar modice, recomandarea mea este încheierea unui astfel de contract pentru a-l putea folosi pe o perioadă mai îndelungată, pe parcursul a mai multor astfel de misiuni în localități aflate la distanțe mari de locul de muncă.

• Like 1
  • Upvote 1

viobra

@Paul90 foarte bune precizările. Un singur aspect aș avea să îl comentez. Practica pe care o invoci, referitoare la autentificarea contractului de comodat la notar, este, zic eu, una interpretată de unii, care vor doar să fie ei acoperiți, fără însă a cunoaște legea. Un contract de comodat privind un autovehicul, încheiat între două părți, este la fel de valabil ca cel autentificat de un notar.  

Au mai fost discuții de genul referitor la autentificarea declarației că nu ai închiriat locuința de la ... și că te obligi să restitui banii în cazul în care i-ai încasat pe nedrept. 

Cred că toate aspectele referitoare la practica neunitară, țin de cât de bine sunt pregătiți șefii de serviciu resurse și șefii de la juridic. Ei trebuie să dea tonul!

Paul90

Asta a fost practica solicitată pe plan local, pe linie de financiar, invocându-se precizări ale celor din structurile teritoriale ale Direcţiei Audit Public Intern din M.A.I.

viobra

Eternele precizări.