Jump to content
POLITISTI.ro

dadu

Decontarea cheltuielilor de transport

Recommended Posts

Elvis

Doru asta este o alta anomalie in ministerul nostru minunat, daca depasesti 500 km , la 500 de km primesti suma maxima , la fiecare 100 de km in plus ti se scad 10 lei, nu sunt sigur, din suma maxima. Adica intre 401 - 500 de km primesti 280 lei , intre 501- 600 km primesti 270 lei si tot asa....

Nu ma intreba daca donii care ne conduc gandesc ,,cucuru cucuru" sau daca in loc de creier au rahat turcesc insa asta este realitatea in care noi politistii repiram, am vrut sa spun mizeria in care ne scaldam. Si stii de ce? PENTRU CA MAJORITATEA DINTRE NOI ACCEPTAM!

In timp ce unii chestori de carton ne conduc destinele, de multe ori am impresia ca aproape toti politistii din minister au murit, mai sunt cativa pe cale de disparitie si ocrotiti de lege precum Capra Neagra, chestori de carton care stau pe salarii de sute de milioane , unii dintre ei nu au vazut si nici nu o sa vada cum arata un hot pana la pensie, gen doctori, ingineri, contabili, juristi angajati direct, lautari, culegatori de plante medicinale si folclor, bagatori de seama, brancardieri etc , noi politistii acceptam batjocura unor marionete politice.

Nu am inteles niciodata de ce nu ne este frica de moarte dar ne este frica sa nu-l suparam pe sefu !

Edited by Elvis
  • Upvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

viobra

Stiu ca se calculeaza pe pricipiul biletelor CFR, cu cat e mai mare distanta sunt mai ieftine biletele. Pentru a incasa maximul de 280 lei trebuie sa fie o distanta intre 401-500 km. Nu stiu exact unde ests precizat acest lucru, stiu dintr-o discutie cu un coleg.

Edited by viobra

dorru

multumesc de precizari. Anul acesta incerc  campina ( distanta  488 km). va tin la curent.

catalinxmi

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat privind decontarea cheltuielilor de transport, va explic speta mea:

In martie a.c. am facut si eu raport pentru decontarea transportului intrucat ma incadrez conform ordinului in vigoare. Am luat aprobarea sefului de birou, sefului de sectie, am inregistrat raportul si dupa ce am atasat copie C.I., certificat inmatriculare am trimis raportul la dmru, am primit raspuns la fix 30 zile sa atasez permisul de conducere, graficul orar al mijloacelor de transport (cu toate ca am bifat pentru - 70 Km), am retrimis actele cerute cu adresa unde am enumerat ce am atasat, dupa 30 de zile am primit raspuns ca au primit adresa fara nimic atasat si daca mai trimit adrese sa ii informez si daca am detinut sau pe raza caminului de garnizoana imi poate fi atribuita o locuinta de serviciu (eu lucrez la autostrada si fac naveta Targoviste - Petresti, unde NU exista locuinte de serviciu).In sfarsit.....fac cerere la directia logistica ce dupa....30 zile imi comunica faptul ca nu am detinut locuinta de serviciu iar pe raza localitatii Petresti/DB nu au asa ceva. Bucuros rog un coleg sa mearga cu raportul la directia logistica, raport ce are atasat o copie dupa raspunsul lor si prin coleg ii rog sa certifice cele scrise in adresa la rubrica din raportul de decontare prin semnatura si stampila, raspuns.......nu avem cum, MOTIVUL : nu am solicitat locuinta de serviciu......vorbesc la telefon :.....pai nu aveti disponibile conform adresei (pe raza IGPR) si oricum in localitatea unde lucrez (sediul biroului) NU EXISTA.....raspuns : "ce daca" trebuie facut raport. Este clara "plimbarea " mea printre directii.....Deci, cum credeti ca ar trebui rezolvata povestea? Nu va mai spun faptul ca sunt "pe invers" cu tot ce inseamna sefi.......

Multumesc.

catalinxmi

Sa inteleg ca nimeni nu a avut aceasta problema?

pavelnicu

E simplu! Fa un raport prin care soliciti locuinta de serviciu. Dupa ce primesti raspuns, mai fa un raport prin care soliciti decontarea cheltuielilor de transport,la care atasezi iarasi toate documentele necesare pentru ca solicitarea initiala a fost clasata cel mai probabil, iar in raport soliciti ca la comisia de analiza a solicitarii sa fie invitat si un reprezentant al sindicatului din care faci parte.

catalinxmi

Da multumesc, nu este simplu deloc, asta inseamna inca 60 de zile, eu am facut primul raport in martie....asa ca nu stiu sigur daca rezolv anul asta.Dar oricum multumesc.

axle15

Una tare de Kafka ot Hunedoara:

"Prin prezenta va comunicam ca, in conformitate cu prev. HG nr. 1292/2003, cu modificările si completarile ulterioare, ale OMAI nr. 136/2004, cu modificările si si completarile ulterioare si ale OMAI nr. 51/2014 solicitarea dvs.privind aprobarea deplasarii la si de la locul de munca cu auto proprietate personala cu nr. de înmatriculare XX-YY-ZZZ si decontarea cheltuielilor de pentru transport, a fost respinsa ,întrucât la momentul nașterii dreptului pentru decontarea cheltuielilor de transport, respectiv la momentul numirii in funcția de ***** la ***** din data de zz.ll.aaaa aveați domiciliul in localitatea X(la 25 km de locul de munca), iar ulterior 01.01.2015 v-ati stabilit domiciliul in localitatea Z(la 50km de locul de munca)cf.copiei CI atasate la raportul dvs.

Cu stima

Şef IPJ / Preşedinte Comisiei de Analiza"

Tare, nu? ..... dacă azi îmi spune un fost "client" de-al meu un banc cu si despre noi îi strâng mână având în vedere cele transcrise de pe comunicarea primita de colegu'.

Vorba lui:"trăiesc in Twin Peaks după regulile din Dosarele X"...

Edited by axle15

iav

Are cineva cunoștință despre existența unui ordin M.A.I cu privire la decontarea unui drum dus-întors, lunar pe perioada în care un polițist participă la cursuri cu durata mai mare de 30 zile? 

Mă interesează numărul ordinului și data emiterii lui. 

Edited by iav

ramyru

Ma poate ajuta cineva cu un model.al unui raport de solitare aprobare naveta .

Multumesc.

ramyru

Ma poate ajuta cineva cu un model al unui raport de solicitare aprobare naveta .

Multumesc.

Constantin24

La mine la post exista locuinta postului, dar nu este racordata la electricitate, gaze, apa curenta. Nu exista grup sanitar. Sunt doar 3 camere goale. Naveta mea este de ~65 km dus-intors pe zi cu masina personala, deoarece nu am alta posibilitate de transport direct. 

Am vreo sansa sa beneficiez de decontarea transportului?

Elvis

Sa nu te puna dracu sa iei locuinta de serviciu in primire. Daca te pacalesc....ai semnat....sa nu te miri!

Faci raport si soliciti decontarea transportului. O sa invoce tot felul de motive dar daca in comisia aia ai un lider cu sange in instalatie ai sanse.

Edited by Elvis
  • Upvote 1

adydaniel

buna ziua. Se mai stie ceva despre decontul celor mutati la cerere? Din 2011,am primit decont cu prilejul reorganizarii in PFR.....dar de la 01.02 nu ni se va mai acorda acest drept....se mai stie ceva despre acest subiect ca vad ca SNPPC-ul tace...la fel si celalalte sindicate....multumesc!

DrN8r

Salutare tuturor.

Lucrez la un post de politie impreuna cu alti doi colegi. Eu si colegul meu , ajutori sef de post am beneficiat de naveta pana in luna Aprilie inclusiv si datorita faptului ca seful de post care avea locuinta de serviciu in primire nu a mai fost de acord sa reinoiasca contractul pentru ca s-a mutat cu familia la oras, am fost contactati telefonic atat eu cat si colegul meu de seful serviciului logistic, care ne-a spus ca unul dintre noi trebuie sa ocupe locuinta de serviciu, iar pana cand aceasta se va intampla nu mai beneficiem de naveta. Ulterior, acest fapt ne-a fost comunicat si in scris de catre cei de la logistic, iar de faptul ca nu vom mai beneficia de naveta ne-a fost confirmat si de cei de la financiar.   Intrucat niciunul dintre noi nu vrea sa ia locuinta de serviciu in primire ( nu mai are rost sa spun ca singura utilitate a acesteia este curentul electric, fara apa, wc in fundul curtii,lipsa gard, etc. ) ne-am gandit ca in prima instanta sa facem cateva rapoarte catre ipj - serviciul logistic, in speranta ca locuinta sa fie declarata nelocuibila care sa cuprinda printre altele si urmatoarele :

- vom face referire la mai multe rapoarte intocmite in trecut de seful de post din vremea cand locuia in locuinta de serviciu pentru remedierea mai multor probleme, acestea neavand nicio rezolvare ;

- conditiile minime pe care trebuie sa le aiba o locuinta prevazute in legea locuintei;

- anexarea unei planse foto in care sa fie fixate problemele esentiale ale locuintei.

Deoarece dupa parearea mea sunt sanse mici ca aceste rapoarte sa aiba vreun efect, urmatorul pas ar fi in contencios administrativ.

Daca a mai trecut cineva de aici prin aceaste probleme il rog sa posteze  cum a procedat, daca aveti sfaturi sau sugestii despre aceasta situatie sunt binevenite. Multumesc.

Edited by DrN8r
am postat din greseala

vladou

Bună ziua. Am fost numit în prima funcție în localitatea X, eu având domiciliul în localitatea Y, la părinți. Între timp m-am mutat în localitatea Z și am solicitat decontarea transportului, cerere ce mi-a fost respinsă. Am văzut că au mai fost colegi în această situație - ați găsit vreo rezolvare, în cele din urmă? Mulțumesc. 

Edited by vladou

Marius

@vladou Care a fost motivaţia pentru care ţi-a fost respinsă solicitarea? 

@DrN8r studiază Legea 114/1996 republicată privind locuinţele. Găsesşti acolo prevederi referitoare la:
Locuinţa convenabilă - Locuinţa care, prin gradul de satisfacere a raportului dintre cerinţa utilizatorului şi caracteristicile locuinţei, la un moment dat, acoperă necesităţile esenţiale de odihna, preparare a hranei, educaţie şi igiena, asigurând exigentele minimale prezentate în anexa 1 din lege.

• Upvote 1

DrN8r

EXIGENTE MINIMALE pentru locuinţe

Cerinţe minimale:- acces liber individual la spaţiul locuibil, fără tulburarea posesiei şi a folosinţei exclusive a spaţiului deţinut de către o altă persoană sau familie;

* nu mai locuieste alta familie in curtea locuintei, dar nu exista gard imprejmuitor existand posibilitatea sa te trezesti in curte cu vaci, oi, caini, cai sau cetateni care vor sa reclame cate ceva cand poate esti in timpul liber si vrei sa te odihnesti .

- spaţiu pentru odihna;

*este.

- spaţiu pentru prepararea hranei;

* cu o butelie si un aragaz se poate rezolva.

- grup sanitar;

*vezi foto.

- acces la energia electrica şi apă potabilă, evacuarea controlată a apelor uzate şi a reziduurilor menajere;

* energie electrica este, apa nu .. te speli la lighean.

phpiCIzCBAM.jpg

phpB6HXdvAM.jpg   Se poate vedea ce a mai ramas din ce se numea odata gard.

phpLyB1aiAM.jpg

Edited by DrN8r

Anadir

Cand vad  imaginile de mai sus si celelalte neajunsuri si lipsuri acute din Politia Romana imi aduc aminte de acele vorbe frumoase rostite la bilant: ,,Poliția Română este o organizație puternică, modernă și profesionistă" si ma bufneste rasul. Sau plansul.

Edited by Anadir
indreptare erori redactare
  • Upvote 1

Constantin24

Daca am auto pe benzina + gpl e vreo problema? 

ozunu

Am domiciliul in judetul Olt la 450 km distanta de unde lucrez....exista vreun act normativ care sa imi permita decontarea cheltuielilor de transport lunare la localitatea de domiciliu?

• Upvote 1

Elvis

Ozunu daca nu ar fi de plans.... ai fost repartizat intr-un judet unde exista un ordonator tertiar de credite in speta inspectorul sef. Iti spun cu mana pe inima ca tu ai putea sa stabilesti un precedent, dar nu cred ca risca nimeni. Sa faci 900 de km in fiecare zi asta da rezistenta ! Si cu siguranta ordonatorul tertiat de credite s-ar incadra in bugetul anual aprobat !

DrN8r te rog frumos alege un nume. Daca acceptati tu sau colegul tau sa luati in primire locuinta de serviciu sunteti niste fraieri. Nu va poate obliga niciun mare ofiter de la logistica sa faceti asta. Au comis-o cu seful de post, care are sange in instalatie si vor sa arunce mortul in curtea voastra. Daca va prostesc sa fiti sanatosi ! Cele trei elemente necesare vietii sunt apa, aerul si fraierul ! Daca semnezi sa nu te miri ! Seful vostru de la logoistica daca v-a comunicat in scris ca nu mai beneficiati de naveta pentru ca seful de post nu a fost de acord sa reinoiasca contractul cu IPJ-ul este cel mai mare dobitoc in viata. Decontarea se face in baza unui raport scris care trece printr-o comisie si care are o anumita componenta, la care se ataseaza anumite documente. Nu sefii de la logistica sau financiar stabilesc daca aveti dreptul la decontarea navetei sau nu ! Iti spun cu mana pe inima ca daca nu v-au decontat naveta domnii de la logistica si financiar v-au creat un prejudiciu si puteti sa le dati foc la valiza.

Vladou daca te-ai mutat la cerere in localitatea z ai primit raspunsul corect. In localitatea x ai fost numit in prima functie in interesul institutiei.

Edited by Elvis
  • Like 1

ozunu

Pe mine m.ar interesa daca exista vreun act normativ care sa care sa imi permita  decimtarea a  macar 2 drumuri pana acasa lunar...ms

• Upvote 1
  • Downvote 2

vladou

@Marius Au motivat cu art. 19 lit. a ultim. alin. din OMAI 136/2004, spunandu-mi ca nu beneficiez de decontarea cheltuielilor de transport intrucat mi-am schimbat domiciliul din motive personale. Ideea este ca acest articol face vorbire despre politistii mutati in interes de serviciu, situatie in care eu nu ma gasesc, fiind numit in prima functie in localitatea X.

@Elvis Nu m-am mutat la cerere, mi-am schimbat doar domiciliul. Lucrez in acelasi loc in care am fost numit in prima fuctie. Si potrivit art. 6 alin. 1 din HG 1292/2003, "Poliţiştii au dreptul la decontarea cheltuielilor de transport, dus şi întors, în contul unităţilor din care fac parte şi în situaţiile în care se deplasează: f^1) la şi de la locul de muncă, pe o distanţă de 5-70 km, pentru poliţiştii împuterniciţi să îndeplinească funcţii într-o altă unitate decât cea din care fac parte, situată într-o altă localitate decât cea de domiciliu sau de reşedinţă, şi pentru poliţiştii numiţi în prima funcţie într-o altă localitate decât cea de domiciliu sau de reşedinţă, cărora nu li se pot asigura locuinţe în localitatea în care au fost împuterniciţi/numiţi în prima funcţie. De aceleaşi drepturi beneficiază şi poliţiştii încadraţi la structurile teritoriale ale unor unităţi care au sediul în altă localitate.

Aceasta situatie, in care ma regasesc, este prevazuta si in OMAI 51/2014 fara a fi facuta vreo precizare cu privire la schimbarea ulterioara a domiciliului, dupa momentul numirii in fuctie intr-o alta localitate decat cea in care aveam domiciliul la acel moment.

Ca sa fiu mai clar, pentru ca poate nu am fost inteles - am fost numit in prima fuctie in loc. X, eu avand domiciliul in loc. Y, la parintii mei. Ulterior, mi-am schimbat domiciliul in loc. Z. Solicitand decontarea navetei, mi-a fost respins raportul pe motiv ca mi-am schimbat domiciliul din motive personale.

L.E. Vreau sa precizez ca in raspuns mi-au citat art. 19 lit. a ultim. alin. din OMAI 136/2004, dupa cum urmeaza: "Nu beneficiaza de aceste drepturi politistii mutati la cerere sau care, din motive personale, isi stabilesc domiciliul in alta localitate decat cea prevazuta prin ordinul de numire/mutare", desi eu am gasit in legea mentionata doar precizari privind mutarea in interes de serviciu, nu si numirea in prima fuctie, adica fara numire/mutare la final, ci doar mutare.

Edited by vladou

DrN8r

@Elvis Faptul ca nu o sa mai luam naveta ne-a fost comunicat doar telefonic, in adresa scisa a celor de la logistic scrie doar ca locuinta este libera si ca trebuie ocupata, adresa privind sistarea navetei nu a venit deocamdata .