Jump to content
POLITISTI.ro

dadu

Decontarea cheltuielilor de transport

Recommended Posts

Elvis

Ti se deconteaza transportul pentru toate zilele in care te deplasezi la postul de politie.

Insa daca cheltuielile de transport depasesc cheltuielile cu chiria imi este greu sa cred ca iti vor aproba.

Ce este in mana nu-i minciuna....dar fiecare cu problemele lui!

Sorina12 ....

Si la data repartitiei unde aveai domiciliul?

Chirie primesti in Giurgiu?

Edited by Elvis

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

LarryBML

Eu inca ma chinui cu raportul asta de decontare a navetei, l-am depus pe 05.11.2014 , iar pe 24.11.2014 mi s-a spus sa-l refac si sa-l reinregistrez, deoarece nu s-a putut intrunii comisia in timpul legal prevazut in ordin. Asa ca nu am avut incotro si l-am reinregistrat. Astept raspuns si va tin la current.

Eu inca ma chinui cu raportul asta de decontare a navetei, l-am depus pe 05.11.2014 , iar pe 24.11.2014 mi s-a spus sa-l refac si sa-l reinregistrez, deoarece nu s-a putut intrunii comisia in timpul legal prevazut in ordin. Asa ca nu am avut incotro si l-am reinregistrat. Astept raspuns si va tin la current.

sorina12

la data repartitiei aveam domiciliul in localitatea natala. Nu primesc chirie deoarece fac naveta din bucuresti, unde am resedinta inregistrata dupa repartitie.

irynel

Aveti cunostinta daca s-a aprobat vreun raport pentru decontarea transportului, desi chetuielile depasesc chiria.?Eu in aceasta situatie ma gasesc.Pentru chirie primesc putin peste trei sute de lei, iar cu naveta as ajunge la o suma mult mai mare, tinand cont ca as avea de mers in total peste 160 de km zilnic.

O alta intrebare: pot sa fac raport pentru decontare in timp ce primesc banii de chirie?Nu vreau sa ma trezesc fara raportul aprobat si in toata aceasta perioada, cat dureaza aceasta procedura, sa nu mai primesc nici decontarea pentru chirie.

bogzy888

Da mie...cel putin 150 lei in plus..

Ai putea,cam asa...

Ex..

-in data de 03.12.2014 te duci la finante, iti reziliezi contractul cu data de 01.01.2015,CERI o copie la cererea de incetarea a contractului de chirie..

-in rap. pt. decontarea navetei, treci ca data de inceput 01.01.2015---......, anexand si o copie a cereri de incetare a contractului de chirie..

In termen de 10 zile primesti un raspuns, iar in functie de raspuns negativ, iti refaci de dosarul pt. chirie.. Asa am facut eu..

Mai trebuie sa anunti si la RU, faptul ca vrei sa renunti la chirie, IN SCRIS...

BAFTA..

Elvis

Sorina12 daca tu ai fi ordonator tertiar de credite, adica inspector sef, ce rezolvare legala crezi ca ar avea aceasta problema?

Ai fost repartizata in Giurgiu, aveai domiciliul in localitatea natala dar faci naveta la Bucuresti pentru ca ulterior ti-ai schimbat resedinta!

Pai de ce nu ai solicitat bani de chirie in Giurgiu?

Fudulia costa...si prostia la fel!

andreutzu88

La Suceava s-a transmis o dispozitie la subunitati prin care se semnaleaza fapul ca bonurile de benzina nu sunt emise la ora care trebuie(respectiv inainte si dupa iesirea din program). Mai mare aberatie ca asta nu am putut sa aud... Document semnat de inspectorul sef si de sefa serviciului financiar.

Catalin

Deci după mintea lor, trebuie să alimentaţi zilnic înainte de a pleca la serviciu sau după ce aţi terminat  :shock:

floru77

nu este specificat nicaieri aceasta aberatie.....

andreutzu88

O sa caut dispozitia si am sa o postez...culmea e ca  fac referire  la nu stiu ce articol care insa nu are nicio treaba cu ce spun ei...

Gemeni

Ceea ce iţi cer ei este aberant. Pentru decontare ai nevoie să prezinţi doar 4 bonuri fiscale de carburant, mai exact "săptămâna şi bonul". Un alt aspect pe care se mai pune accent e faptul că în momentul în care faci o alimentare nu trebuie să te afli în "zile libere" pentru că nu-ti vor aproba decontarea pe luna respectivă.

viobra

Abuz in serviciu?!! (Referitor la dispozitia de la Suceava)

Ceea ce iţi cer ei este aberant. Pentru decontare ai nevoie să prezinţi doar 4 bonuri fiscale de carburant, mai exact "săptămâna şi bonul". Un alt aspect pe care se mai pune accent e faptul că în momentul în care faci o alimentare nu trebuie să te afli în "zile libere" pentru că nu-ti vor aproba decontarea pe luna respectivă.

In consecinta autoturismul personal devine de serviciu, trebuie sa alimentezi in timpul serviciului. Dar ce diferenta ar fi daca eu alimentez de 2 ori pe luna si totusi fac naveta in acelasi mod precum un coleg care alimenteaza de 4 ori? Oare nu ar tb sa se deconteze zilele in care esti pontat? Pot foarte bine sa alimentez de 4 ori pe luna si sa vin la serviciu cu autobuzul... Edited by viobra

Gemeni

Dar ce diferenta ar fi daca eu alimentez de 2 ori pe luna si totusi fac naveta in acelasi mod precum un coleg care alimenteaza de 4 ori? Oare nu ar tb sa se deconteze zilele in care esti pontat? Pot foarte bine sa alimentez de 4 ori pe luna si sa vin la serviciu cu autobuzul...

Diferenţa consă în faptul că nu ţi se va aproba decontarea navetei pe luna respectivă, deoarece nu ai respectat prevederile Ordinului 51/07.04.2014, mai exact art. 6 alin. 2 pct. d şi alin. 3 care spune:

Art. 6.

(2) Cererea de decontare se întocmeşte lunar până la data de 5 a lunii următoare, se depune la secretariatul unităţii şi va fi însoţită obligatoriu de următoarele documente:

d) bonuri fiscale de carburant, emise săptămânal de societăţile de distribuţie a produselor petroliere, în perioada deplasării la şi de la locul de muncă, pentru achiziţia de carburant

(3) Preţul de vânzare cu amănuntul în funcţie de care se va deconta contravaloarea a 7,5 litri de carburant la 100 km parcurşi se determină ca o medie a preţurilor de vânzare cu amănuntul ale carburantului înscrise în bonurile fiscale săptămânale de carburant corespunzătoare unei luni calendaristice.

Zilele în care eşti pontat reprezintă un alt factor care contribuie la calcularea sumei de bani ce urmează să-ţi fie decontată. Spre exemplu, într-o lună munceşti 20 zile, în acele 20 de zile parcurgi un număr de km, acei km se adună la sfârşitul luni şi se calculează conform 7.5 litri /100km.

viobra

Stiu asta, eu spuneam ca nu are nicio relevanta ca am 4,15 sau 20 de bonuri. Ar tb sa se deconteze nr de zile lucrate conform pontajului, odata ce a fost aprobata decontarea cheltuielilor de transport (era doar o propunere de lege ferenda). Se presupune ca fiecare caz a fost analizat si politistul face naveta la si de la serviciu cu autoturismul. Ce rost mai au bonurile atat timp cat este vorba de un autoturism personal?

mariusbunga

La multi ani! Aveti idee daca trebuie refacut raportul pentru decontare la inceputul fiecarui an sau se merge in continuare pe cel vechi?

istoricu2

astazi am primit o decizie de imputare a decontarii cheltuielilor de transport din lunile aprilie si mai 2014. motivul gasit de comisie este incredibil: nu am scris in raportul pentru aprobarea decontarii ca am resedinta in localitatea in care imi desfasuram serviciul. degeaba am incercat sa le explic mintilor luminate care au facut cercetarea administrativa ca resedinta am avut-o in perioada 2012-2013 ca resedinta nu se prelungeste, este pe o perioada determinata, ca in aprilie 2014 nu mai aveam resedinta, ca tot cum au vrut ei au facut. asa ca urmeaza contestatiile, apoi niste plangeri pe la parchet. poate se vor satura de atatea abuzuri :emo-yessir:

marius25byu

art. 30, alin. 2 din Ordonanta nr. 97/2005 prevede clar  conditiile valabilitatii unei vize de resedinta

iav

Nu mai pierde vremea cu contestații, depune plângere direct la parchet, pentru că în cazul contestației cei care o vor avea spre soluționare vor ține seama tot de cei de la financiar. Dacă ai răspunsul lor scris dute direct l

a parchet.

• Upvote 1

cristian22

Buna ziua in legatura cu banii de naveta in 2010 am fost mutat la ordin intr-o unitate din tara ,beneficiind de bani de instalare si transport,in 2011 ca urmare a restructurarilor am fost pus la dispozitie,semnand o cerere prin care il rugam pe insp sef sa imi aprobe sa ma lase sa candidez pe acelasi post pe care am fost mutat la ordin initial,acuma ce vreau sa va intreb as mai putea beneficia de acei bani de transport? multumesc anticipat!

cyprusboy89

Ati intalnit cazuri de respingere a rapoartelor de naveta pe distante mai mici de 70 km intre localitatea de domiciliu si cea a locului de munca?

Ce motivatie a avut comisia ?

P.S. Ma refer la cazurile in care se solicita aprobarea deplasarii cu autoturism detinut legal, cu orice titlu, iar deplasarea cu mijloace de transport in comun nu ar fi posibila(deci pentru lucratori din mediul rural)...

Astept cu nerabdare raspunsuri..

catalinxmi

Salut cyprusboy89...am facut eu raport pentru decontare cheltuieli transport avand o distanta mai mica de 70 km si raportul a venit inapoi scris mare cu rosu pe el faptul ca nu am respectat cerintele ordinului 51.......asta scris....in convorbirea telefonica am fost informat ca nu am atasat graficul cu transportul in comun (exista microbuz doar pentru jumatate de traseu dar oricum la alta ora decat cea la care intru eu in serviciu) si am fost anuntat ca vor decala programul meu de munca pentru a prinde microbuzul jumatate de traseu iar jumatate vor trimite un echipaj sa ma "pescuiasca", asta in saptamana normala....nu au gasit inca raspuns pentru sambete , duminici si sarbatori legale cand nu mai sunt microbuze.....ma duc si eu maine la lucru si intocmesc frumusel o adresa catre arr pentru a-mi comunica programul microbuzelor in toate situatiile enumerate mai sus.

P.S. am scanat raportul azi si l-am trimis si eu frumusel la snap sa vedem dumnealor ce parere au.

cyprusboy89

La tine se leaga de faptul ca ai avea cu ce sa parcurgi jumatate de traseu, chiar daca iti decaleaza programul .. in legatura cu cealalta jumatate de traseu, chiar m-ai facut sa rad .. abia ne ajunge carburantul pentru activitatile curente, dar sa mai facem si naveta..

Raspunsuri negative din motive de SSM sau interventie intarziata la 112-uri, ati auzit?

catalinxmi

Bine...e de ras, eu o sa ma distrez cel mai tare deoarece ordinul 51/2014 la art. 4 alin  si 4 face clar mentiune la faptul ca programul orar al transportului in comun trebuie sa coincida cu programul de lucru...eu abia astept sa imi scrie de asta...

cyprusboy89

Dar in cazul tau, programul de lucru va coincide cu programul mijloacelor de transport.. :)) interesant, toata lumea incepe de la 6 sau 8 dimineata, tu vei incepe la 10, boss :lol:

cristian22

Buna ziua in legatura cu banii de naveta in 2010 am fost mutat la ordin intr-o unitate din tara ,beneficiind de bani de instalare si transport,in 2011 ca urmare a restructurarilor am fost pus la dispozitie,semnand o cerere prin care il rugam pe insp sef sa imi aprobe sa ma lase sa candidez pe acelasi post pe care am fost mutat la ordin initial,acuma ce vreau sa va intreb as mai putea beneficia de acei bani de transport? multumesc anticipat!

imi raspunde si mie cineva va rog?