Jump to content
POLITISTI.ro

dadu

Decontarea cheltuielilor de transport

Recommended Posts

Elvis

Rober7 stii cat costa chiria in Bucuresti in conditii decente si la cativa km de centru?

Cred ca nu-i mai raman bani de vomitat..

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Roby

Mda, asa e... la asta nu m-am gandit
E vorba totusi de chirie in Bucuresti, nu la VL sau DJ :D
Iar daca facem un calcul, la 140 de km dus plus 140 intors, ar fi 280 km zilnic. Sa zicem ca masina ii consuma 8%, ar fi 22,5 litri de benzina care costa 22 X 5,9 lei/Litru = 129,8 lei zilnic inmultit cu, sa zicem 22 de zile lunar.... 2855 lei
iar daca ei iti deconteaza contravaloarea a 7,5% inseamna (7,5 X 280) : 100= 21 litri X 5.9 lei/L= 123,9 lei zilnic inmultit cu 22 zile = 2725 lei

Deci e mai avantajos asa... ar insemna sa mai puna el 130 de lei din buzunar, ceea ce nu e foarte rau.
Desi el spune ca masina ii consuma de aprox. 1500 lei lunar, ceea ce e mult mai bine pt el, daca ii consuma atat de putin
Colegu' gata, te-am rezolvat, fa-ti raport pt decontarea navetei :good:  :)  e mai bine asa (bine, acuma nu mai iei in calcul timpul alocat navetei si faptul ca masina ta va face mult mai multi kilometri lunar, ceea ce inseamna bani mai multi bagati in ea)
Succes, numai bine !  :emo-yessir:  

Bogdanel

Scuze pentru offtopic:

Dacă te muți la cerere ai dreptul să primești bani de transport?

Elvis

Nu Bogdanel, desi domnul secretar de stat Oprea a recunoscut ca nu este corect.

Dupa umila mea parere toti care faceti naveta ar trebui sa primiti bani pentru transport.

Dar nu poate face nimeni minuni daca cadrul legal este facut prost.

Rober7, am spus daca...

Edited by Elvis

drAGO5

Norme metodologice de aplicare a OMAI nr.51/2014 

Art. 4. - (1) În situaţiile prevăzute la art. 1 lit. c) se realizează decontarea abonamentelor lunare sau săptămânale pe zone kilometrice, pentru deplasarea cu trenuri Regio, ori a abonamentelor lunare, pentru deplasarea cu mijloace de transport în comun, auto sau navale, la şi de la locul de muncă, pe o distanţă cuprinsă între 5 şi 70 km, în cazul poliţiştilor aflaţi în următoarele situaţii:

a) au fost numiţi în prima funcţie într-o altă localitate decât cea de domiciliu sau de reşedinţă;

b) au fost mutaţi în interes de serviciu într-o altă localitate decât cea de domiciliu sau de reşedinţă;

c) au fost împuterniciţi să îndeplinească funcţii într-o altă unitate decât cea din care fac parte, situată într-o altă localitate decât cea de domiciliu sau de reşedinţă;

d) au fost repartizaţi la unităţi aflate într-o altă localitate decât cea de domiciliu sau de reşedinţă, la absolvirea instituţiilor de învăţământ pentru formarea poliţiştilor;

e) au fost încadraţi la structurile teritoriale ale unor unităţi, dacă structurile teritoriale sunt situate în altă localitate decât cea de domiciliu sau de reşedinţă.

LarryBML

Multumesc pentru raspunsuri si incurajari.

Stiu ca as putea beneficia de chirie, dar, acasa am sotia si doi copii minori (2 si respectiv 6 anisori), si mi-ar fi foarte greu sa-i aduc in Bucuresti, (ar implica bona la copii, serviciu la sotie, etc.).

Acuma, problema cu ordiunl 51 este ca nu spune daca limita de 70Km este dus-intors, sau doar un sens al drumului, pentru ca daca este dus-intors, este foarte putin, daca ar fi maxim 70 dus si maxim 70 intors, atunci ar fi mai OK.

Saptamana aceasta sunt in concediu medical, o raceala idioata la plamani, dar sper ca saptamana viitoare sa reusesc sa depun raportul si sa va anunt de ce mi s-a aprobat sau nu.

Apropo, am vazut ca toti spuneti de documentele necesare, dar din cate am citit eu, initial este nevoie doar de un raport catre seful unitatii, nu?

Din pacate , unde lucrez acum, nu mai am acces la intrapol, asa ca daca m-ar putea ajuta cineva cu un model si cu ce anume trebuie sa prezint din prima... Va multumesc anticipat.

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

Elvis

Citeste cu atentie ce ti-a scris Dragos.

La si de la locul de munca....70+ 70.

irynel

Daca distanta este de exemplu 90 de km, decontarea va fi facuta doar pentru 70 de km, respectiv 140 km dus-intors, sau nu se va mai aproba raportul pentru decontare, fiind nevoit sa imi gasesc chirie?

pernutealex

Se va deconta echivalentul in carburant la distanta de 140 km.

• Upvote 1

marinellu

Si daca am contract de chirie cu resedinta valabila pana in 2015, exista posibilitatea renuntarii la chirie si sa-mi fac actele pt naveta?

• Upvote 1

Elvis

Da dar ai grija.

Renunti la chirie daca primesti asigurari ca iti vor deconta naveta.

Iar naveta este mai mica decat chiria.

Altfel slabe sperante.

istoricu2

In luna aprilie 2014 am intocmit raport pt decontarea carburantului, fiind numit in functie in interesul serviciului, iar dispozitia pentru a primi bani pe carburant am primit-o la sfarsitul lunii mai 2014. La punctul 4 din dispozitia inspectorului sef scrie ca va intra in vigoare incepand cu data de 11.04.2014. Avand dispozitie de decontare a cheltuielilor de transport, am facut cerere pentru decontarea transportului pe luna mai 2014, primind banii. In luna iunie am fost imputernicit intr-o alta functie la un alt post de politie, in urma promovarii unui concurs si nu am mai solicitat decontarea navetei. Cu data de 01.07.2014 am fost numit in functia de sef de post, la postul de politie unde fusesem imputernicit, ca urmare a castigarii concursului, lucru pe care l-am aflat in luna septembrie cand am sunat la RU, sa aflu situatia mea. Dupa ce mi s-a comunicat numarul dispozitiei de numire in functie am facut iar raport pentru decontarea transportului cu auto. In urma cu cateva zile, am primit dispozitia de decontare a navetei, dar la mijloacele de transport in comun.

Deasemenea am mai primit o alta dispozitie, in care mi s-a comunicat, ca dispozitia din luna mai a fost anulata si ca trebuie sa dau inapoi banii pe naveta incasati pe aceasta luna, intrucat nu aveam dreptul de a incasa banii pe naveta.

Oricum banii nu ii vor vedea de la mine, dar stau si ma intreb cum este posibil sa mi sa ceara banii pe luna mai, cand eu de fapt, aveam dispozitie sa-i primesc?

LarryBML

Astazi am depus si eu raportul pentru aprobarea decontarii cheltuielilor de naveta. Chiar sunt foarte curios de ce raspuns voi primi, pentru ca cei de la financiar au cam insistat ca ar fi fost mai usor daca imi luam abonament de tren, insa nu au luat in calcul ca trenul cu care as ajunge la orele de program pleaca la ora 5:20, deci ar trebuii sa ma trezesc la ora 4:00 si sa plec de acasa la ora 4:30-4:40. Totodata trenul de intoarcere ar ajunge in localitatea de domiciliu la ora 20:20, iar eu la domiciliu la ora 20:20 - 21:00. In conditiile prezentate nu cred ca ar fi cineva deacord cu acest program.

Asa ca eu am insistat pe decontarea navetei cu autoturismul personal.

Va tin la current.

marius25byu

Dupa primul raport depus am primit raspuns  ca printre altele nu am pus la dispozitia comisiei documente cu orarul mijloacelor de transport in comun . Al doilea raport a fost insotit de o adeverinta de la primaria din localitate, din care reiesea ca pe traseul de deplasare(cel mai scurt), nu exista mijloace de transport in comun. Uluitor, primesc si la acest raport un raspuns scris prin care mi se comunica faptul ca onorata comisie a identificat un alt traseu de deplasare, pe care exista mijloace de transport in comun dar nu direct ci....de la localitatea de domiciliu pana la localitatea X cu un microbuz, apoi de acolo sa iau trenul care ma aduce pana la localitatea unde se afla locul de munca. Intrebare:      Ordinul 51/2014 precizeaza ca deplasarea la si de la locul de munca se poate realiza cu mijloc de transport in comun direct intre cele doua localitati, sau ruta poate fi alcatuita si din doua sau mai multe segmente? 

Edited by marius25byu

bogzy888

Care e faza cu acele bonuri lunare...este obligatoriu ca sa fie din ziua in care mergi la serviciu?? 

Elvis

Marius prostii aia care iti dau astfel de raspunsuri cate microbuze schimba sa ajunga la servici?

Mama lor de comunisti imputiti!

Tu insista ca ce este scris ramane!

• Downvote 1

marius25byu

...sunt la cel de-al treilea raport deja....consider ca e cazul sa ma adresez de acum instantei. Daca cineva a ajuns in contencios cu aceasta speta, il rog sa ne impartaseasca si experienta sa.

irynel

Vin si eu cu urmatoarea situatie:

In momentul incadrarii (mai 2012) aveam domiciliul pe locuinta parintilor mei (ca si in momentul de fata, de alfel), eu fiind repartizat la un post de politie la circa 20 de km distanta.Momentan beneficiez de indemnizatia de chirie, avand resedinta in localitatea unde lucrez.Intre timp, mi-am cumparat un apartament intr-un alt oras si vreau sa imi fac domiciliul pe noua adresa.Problema este ca se afla la o distanta semnificativ mai mare, respectiv circa 80 de km fata de locul de munca.Acum, daca voi solicita prin raport decontarea cheltuielilor pentru transport, am vreo sansa sa mi se aprobe?Doresc acest lucru intrucat nu sunt deloc multumit de conditiile actuale, dar si alte probleme personale, iar daca ar fi sa ne luam dupa ei, cu domiciliul in momentul incadrarii sau mai stiu eu ce, ar insemna sa locuim cu parintii mereu.Ce ziceti, am vreo sansa?

Elvis

Cand exista intelegere este posibil orice. Daca esti mutat in interesul serviciului poti beneficia de bani de naveta in limita a 70 de km.

Ideal ar fi ca aceste cheltuieli sa fie mai mici decat chiria.....dar incearca, daca nu lupti....

• Upvote 1
  • Downvote 1

elvis25

In graficul intocmit , pentru decontarea navetei ,se trec si zilele in care figurez ca asigurand serviciul de permanenta la postul de politie?

Elvis

Pai asiguri ,,continuitatea" de acasa?

elvis25

Momentan beneficiez de chirie si asigur continuitatea de pe raza comunei unde lucrez...daca mi se aproba decontarea navetei , in zilele in care trebuie sa asigur continuitatea pot sa fac naveta? Si daca da ,pentru respectivele zile o sa.mi fie decontata naveta?

drAGO5

Nu se poate si cu chirie si cu naveta decontata.  

sorina12

buna seara. am o problema si as vea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu ceva asemanator: anul acesta am primit prima repartitie in alta localitate decat cea de domiciliu sau resedinta (resedința mi-am stabilit-o in București după data repartiției, până atunci fiind cazarmat în academie). am facut raport pentru decontarea transportului, fiind in limita a 70 de km (stau in buc si lucrez in gr) și am primit un raspuns negativ, in care se argumenta ca raportul a fost resprins deoarece la data repartitiei nu aveam resedinta stabilita in bucuresti. dupa cum am mai spus, pana la momentul repartitiei am fost cazarmata si, îm mod logic, nu stiam unde voi fi repartizata. daca este sau a mai fost cineva in aceeasi situație ca mine, va rog sa imi spuneti cum ati procedat pentru a primii banii de transport. va multumesc!

elvis25

Vreau sa renunt la chirie si sa fac raport pentru decontarea navetei si voiam sa stiu daca in zilele in care ma aflu la continuitate la post pot efectua naveta si daca pentru acele zile o sa-mi fie decontata naveta?