Jump to content
POLITISTI.ro

Inasprirea sau relaxarea regimului armelor de foc


Postare recomandată

Publicat

@maxu08

O parere de avocat? :)

legea se refera la militarii activi, acesta este sensul legii privind cadrele militare. racanii nu intra in vederile legii :)

in fapt, dupa ce esti lasat la vatra nu mai esti militar - nu ai obligatiile si restrictiile lor- ci esti civil. altfel, ai fi judecat de ttribunalul militar si nu de cel civil :)

Publicat

Nu este vorba doar de militarii activi.

Eu sunt pe telefon si nu pot posta articolul de lege.

Poate il posteaza cineva,sa stim despre ce vorbim.

  • Membru
Publicat

legea 80/1995

Art. 1

Prin cadre militare, in sensul prezentei legi, se intelege cetatenii romani carora li s-a acordat grad de ofiter, maistru militar sau subofiter, in raport cu pregatirea lor militara si de specialitate, in conditiile prevazute de lege. Cadrele militare sint in serviciul natiunii.

"cadru militar" e denumirea oficiala pentru militar.

Exista persiane care au terminat armata cu grad de ofiter din cate stiu eu...

  • Apreciez 1
Publicat

Eu ma refeream la articolul 13 din lg.295/2004

Speta: Credeti ca domnul colonel Turcescu ( ce nici macar armata nu a facut-o) poate detine arma letala? :)

  • Membru
Publicat (modificat)

capitolul 3 - Provenienta ofiterilor, maistrilor militari si subofiterilor

Art. 36

Ofiterii in activitate provin din:

a ) absolventi cu diploma de licenta ai institutiilor militare de invatamint pentru formarea ofiterilor, cu exceptia celor prevazuti la art. 37 lit. c);

b ) absolventi ai anului IV din institutiile militare de invatamint superior cu durata studiilor mai mare de 4 ani;

c ) absolventi ai institutiilor militare de invatamint din alte state, similare celor prevazute la lit. a), trimisi la studii de catre Ministerul Apararii Nationale;

d ) ofiteri in rezerva care au promovat testele de aptitudini si indeplinesc celelalte conditii stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale, in vederea chemarii sau rechemarii in activitate;

e ) maistri militari si subofiteri in activitate, absolventi cu diploma de licenta ai institutiilor civile de invatamint superior, cu profil corespunzator specialitatilor militare, care au virsta de cel mult 35 de ani;

f ) maistri militari si subofiteri care, in timp de razboi, indeplinesc cel putin 3 luni, cu rezultate foarte bune si bune, functii prevazute a fi incadrate cu ofiteri, in unitatile militare aflate in zona actiunilor militare.

In cadrul institutiilor de stat cu atributii in domeniul apararii si sigurantei nationale, precum si in structurile specializate ale Ministerului de Interne si Ministerului Justitiei, ofiterii in activitate pot proveni si dintre:

a ) persoanele care au promovat testele de aptitudini si indeplinesc celelalte conditii stabilite prin ordin al ministrilor sau, dupa caz, al sefilor institutiilor mentionate si care sint absolvente, cu diploma de licenta, ale unei institutii de invatamint superior. Barbatii trebuie sa aiba serviciul militar indeplinit;

b ) maistrii militari si subofiterii in activitate, absolventi cu diploma de licenta ai institutiilor militare de invatamint superior din sistemul de invatamint al acestora.

Art .37

Ofiterii in rezerva provin din:

a ) ofiteri trecuti din activitate in rezerva;

b ) absolventi cu diploma de licenta ai institutiilor civile de invatamint superior care au indeplinit serviciul militar cu termen redus, in raport cu nevoile fortelor armate si cu rezultatele obtinute la examenul-concurs sustinut la terminarea pregatirii militare;

c ) absolventi ai institutiilor militare de invatamint pentru formarea ofiterilor, scolarizati la solicitarea aviatiei si marinei civile sau a altor beneficiari;

d ) maistri militari si subofiteri in rezerva, care, in timp de razboi, indeplinesc cel putin 3 luni, cu rezultate foarte bune si bune, functii prevazute a fi incadrate cu ofiteri in unitatile militare aflate in zona actiunilor militare;

e ) absolventi cu diploma de licenta ai institutiilor civile de invatamint superior sau, la nevoie, ai liceelor, cu diploma de bacalaureat ori ai scolilor echivalente, cu diploma, cu profil corespunzator specialitatilor militare deficitare in Ministerul Apararii Nationale, care au virsta de cel mult 35 de ani. Barbatii trebuie sa aiba stagiul militar indeplinit;

f ) studenti ai institutiilor militare de invatamint pentru formarea ofiterilor care au promovat penultimul an de studii, in situatia in care nu mai pot continua pregatirea, dar sint apti pentru serviciul militar. Nu se acorda grad de ofiter studentilor exmatriculati.

Art. 38

Maistrii militari in activitate provin din:

a ) absolventi cu diploma ai institutiilor de invatamint pentru formarea maistrilor militari, cu exceptia celor prevazuti la art. 39 lit.

b ) subofiteri in activitate, in virsta de cel mult 45 de ani, care au un stagiu neintrerupt de cel putin 5 ani, in functii de exploatare, intretinere si reparare a tehnicii militare, au promovat examenul de trecere in corpul maistrilor militari si indeplinesc celelalte conditii stabilite prin dispozitie a sefului Statului Major General;

c ) maistri militari in rezerva care au promovat testele de aptitudini si indeplinesc celelalte conditii stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale, in vederea chemarii sau rechemarii in activitate.

Art. 39

Maistri militari in rezerva provin din:

a ) maistri militari trecuti din activitate in rezerva;

b ) absolventi cu diploma ai institutiilor militare de invatamint pentru formarea maistrilor militari, scolarizati la solicitarea aviatiei si marinei civile sau a altor beneficiari;

c ) persoane in virsta de cel mult 45 de ani, care au o pregatire tehnica de nivel liceal sau postliceal in specialitati militare deficitare;

d ) subofiteri in rezerva care au absolvit scoli de maistri in specialitati necesare fortelor armate.

Art. 40

Subofiterii in activitate provin din:

a ) absolventi cu diploma ai institutiilor militare de invatamint pentru formarea subofiterilor;

b ) militari angajati pe baza de contract care au promovat testele de aptitudini si concursul sau examenul sustinut in acest scop si indeplinesc conditiile stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale;

c ) subofiterii in rezerva care au promovat testele de aptitudini si indeplinesc celelalte conditii stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale, in vederea chemarii sau rechemarii in activitate;

d ) gradati care, in timp de razboi, indeplinesc cu rezultate bune, cel putin 3 luni, functii prevazute a fi incadrate cu subofiteri, in unitatile militare aflate in zona actiunilor militare.

In cadrul institutiilor de stat cu atributii in domeniul apararii si sigurantei nationale, precum si in structurile specializate ale Ministerului de Interne si Ministerului Justitiei, subofiterii in activitate pot proveni si din rindul persoanelor care au promovat testele de aptitudini si indeplinesc celelalte conditii stabilite prin ordin al ministrilor, respectiv al sefilor institutiilor mentionate si care au pregatire de nivel liceal, postliceal sau superior. Barbatii trebuie sa aiba serviciul militar indeplinit.

Art. 41

Subofiterii in rezerva provin din:

a ) absolventi ai institutiilor militare de invatamint pentru formarea subofiterilor in rezerva;

b ) subofiteri trecuti din activitate in rezerva;

c ) absolventi ai institutiilor civile de invatamint superior care au indeplinit serviciul militar cu termen redus, in raport cu nevoile fortelor armate si cu rezultatele obtinute la examenul-concurs sustinut la terminarea pregatirii militare;

d ) studenti ai institutiilor militare de invatamint pentru formarea ofiterilor care au promovat cel putin anul I de studii, in situatia in care nu mai pot continua pregatirea, dar sint apti pentru serviciul militar. Nu se acorda gradul de subofiter studentilor exmatriculati;

e ) gradati in rezerva care, in urma unei concentrari de instructie, au fost calificati in specialitati militare necesare fortelor armate, pentru functii de subofiteri;

f ) sergenti in rezerva care, in ultimele 6 luni ale serviciului militar in termen, au indeplinit cu rezultate bune si foarte bune functii prevazute a fi incadrate cu ofiteri sau subofiteri;

g ) gradati care, in timp de razboi, indeplinesc cel putin 3 luni, cu rezultate bune si foarte bune, functii prevazute a fi incadrate cu ofiteri sau subofiteri, in unitatile militare aflate in zona actiunilor militare;

h ) absolventi ai liceelor, scolilor profesionale ori ai unor scoli echivalente, cu stagiul militar indeplinit, in raport cu nevoile fortelor armate .

Art. 42

Cadrele militare in retragere provin din:

a ) ofiteri in activitate sau in rezerva, precum si maistri militari si subofiteri in rezerva, care au depasit limita de virsta in grad pentru clasa a III-a in rezerva, prevazuta la art. 92 si 93;

b ) ofiteri, maistri militari si subofiteri in activitate sau in rezerva, clasati de catre comisiile de expertiza medico-militara "inapt pentru serviciul militar, cu scoatere din evidenta".

Modificat de bozo
  • 6 luni mai târziu...
  • Membru
Publicat (modificat)

Americanii iau in calcul inarmarea profesorilor

Ideea de a-i inarma pe profesori, in institutiile de invatamant, are, in Statele Unite, partizani vehementi, care asigura ca este vorba despre singurul mijloc de a evita repetitia unui masacru similar.

In Utah, unul dintre cele doua state, alaturi de kansas, unde portul de arme este autorizat in scoli, aproape 200 de profesori sau angajati ai scolilor au participat la un antrenament pentru a obtine un permis de port-arma oferit gratuit de Utah Shooting Sports Council (USCC), un grup de aparare a drepturilor detinatorilor de arme de foc.

Initiativa a atras in total 400 de persoane, insa doar o jumatate au putut participa la acest program de formare, a precizat pentru AFP Bill Scott, unul dintre membri USSC.

Faptul ca profesorii ar trebui inarmati, "nu doar pentru a le permite sa se apere unui agresor, ci in primul rand pentru a face eventualii atacatori constienti de faptul ca profesorii sunt inarmati in Utah", a asigurat el.

"Nu spunem ca toti profesorii ar trebui inarmati. Spunem doar ca aceia care fac aceasta alegere, care doresc sa participe la acest training sa o poata face in Utah si vrem doar sa le facilitam aceasta sarcina", a adaugat Scott.

Ministrul Justitiei din Arizona a propus miercuri autorizarea profesorilor, directorilor sau angajatilor scolii sa poata purta arme in scolile lor.

"Propunerea noastra este ca fiecare dintre scolile care o doresc sa delege directorul sau oricare alta persoana pentru a beneficia de antrenament pentru manevrarea armelor de foc si gestionarea situatiilor de urgenta precum cele de la Newtown", a explicat el.

"Solutia ideala este de a avea un cadru al politiei inarmat, in fiecare scoala", subliniaza ministrul, raspunzand propunerii NRA, puternicul grup de lobby al produselor de armament. Daca aminteste de cazul anumitor scoli din statul sau, el evoca totodata si conditiile bugetare care au dus la reducerea fondurilor alocate programului.

sursa www.9am.ro

cYF49RDfb6e1qPwhobV59SbfgJmHjnG185Xkc2E2b5K0FQeuobPohAZOC39ptrwmZuaY+B1LBHHSNBtVHsWgah4wo7Qymlqg=

Modificat de BGeorge
Publicat

as fi preferat un politist inarmat in fiecare scoala decit un profesor cu arma. fiecare cu felia lui de treaba.

nu cred ca vor pune politistii sa predea la scoala, de ce ar pune profesorii sa elimine infractorii? iti dai seama ce ar jnsemna un schimb de focuri intre amatori intr-o scoala?

  • Moderator
Publicat

E o mare tâmpenie măsura asta de a înarma profesorii din scoli cu arme de foc, pentru a putea riposta. Mult mai simplu și corect ar fi interzicerea accesului în instituțiile de învătământ cu arme, un control strict la accesul în perimetrul acestor instituții.

  • Moderator
Publicat

Am văzut şi eu ştirea de mai sus, era un reportaj al unei televiziuni americane. Iar acolo se spunea că aceasta a fost prima opţiune, de a exista câte un poliţist în fiecare şcoală, numai că atât şcolile cât şi părinţii nu au fost de acord şi au respins această posibilitate, spunând că nu-şi doresc transformarea şcolilor într-un fel de fortăreţe asemănătoare penitenciarelor sau unităţilor de tip militar.

În plus, la americani nu există această fobie de la noi, când bine vb despre arme. Sunt mult mai pragmatici şi conştienţi că NU armele omoară, ci cei ce le folosesc. Într-un mini interviu din reportajul televiziunii americane, un expert în securitate spunea că un poliţist în uniformă este uşor de urmărit, supravegheat, ori evitat. Un poliţist în uniformă nu poate fi prezent peste tot într-o şcoală.

În timp ce dacă câţiva profesori au o armă "concealed carry" şi deţin deprinderile necesare folosirii acesteia, şansele ca un atacator să fie oprit sunt mult mai mari, pentru că nu ştie de cine să se ferească, etc, etc.

Cam acestea erau argumentele celor din reportajul respectiv. Am să-l caut şi îl postez aici dacă îl găsesc.

Publicat

In Israel, in zonele fierbinti, profesorii sunt inarmati cu arme de asalt. Poate asa le-a venit ideea americanilor.

Cat despre relaxarea sau inasprirea regimului armelor la noi....sa ne uitam cat a scazut infractionalitatea in Republica Moldova dupa relaxarea regimului armelor!! Si aia sunt mult mai rai decit ai nostri! Morala: oricat de cocalari ar fi unii nu se vor lua niciodata de unii la fel de puternici sau mai puternici ca ei!

Publicat

in teorie, in practica citi profesori se descurca cind se va trage in scoala? sa scoti arma, sa tintesti si sa ucizi unul care trage in tine nu este ca in filme :) parerea mea

Publicat (modificat)

Cine vrea poate urmari aici: http://nranews.com/p...encereplay.html conferinta de presa a NRA unde au propus ca fosti politisti si militari sa faca parte, eventual prin voluntariat, la paza unitatilor de invatamant si profesorii care doresc sa poarte arme, sa fie antrenati de instructori membrii NRA care provin din armata, politie etc.

Modificat de dcrist
Publicat

daca maine se va face un masacru intr-o toaleta publica or sa propune paza si la wc. nu asta este solutia, nu poti pune paza oriunde se gasesc oameni ptr a preveni psihopati sa traga cu arma. din pacate.

este un raspuns post factum la o fapta izolata, un raspuns emotional. nu a stat nimeni sa calculeze cite crime s-ar putea preveni cu aceste masuri. un detector de metale la portile scolii ar fi mult mai eficient decit 20 de paznici. si un sistem de alarma conectat la politie- cine nu sta la control, pac, suni la politie sa-l verifice si in c...r.

  • Moderator
Publicat

cine nu sta la control, pac, suni la politie sa-l verifice si in c...r.

Doar coprocultura mai ramanea sa faca Politia, ca in rest face cam de toate :D

Publicat

Vorba lui Maxu: sa te ii victime cand incepe un schimb de focuri in scoala intre amatori....pfff...s-au uitat prea mult la filmul ,,Bona din Fortele Speciale,,

Publicat

Realitatea e că din ce în ce mai des auzim despre incidente în care s-au folosit arme. Din păcate orice înăsprire se face eronat și ne afectează mai mai mult pe noi, deținătorii legali. Sincer vă spun că port arma cu mine aproape peste tot, nu de frică ci doar în baza principiului "paza bună trece primejdia rea". Cred că eu sunt mai pregătit să fac față unei situații nedorite decât colegii care consideră arma personală doar o belea în plus. Oricum, mulțumesc Domnului că nu a fost nevoie niciodată să o scot din toc. Sper să rămână tot așa.

  • Membru
Publicat

Cum s-a batut Sergiu Nicolaescu pentru dreptul romanilor de a detine legal arme de foc

Sergiu Nicolaescu, de cinci ori senator al Romaniei, a fost singurul parlamentar roman din perioada postcomunista care a sustinut o initiativa legislativa prin care cetatenilor romani obisnuiti li se recunoastea dreptul de a procura, de a detine si de a utiliza in mod legal arme letale (de foc) in scop de autoaparare, initiativa care, daca ar fi fost adoptata, ar fi atenuat, cel putin partial, discriminarea consfiintita de legislatia in vigoare prin care numai demnitarilor statului li se recunoaste acest drept si ar fi dat sens dreptului la siguranta al persoanei, prevazut de Constitutie.

Sergiu Nicolaescu, in varsta de 82 de ani, a murit joi, la Spitalul Elias, unde era internat din 26 decembrie 2012 si unde fusese operat recent de peritonita. Regizorul a decedat in urma complicatiilor cardiace si pulmonare severe, care nu au raspuns la tratamentul intensiv aplicat.

Sergiu Nicolaescu a fost ales senator in legislaturile 1990 – 1992, 1992 – 1996, 1996 – 2000, 2000 – 2004 si 2008 – 2012.

In 2004, Guvernul de atunci a elaborat un proiect de lege privind regimul armelor si munitiilor care, cu unele modificari, este in vigoare si in momentul de fata –

Unii sunt mai egali ca altii

Potrivit legii citate, armele de aparare si paza (letale, de foc – n.r.) pot fi procurate exclusiv de catre urmatoarele categorii de persoane fizice: demnitarii, magistratii, diplomatii, militarii, poltistii, persoanele care indeplinesc o functie ce implica exercitiul autoritatii publice, precum si persoanele incluse in programe de protectie a martorilor.

In prima varianta a proiectului de lege, mai puteau beneficia de acest drept persoanele cu calitatea de parti in procese la tribunal, insa doar daca reuseau sa argumenteze in justitie ca, in urma acestei calitati, sunt supuse unui pericol iminent ca urmare a administrarii probelor in respectivul proces.

Ulterior, acest articol a fost eliminat din forma finala a legii.

Din postura de sef al Comisiei de Aparare a Senatului, Sergiu Nicolaescu a introdus, tot in 2004, in cursul procedurii parlamentare, un amendament la proiectul de lege al Guvernului privind regimul armelor si munitiilor.

Amendamentul prevedea ca orice cetatean poate detine, exclusiv la domiciliu sau resedinta, arme de foc letale, daca indeplineste o serie de conditii.

Conditiile erau urmatoarele: varsta minima de 20 de ani, domiciliu stabil de cel putin un an, sa nu fi incalcat legislatia privind ordinea si linistea publica, calibrul armei sa fie de maximum 6,35 mm, numarul cartuselor sa nu depaseasca capacitatea a doua incarcatoare, sa prezinte acordul scris al membrilor majori ai familiei si un angajament de folosire a armei exclusiv la resedinta si sa se prezinte semestrial cu arma la control la Politie.

In plus, cetatenii obisnuiti ar fi trebuit sa se supuna acelorasi conditii pentru a li se acorda permisul de procurare a unei arme de foc ca si demnitarii: sa nu fi suferit pedepse cu inchisoarea mai mari de un an, sa nu fie inculpati pentru incalcarea legislatiei privind frontiera, drogurile, traficul de persoane, criminalitatea organizata sau vanatoarea, sa fie apti psihologic si medical, sa nu prezinte pericol pentru ordinea publica si sa fi absolvit cursuri autorizate de instruire teoretica si practica.

Guvernul se opune

Comisia de Aparare de la Senat a acceptat propunerea lui Sergiu Nicolaescu si a inclus amendamentul in forma prevazuta de raportul favorabil pe care l-a prezentat plenului.

In plen, insa, reprezentantul Guvernului s-a opus amendamentului propus de Sergiu Nicolaescu, care insa si-a aparat punctul de vedere.

Imaginati-va ca facem o lege, astazi, in Romania, in care spunem ca ai dreptul la arma de autoaparare, dar care nu e letala. (..) Iti intra un hot in casa si iti spune <Citeste, nene, legea! Poti sa ma ameninti cu orice pistol!>, ca stie ca nu e letala”, a spus Nicolaescu, in plen, in mai 2004.

In replica, reprezentantul Guvernului, secretarul de stat Mircea Alexandru a spus ca „daca dau oricui posibilitatea sa cumpere arma de foc, inseamna ca oricine se poate duce peste oricine cu arma de foc”. In cele din urma, plenul Senatului a decis sa retrimita proiectul de lege la Comisia de Aparare, pentru raport suplimentar.

Comisia sustine in continuare amendamentul

Raportul suplimentar al Comisiei de Aparare a reconfirmat, insa, prin vot, amendamentul presedintelui acesteia, Sergiu Nicolaescu, cu privire la recunoasterea drepturilor tuturor cetatenilor de a detine la domiciliu arme de foc in scop de autoaparare, cu indeplinirea unui set de conditii stricte.

Potrivit documentului citat, Comisia a constatat ca amendamentul lui Nicolaescu este in concordanta cu dreptul la siguranta al persoanei, stipulat in Constitutie, si cu dreptul legal la autoaparare. In plus, arata Comisia, amendamentul nu incalca in nici un fel legislatia europeana, iar conditiile impuse pentru acordarea autorizatiei de procurare a armelor de foc sunt extrem de restrictive.

Cel mai important, in raportul Comisiei se mentiona ca, in acest fel, „se elimina discriminarea (...), in sensul ca li se permite sa procure arme letale (...) si persoanelor care nu indeplinesc functii de demnitate publica sau care implica exercitiul autoritatii publice”.

In fine, in sustinerea amendamentului lui Sergiu Nicolaescu, Comisia mai preciza ca, in acest fel, s-ar asigura„posibilitatea autoapararii eficiente a persoanelor si a domiciliului, inclusiv prin descurajarea potentialilor infractori”. Nu in ultimul rand, se aprecia ca, in aceste conditii, Politia si strucurile abilitate sa emita autorizatii de procurare a armelor ar fi obligate sa actioneze cu mai multa responsabilitate in indeplinirea acestei atributii.

Logica versus„nebunia tiribombelor”

La dezbaterea finala in plen a proiectului, insa, au avut castig de cauza argumentele reprezentantului Executivului, secretarul de stat Mircea Alexandru.

Pe langa o serie de precizari de natura procedurala, acesta a spus ca, dimpotriva, dreptul constitutional la siguranta al persoanei ar fi incalcat tocmai prin adoptarea amendamentului senatorului Nicolaescu.

„(...) daca dam autorizatie de vanzare-cumparare oricarei persoane care solicita si care intruneste conditiile (...), va rog sa va imaginati ca, la sfarsitul trimestrului urmator, avem cel putin 600.000 de arme cumparate. Stiti <nebunia> romanilor cu tiribombele si cu materialele explozive care sunt in preajma sarbatorilor. Deci exista o chestiune care trebuie analizata si din punct de vedere psihologic”, a declarat Mircea Alexandru.

Replica lui Sergiu Nicolaescu:

Daca maine se intampla in Bucuresti o mie de accidente de bicicleta, poimaine, pe vremea lui Ceausescu, daca ar fi fost, s-ar fi interzis bicicletele in Bucuresti. Deci sa aducem acum argumentul ca inarmam oamenii... Bun, dar aceiasi cetateni au dreptul sa ia o arma de vanatoare, e mult mai usor sa iei o arma de vanatoare, care e mult mai periculoasa, pentru ca are teava lunga. Masina este tot o arma letala. Prin marirea numarului de conditii pentru autorizare de la 9 la 19, comisia a avut grija de a nu permite oricui sa ia o astfel de arma. Deci in clipa in care permitem vanatorilor sa aiba o arma de vanatoare, inseamna ca incalcam garantarea vietii prin Constitutie? In clipa in care acordam permise de conducere de la 18 ani in sus, inseamna ca agresam cetateanul, ii punem in pericol viata?”.

O interventie amuzanta si perfect contradictorie a avut-o senatorul Trita Fanita, care s-a opus amendamentului lui Nicolaescu. „Pai cu lumea interlopa care exista astazi in tara noastra si cate necazuri avem din aceasta cauza, trebuie sa le mai dam si pistoale la astia, sa umble cu ele? Stiti ce este la marginea Bucurestiului? Stiti ce este in Voluntari? Stiti ca nu mai poti sa iesi seara decat asigurat?”.

Statul inarmat si cetateanul dezarmat: lectia istoriei

Amendamentul lui Sergiu Nicolaescu a fost sustinut in plen si de catre senatorul Norica Nicolai.

„De ce demnitarii si magistratii sunt mai egali decat simplii cetateni in Romania? Pentru ca numai ei sunt propusi a beneficia de acest drept. Numai demnitarii si magistratii pot avea motive intemeiate in tara asta pentru a se autoapara? Eu zic ca sunt foarte multi simpli cetateni care pot avea motive intemeiate de a recurge la un mijloc in plus de autoaparare. Si ca sa nu existe abuzuri si ca sa existe o conduita preventiva, sunt o serie de texte de garda care reduc riscurile. Deci solicitarea noastra este sa mergem pe un tratament egal pentru toti cetatenii”, a declarat Nicolai.

In schimb, un alt oponent al amendamentului Nicolaescu, senatorul Grigore Zanc, a spus ca „argumentatia ca de ce sa aiba demnitarii si sa nu aiba si ceilalti este retorica pura. Exista o regula in lumea asta dupa care, fireste, demnitarii au garda personala, au un corp de paza si asa mai departe. Atunci ce facem, facem corp de paza special separat pentru fiecare persoana?”.

Mai mult, secretarul de stat Mircea Alexandru a sustinut ca „daca in perioada interbelica ar fi fost alt regim al armelor, Madgearu, Armand Calinescu si Iorga nu ar fi fost asasinati cu atata usurinta”.

La care Sergiu Nicolaescu a replicat, in cunostinta de cauza: „Domnule presedinte, va rog sa-mi permiteti sa-i spun colegului, domnului secretar de stat, ca Iorga si Madgearu au fost impuscati de politia legionara si nu furand in casa cuiva. Este o chestiune de cultura!”.

In cele din urma, amendamentul sustinut de Sergiu Nicolaescu a fost respins la vot de catre plenul Senatului.

http://www.finantist...me-de-foc-76666

  • Apreciez 4
  • 2 luni mai târziu...
Publicat

Uzul de arma ar trebui revizuit dupa parerea mea nu de alta dar ai pistol in dotare sau personal si tie frica s-al folosesti pt ca nenea infractoru are spate si te baga in puscarie.

  • 3 săptămâni mai târziu...
Publicat

Apropos de ideea lui Maxu, la scoalaunde invata baiatul meu, care e in clasa a III-a, un coleg de clasa, a venit cu un briceag la el, facand pe durul in pauze. Mie copilul mi-a spus astazi, maine merg la scoala sa vorbesc cu invatatoarea! Deci, ar fi bun un detector de metale, insa la cati copii sunt in scoala, de altfel ca in fiecare scoala, cel putin o ora ar dura pana intra copiii la ore. Dar topicul este despre inasprirea sau relaxarea regimului armelor, eu as milita pentru relaxarea acestuia, insa cu amendamentele necesare! Trebuie sa fii foarte responsabil cand esti detinatorul legal al unei arme de foc, fie ea cu proiectil din cauciuc, cu munitie letala ori cu gaze!

  • 1 lună mai târziu...
Publicat

 http://www.copsi.ro/COLEGIU/JURIDIC/portarma/Lege_295_modif_tabel_comparativ_16_04_2013-1.pdf

 

 

  Conform acestor propuneri,dupa iesirea din activitate nici macar categoriile ce aveau voie pana acum pot spune ''adio''.In rest numai aberatii si complicat birocratia.Nu va aveti bine cu sefii,nu vi se aproba.Pt. neletale se scoate dreptul de port.Adica se elimina ratiunea lor de a exista pe piata.Pana si pe saracii colectionari ii loveste in cap porcaria asta.

 Pe scurt,orice urma de progres facuta in ultimele decenii e anulata.

 

  Astept cu nerabdare interzicerea cutitelor de bucatarie.

Publicat

Se initiaza o noua modificare a legii 295: http://www.copsi.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2278&catid=31&Itemid=200040 din partea mea nu le doresc initiatorilor modificarii legii, decat sa aiba parte dupa ce ies la pensie de o agresiune pe strada si sa sune, dupa ce ajung la loc cu verdeata la 112, altfel nu pot justifica modificarile care se aduc in alt fel, decit ca iau spaga de la infractori ca oamenii normali sa ramana fara nici cea mai mica protectie, si politistii si celelalte categorii: judecatori, procurori, etc. care vor a avea sansa sa se intalneasca la pensie, pe strada, cu cei pe care i-au prins si vor sa le ,,multumeasca" in felul lor caracteristic, vor fi lipsiti de posibilitatea si asa precara de a-si apara viata, dar normal cei din birouri care fac legiile nu vor fi alergati pe strada la pensie de topurile de hartie pe care le-au abuzat in timpul cat au fost la slujba.

 

Publicat (modificat)

Să înţeleg de aici (printre alte aberaţii) că vom avea drept doar de deţinere a armamentului letal, şi vom pierde dreptul de port şi folosire, conform art.57?

 

Scuze, era vorba de neletale.

Modificat de minutzu
  • Membru
Publicat

Ale cui sunt propunerile?

M-am oprit la art 13...

Publicat

Ale cui sunt propunerile?

M-am oprit la art 13...

Niculita Valentin la produs, dai clik dreapta pe document dupa ce ai deschis pdf si la document properties vezi cine la produs. 

  • Apreciez 1

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.