Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Inasprirea sau relaxarea regimului armelor de foc

Recommended Posts

teolucian63

...

Nu mai aveam bile verzi, meritai inca un plus!!!

Si eu gasesc in aceasta legislatie discriminare la adresa celorlalti cetateni onesti care nu pot sa detina legal arme de aparare cu glont si consider ca aceasta schimbare a legislatiei ar trebui sa se faca in directia aceasta, dar cum la noi politicul este cum este, nu cred ca in curand vom avea parte de aceasta relaxare a legislatiei...

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Insanity66

@Insanity66: De ce transformi atacatorul in victima? De ce ar trebui sa aiba atacatorul dreptul la riposta in fata ta? Si o lovitura primita de la el iti poate fi fatala si de aceea consider ca atacatorul trebuie eliminat cat mai repede si de la distanta astfel incat sa nu iti puna viata in pericol. Niciodata atacatorul nu vine pe proprietatea ta pentru zahar s-au pentru un duel 1 vs 1 cu mainile goale precum in filmele cu Steven Segal.

Un om normal care nu sufera de paranoia face diferenta intre un hot si un om/copil ratacit. Sunt suficiente modalitati in care poti afla cine ti-a incalcat proprietatea si care sunt intentiile lui. Daca acel om ratacit stie ca tu il poti elimina si te aude, sigur nu se va ascunde ci isi va dezvalui adevarata intentie.

Ma refeream la situatia in care posesorul de arma este agresorul. Sa nu ripostez in fata lui? Sa il las sa ma palmuiasca pentru ca daca ripostez face un salt inapoi si imi baga arma in fata pe motiv ca "se simte amenintat"?

Cum faci legi care sa asigure ca doar oamenii normali, cinstiti si controlati capata arme de foc?

Si cine imi tot da minusuri si fuge ca un nesimtit, poate are minimul de bun simt sa isi explice minusurile, nu sa dea ca un las penibil pe la spate si sa fuga. I-e frica sa nu-i dau si eu?

Kayne

In majoritatea cazurilor agresorul nu este o persoana care isi achizitioneaza arma in mod legal. Exemple gen Perla sunt o picatura intr-un ocean. Sau tu crezi ca daca iti pui cosul la rand inaintea unuia la magazin o sa scoata pistolul la tine...?

p.s unul dintre minusuri este de la mine pentru lejeritatea, indolenta si miserupismul cu care tratezi proprietatea.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Catalin

Minusurile sau plusurile nu trebuie justificate public. Nu au nicio importanță. Se pot acorda ca urmare a faptului că respectivul îți împărtășește sau nu părerea din postul respectiv. Asta nu înseamnă că este laș sau că te lovește pe la spate ori alte asemenea interpretări. Maturizați-vă și renunțați la astfel de orgolii minore, folosiți acest sistem de reputație pentru a evidenția posturile de calitate, cu un conținut util ori bine argumentat, bine redactat, etc.

Mulțumesc pentru înțelegere.

BGeorge

Daca e sa te atace cineva cu o arma, stai linistit ca acea arma nu este luata legal. Nimeni nu te va ataca cu arma achizitionata legal deoarece stie ca politia va afla ca a tras.

Ma refeream la situatia in care posesorul de arma este agresorul. Sa nu ripostez in fata lui? Sa il las sa ma palmuiasca pentru ca daca ripostez face un salt inapoi si imi baga arma in fata pe motiv ca "se simte amenintat"?

Te referi ca posesorul de arma aflat pe proprietatea sa este si agresor(suna ciudat, stiu)? Daca e asa...ce cauti pe proprietatea lui? Ca daca mergi la vecinu'(posesor de arma letala) de vis-a-vis sa-i ceri sare nu scoate pistolul la tine. Si daca stii ca nu e sanatos si detine pistol il reclami.

Edited by BGeorge

LordScorpion

Arma scurta letala este interzisa maselor mari de populatie deoarece... ?

alex91

In Elvetia,dupa satisfacerea stagiului militar obligatoriu, ti se da arma (pistol mitraliera SIG 550) acasa. Astfel, in Elvetia cateva milioane de arme automate se afla in posesia civililor.

Cate incidente/crime au avut loc in Elvetia datorita faptului ca civilii detin arme in mod legal?

In concluzie, ideea de a interzice armele de foc pentru a scadea criminalitatea este gresita. Cei care doresc sa procure arme de foc, cu scopul de a le folosi in crima organizata sau in alte tipuri de infractiuni, nu sunt atat de tampiti incat sa si le cumpere de la magazin, pentru ca este foarte usor sa descoperi un criminal care a folosit o arma cumparata legal.

Iar ideea cum ca, in cazul legalizarii armelor. potentialii spargatori de locuinte s-ar duce cu o arma dupa ei, stiind ca si proprietarul este inarmat, este pusa iarasi in mod gresit. Da, este posibil ca hotul sa se inarmeze preventiv, dar atata vreme cat si victoma are o arma, sansele sunt cel putin 50-50%, spre deosebire de situatia actuala cand, din postura de victima nu prea ai nici o sansa.

Edited by alex91
  • Upvote 1
  • Downvote 1

teolucian63

Alex91, spargatorii de locuinte care "'lucreaza" apartamentele, nu sunt din categoria "greilor" care nu merg decat la pont!

Iar pentru a "achizitiona" o arma de pe piata "neagra" iti trebuie bani si cunostinte...cei care "lucreaza apartamentele rar ies cu un "castig" de 1000-2000 lei...din apartamente nu se fura decat telefoane mobile, bijuterii si bani (cand sunt gasiti), in general lucruri de dimensiuni mici, ce pot fi ascunse in buzunare...

Iar la pont, trebuie sa dai si partea celui care ti-a dat informatia(pontul), acolo daca "prada" este consistenta, te poti astepta ca "baietii" sa fie dotati cu mai multe...poate chiar cu arma, desi cei care sparg locuinte stiu care este incadrarea pentru talharie, mai ales daca este si urmata de moartea victimei...

In schimb, spargatorii ocazionali sunt mult mai periculosi, deoarece se pot speria de victima si omorul vine de la sine...

alex91

Eu consider ca statul nu are nici un drept sa interzica cetatenilor sa detina arme de foc (evident nu ma refer la arme militare). De ce un smecher ca Nastase poate sa aiba in casa un aresal intreg iar eu imi apar locuinta cu o prastie?

Aceasta obsesie a statului de a interzice civililor sa detina arme este o mostenire din perioada anilor 50' cand comunistii au confisacat toate armele , de frica sa nu ,,faca vreo contra-revolutie reactionarii''. Dar astazi, cand cel putin teoretic traim intr-o democratie, de cine se mai teme statul? Iulius Cezar spunea ca ,,doar tiranii se tem de asasinate'', fraza ce explica foarte multe despre atitudinea statului roman fata de proprii cetateni.

Nu sunt de acord sa se vanda arme ca la piata dar nici sa ti se interzica total dreptul de a le detine.

serhente Garcia

In Elvetia,dupa satisfacerea stagiului militar obligatoriu, ti se da arma (pistol mitraliera SIG 550) acasa.

da! , dar ti se da arma pe mana dupa citeva luni de antrenament si mai ales de supraveghere a caracterului individului, pe cind la noi, se duc sa-si ia arme toti .... si culmea, nu se duce sa-si ia arma un om normal, care poate ar avea motive intemeiate sa-si ia.

maxu08

ca si la masini, cei care nu au suferit de pe urma lor sunt de acord cu eliminarea restrictiilor. dar daca copilul tau ar fi ranit de o arma descarcata accidental in casa unui prieten de joaca ti-ai schimba opinia radical. La fel cum un parinte care a suferit un accident de masina nu va cumpara un bolid ptr copilul lui. depinde de cine priveste problema si in ce moment al vietii :)

Insanity66

Asa e Garcia.

Si, Alex, eu daca unii oameni pe care ii cunosc si-ar lua arma, mi-as cam face probleme.

Cu spaga pot sa treaca de orice teste. Sunt sigur, desi nu stiu de unde.

Cred ca sunt prea pesimist.

Catalin

pe cind la noi, se duc sa-si ia arme toti .... si culmea, nu se duce sa-si ia arma un om normal, care poate ar avea motive intemeiate sa-si ia.

Și cum ai ajuns la această concluzie? Se bazează pe ceva concret, un studiu sau altceva?

Exact așa a gândit și legiutorul, când a debitat această lege discriminatorie pentru cetățenii de rând. Îi prezumă pe toți a fi niște prezumtivi infractori, niște labili psihic sau țăcăniți.

Și așa vedem zilnic pe la televizor tot felul de psihologi care își dau cu părerea și aruncă cu noroi în stânga și dreapta din dorința de a se lăuda și a ne convinge cât de grozav, atotștiutor, necesar și indispensabil este un astfel de trântor care nu știe pe ce ia banii, pe lângă casa omului.

Ia să se introducă în lege o pedeapsă de minim 15 ani de detenție pt psihologul care a dat pe ochi frumoși avizul! Să vedem câți mai fac pe deștepții pe la televizor și dacă mai dau avize pe nașpa?

Sau ia să avem și o pedeapsă minimă de 15 ani și pentru cei ce flutură pistoalele în trafic, la crâșmă, în fața blocului ori le scot în fața unui polițist?

Cum ar fi? Ar mai avea orice sandilău acces la arme sau le-ar mai flutura după bunul plac pe stradă? Mă tem că nu ... și nici nu trebuie ca legiuitorul să fie vreun geniu pentru a stabili niște măsuri și pedepse dure pentru cei iresponsabili.

Dar e mai simplu să-i tratezi pe toți ca pe niște infractori ori nebuni, pe acest principiu conform căruia în țara asta nu trebuie să ne civilizăm pe principiul „frica păzește strugurii”, ci la noi toată lumea este vinovată de ceva by default.

bozo

Da, e ca si cum ai pedepsii pe cineva pentru ceva ce nu a facut inca sau nu va face vreodata luandu-i dreptul de a se apara.

bgi

Pe parcursul acestui topic cineva spunea ca statistica referitoare la scaderea criminalitatii, dupa relaxarea regimului armelor, a fost facuta in SUA si e irelevanta la noi, ca americanii au arme inca de la infiintarea SUA si ca ei au o cultura a armelor. OK,si romanii au avut arme detinute legal pe parcursul istoriei si pentru asta nu se omorau pe strazi si daca stam sa ne gandim si la noi a escaladat criminalitatea foarte mult dar, din pacate, avem o lege a armelor si o mentalitate care a ramas muuult in urma.

Parerea mea este ca, orice cetatean care nu are cazier si mai ales care nu este cunoscut in societate ca un element negativ,trebuie sa poata beneficia de dreptul de a se apara singur , deci, sa poata sa isi procure la nevoie una, doua sau mai multe arme de foc letale fara sa dea o gramada de explicatii.De ce sa nu pot avea 10 pistoale, daca imi permit sa imi iau, pentru ca oricum nu am dreptul sa port decat unul.Aaa, ca sunt multi scelerati in tara care pot face abuz de o arma detinuta legal,ok, dar ai calcat pe bec, raspunzi.

Daca cetateanul roman (si aici nu ma refer la cocalari si alte natii colorate, ca aia oricum au dar nu in mod legal) ar avea dreptul sa detina arma letala nu ar mai avea loc evenimente ca cel de la Perla sau multe altele, pentru ca ar fi stat sa se gandeasca daca nu cumva cei din incinta coaforului au un puscoci mai mare ca al lui si daca nu ar fi gandit-o, cineva se gasea sa il opreasca dupa primul foc.

Parerea mea.

P.S. Un articol despre armele detinute de romani, printre care si plugari,in perioada interbelica:http://www.adevarul.ro/locale/braila/Exclusiv-_Istoria_portului_de_arma_si_sabie_la_Braila-_Pe_timpuri-oamenii_se_inarmau_de_frica_lui_Terente-acum-pentru_avere_0_470353412.html

• Upvote 2

reddog

Buna seara!

Parerea mea este ca si cu actuala lege multi cetateni romani pot detine arma letala pentru paza si aparare doar ca nu sunt informati.

In urma cu ceva timp cineva din Politie mi-a spus ca un cetatean ce si-a satisfacut stagiul militar are pistol.

Legea spune ca au drept la arma letala militarii,nu trebuie sa fi fost neaparat militar de cariera.

Ce parere aveti?

Evident,armata nemaifiind obligatorie,teoretic ar avea acest drept doar unii ce au o anumita varsta si au faćut armata.

bgi

Faptul ca ai satisfacut stagiul militar nu inseamna neaparat ca esti apt pentru port si folosire arma letala in viata de zi cu zi.Acolo erai supravegheat cand manuiai arma, aici...

reddog

Esti fost militar daca ai satisfacut stagiul militar.

Sau nu?

bgi

Nu, nici pe departe.

reddog

@maxu08

O parere de avocat? :)

bgi

Nu am satisfacut stagiul militar, ca am intrat in Scoala de Politie imediat dupa liceu.

Marius

reddog

Conform legislatiei in vigoare prin cadre militare se intelege cetatenii romani, cu domiciliul stabil in Romania, carora li s-a acordat gradul de ofiter sau maistru militar ori subofiter. Soldatii nu sunt asimilati aici.

reddog

In lege scrie militari nu cadre militare din cate stiu eu.

Nu vreau sa polemiez cu nimeni,dar ce am afirmat in primul post este real.

PS: Militar este si soldatul si generalul.

• Downvote 2

bgi

Daca nu ma insel, titulatura pentru cei care satisfaceau stagiul militar obligatoriu era de militar in termen sau militar cu termen redus, dupa caz.

arcan

Spunea cineva pe aici ca in Elvetia se poate da arme la liber si la noi nu.

Eu zic ca si la noi se pot da arme la liber cand...vom fi elvetieni.

CHiar asa de buni ii credeti pe romani incat ii confundati cu elvetienii?

• Upvote 1