Jump to content
POLITISTI.ro

radusandu

Politisti de care NU suntem mandri.

Recommended Posts

Catalin

Cred că trebuie să facem și un topic cu polițiști de care ne este rușine că sunt colegi cu noi. :doh:

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Asta este politica D.M.R.U. de recrutare ,cunoastere si verificare a viitorilor politisti.

De aici pleaca totul.

Ofiterii din judetul care l-au triimis la scoala de politie responsabili cu fisa acestui ninjalau oare dorm linistiti?

Rusy

Cine-i ninja schija asta? Vai de capul lui, sunt fara cuvinte, mai lipsesc blondele decoltate si superfm.

radusandu

Corect, domnilor colegi, sunt de acord cu dvs. Dar, ce sa facem daca selectia, recrutarea anului 2010este asta...:emo-yessir:

radusandu

19 noiembrie 2010

COMUNICAT

La data de 17.11.2010, ofiţerii Direcţiei Generale Antricorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Arad, cu sprijinul Serviciului de Investigaţii Criminale – I.P.J. Arad, sub coordonarea procurorului de caz, au procedat la executarea mandatelor de aducere emise de Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad, privind pe patru poliţişti de frontieră din cadrul I.J.P.F. Arad:

- M. B., agent de poliţie;

- D.E. agent şef de poliţie;

- S.R., agent principal de poliţie;

- S.A., agent de poliţie.

La documentarea cauzei până în acest moment al procesului penal, aducerea la cunoştinţă a învinuirii de către procurorul competent, lucrătorii D.G.A. Arad au beneficiat de sprijinul Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă.

În fapt, s-a reţinut că:

La data de 11.10.2010 martorii P.E., C.C. şi S.I. au sesizat Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad cu privire la faptul că, în contextul activităţilor de transport internaţional de persoane desfăşurate prin intermediul unei societăţi comerciale din Arad, în perioada 2009-2010, în numeroase rânduri, cu ocazia trecerii frontierei de stat prin P.T.F. Nădlac şi P.T.F. Turnu, li s-a pretins de către poliţişti de frontieră din cadrul I.J.P.F. Arad sume de bani cuprinse între 10 şi 50 Euro.

Prin încheierea Tribunalului Arad, din 12.10.2010, s-a dispus autorizarea interceptării şi înregistrării convorbirilor în mediu ambiental purtate de către cei trei martori cu agenţi ai poliţiei de frontieră români care desfăşoară, în comun cu omologii lor din Republica Ungaria, controlul documentelor la trecerea frontierei în cadrul Punctelor de Trecere a Frontierei Nădlac şi Turnu.

În urma activităţilor specifice desfăşurate s-au stabilit următoarele:

1)În noaptea de 21/22.10.2010, în jurul orei 03.00, martorul-denunţător S.I s-a prezentat la intrarea în ţară prin P.T. F. Turnu conducând un autoturism marca WV Transporter.

Controlul de frontieră a fost efectuat de către agent de poliţie M.B. care, sub pretextul că o parte dintre pasagerii transportaţi de denunţător au cărţile de identitate deteriorate, a pretins şi primit suma de 50 euro pentru a le permite intrarea în ţară.

2) La data de 25.10.2010, în jurul orei 19.05, martorul-denunţător C.C s-a prezentat la intrarea în ţară prin P.T.F. Turnu.

Controlul de frontieră a fost efectuat de către agentul de poliţie D.E. care, pentru a-i permite intrarea în ţară, a pretins şi primit suma de 30 euro.

3) În dimineaţa zilei de 27.10.2010, în jurul orei 05.00, martorul-denunţător S.I. s-a prezentat la ieşirea din ţară prin P.T.F. Turnu.

Controlul de frontieră a fost efectuat de către agentul de poliţie S.R. care, pentru a-i permite ieşirea din ţară, a pretins şi primit suma de 20 euro.

4) La data de 12.11.2010, în jurul orei 22.00 martorul-denunţător S.I. s-a prezentat la ieşirea din ţară prin P.T.F. Turnu.

Controlul de frontieră a fost efectuat de către agentul de poliţie S.A. care, pentru a-i permite ieşirea din ţară, a pretins şi primit suma de 20 euro.

Cei patru învinuiţi au fost reţinuţi pentru 24 de ore, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de luare de mită, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 254 alin. 1 Cod penal rap. la art. 7 alin 1 din Legea 78/2000, şi au fost prezentaţi Tribunalului Arad cu propunere de arestare preventivă pentru 29 de zile, instanţa dispunând cercetarea lor în stare de libertate.

BIROUL INFORMARE ŞI RELAŢII

Elvis

Gata, am inteles, numai agentii iau mita.

Cazuri cu ofiteri, comisari sefi, or fi? :unsure:

Edited by Elvis

Eduard

Pai aia nu au nevoie ca au salariile mari ! :ner:

Edited by Eduard

Rusy

Saaaaaaaaaaaau, sunt fosti colegi de scoala, de banca.

cincin

Gata, am inteles, numai agentii iau mita.

Cazuri cu ofiteri, comisari sefi, or fi? :unsure:

din inaltimea jiltului in care stau ofiterii in tra foarte rar in contact cu... munca :ner:

asa ca , se merge pe principiul: la agenti muncesti-gresesti, gresesti-nu esti bun, nu esti bun-esti sanctionat

la ofiteri e: nu muncesti-nu gresesti, nu gresesti-esti bun, esti bun- esti promovat :emo-yessir::naughty:

• Upvote 1

radusandu

Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie - Serviciul Teritorial Bucuresti au dispus trimiterea in judecata, in stare de arest preventiv, a unui ofiter din cadrul DGMPB. - Brigada Rutiera, in sarcina caruia s-a retinut infractiunea de trafic de influenta, informeaza un comunicat de presa al DNA.

In rechizitoriul intocmit, procurorii au retinut urmatoarea stare de fapt:

In cursul lunii ianuarie 2010, inculpata C. D., ofiter de politie in cadrul DGMPB. – Brigada Rutiera, a pretins si a primit suma de 2.000 euro de la un agent de politie (denuntator in cauza) pentru a o remite unui alt ofiter de politie din cadrul aceleiasi institutii, care sa solutioneze favorabil un dosar penal in care o persoana era cercetata pentru conducere pe drumurile publice avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala.

In vederea confiscarii sumei de 2.000 euro pretinse si primite, procurorii au dispus instituirea sechestrului asigurator asupra unui autoturism apartinand inculpatei.

La data de 2 noiembrie 2010, Curtea de Apel Bucuresti a dispus arestarea preventiva a inculpatei Dumitrescu Claudia pe termen de 29 de zile.

Dosarul a fost trimis spre judecare la Curtea de Apel Bucuresti.

gigabyte

Pentru ca acest topic se numeste Politisti de care NU suntem mandri, m-am decis sa postez aici opinia mea legata organizarea unei conferinte de presa, comuna a CNP, cu Sindicatul Diamant si cu Prolex-ul lui Lincu.

Oare au uitat cei din CNP ca, acum cativa ani, Vasile Lincu le-a furat sigla si denumirea si s-au judecat pe chestia asta? Acum, acelasi Lincu, statea la masa cu cei pe care ii denigra.

Ce ti-e si cu politica asta, frate!

Edited by gigabyte

Marius

Din cate stiu, Lincu asta, nu e si nici nu a fost vreodata politist, iar treaba asta spune multe. :clip:

Motoboom

Lincu toaca banii sindicatului degeaba, politist nu a fost si nici nu v-a fi si nu merita sa fie aminitit numele lui in sectiunea asta, parerea mea!

Catalin

Politist de frontiera, informator pentru traficantii de tigari. Primea 1.000 de euro la fiecare transport!

Un politist de frontiera din Botosani, a gasit o metoda neortodoxa ca sa-si completeze veniturile. Ii invata pe traficantii de tigari cum sa-si treaca marfa de pe un mal pe celalalt al Prutului, fara sa fie prinsi.

124718fyobs6kd.jpg

S-a dat de gol insa, cand a inceput sa risipeasca bani multi. Dupa doua luni de filaj si de interceptari, a fost prins in flagrant marti dimineata, in timp ce vorbea la telefon cu traficantii. Acestia aduceau in Romania din Republica Moldova, cu ajutorul unor barci pneumatice, peste 15.000 de pachete de tigari.

Politistul de frontiera le-a divulgat contrabandistilor timp de mai multe luni informatii privind locurile pe unde patruleaza colegii sai. Recompensa nu era deloc mica. El primea cate 1.000 de euro pentru fiecare transport. Acum ar putea sa primeasca 5 ani de inchisoare.

sursa: crimetime.ro

Se pare că sunt și unii care după ce că își vând onoarea, își mai și bat joc de munca colegilor lor. :doh:

Rookie

Cred că trebuie să facem și un topic cu polițiști de care ne este rușine că sunt colegi cu noi. :doh:

Cred ca pentru acest topic, mult mai potrivit ar fi un titlu de genul: "Cosul de gunoi al Politiei" :emo-yessir:

Eduard

Doi poliţişti din Galaţi, arestaţi pentru tâlhărie şi violare de domiciliu

Magistraţii Judecătoriei Galaţi au dispus, miercuri după-amaiză, arestarea pentru 29 de zile a celor doi poliţişti din municipiul Galaţi, acuzaţi de comiterea infracţiunilor de tâlhărie şi violare de domiciliu, potrivit purtătorului de cuvânt al instanţei gălăţene, judecătorul Robert Florea.

Surse judiciare susţin că în 28 noiembrie cei doi agenţi de poliţie, aflaţi în timpul serviciului, ar fi intrat în locuinţa unei persoane pe care au deposedat-o de 550 de lei şi de mai multe pachete cu ţigări.

Păgubitul a formulat o plângere, iar marţi s-a început cercetarea penală împotriva celor doi poliţişti.

Ei au fost reţinuţi pentru 24 de ore, iar în cursul zilei de miercuri au fost prezentaţi Judecătoriei Galaţi cu propunere de arestare preventivă.

Purtătoul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Galaţi, Cristina Tatulici, a confirmat că doi lucrători de la Secţia 4 din municipiul Galaţi au fost reţinuţi pentru comiterea unor infracţiuni, dar nu a oferit şi alte detalii.

sursa : jurnalul.ro

LORD

Va expun un caz intamplat ieri : Colegii de la rutiera au depistat in trafic un jandarm in trafic conducand un A6 avand 5.000 de pachete de tigari.Din culisele intocmirii dosarului am aflat ca cel in cauza nu va fi cercetat de instanta militara intrucat nu este o fapta legata de serviciu (in cazul politstilor nu este valabil, orice ai face competenta este a tribunalului chiar daca te bati cu vecinul in afara serviciului, tot tribunalul este al tau si fiti siguri ca erai arestat preventiv imediat ) . Mai mult nici macar procurorul nu a dorit sa mearga cu propunere de arestare, motivand - de altfel pertinent - o chichita a legii - adica expresia ,, cunoscand ca provin din contrabanda ,, si cum acesta a fost depistat in trafic la 60 de km. de frontiera nu s-a putut proba contrabanda ( vezi definitia si locul patrunderii bunurilor ) va fi judecat in stare de libertate ,probabil pentru infractiune la Codul Fiscal . La prima vedere moral l-am condamnat vazand ca are o limuzina de lux, insa cand am verificat telefonul am vazut (sms) somatii de la banca avea un credit de 15.000 de euro si restante de peste 4 luni iar din discutiile purtate cu el avea 3 copii si femeia in spital operata. A incercat si el prima data sa faca un ban, din prostia lui , a fost folosit caraus, cel care l-a pus nu recunoaste iar el va suporta totul. Repet nu-i iau apararea,nici macar nu il stiam, la urma urmei este o fapta reprobabila si nu trebuia sa faca, dar vroiam sa subliniez ,ca ar trebui ca decidentii sa realizeze ca foamea este mare,ei practic imping oamenii sa ajunga infractoriprin salarizarea proasta.

• Upvote 1

Eduard

Salarizarea proasta nu este un factor care sa te impinga a savarsi infractiuni ! Parerea mea. :emo-yessir:

Ai savarsit o infractiune, raspunde pt. ea, doar ti-ai asumat-o !

• Upvote 1

LORD

Ai perfecta dreptate, conditia sociala nu il exonereaza de raspunderea penala ,insa eu reiteram un principiu din criminologie si nu numai - cauza si efectul - .

Catalin

Așa spun toți infractorii: „e prima dată când am făcut-o”.

În patru luni de zile, de când a văzut că nu-și putea achita ratele la bancă, își putea vinde mașina aia, care cel mai probabil are un motor peste 2000 cm3 și un impozit, asigurare, etc ce te usucă la buzunar.

• Upvote 1

LORD

La experienta mea de peste 17 ani in politie, pot sa-ti dau garantia, ca stiu ce este un infractor primar, si stiu sa disting ,,infractorul jigodie,, de ,,infractorul fraier,, !

Eduard

Lord - tot respectul pt. vechime :emo-yessir: . In cazul unui jandarm nu mai este vorba de "infractorul jigodie,, sau ,,infractorul fraier ", aici este vorba de onoare si demnitate , doar el trebuia sa aplice legea, se afla de partea ei .

Edited by Eduard

Catalin

Nu contest, te cred.

Dar eu l-aș bănui mai degrabă că e tâmp.

Și eu am un credit la bancă, chiar mai mare de 15ooo euro, dar niciodată nu mi-a trecut prin cap să mă „descurc” prin astfel de moduri. Aici ține și de „aluatul” din care e construit, mai exact de educația individului. Dacă el a fost crescut cultivându-i-se crezul acesta din ce în ce mai prezent, conform căruia „descurcatul” este unul și același lucru cu „fentarea sistemului”, așa va privi toată viața lucrurile, indiferent unde ajunge să lucreze.

LORD

Deci esti de acord cu mine ca este un fraier, in rest sunt de acord cu cele expuse de cilalti pe forum. Sa nu intelegeti gresit nu sunt de acord cu activitatea infractionala a acestuia, sigur ca daca te zbati mai gasesti si alte optiuni legale, dar acesta era cam ,, tiutiuluc ,, eu vroiam sa pun in evidenta ca un factor stimulent al infractiunii este salarizarea deficitara, dar numai unul slab de inger poate urma calea asta, deci aveti dreptate.

Wallah

...si totusi,Cataline,cum te descurci?Ca idee...

Edited by Wallah