Jump to content
POLITISTI.ro

Concediu de gravidie si lauzie(pre si postnatal)

borderpolicewoman

Recommended Posts

Prevederile OUG 111/2010 sunt aplicabile si tuturor categoriilor de personal care isi desfasoara activitatea in ministerele si institutiile din sectorul de aparare, ordine publica, siguranta nationala - Art.29 (1) din ordonanta, dar modalitatile de depunere si de solutionare a cererilor de acordare a drepturilor se solutioneaza prin norme interne.

Daca ar putea sa-ti fie util, incerc sa redau cateva din prevederile normelor de aplicare a ordonantei, asa cum au fost modificate si completate de HG 57/2012.

- dreptul la concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu 1 Martie 2012, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare;

-cel putin o luna, netransferabila, din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata celeilalte pesoane care nu a solicitat dreptul (tatalui); acesta poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de 1 an, 2 ani, respectiv 3 ani; solicitarea concediului se face pe baza de cerere si documente doveditoare, cu cel putin 30 de zile inainte de intrarea efectiva in concediu;

-daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna - mama copilului se intoarce la serviciu mai devreme cu o luna sau poate beneficia, la cerere, de concediu fara salariu;

- in perioada in care tatal beneficiaza de concediul propriu pentru cresterea copilului de cel putin o luna, dreptul celuilalt parinte la indemnizatia pentru cresterea copilului se suspenda - mama notifica angajatorul si Agentia de plati de suspendarea CCC si inregistreaza cerere de concediu fara salariu - pentru ca mama sa nu fie obligata sa indeplineasca toate formalitatile de suspendare si reluare a CCC, tatal poate sa opteze pentru a efectua luna minima de concediu la sfarsitul perioadei de CCC, in ultima luna.

dosarul depus de tata, pentru acordarea dreptului la CCC, contine aceleasi documente ca si cel depus initial de mama:

-cerere - model cerere anexa 1 Norme met. de aplicare OUG111/2010, aprobate prin HG 52/2011, cu modif. si completarile ulterioare;

-copie act identitate solicitant, copia certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, livretul de familie, certificate de persoana care primeste actele;

-acte doveditoare care sa ateste indeplinirea conditiei privind obtinerea de venituri supuse impozitului pe venit timp de12 luni, in ultimul an anterior nasterii copilului;

-dovada eliberata de angajator sau de organele competente privind veniturile realizate in anul anterior nasterii copilului;

- dovada eliberata de angajator sau alte organe competente cu privire la realizarea de venituri impozabile timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului, de catre cealalta peroana indreptatita (mama);

- adeverinta de la locul de munca al mamei/medicul de familie care sa ateste perioada concediului de maternitate acordat in coditiile legii;

- dovada  platii obligatiilor legale fata de bugetul local, pentru anul anterior, pentru bunurile detinute; daca bunurile detinute sunt in alta localitate, certificat de atestare fiscala.

• Upvote 1
  • 2 weeks later...
  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• alin0107

12

• Elvis

7

• domnisoara

6

• lancelot

3

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nu te muta nimeni. Numai ca atunci cand te intorci o sa fi in tutela o perioada pt reincadrarea un munca

Cele 5 zile se cer la Inspectorul Sef . Cele 15 zile se cer tot la inspectorul sef DUPA ce ai urmat "cursul de puericultura" . Seful subunitatii ar vrea sa fie inspector sef, dar nu poate, pt ca el

Dumnezeule mare, sa-l opreasca cineva!   Dragul meu coleg ai cam lipsit pe la orele de romana. Nu ca eu as fi vreun profesor....dar ai reusit sa imi zgarii retina rau. Bine ca nu este cu sonor. I

Posted Images

• 4 months later...

buna ziua. as vrea sa stiu daca ti se mai pastreaza functia in cadrul serviciului unde lucrezi daca intri in concediu de crestere a copilului pe 2 ani? dar pe 1 an?

am auzit ca s-ar putea sa te trezesti pe alta functie de exemplu la ordine publica. cei de la resurse umane oricum nu iti spun nimic, si nu as vrea sa ma trezesc cu vreo surpriza.

VL90JON prinzi fluturi mari, din aia de noapte!

Tu stii ce este aia perioada de tutela?

Casutanet te vei intoarce exact pe functia ta pe care o aveai inainte de intrarea in concediu de crestere a copilului.

Decat in cazul reorganizarii vei primii o functie similara daca functia ta nu mai exista, sper sa nu fi atat de ghinionist. 

• Upvote 1
domnisoara

Cand revii din concediu de crestere a copilului stai parca 1 luna in reintegrare profesionala parca asa ii spune ...si eu am stat si am avut un programm  stabilit de seful serviciului de studiu si conspectare ordine

poate la femei o fi altcumva, ca deh..au parte de discriminare pozitiva in ministeru asta mirific.

am un coleg care a stat 2 ani acasa, barbat, si acu 2 ani a intrat in concediu de la OP si cand s-a reintors a facut-o tot la OP. nu l-a tinut nimeni in nici o reintregire profesionala si nici o tutela, nici macar niscaiva curs de 3 zile....din prima zi i-au spsu ce trebuie inregistrat, i-au dat pv-uri si l-au trimis pe strada.

• Upvote 1

buna ziua. as vrea sa stiu daca ti se mai pastreaza functia in cadrul serviciului unde lucrezi daca intri in concediu de crestere a copilului pe 2 ani? dar pe 1 an?

am auzit ca s-ar putea sa te trezesti pe alta functie de exemplu la ordine publica. cei de la resurse umane oricum nu iti spun nimic, si nu as vrea sa ma trezesc cu vreo surpriza.

Legal, ti se pastreaza functia ta, timp de un an sau de doi ani, in functie de perioada concediului de crestere a copilului.

Totusi, la ipj-ul nostru, "desteptii" de la MRU, dupa un an de zile de concediu, le-au chemat pe unele colege si le-au cerut sa faca raport prin care au renuntat la functiile lor si au fost de acord sa fie incadrate pe unele de la posturile de politie comunale, cu promisiunea ca vor fi reincadrate pe vechile lor functii dupa terminarea concediului. Unele au fost reincadrate pe vechile functii, dar alte nu si au ajuns astfel sa lucreze la alte structuri din cadrul ipj

Nu va lasati pacaliti si nu acceptati astfel de mizerii!

Edited by Sache

Daca nu te superi, la ce structura ai lucrat inainte de concediu si ce impresie ai despre cei de la ordine publica? 

• 2 weeks later...

am lucrat si eu inainte la ordine publica, deci nu am o parere proasta, daca despre asta e vorba. 

numai ca acum lucrez la alta structura din ipj si nu as vrea sa imi pierd functia de acolo, pentru ca imi place foarte mult ce fac.

eu am auzit ca cei de la resurse sunt obligati sa iti pastreze functia decat un an, si apoi tu daca stai doi ani in concediu de crestere a copilului, s-ar putea sa nu o mai gasesti.

ce parere aveti?cine poate sa-mi dea un raspuns?

multumesc anticipat

Edited by casutanet

Legal, ti se pastreaza functia ta, timp de un an sau de doi ani, in functie de perioada concediului de crestere a copilului.

Totusi, la ipj-ul nostru, "desteptii" de la MRU, dupa un an de zile de concediu, le-au chemat pe unele colege si le-au cerut sa faca raport prin care au renuntat la functiile lor si au fost de acord sa fie incadrate pe unele de la posturile de politie comunale, cu promisiunea ca vor fi reincadrate pe vechile lor functii dupa terminarea concediului. Unele au fost reincadrate pe vechile functii, dar alte nu si au ajuns astfel sa lucreze la alte structuri din cadrul ipj

Nu va lasati pacaliti si nu acceptati astfel de mizerii!

Am o intrebare: functia pe care esti acum este de la OP sau de la cealalta structura unde lucrezi acum?

Singura posibilitate ca sa nu te mai gasesti pe aceeasi functie ezte in cazul in care se desfiinteaza. Nu conteaza perioada. Vezi sa nu te prosteasca sa te muti pe alta functie. Ca daca ajungi apoi la post sa nu te miri. Nu e de mirare sa ti fi spus vreun sef ca iti tin functia doar un an. Ca nu e de mirare. Citeste protectia gravidei la locul de munca..... si aflii exact totul.

• 1 month later...

deci un coleg al meu doar a depus raport la ipj..a lasat legitimatia la mru..si a intrat in CCC..nu a facut nici un dosar...si ia aproape aceeasi bani ca si cum ar munci..fara ore de noapte cred...

cum adica reorganizare?adica daca se desfiinteaza sectia sau subunitatea?sau cum?mersi

protectia gravidei da..dar daca tatal politist vrea sa intre?nu se intoarce dupa 2 ani pe aceeasi functie si aceleasi drepturi pe care le avea inainte de intrarea in CCC?mersi

ok daca mama este in concediu post natal 90 zile tatal poate intra in CCC in acest timp?adica ianinte de a expira cele 90 zile?am inteles ca dupa cele 42 zile obilgatorii legale ale mamei de a sta in maternal tatal poate intra in CCC..pe 1,2 sau 3 ani...CCC se acorda pe perioade de 1,2,3 ani sau PANA cand copilul implineste 1,2 sau 3 ani?mersi

Dumnezeule mare, sa-l opreasca cineva!

Dragul meu coleg ai cam lipsit pe la orele de romana.

Nu ca eu as fi vreun profesor....dar ai reusit sa imi zgarii retina rau.

Bine ca nu este cu sonor.

Incearca totusi sa nu poluezi acest forum, nimeni de aici nu este obligat sa iti raspunda.

Politistul revine pe aceiasi functie indiferent daca intra in concediu pentru cresterea copilului politistul sau politista!

Reorganizare nu presupune neaparat desfiintarea unei formatiuni.

Un serviciu se poate transforma in birou si unele functii dispar.

Concediul pentru cresterea copilului se poate acorda pana la 3 ani in anumite conditii.

Edited by Elvis
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Norme de aplicare OUG 111/2010 - Art.23, (1):

Dreptul reprezentand indemnizatia pentru crestere copil se cuvine dupa cum urmeaza:

a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nasterii copilului, indiferent de persoana indreptatita care solicita dreptul, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data.

Indemnizatia pentru cresterea copilului se plateste pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an sau 2 ani, in functie de optiunea facuta initial, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap.

ok deci daca sotia naste pe 15.06.2015 eu pot intra in CCC incepand cu a 43 zi de la nastere?chiar daca ea va fi in maternal cam 90 zile dupa nastere?multumesc

deci un coleg al meu doar a depus raport la ipj..a lasat legitimatia la mru..si a intrat in CCC..nu a facut nici un dosar...si ia aproape aceeasi bani ca si cum ar munci..fara ore de noapte cred...

cum adica reorganizare?adica daca se desfiinteaza sectia sau subunitatea?sau cum?mersi

protectia gravidei da..dar daca tatal politist vrea sa intre?nu se intoarce dupa 2 ani pe aceeasi functie si aceleasi drepturi pe care le avea inainte de intrarea in CCC?mersi

ok daca mama este in concediu post natal 90 zile tatal poate intra in CCC in acest timp?adica ianinte de a expira cele 90 zile?am inteles ca dupa cele 42 zile obilgatorii legale ale mamei de a sta in maternal tatal poate intra in CCC..pe 1,2 sau 3 ani...CCC se acorda pe perioade de 1,2,3 ani sau PANA cand copilul implineste 1,2 sau 3 ani?mersi

Og sau oug 111din 2010. Lamureste te . Si legea 126/2014 Edited by ciopy23
  • 4 weeks later...
casutanet

daca cumva te muta pe alta functie in timpul concediului de crestere al copilului, nu ar trebui sa fii anuntata? au voie sa te mute in timp ce esti in concediu de crestere de pana la 1 an?

Nu are voie sa te mute. Doar daca in urma reorganizarii functia dispare. Cred ca asta e artificiul celor de mru daca neaparat trebuie ...

• Upvote 2
  • 3 months later...
alin0107

ok acum am vb la mru..daca ma poate lamuri clar cineva..cica daca imi iau 5 zile invoire la nasterea copilului iar dupa aceea continui cu cele 15 zile lucratoare concediu paternitate..in toata aceasta perioada nu se ia in calcul cu vechime in gr. I ca si cum as fi la munca..asa este?de asemenea concediul ce crestere a copilului pana in 1,2 sau 3 ani ar avea acelasi statut..stai acasa..dar nu ai grupa I..ci normal..an pe an..asa o fi?sau nu?de asemenea s-ar fi auzit ca se va modifica legea in sensul ca va creste plafonul pt acordarea indemnizatiei..adica nu va mai fi de la 600 minim..ci doar pana in 3400..nu se mai pun limite...am auzit eu bine?multumesc 

• Membru

pe perioadele mentionate se face dispozitie de personal, care trebuie sa ti se aduca la cunostinta, si te incadreraza in conditii normale de munca.

OMI 489/2005

(3) Orice alte perioade de timp în care poliţiştii erau încadraţi în locuri de muncă şi activităţi cu condiţii deosebite, speciale sau alte condiţii şi s-au aflat în situaţia concediului de sarcină şi lăuzie, concediului pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani şi în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente până la împlinirea vârstei de 18 ani, concediului de studii, absenţe nejustificate de la program, învoiri plătite, concedii fără plată, suspendarea din funcţie, pe timpul punerii la dispoziţie (rămas neîncadrat), cât urmează o instituţie specifică de învăţământ, cursuri de pregătire sau perfecţionare, nu se iau în calcul la stabilirea timpului efectiv lucrat în condiţiile de mai sus.

Edited by tanya
  • Upvote 2
alin0107

ok deci este adevarat ce spun cei de la MRU?ca nu iau grupa I in perioada celor 5 zile, a concediului paternal 15 zile lucratoare si a concediului pentru cresterea copilului?ci doar vechime in munca normala an pe an?incearca sa ma influenteze sa nu iau aceste concedii?aceste drepturi legale?

stiu ca se va face dispozitie in aceste cazuri...raportul pentru concediu paternal si concediu crestere copil..in cazul IPJ-ului nostru trebuie sa fie antesemnat si de seful subunitatii..daca acesta refuza sa semneze aceste rapoarte ce se intampla?eu stiu ca sunt niste drepturi legale aceste concedii speciale...deci nu ar trebui sa refuze semnarea rapoartelor..care oricum se fac catre conducerea IPJ si sunt vizate conform legii de inspectorul sef nu?multumesc mult de informatii...

• 2 weeks later...

Cele 5 zile se cer la Inspectorul Sef .

Cele 15 zile se cer tot la inspectorul sef DUPA ce ai urmat "cursul de puericultura" .

Seful subunitatii ar vrea sa fie inspector sef, dar nu poate, pt ca el nu are nici o treaba cu cele 20 de zile de care vorbesti tu .

El nu poate decide daca ti se dau sau nu acele zile libere platite .

De fapt, e un drept al tau, si ti se vor da indiferent de cine semneaza. Considera ca ti-au fost aprobate inainte sa faci tu raportul ;)

Daca doresti, iti pot oferii modele de raport pt ambele cazuri. Eu le-am luat luna trecuta .

Ai mai jos modelele :

Mod rap CO Puericultura -  cele 15 zile

MOD Raport C. nastere copil - 5 zile invoire platite

Mod Rap CO Puericultura.doc

MOD Raport C. nastere copil.doc

• Upvote 3