Jump to content
POLITISTI.ro

Daniel24

Rezolvarile spetelor la proba practica a absolvirii promotiei 2011

Recommended Posts

bulibasha

nu m am uitat pe speta complexa eu am raspun pentru speta cu relele tratamente aplicate minorului, scuza- ma

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

radu87

ok

danpin

Speta cu Bivolaru e desueta, nu se mai deschide nicio mapa :hmmmt:

melania

nu va mai complicati ptr munca operativa k s-a scos...tot M5C2 in afara de ev de pol...deci nu mai avem treaba cu MS!!!!!

vlaicans

Cum ma sa intrebi pe un astfel de forum care sunt activitatile pt deschiderea unei mape?......Doamne fereste unii n-au avut nicio treaba cu scoala aia

Panter

nu inteleg dc ne tot stresam cu mapa,daca s-a scos din tematica

Mateuta

S1

Numitul VV se face vinovat de comiterea infractiunii de lovire sau alte violente, fapta prev si ped de art 180 alin 2 C Pen deoarece la data de 15.04.2011, in jurul orei 17.00 l-a lovit cu pumnii in zona fetei pe numitul SN din com. Munteni, jud Galati, provocandu-i acestuia leziuni ce au necesitat pt vindecare un nr de 5-6 zile de ingriiri medicale, conform certificatului medico-lega nr 565465984649987 eliberat de Serviciul de medicina legala galati

In cauza urmeaza a se face aplicarea art 37 alin 1 lit B combinat cu art 39 C Pen deoarece dupa executarea unei pedepse de 3 ani inchisoare pt comiterea cu intentie a infractiunii de ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii si linistii publice, a comis din nou cu intentie, infractiunea de lovire sau alte violente pt care legea prevede pedeapsa inchisorii mai mare de 1 an.

S2

Numitul AL se face vinovat de comiterea infractiunii de furt calificat, fapta prev si ped de art 208 alin 1 combinat cu art 209 alin 1 lit a g i CP deoarece la data de xxxxx in jurul orei xxxx folosindu-se fara drept de chei potrivite a patruns in locuinta numitului RF din com Slatioara, jud olt, de unde a luat suma de 2300 lei si un televizor LCD marca Samsung din posesia proprietarului, fara consimtamantul acestuia in scopul insusirii acestora pe nedrept in timp ce numitul GN a stat ascuns la curca 10-15 metri de locuinta pt a supraveghea zona

Numitul GN se face vinovat de complicitate la infractiunea de furt calificat, fapta prev si ped de art 26 combinat cu art 27 CP raportat la art 208 alin 1 combinat cu art 209 alin 1 lit a g i CP deoarece la data de xxx in jurul orei xxx a stat de paza la circa 10-15 metri de locuinta in timp ce numitul AL a patruns in locuinta numitului RF din com Slatioara, jud olt, de unde a luat suma de 2300 lei si un televizor LCD marca Samsung din posesia proprietarului, fara consimtamantul acestuia in scopul insusirii acestora pe nedrept, ajutandu-l cu intentie pe numitul AL

S3

Numitul LT se face vinovat de comitereatentativei la infractiunea de furt calificat, fapta prev si ped de art 20 alin 1 combinaat cu art 21 CD raportat la art 208 alin 1 combinat cu art 209 alin 1 lit e g i si art 222 CP, deoarece la data de xxx in jurul orei xxxx a patruns fara drept prin fortarea incuietorii porteirei din stanga fata, in autoturismul marca Peugeot 307, cu nr de inmatriculare xxx, proprietatea numitului DB, parcat pe str toamnei din com galbinasi, jud buzau, cu intentia de a sustrage aparatul radio-cd marca sony, iar in timp ce il demonta a fost surprins de catre politistii postului de politie galbinasi, jud buzau.

In cauza umreaza a se face aplicarea art 37 alin 1 lit a combinat cu art 39 CP deoarece numitul LT se sustratea de la executarea unei pedepse de 3 ani inchisoare pentru comiterea cu intentie a infractiunii de vatamare corporala grava, dupa care a comis din nou cu intentie infractiunea de furt calificat, pt care legea prevede pedeapsa inchisorii mai mare de 1 an.

S4

Numitul IF se face vinovat de comiterea urmtoarelor infractiuni:

- loviri sau alte violenta, fapta prev si ped de art 180 alin (2 indice 1) CP deoarece la data de 11-13.01.2011 l-a lovit pe fiul sau, IO, minor, in varsta de 7 ani, provocandu-i echimoze la nivelul manilor, fetei si picioarelor, leziuni ce au necesitat pt vindecare un nr de 7-9 zile ingrijiri medicale, conform certifcatului medico-legal nr asmdka emis de serviciul de medicina legala bla bla bla

- rele tratamente aplicate minorului, fapta prev si ped de art 306 CP deoarece la data de 11-13.01.2011 avandu-l in ocrotirea sa pe fiul sau, IO, minor, in varsta de 7 ani, nu s-a preocupat de acesta, lasandu-l fara mancare, imbracandu-l sumar ori cu haine murdare si aplicandu-i lovituri ce au produs leziuni vizibile la nivelul mainilor, fete si picioarelor.

In cauza urmeaza a se face aplicarea art 33 lit a combinat cu art 34 CP deoarece a comis 2 infractiuni prin actiuni distince, inainte de a fi condamnat definitiv pt vreuna dintre ele.

S5

Numita Ca se face vinovata de comiterea infractiunii de abandon de familie, fapta prev si ped de art 305 alin 1 lit C CP deoarece incepand cu data de 30.06.2010 pana pe data de 28.012011 nu si-a mai indeplinit obligatia de a achita lunar pensia stabilita, in suma de 70 de lei, prin sentinta civila nr xxxxx desi aceasta avea posibilitatea financiara pt ca in acest timp a fost angajata la xxxxx din com telega, jud prahova, avandul in salariu de 1.200 lei pe luna.

In cauza se face aplicarea art 37 alin 1 lit A combinat cu art 39 CP deoarece dupa executarea unei pedepse de 2 ani inchisoare pentru comiterea cu intentie a infractiunii de fort, a comis din nou cu intentie, infractiunea de abandon de familie pentru care legea prevede pedeapsa inchisorii mai mare de 1 an.

Astea sunt rezolvarile din decembrie, nu le-am mai actualizat datele cu privire la nume si alte prostii. Sper ca le-am facut bine, vedeti voi.

Edited by Mateuta
  • Upvote 3

Daniel24

S6-activitati desfasurate cu ocazia plangerii numitului POPA ION:

-stabilesc identitatea persoanei care s-a prezentat,solicitand C.I. respectiv POPA ION,date de stare civila.

-verific daca acesta are calitatea ceruta de lege,respctvi este victima.

-studiez plangerea si constat ca fapta constituie infractiune

-incadrare juridica respectiv A.I.,vatamare corporala grava,art 182 alin 1 c.p.

-imi verific competenta conf art 210 c.p.p. respectiv competenta revine P.P Sutesti,Braila.

-informez victima cu privire la drepturile acesteia si la consilierea psihologica,asistenta juridica gratuita si compensatia financiara acordata de catre stst,adresandu-se cu o cerere serviciului de probatiune de pe langa tribunalul Braila.

-iau masuri pt completarea plangerii cu datele lipsa,daca este necesar si retin plangerea pt solutionare.

-prezint plangerea sefului P.P. pt a o examina si a o repartiza in raport de compeetenta spre solutionare.

S7-activitati cu ocazia inmanarii citatiei:

-ma deplasez la adresa pers respective ,COJOCARU PETRE

-salut,ma prezint si ma legitimez.

-identific persoana citata respecti C.P

-arat scopul venirii respectiv furtul unei iepe si al unui manz din noaptea de 16/17.02.2011 in dauna pagubitei.

-inmanez citatia

-completez pe form tipizat p.v. de indeplinire a procedurii

-salut apoi plec.

Edited by policeman90

florinel80

sigur k se ia si lit a,si complicele e participant la infractiune,deci eu am luat si lit a :)

melania

la speta 4 dc ati luat art 33 lit a??? si nu litera b???? eu zic ce e b....

iar la speta 5 eu zic ca este art 37 alin 1 lit b

Edited by melania
  • Upvote 1

Mateuta

Pentru ca la S4 nu este concurs ideal, a realizat mai multe actiuni ce intrunesc elementele a 2 infractiuni, parerea mea. Pentru infractiunea de lovire sau alte violente latura obiectiva este reprezentata de actiunea de a-l lovi (pt care are certificat medico-legal), iar pentru inf de rele tratamente latura obiectiva este rep de actiunile de a nu-i da sa manance, nu-l imbraca si nu-l ingrijeste avand murdare putinele haine de pe el.

Ex de concurs ideal: X vrea il impusca pe Y (care nu decedeaza), glontul iese din acesta si il nimereste si pe Z(care decedeaza); tentativa la omor + omor.

La S5 ai dreptate este art 37 alin 1 lit B.

Scuzati greselile de ortografie, spetele au fost scrise pe un alt program de dactilografiere si pentru ca am deschis fisierul cu Word nu s-au convertit cuvintele ca lumea. Ca sa nu zica lumea ca sunt analfabet :D

Mari

iar la speta 5 eu zic ca este art 37 alin 1 lit b

Idem . cu precizarea ca la speta 4 se specifica clar inspeta "numitu IF il bate si nu-i da sa manance" . Deci este art.33 lit a .

Edited by Mari

tudorica

a rezolvat cineva spetele la legislatie rutiera?

radu87

Cine a rezolvat speta complexa?Am o nelamurire: il sanctionam pe numitul B.F. doar pentru adresare de injurii concubinei sau si alungare de locuinta?Va multumesc.

raulthe1

are careva idee cum se rezolva spetele de criminalistca??

tudorica

eu cred ca il sanctionam pentru amandoua

vlaicans

Referitor la speta cu rele tratamente ....concursul este ideal.Actiunea de lovire face parte din elementul material al infractiunii de rele tratamente aplicate minorului.In consecinta prin aceeasi actiune se comit doua infractiuni distincte.Asta sa nu va mai certati pe aici.Daca nu ma credeti cautati pe orice site de jurisprudenta sa vedeti cum au apreciat instantele.

tudorica

de aceeasi parere sunt si eu

concurs ideal

coroy

La speta 1 este art. 180 alin. 1 si 2 CP si art. 37 alin 1 lit. b. Cititi cu atentie :)

Edited by coroy

Daniel24

este numai alin 2 pt ca victima are certificat medico legal :good:

vlaicans

@coroy tu revolutionezi dreptul penal......unde s-a pomenit vreodata art. 180 alin. 1 si 2 in aceeasi infractiune.Articolul 1 se refera la vatamarile suferite pentru care nu este necesara eliberarea unui certificat medico-lega(ex daca primesti o palma exista fapta de lovire dar nu o sa iti dea legistul c.m.l. pt asta).Pe de alta parta alin. 2 se refera la vatamarile mai grave care pot fi justificate printr-un c.m.l de pana la 20 zile ingrijiri.Niciodata cele doua articole nu se pot combina in cadrul aceleiasi infractiuni.

coroy

mda...acum am observat...mersi pt. observatie...facusem alta legatura. Thanks! :)

Si pana la urma care e incadrarea?:) Ca nu am Codul Penal la indemana. :(

Ne poti posta si noua, daca esti amabil? :)

Thanks! :)

vlaicans

Numitul VLAD VIOREL se face vinovat de comiterea infracţiunii de lovire sau alte violenţe, faptă prev. şi ped. de art. 180 alin. 2 C.Pen. deoarece la data de 15.04.2011, în jurul orei 17.00 l-a lovit cu pumnii în zona feţei pe numitul SAVA NICOLAE din com. Munteni, jud. Galaţi, provocându-i acestuia leziuni ce au necesitat pentru vindecare un număr de 5-6 zile îngrijri medicale, conform certificatului medico-legal nr. 567/18.04.2011, eliberat de Serviciul de Medicină Legală Galaţi.

În cauză urmează a se face aplicarea art. 37 alin. 1 lit. b combinat cu art. 39 C.Pen. deoarece după executarea unei pedepse de 3 ani închisoare pentru comiterea cu intenţie a infracţiunii de ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, a comis din noi, cu intenţie, infracţiunea de lovire sau alte violenţe pentru care legea prevede pedeapsa închisorii mai mare de un an.

Edited by vlaicans

Mateuta

vlaicans infractiunea de rele tratamente aplicate minorului se refera la masuri si tratamente aplicare minorului de catre tutore. In aceste tratamente intra si loviri usoare, dar presupun ca alaturi si de alte fapte de genul ca il tine flamand si neingrijit.

Daca ar fi cum spui tu ca numai prin actiunea de a lovi minorul ne aflam in prezenta unui concurs de infractiuni (pentru ca tu ignori si celelalte actiuni ale parintelui cum sunt lipsa de alimente si haine) atunci ar trebui mereu sa avem concurs de infractiuni (loviri + rele tratamente).

Daca un parinte i-a tras 4 bote minorului si a stat in spital 8 zile, ce faci? Iei infractiunea de lovire sau alte violente savarsita asupra unui membru de familie sau faci concurs cu rele tratamente desi minorul e imbracat bine, hrana de 3 ori pe zi :D

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.