Jump to content
POLITISTI.ro

sica25

Emigrare in Canada, un vis pentru unii, o realitate pentru altii

Recommended Posts

Miadry

De acord. Luptam, nu ne lasam. :emo-yessir:

@allyyys: Eu deocamdata nu am curaj sa plec in afara.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

MDDaniel

LUPTAM ,LUPTAM DA CU CINE DRAGI COLEGI?? CU MORILE DE VANT??? :emo-yessir:

dunelu

Nici afara nu sunt caini cu colaci in coada !

piton

Lasati ca nici acolo in strainatate nu merg cainii cu covrigi in coada. Am si eu cunostinte plecate la munca in strainatate si stiu de la ei ca e rau si acolo. Pana reusesti sa realizezi ceva, te chinui si muncesti de-ti sar capacele.

Mai bine ma chinui aici in tara, unde mai am rude, prieteni, mai cunosc pe unul, pe altul, decat singura printre straini.

E doar parerea mea.:)

In alte tari politistul nu este iubit ci temut si respectat.La noi este doar hulit si injosit.

Da asa este nu sunt cainii cu covrigi in coada in Canada dar poti trai decent si fara grijile zilei de maine atat de prezente in capul nostru.

http://www.torontopolice.on.ca/

jully2009

stie cineva in ce tara e mai usor de reusit in viata??

cum se poate pleca in alta tara daca nu cunosti pe nimeni??

voi cum ati face??

BlackArt

Sunt curioasa de un aspect, char daca pare/este stupid. Pe 15 septembrie imi incep al 10-lea an de scolarizare, la liceu. Daca ar fi sa ma mut in Canada, sau alta tara, este posibil sa urmez acolo o Academie de Politie dupa ce termin liceul, chiar daca nu m-am nascut in tara respectiva? Intreb acest lucru pentru ca imi place extrem de mult Politia si tot ce presupune ea, dar simt ca destul de curand, familia mea nu va mai avea un viitor stabil si decent in tara asta.

maxu08

daca nu vorbesc prostii, una din conditiile sa fii politist, in orice tara din lume, este sa fii cetatean al tarii respective. ceea ce nu poti deveni intr-un timp asa de scurt. deci nu cred ca te poti duce la o Academie de Politie dintr-o alta tara.

copreddog

Eu cred ca frica de necunoscut ,de nou e cea care ne tine in tara.M-am documentat cu vreo 2 ani in urma ,am sustinut un interviu on- line insa am renuntat sa continui.Copii mei nu sunt nici mici insa nici atat de mari incat sa se descurce singuri in tara,11 si respectiv 9 ani.Rata la apartament este de 2300 pe luna timp de 15 ani din care au trecut deabia 2.Sunt politist de 16 ani si am ramas dupa reducere cu 1600 iar sotia e si ea politist si a ramas cu 1500.Cu 800 lei trebuie sa platim utilitatile si sa si traim pana luna urmatoare,rechizite,uniforme la copii,samd.Oare citeste din curiozitate un domn ales al neamului prin acest site unele randuri?

Un coleg spunea ca pentru emigrare in Canada costurile sunt de 4000 euro de persoana.Nu este adevarat.Aici veti vedea care sunt costurile iar aici veti gasi toate detaliile referitoare la emigrare in Canada.Pentru o familie sunt necesari aproximativ 3800 euro.

Sunt curioasa de un aspect, char daca pare/este stupid. Pe 15 septembrie imi incep al 10-lea an de scolarizare, la liceu. Daca ar fi sa ma mut in Canada, sau alta tara, este posibil sa urmez acolo o Academie de Politie dupa ce termin liceul, chiar daca nu m-am nascut in tara respectiva? Intreb acest lucru pentru ca imi place extrem de mult Politia si tot ce presupune ea, dar simt ca destul de curand, familia mea nu va mai avea un viitor stabil si decent in tara asta.

In Canada poti deveni politist si daca esti rezident permanent nu neaparat cetatean canadian.Convinge-te citind aici.

Cu ajutorul unui translator online am tradus pagina" cum sa devii ofiter de politie canadian"si iata care sunt conditiile:

Cum să devii un ofiţer de poliţie în Canada de Laura Hageman, eHow Contribuitor actualizare: 2010-04-30 vreau să fac asta! Ce este aceasta? A deveni un ofiţer de poliţie în Canada pot fi destul de simplu. Nu aveţi nevoie pentru a fi un absolvent de la un colegiu, dar ajută, la fel ca vorbind mai mult de o singură limbă. Nu sunt simple diverse calificări pentru a deveni un ofiţer de poliţie, mai ales dacă sunt tineri:. Dificultate Uşor Instrucţiuni 1 se aplică. 1, la o secţie de poliţie locală. Trebuie să fie apt fizic. Aceasta este una dintre cerinţele principale. Nu puteti fi in forma şi să încercaţi să alerge după criminali, în acelaşi timp.. 2 2 fie mai vechi de 18 ani şi să fie un cetăţean canadian sau rezident permanent. 3. 3 să fie certificată în acordarea primului ajutor şi CPR. Puteţi să luaţi aceste clase poate la un departament locale de pompieri sau chiar prin intermediul departamentului de politie. Puteţi lua cursuri online pentru a avea o înţelegere deplină a ceea ce trebuie să ştiţi în caz de urgenţă. Tu vei merge, de asemenea, prin cursuri de formare suplimentare, odată ce eşti angajat.. 4 4 Pass agilitate, psihologice şi teste scrise care sunt necesare atunci când se aplică pentru a fi un ofiţer de poliţie. Trebuie să obţineţi cel puţin un 80 la proba scrisă, care evaluează abilităţile de citire dvs., abilitatilor de scris şi, uneori, matematică, în funcţie de secţia de poliţie.. 5 5 trece testul poligraf. Acest lucru se administrează o dată vă sunt aduse înapoi pentru un alt interviu. Veţi fi, de asemenea, testat pe capacităţile voastre fizice şi mentale. fundal dvs. va fi, de asemenea, verificate. Tu nu poate avea o istorie penale, iar tu nu trebuie să aibă DUIs pe dumneavoastră de conducere de înregistrare. Ei doresc să aveţi un record curat timp de cel puţin 5 ani. Ei vor testa, de asemenea tu pentru droguri, aşa că trebuie să fie curate. Citeşte mai mult: Cum să devii un ofiţer de poliţie în eHow.com http://www.ehow.com/how_4450748_become-police-officer-canada.html | Canada # ixzz0yeNWbdkx

aTenTie

Eu am 20 de ani in politie.

Pe zi ce trece ma interesez din ce in ce mai mult de plecare afara. Aici nu mai exista nici macar speranta.

Acolo o sa muncesc mult la inceput dar am speranta de mai bine.

Cand este vorba de viitorul copilului pot sa muncesc si 2 schimburi. Aici nu are nici un viitor.

Am intrat pe linkurile de mai sus si sunt interesante. Eu ma apuc de dosar.

Ne mai auzim.

kio2375

Salutare !

Lucrez de 13 ani in politie si m-am saturat. De ceva timp vb cu sotia mea, si din ce in ce mai serios, despre plecare in canada. Singura problema e ca... nu avem curaj. Voi ce faceti? S-a hotarat cineva sa plece ?

Rusy

Sa revi cu precizari si costuri, umblaturi si alte informatii. Toti avem nevoie eu sunt hotarat, dar am zis ca astept sa treaca anul.

sica25

si noi asteptam sa treaca anul.....

Nelu

Buna !Eu o scriu cateva dintre intrebarile care ma chinuie pe mine cu privire la emigrare .Si anume :

-pot sa gasesc un job acolo in conditiile in care nu am lucrat decat in politie ?

-poate copilul meu in varsta de 9 ani sa se acomodeze cu viata de acolo ,sist. de invatamant si tot ce tine de un copil ?

-nu este oare prea tarziu pentru mine o emigrare ,tinand cont ca am 38 de ani ?

Acestea sunt putinele temeri ale mele pe langa faptul ca trebuie sa las in urma :parinti batrani , frati,prieteni ,colegi ,cunostinte ,etc;Toate acestea sunt puse in balanta cu dorinta de a avea o viata mai buna ,de a asigura un viitor copilului si de a scapa de tigania care este in tara asta la toate nivelele societatii !

Va doresc numai bine !

si noi asteptam sa treaca anul.....

Parerea mea in legatura cu trecutul anului :dupa ce trece un an ,iti mai acorzi unul si inca unul si probabil inca multi .Spunea cineva mai sus ca nu avem curaj .Cred ca mai este vorba si de frica de necunoscut !

skymedic

Despre Canada

Eu am imigrat in Canada din Statele Unite (am primit o oferta de lucru in Toronto). Sint in Canada de aproape 4 ani, si vreau sa va spun ca merita. Acum am inceput un nou serviciu, ofiter de corectii, si cunosc citiva politisti care au lucrat in Europe de Est si s-au mutat aici. Se poate gasi slujba in law enforcement, nu numai politie, customs, corrections, court services si altele, se plateste bine, singura chestie e ca nu poti lua slujba peste noapte, trebuie sa muncesti alte lucruri pentru citiva ani. Altfel, nu este limita de virsta la angajare, rezidenta permanenta este suficienta pentru a lua servici in politie/law enforcement in general, desi se prefera sa fii cetatean in unele pozitii. Oricum, salarul este foarte bun si viata e foarte OK. Salariile variaza intre 25-35 dollari pe ora, 40 de ore pe saptamina, plus overtime platit la 1 1/2 sau dublu time depinde de situatie.

Pe mine m-au luat la noul job dupa examene scrise, fizice, interviuri si caziere peste caziere. Dar se poate, si a durat cam un an tot procesul de angajare. In ceea ce priveste examenele, www.PoliceExamPrep.ca are explicatii.

Canada e foarte bine, viata buna, economie stabila, e mai mult decit OK.

Dorin17

Sunt politist de frontiera si de ceva timp ma gandesc tot mai serios sa emigrez in Canada! Am si eu un copil mic si de aceea va fi mai greu, dar la urma urmei , acolo si de la coada vacii traiesti mai bine decat in Romanica noastra! As accepta orice job onorabil acolo, decat sa mai traiesc aici, in Romanica! Aici , copilul meu nu are nici un viitor, acolo insa , e altceva..... pentru fiul meu as pleca oricand din tara! Mi-ar prinde bine si mie niste informatii despre procesul de emigrare, caci ma gandesc serios sa emigrez, chiar daca am in spate 20 de ani de maserie!

• Upvote 1

Dorin17

Cat despre <a ramane> si <a lupta> nu prea mai e de discutat. Nici Cervantes nu ar putea imagina o lupta, asa cum a facut cu celebrul sau personaj, pentru ca nici macar mori de vant nu mai avem pe aici! Au fost privatizate pe 1 $ si au fost vandute la fier vechi. Asa ca nu ne mai ramane decat sa urmam sfatul unora si sa plecam din tara si sa ne vedem de ale noastre! Stimati colegi, sa facem coada la ambasada! E singura optiune valabila!

• Upvote 1

SandoKhan

O metoda de prostest a angajatilor din secorul de siguranta si ordine publica, care ar rupe gura planetei, si care sa nu fie greva sau miting sau alta forma care sa deranjeze augustele urechi guvernamentale (vezi aia cu " iesi afara....", din cauza careia se amana plata unor drepturi), ar fi depunerea actelor de emigrare la ambasada Canadei de catre 100 de mii de angajati ai MAI. Chiar daca nu s-ar aproba nici un dosar, am bifa momentul si, va asigur, ca ziarele din intreaga lume ar hauli.... asta cu atat mai mult cu cat s-ar intampla asta chiar inaintea aderarii la Schengen... :))

Dorin17

Si apropos, mai stiu cel putin un coleg care e gata sa plece in Canada!

• Upvote 1

bolund

Am incercat si eu vara asta sa plec cu familia. Am fost la interviu si am scos punctaj bun si eu si sotia, dar am renuntat deoarece nu dispun de sumele cerute de firma de emigrare. Asta e...poate vin vremuri mai bune...poate...

Dorin17

O idee geniala! Ar trebui sa ne vorbim cumva cu totii, prin sindicat, sau stiu si eu prin ce alta metoda si sa facem treaba asta! Asa ca sa se oftice <lumea>!

Dar nu trebuie neaparat sa pleci prin firma, o poti face si pe cont propriu.Tinem legatura!

• Upvote 1

Dorin17

Profesia noastra nu se regaseste in cererea federala de munca asa ca punctajul la testul de autoevaluare trebuie trecut nu stiu cum! Eu am facut 58 de puncte si imi trebuiau 67 minim, dar daca imi gasesc un contract de munca testul de autoevaluare e ca si luat, moment in care ma si apuc de dosar1 Sper sa fim cat mai multi colegi care sa plecam si sa facem acolo un club al fostilor politisti romani care au plecat de bine din romanica! Eu unul nu ma las si am sa ajung acolo....., nu stiu cand, sper cat mai curand!

• Upvote 1

Mateuta

Trebuie neaparat sa cunosti franceza ori e buna si engleza?

Dorin17

Haideti sa plecam cu totii in Canada sa vedem cum se vor descurca fara noi!

E foarte buna

In partea franceza, insa iti trebuie franceza, chestia buna e ca poti emigra in partea engleza, iar acolo, franceza nu e obligatorie! Eu , personal, tot in partea engleza imi doresc sa ajung, poate in British Columbia, am gasit pe undeva , pe un forum ca au 800 000 de locuri de munca disponibile. Nici eu nu le am cu franceza!

• Upvote 1

vali72

si eu stiu un coleg , care a emigrat, dupa c un an si jumatate dup ace si a depus actele... :emo-yessir: