Jump to content
POLITISTI.ro

sica25

Emigrare in Canada, un vis pentru unii, o realitate pentru altii

Recommended Posts

sica25

Va salut cu respect dragi colegi.

Deschid acest topic pentru a vedea cati politisti din cei care navigheaza pe acest site se gandesc la emigrare in Canada sau cati au curaj sa se gandeasca, mai ales acum , in conditiile actuale de salarizare, de trai si vazand cum politicienii nostri ne arata un "respect" tuturor, "sufera" pentru popor, "lupta" pentru bunastarea populatiei.............treptat incep sa nu mai suport clasa politica si se pare ca perspectivele unui viitor mai bun aici ( in Romania) sunt din ce in ce mai slabe, sansele sunt aproape zero, cand clasa politica nu face nimic pentru relansarea economica a Romaniei( ei nu stiu cum sa fure mai mult pentru ei si familiile lor), la noi (in Politie) nepotismul e la cote maxime, daca nu ai pe cineva "sus pus" cu functie , nu ai nici o sansa sa avansezi in corpul ofiterilor, nu ai loc de "pilosi", etc...

Cunosc un fost ofiter de politie din Romania , care a avut curajul sa isi dea demisia si sa emigreze in Canada, unde dupa aproximativ 2 ani a ajuns politist in Calgary. Nu i-a fost usor la inceput, dar a fost dispus sa lucreze orice pana cand a stapanit foarte bine limba si pe urma a dat examen la scoala de politie din Calgary unde a fost acceptat desi avea statut de rezident permanent. Vreau sa stiti ca nu regreta nici o clipa faptul ca a emigrat in Canada, nici in perioadele cand i-a fost mai greu, in primele 6 luni,a strans din dinti si a mers mai departe. Acolo doar daca nu vrei sa muncesti nu gasesti de munca, trebuie sa fii dispus sa te trezesti la ora 5 dimineata si sa te mai culci undeva pe la ora 23, asta in perioada de inceput , pana inveti limba engleza si/sau franceza pentru Quebec , sa ai un job de baza si altul ocazional, se gasesc si joburi de "supravietuire" la restaurante, la santiere, in porturi si alte posibilitati de munca.

Despre mine pot sa va spun ca ma gandesc foarte serios la emigrare in Canada, am 9 ani vechime in politie sunt casatorit si am doi copii mici( aici e un pic dificil , copii ma fac sa ma documentez foarte bine si tot ei sunt motivul pentru care vreau sa plecam...pentru a le oferi un viitor mai bun, nu mai cred in revenirea economica si a nivelului de trai in Romania)

Va rog sa scrieti daca mai sunt colegi care se gandesc la emigrare, daca ati inceput demersurile si in ce stadiu al dosarelor ati ajuns(2 la numar)daca aveti cunostinte care au emigrat, orice opinii sunt binevenite.

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

sica25

o multime de vizitatori dar putini cei care au indraznit sa scrie.....ne meritam soarta :(

Marius

sica25 trebuie sa ai rabdare, nu trebuie sa te superi. Probabil nu sunt multi politisti care isi doresc acest lucru.

La o simpla cautare pe internet, gasesti o gramada de firme care intermediaza plecari in Canada si care se ocupa, contra unei sume consistente, de tot de inseamna dosarul de emigrare.

Totusi sursa principala de informare despre pasii pe care trebuie sa-i urmezi sunt site-urile institutiilor oficiale.

Pentru inceput poti obtine informatii direct de la Ambasada Canada la Bucuresti. Date de contact, inclusiv numere de telefon, gasesti si pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe.

Mai multe informatii despre tipurile de viza pe care le poti obtine sau despre cat te costa le poti obtine direct la sursa, respectiv de AICI sau de AICI.

Trebuie sa stii ca exista si posibilitatea sa nu fii acceptat. Autoritatile canadiene iti evalueaza dosarul si-ti vor da un raspuns afirmativ doar in cazul in care considera ca au nevoie de tine. Cei mai importanti parametri de care se tine cont sunt educatia, calificarea si experienta in munca. Starea civila nu are o importanta deosebita, atat persoanele casatorite, cat si cele necasatorite sau divortate avand aceleasi sanse de a fi admise.

Pentru a emigra in Canada ai mai multe variante, in functie de calificarea pe care o ai sau de ce vrei sa faci acolo.

De exemplu, poti intra in programul pentru lucratori calificati in Quebec si in afara Quebecului, sau in cel pentru investitori, antreprenori sau liber profesionisti.

Detalii despre modalitatile de a pleca si despre ce trebuie sa faci pentru asta gasesti AICI.

Indiferent daca apelezi la o agentie de intermediere sau daca aplici pe cont propriu, trebuie sa ai pregatiti minim 4.000 de euro, pentru legalizarea actelor si pentru plata diferitelor taxe care se impun, plus biletul de avion, la pretul cel mai mic. In cazul unei familii de doua persoane, suma se dubleaza.

Bafta!

• Upvote 1

mihu

anul trecut in vara mi-am depus cererea pt emigrare ( in canada) am fost chemat la interviu dar am dat inapoi. e greu sa iau aceasta decizie. mi-e frica de necunoscut si de a lua viata de la inceput. am doi copii, complicat. dar in ultima perioada am cam revenit asupra deciziei mai ales daca voi fi disponibilizat. nu stiu prea multe despre canada acum ma documentez.

P.S. lucrez in sistem

sica25

ai dreptate , e o decizie grea, mai ales cand ai copii, intra si tu pe site-uri specializate (nu stiu daca am voie sa le postez aici) si sigur mai prinzi curaj....sa nu apelezi la firme, e hotie pe fata, nu fac nimic in plus decat ai face tu, nu ai nici un avantaj.....astept sa vad si alti colegi dornici de emigrare, sigur mai sunt :)

serioussam

idem baieti

Rusy

Si eu m-am gandit foarte serios sa emigrez, am discutat cu sotia si este de acord, practic aici lucram ca sa mancam si sa platim ratele la banca ,atat.

Daca pana la sfarsitul anului nu se remediaza situatia si se continua cu aceste scaderi salariale, eu plec, nu am leaga nimic aici, mai ales ca si familia e de acord, nici nu mai stau pe ganduri.

• Upvote 1

maxu08

trebuie sa te pregatesti sufleteste ptr greutatile de acolo. insa ai sansa sa o duci mai bine decit aici.

sica25

ai mare dreptate, la inceput e perioada de acomodare, care nu e usoara pentru nimeni, dar sunt sanse mari sa o duci de 10 ori mai bine ca aici

maxu08

merita si numai ptr faptul ca daca ai un copil de virsta mica - pina in 8-10 ani - acesta se va adapta f usor si va avea tot viitorul in fata in respectiva tara. Va avea deschis sistemul scolar si poate invata f repede obiceiurile si limba tarii respective. La 25 de ani deja nu il mai deosebesti de un nativ.

Motoboom

eu zic sa ramanem in tara noastra si sa luptam, sa facem ceva ce ne va fi bine tuturor, ce rost are sa plecam sa lasam pe unii sa se bucure de asta, daca suntem uniti putem face' ceva', haideti sa ne unim, plecatul eu zic ca nu e o solutie, momentan,; si eu am un copil mi-ar fi ffff greu sa plec sa muncesc departe, nu as rezista, iar plecatul in necunoscut e greu, e o loterie, fiecare face ce doreste, eu mi-am zis parerea emo-yessir.gif

Eduard

eu zic sa ramanem in tara noastra si sa luptam, sa facem ceva ce ne va fi bine tuturor, ce rost are sa plecam sa lasam pe unii sa se bucure de asta, daca suntem uniti putem face' ceva', haideti sa ne unim, plecatul eu zic ca nu e o solutie, momentan,; si eu am un copil mi-ar fi ffff greu sa plec sa muncesc departe, nu as rezista, iar plecatul in necunoscut e greu, e o loterie, fiecare face ce doreste, eu mi-am zis parerea emo-yessir.gif

Sunt de acord cu tine eti79ety :emo-box::emo-yessir:

Miadry

Si eu. :)

maxu08

inainte sa am copil asa as fi gindit si eu insa acum m-as gindi de 2 ori. daca as fi intr-o situatie materiala grea, cu credite restante si salariu mic si fara nici un viitor in Ro cred ca as incerca sa fac orice ca sa pot asigura un trai decent copilului si poate ca as pleca. Intai eu si apoi - daca totul merge ok - familia. Sper sa nu ajung sa analizez asemenea optiuni, nu este usor sa lasi in urma o viata de om si sa o iei de la capat printre straini. Ii admir pe cei care au curaj sa o faca, cred ca putini o fac de bunavoie ci siliti de imprejurari.

valy82

si eu ma gandesc foarte serios sa emigrez in canada insa procedura este cam dificila iar taxele sunt destul de mari... am un coleg care si-a depus dosarul si astept sa vad ce o sa rezolve... sa aflu de la cineva care a trecut prin asta daca se merita si daca noi ca si politisti.... fara o alta calificare suntem eligibili pt. o viza de emigrare....

totusi sper ca o sa fie mai bine ;)

Rusy

@maxu08 si eu am un copil dar sunt destul de tanar si sunt hotarat in proportie de 90% sa plec si eu si familia.

dunelu

Dupa ce vor vedea fluturasii multi se vor gandi mai serios la ...Canada !

gabriel

"eu zic sa ramanem in tara noastra si sa luptam, ..."

Ok, hai sa ne unim! Si dupa ce ne unim? ..... ce facem? Cu cine sa luptam? Cum sa facem asta? Tara asta nu o sa se faca bine prea curand.

Personal sunt inca in perioada in care caut motive sa mai raman, si in fiecare zi gasesc tot mai putine. Nu frau ca si copilul meu sa traiasca in mizeria in care ne zbatem noi acum...

Si sctiti ce mai cred? .... ca e abia inceputul. Va fi si mai rau. Mult mai rau. Defapt .... raul abia acum incepe.

Edited by gabriel

sica25

cati din cei care ati vazut noii fluturasi de salariu mai doriti sa ramaneti in sistem ......?

se pare ca raul de abia acum incepe cum spunea un coleg mai sus....., ce spuneti daca din ianuarie ne mai ia inca 10 % din salariu (un zvon)

Miadry

Lasati ca nici acolo in strainatate nu merg cainii cu covrigi in coada. Am si eu cunostinte plecate la munca in strainatate si stiu de la ei ca e rau si acolo. Pana reusesti sa realizezi ceva, te chinui si muncesti de-ti sar capacele.

Mai bine ma chinui aici in tara, unde mai am rude, prieteni, mai cunosc pe unul, pe altul, decat singura printre straini.

E doar parerea mea.:)

MDDaniel
:emo-yessir::emo-yessir: De 20 de ani am sperat ca tara asta o sa mearga mai bine !!! gresit nici o data nu cred ca in Romania oamenii cinstiti nu o vor duce decent si stiti de ce?? pentru ca nu se vrea si pentru ca nu mai incapi de hoti curve si cocalari jegosi care sug precum plosnitele!!!! de asta am hotarat sa plec din ''Romania" si am sa plec unde esti respectat ca om inainte de toate!!! multumesc. :emo-yessir::emo-yessir: Edited by mosudan

allyyys25

Lasati ca nici acolo in strainatate nu merg cainii cu covrigi in coada. Am si eu cunostinte plecate la munca in strainatate si stiu de la ei ca e rau si acolo. Pana reusesti sa realizezi ceva, te chinui si muncesti de-ti sar capacele.

Mai bine ma chinui aici in tara, unde mai am rude, prieteni, mai cunosc pe unul, pe altul, decat singura printre straini.

Ai dreptate, nici in strainatate nu sunt caini cu covrigi in coada, dar in tara noastra deja se atinge apogeul greutatilor....mai rau de atat se mai poate?...Chiar si in afara....Si eu am rude in strainatate..si normal, la inceput le-a fost greu, dar in timp..mai mult sau mai putin, tot au realizat ceva..in 2-3 ani poate ce nu ar fi realizat aici in 10, mai ales in conditiile actuale! Mai are cineva speranta de mai bine?...eu nu!! Cat priveste rudele, prietenii, crede-ma...ca poti intalni si cunoaste oameni care sa te ajute mai mult in afara...decat "rudele" din tara! Si nu cred ca f.multi ma pot contrazice de acest aspect! Cu cat te ajuta la noi rudele si prietenii....faci singur in strainatate..si chiar mai mult de atat!..Bineinteles, la inceput e greu...sunt sacrificii, dar cand incep sa se vada rezultatele..pai se vad, pe cand aici...nu mai zic nimic!...E parerea mea, cum spuneai si tu...doar parerea mea..

Cum ai prieteni aici, la fel poti sa ti-i faci oriunde! Cat sa te mai zbati?...pentru ce?..pana cand?...Daca ar fi vreo speranta si as sti pentru ce ma zbat...da, as mai zice!...dar asa?..la ce mai putem spera?..La noi totul merge prost si nu sunt sanse de redresare pentru urmatorii..multi ani! Poate daca as trai intr/o tara civilizata, cum ar fi Germania, Grecia, si aceasta ar trece printr-un impas..economic, sociale, ma rog.., da as zice ca sunt patriot si stau sa lupt in tara mea ca lucrurile se vor redresa...As avea sperante si as sti ca nu sunt in van, nu stiu, as vrea sa pot spera, dar sincer nu pot! Sunt mult prea scarbita de tot ce se intampla in ultima vreme in tarisoara asta amarata! ...de minciuni, bataie de joc, nesimtire...Nu sunt pesimista, doar realista..deja nu ne mai putem minti pe noi insine! TRAIASCA MIRCEA BADEA, care le spune pe bune si fara ocolisuri, unul din cei mai realisti oameni din tara asta!

Marius

Cu cat lupta e mai grea, victoria e mai rasunatoare. :clip: